Dostojevski se pita
Prikazujem rezultate 1 do 15 od 15

Tema: Dostojevski se pita

Početnik Z.A.K. (avatar)
    Učlanjen
    18.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Dostojevski se pita

Dostojevski se u Idiotu pita, "dali je glava koja je upravo odsjecena na giljotini ,u stanju da vidi svoje odsijeceno tijelo, dok pada" sa obzirom na sve cinjenice vezane za slucaj.

Moderator Borac za prava zivotinja (avatar)
    Učlanjen
    02.09.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    96
    Reputaciona moć
    4355

Podrazumevano Re: Dostojevski se pita

Eh, ta fatalna Nastasja Filipovna …

Ne znamo šta i da li vidi odsečena glava. Da li je ovo pitanje za lekare/neurologe? Pitanje antropološkog karaktera?
    Ili je “filozofsko” pitanje, tj. sa prenesenim značenjem, u kome je glava – duh, um, a telesnost – materijalnost, opipljivost?
    Uzgred, takvo pitanje postavljali su sebi neki zločinci iz stvarnog života (serijski ubica Peter Kurten, s početka XX veka), ali je ono imalo drugu konotaciju – radilo se o teškim psihopatama, koji su uživali pri pogledu na krv, pa i sopstvenu.
    Tuđa mišljenja su kao ekseri: što više udaramo po njima, to dublje prodiru.

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    450
    Reputaciona moć
    398

Citat Original postavio Borac za prava zivotinja Pogledaj poruku

Ne znamo šta i da li vidi odsečena glava. Da li je ovo pitanje za lekare/neurologe? Pitanje antropološkog karaktera?
    Ili je “filozofsko” pitanje, tj. sa prenesenim značenjem, u kome je glava – duh, um, a telesnost – materijalnost, opipljivost?
    Uzgred, takvo pitanje postavljali su sebi neki zločinci iz stvarnog života (serijski ubica Peter Kurten, s početka XX veka), ali je ono imalo drugu konotaciju – radilo se o teškim psihopatama, koji su uživali pri pogledu na krv, pa i sopstvenu.

...kazu,
    -u momentu odlaska zivota kod objesenog, dosivljava neku vrstu orgazma ili je to 'nesto' sto podsjeca ?
    ...kazu,
    - u momentu snjezne smrti / smrzavanje u snijegu / , a imam pricu iz mojeg zavicaja , omamljenost tj. bozjeg prilagodjavanja , dozivljavaju se fantasticne proljecne ljepote i,- gotovo !?

...kazu,
    - narodne pjesme : - mrtva glava jezik progovara. "

Krv i miris krvi ,vjerovatno privlaci devijantne ili one koji imaju wervolfsko kod u sebi / ne volim pominjati odvratne rijeci pa.../ . Krv je najtipicnije simbolstvo zivota i toplina liptanja opija vukove i one koji im lice ne stilom zivota , nego gladju -prozdrljivom i neprirodno unistavljivom ! vukove mrzim a volim biti u blizini da bih sto bolje upoznao to ,- zlo Prirode !???

Borac, gledaj pa opomeni Faraonn_a , da je Temu promasio .
    Promasio ,- Boze moj , kao i sve sto nije smio promasiti ...
    Poslednji put ažurirao/la faraonn : 22.10.2008. u 15:04 Razlog: ko je smotan , tesko se sam odmotaje ...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    06.10.2008.
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    0

Odsecanje glave - definitivno najbrža i najbezbolnija smrt. Utvrđeno je da odsečena glava može da percepira mrtvo telo nekih desetak sekundi.

Jeste filozofsko pitanje i misli se na duh i telo.

Bogami ima psihopata koji dožive erekciju kada vide krv, tuđu ili sopstvenu.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    06.10.2008.
    Tekstova u blogu
    8
    Reputaciona moć
    0

Ne potcenjujte giljotinu.

Domaćin Taisa (avatar)
    Učlanjen
    23.07.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    13
    Reputaciona moć
    69

Koliko sam ja shvatila, Miškin govori o strahu od IZVESNE smrti, jer čovek se nada u bilo kojoj drugoj situaciji da će preživeti, ali sekundi kada nož već pada i poslednji trenuci kada čovek SIGURNO zna da je kraj, to opisuje.

Dakle, saznanje da je smrt izvesno stigla, izaziva veliki strah od do sada ne doživljenog, ali šta se dešava posle trenutka telesne smrti, to je nepoznanica. Ostaje vera u Vaskrsenje i prelazak duševnog u duhovno telo.
    Таиса

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    450
    Reputaciona moć
    398

Citat Original postavio Taisa Pogledaj poruku
    Koliko sam ja shvatila, Miškin govori o strahu od IZVESNE smrti, jer čovek se nada u bilo kojoj drugoj situaciji da će preživeti, ali sekundi kada nož već pada i poslednji trenuci kada čovek SIGURNO zna da je kraj, to opisuje.

