Dostojevski se pita

Eh, ta fatalna Nastasja Filipovna … :)

Ne znamo šta i da li vidi odsečena glava. Da li je ovo pitanje za lekare/neurologe? Pitanje antropološkog karaktera?
Ili je “filozofsko” pitanje, tj. sa prenesenim značenjem, u kome je glava – duh, um, a telesnost – materijalnost, opipljivost?
Uzgred, takvo pitanje postavljali su sebi neki zločinci iz stvarnog života (serijski ubica Peter Kurten, s početka XX veka), ali je ono imalo drugu konotaciju – radilo se o teškim psihopatama, koji su uživali pri pogledu na krv, pa i sopstvenu.
 
Eh, ta fatalna Nastasja Filipovna … :)

Ne znamo šta i da li vidi odsečena glava. Da li je ovo pitanje za lekare/neurologe? Pitanje antropološkog karaktera?
Ili je “filozofsko” pitanje, tj. sa prenesenim značenjem, u kome je glava – duh, um, a telesnost – materijalnost, opipljivost?
Uzgred, takvo pitanje postavljali su sebi neki zločinci iz stvarnog života (serijski ubica Peter Kurten, s početka XX veka), ali je ono imalo drugu konotaciju – radilo se o teškim psihopatama, koji su uživali pri pogledu na krv, pa i sopstvenu.


...kazu,
-u momentu odlaska zivota kod objesenog, dosivljava neku vrstu orgazma ili je to 'nesto' sto podsjeca ?
...kazu,
- u momentu snjezne smrti / smrzavanje u snijegu / , a imam pricu iz mojeg zavicaja , omamljenost tj. bozjeg prilagodjavanja , dozivljavaju se fantasticne proljecne ljepote i,- gotovo !?

...kazu,
- narodne pjesme : - mrtva glava jezik progovara. "

Krv i miris krvi ,vjerovatno privlaci devijantne ili one koji imaju wervolfsko kod u sebi / ne volim pominjati odvratne rijeci pa.../ . Krv je najtipicnije simbolstvo zivota i toplina liptanja opija vukove i one koji im lice ne stilom zivota , nego gladju -prozdrljivom i neprirodno unistavljivom ! vukove mrzim a volim biti u blizini da bih sto bolje upoznao to ,- zlo Prirode !???

Borac, gledaj pa opomeni Faraonn_a , da je Temu promasio .
Promasio ,- Boze moj , kao i sve sto nije smio promasiti ...
 
Poslednja izmena:
Eh, ta fatalna Nastasja Filipovna … :)

Ne znamo šta i da li vidi odsečena glava. Da li je ovo pitanje za lekare/neurologe? Pitanje antropološkog karaktera?
Ili je “filozofsko” pitanje, tj. sa prenesenim značenjem, u kome je glava – duh, um, a telesnost – materijalnost, opipljivost?
Uzgred, takvo pitanje postavljali su sebi neki zločinci iz stvarnog života (serijski ubica Peter Kurten, s početka XX veka), ali je ono imalo drugu konotaciju – radilo se o teškim psihopatama, koji su uživali pri pogledu na krv, pa i sopstvenu.

Odsecanje glave - definitivno najbrža i najbezbolnija smrt. Utvrđeno je da odsečena glava može da percepira mrtvo telo nekih desetak sekundi.

Jeste filozofsko pitanje i misli se na duh i telo.

Bogami ima psihopata koji dožive erekciju kada vide krv, tuđu ili sopstvenu.
 
Ne potcenjujte giljotinu.

163329.gif
 
Koliko sam ja shvatila, Miškin govori o strahu od IZVESNE smrti, jer čovek se nada u bilo kojoj drugoj situaciji da će preživeti, ali sekundi kada nož već pada i poslednji trenuci kada čovek SIGURNO zna da je kraj, to opisuje.

Dakle, saznanje da je smrt izvesno stigla, izaziva veliki strah od do sada ne doživljenog, ali šta se dešava posle trenutka telesne smrti, to je nepoznanica. Ostaje vera u Vaskrsenje i prelazak duševnog u duhovno telo.
 
Koliko sam ja shvatila, Miškin govori o strahu od IZVESNE smrti, jer čovek se nada u bilo kojoj drugoj situaciji da će preživeti, ali sekundi kada nož već pada i poslednji trenuci kada čovek SIGURNO zna da je kraj, to opisuje.

Dakle, saznanje da je smrt izvesno stigla, izaziva veliki strah od do sada ne doživljenog, ali šta se dešava posle trenutka telesne smrti, to je nepoznanica. Ostaje vera u Vaskrsenje i prelazak duševnog u duhovno telo.


...u svojim sljedecim djelima , mislim poslije neposrednog pomilovanja od izvrsenja smrtne kazne,-pitao se Dostojevsi , da li je dostojno zivjeti zivotom vec bivseg mrtvaca !??
 
...u svojim sljedecim djelima , mislim poslije neposrednog pomilovanja od izvrsenja smrtne kazne,-pitao se Dostojevsi , da li je dostojno zivjeti zivotom vec bivseg mrtvaca !??

Ne znam da li sam razumela ovu temu, ali deo o giljotini u "Idiot"-u sam razumela.
Treba malo pojasniti suštinu teme.
Ovo sada što si naveo je sasvim nešto drugo i u odnosu na deo o giljotini (sekundi pre sigurne smrti) i u odnosu na diskusiju o tome šta čovek oseća u trenutku smrti.
 
Ne znam da li sam razumela ovu temu, ali deo o giljotini u "Idiot"-u sam razumela.
Treba malo pojasniti suštinu teme.
Ovo sada što si naveo je sasvim nešto drugo i u odnosu na deo o giljotini (sekundi pre sigurne smrti) i u odnosu na diskusiju o tome šta čovek oseća u trenutku smrti.

...samo jednom sam imao prilike gledati realno 'gledanje' smrti u oci , to je bilo u amer-filmu i nije bilo one poslovicne hladnokrvnosti kao i inatskog prihvatanja koje mislim da nije ni blizu realnom .
Moze Wittgenstein misliti o Smrti kao o necemu sto i ne postoji jer kad ona dodje nas,-nema ?
Moze Sokrat naredjivati Agatonu kako treba Apolonu zrtvovati pijetla ...moze i Filip Filipovic rasirenih ruku sretati Ono cemu je uvijek bio na vratima ali ,-pored giljotine ili pred Strojem ...nesto je drugo i treba o teome sa respektom pisati i razmisljati . covjeku je lako govoriti kako prema zenama treba biti rezervisan u emocijama , treba davati koliko dobijas , kad ti okrene ledja ti njoj jos brze...pisati o Smrti kao o necemo sto se drugima desava ,- kako bi rekao Sartr ...ali u stvarnom ,- u stvarnom cemo nazalost 'vidjeti '...
 
Eh, ta fatalna Nastasja Filipovna … :)

Ne znamo šta i da li vidi odsečena glava. Da li je ovo pitanje za lekare/neurologe? Pitanje antropološkog karaktera?
Ili je “filozofsko” pitanje, tj. sa prenesenim značenjem, u kome je glava – duh, um, a telesnost – materijalnost, opipljivost?
Uzgred, takvo pitanje postavljali su sebi neki zločinci iz stvarnog života (serijski ubica Peter Kurten, s početka XX veka), ali je ono imalo drugu konotaciju – radilo se o teškim psihopatama, koji su uživali pri pogledu na krv, pa i sopstvenu.

interesuje me zadnja misao po tebi ?
 

Back
Top