Dakle, saznanje da je smrt izvesno stigla, izaziva veliki strah od do sada ne doživljenog, ali šta se dešava posle trenutka telesne smrti, to je nepoznanica. Ostaje vera u Vaskrsenje i prelazak duševnog u duhovno telo.

...u svojim sljedecim djelima , mislim poslije neposrednog pomilovanja od izvrsenja smrtne kazne,-pitao se Dostojevsi , da li je dostojno zivjeti zivotom vec bivseg mrtvaca !??

Domaćin Taisa (avatar)
    Učlanjen
    23.07.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    13
    Reputaciona moć
    69

Citat Original postavio faraonn Pogledaj poruku
    ...u svojim sljedecim djelima , mislim poslije neposrednog pomilovanja od izvrsenja smrtne kazne,-pitao se Dostojevsi , da li je dostojno zivjeti zivotom vec bivseg mrtvaca !??
    Ne znam da li sam razumela ovu temu, ali deo o giljotini u "Idiot"-u sam razumela.
    Treba malo pojasniti suštinu teme.
    Ovo sada što si naveo je sasvim nešto drugo i u odnosu na deo o giljotini (sekundi pre sigurne smrti) i u odnosu na diskusiju o tome šta čovek oseća u trenutku smrti.
    Таиса

Zainteresovan član 4thman (avatar)
    Učlanjen
    13.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    39

a da giljotinu sagledamo sa filozofskog aspekta, za promenu???

ne uvek, telo, dusa, vazdusno, materijalno, zensko, musko...
    ...kako čitaš, tako razumeš...

Domaćin Taisa (avatar)
    Učlanjen
    23.07.2007.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    13
    Reputaciona moć
    69

Ajde da sagledamo. Kaži.
    Таиса

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    450
    Reputaciona moć
    398

Citat Original postavio Taisa Pogledaj poruku
    Ne znam da li sam razumela ovu temu, ali deo o giljotini u "Idiot"-u sam razumela.
    Treba malo pojasniti suštinu teme.
    Ovo sada što si naveo je sasvim nešto drugo i u odnosu na deo o giljotini (sekundi pre sigurne smrti) i u odnosu na diskusiju o tome šta čovek oseća u trenutku smrti.
    ...samo jednom sam imao prilike gledati realno 'gledanje' smrti u oci , to je bilo u amer-filmu i nije bilo one poslovicne hladnokrvnosti kao i inatskog prihvatanja koje mislim da nije ni blizu realnom .
    Moze Wittgenstein misliti o Smrti kao o necemu sto i ne postoji jer kad ona dodje nas,-nema ?
    Moze Sokrat naredjivati Agatonu kako treba Apolonu zrtvovati pijetla ...moze i Filip Filipovic rasirenih ruku sretati Ono cemu je uvijek bio na vratima ali ,-pored giljotine ili pred Strojem ...nesto je drugo i treba o teome sa respektom pisati i razmisljati . covjeku je lako govoriti kako prema zenama treba biti rezervisan u emocijama , treba davati koliko dobijas , kad ti okrene ledja ti njoj jos brze...pisati o Smrti kao o necemo sto se drugima desava ,- kako bi rekao Sartr ...ali u stvarnom ,- u stvarnom cemo nazalost 'vidjeti '...

Iskusan xpertbet (avatar)
    Učlanjen
    19.04.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    33
    Reputaciona moć
    91

Talking Re: Dostojevski se pita

moze sto da ne kompjutori napredjujev
    vidimo se sine chim se sretnem s tvojom majkom -> http://www.youtube.com/watch?v=oPAl8YLVO0g

Početnik Z.A.K. (avatar)
    Učlanjen
    18.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

interesuje me zadnja misao po tebi ?

Početnik Z.A.K. (avatar)
    Učlanjen
    18.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Weißenberg Pogledaj poruku
    Odsecanje glave - definitivno najbrža i najbezbolnija smrt. Utvrđeno je da odsečena glava može da percepira mrtvo telo nekih desetak sekundi.

Jeste filozofsko pitanje i misli se na duh i telo.

Bogami ima psihopata koji dožive erekciju kada vide krv, tuđu ili sopstvenu.
    Interesuje me misao ? koja je po tebi mogla da bude zadnja misao?

Primećen član
    Učlanjen
    31.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

reche fjodor iz belehki za bracu karamazove.... istrebite narod, slomite ga, ucutkajte.... jer je evropsko prosvetiteljstvo od naroda mnogo vaznije...

Slične teme

1. Dostojevski i politika
    Autor drbob u forumu Politika
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 10.01.2009., 00:45
  2. Dostojevski
    Autor zbunjena u forumu Književnost
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 05.04.2008., 13:22
  3. Niče ili Dostojevski
    Autor ms u forumu Filozofija
    Odgovora: 97