Zašto neki ljudi mrze druge

haklberi

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
190
Vrlo je uočljivo da jedan dio ljudi mrzi i nipodaštava druge samo zbog pripadanja određenoj socijalnoj grupi ili one s manjim nivoom obrazovanja, porijekla, nepismene, manje intelektualno sposobne, recimo mediokritete ili još manje intelektualno nadarene (neinteligentne).
Dakle ljude koji apsolutno nijesu krivi za ovakve svoje položaje, stanja, pozicije, porijekla a da ako već moraju da mrze, mrze one koji imaju mnogo više mana nego vrlina.
Podmitljive ljekare, korumpirane sudije, visprene ali bogate tajkune, nepoštene građane (porijeklom) , potplaćene kreatore javnog mnjenja........ ljude koji su itekako krivi (odgovorni) za razliku od prve grupe koja za svoj položaj nije odgovorna a većina njih nije ni nepoštena niti nanosi štetu društvu.
Još nijesam čuo čak ni ođe na forumu, bježi korumpirani sudijo ili plaćeni kreatoru javnog mnjenjaili skorojevićki tajkune..... ali sam često vidio glupane, limaru, seljače, morone;)
Ne govorim direktno o vama već o mrziteljima uopšte. Zašto ?
 
Xm...
Ovo mi je interesantan topic jako...
Pa ne znam, time što ljoodi mrze "niže" od sebe, nepismene te, gloope, ja mislim da ih to čini... ne znam... uzvišeno, pametno, bolje.
A zašto ne mrze ove nepoštene? Zato što su & oni sami takvi, odnosno, & oni bi prihvatili novac.
A šta ako ti koji mrze podmićuju nekoga? Oni žele da ga ljoodi prihvate, tako da ne znam... ne mogu da mrze...

Tako ja gledam...
Meni je uglavnom sve isto, ljoodi, stoka, neko manja, neko veća, ali stoka.
 
jao mica sa 2o........................dobra je tema....
socijalna mržnja je posledica uverenja u egelitarističke principe društva. u jednom sistemu proklamovanih, a onda naglo promenjenog principa ekonomskog rukovođenja, ljudi su se našli pred svršenim činom da imaju koga da optuže. tako slušamo "za sve je kriva privatizacija", "kreteni su rasprodali za male pare sve ono što smo sicali 50 godina".. "to je jedna banda lopovska"....i tako epitete, od kolektivne mržnje, prelazi se lako i na individualnu. s tim, što čovek koji mrzi, nije mizantrop doslovno, on ima neke svoje skroz, negde regitimne razloge, ne da mrzi, ali da sa ozbiljnih pozicija kritikuje........... ostao je bez posla, život mu je sveden na puku egzistenciju, na preživljavanje od danas do sutra. u vremenu u kom je trebalo da se snalazi, on je radio svoj posao za bednu platu, ali je imao staž, stalni radni odnos. e, i onda ljudi pljuju, ogorčeni su, prete apotekarkama što nema lekova, vređaju šalterske službenice da su lopovi.
sve to je infantilni egoizam.
on se grupiše u neki liberalni fašizam koji svima preti....a ništa ne rešava...i kontra je svega...ne treba nama evropa, ne treba nam ništa...sa druge strane imaš strukturu koja se trudi da bude elitistička a koja isto koristi, što bi danas rekli...govor mržnje, pa te obične građane, obične ljude naziva stokom, primitivcima, seljacima....i to je onda ta mržnja na osnovu porkla, vrati se ti u zavičaj pa čuvaj ovce....jedna egositička isto mržnja ...
sve to nije nova pojava....zaboravio sam sada kako se zove jedan francuski filozof koji je napisao knjigu o mržnji demokratije...odnosno o trulosti same antičke demokratije..na koju se ljudi pozivaju vekovima kao primeru idealnog političkog uređenja......
 
Vrlo je uočljivo da jedan dio ljudi mrzi i nipodaštava druge samo zbog pripadanja određenoj socijalnoj grupi ili one s manjim nivoom obrazovanja, porijekla, nepismene, manje intelektualno sposobne, recimo mediokritete ili još manje intelektualno nadarene (neinteligentne).
Dakle ljude koji apsolutno nijesu krivi za ovakve svoje položaje, stanja, pozicije, porijekla a da ako već moraju da mrze, mrze one koji imaju mnogo više mana nego vrlina.
Podmitljive ljekare, korumpirane sudije, visprene ali bogate tajkune, nepoštene građane (porijeklom) , potplaćene kreatore javnog mnjenja........ ljude koji su itekako krivi (odgovorni) za razliku od prve grupe koja za svoj položaj nije odgovorna a većina njih nije ni nepoštena niti nanosi štetu društvu.
Još nijesam čuo čak ni ođe na forumu, bježi korumpirani sudijo ili plaćeni kreatoru javnog mnjenjaili skorojevićki tajkune..... ali sam često vidio glupane, limaru, seljače, morone;)
Ne govorim direktno o vama već o mrziteljima uopšte. Zašto ?

Odlichno pitanje. Evo ja npr. iskljuchivo mrzim lekare hirurge koji kriju stopu smrtnosti svojih pacijenata i ne moze ih niko uganjati pred zakonom.
A ljudi inace vredjaju na nacin na koji si naveo, ne da bi pokazali mrznju, nego da bi nipodastavali. Nekako je ljudima lakse da nipodastavaju na osnovu socijalno obrazovnog nivoa, nego na osnovu morala. Valjda tako lakse sebe stave na visi nivo.
 
Verujem da to nije mrznja ..vec..nemanje vremena za takve ljude..obostrano nerazumevanje ..i na kraju naravno..nevaspitanje..reci nekome ..kretenu..pa sve i da jeste...nemam osecaj mrznje u sebi..ljutnje da..i ona moze da izazove u meni razlicite mene u zavisnbosti od stepena ljutnje..ali do sada nikoga nisam mrzela..mozda jednom i mrzim..
 
Ljudski egoizam,raznorazni kompleksi, frustracije koje nas prate na svakom koraku.
A kako kanalisati sve to?
Naravno ako je nesto lose u drustvu za to mora da postoji krivac.I svakako krivac mora biti uvek neko drugi,ali nikako ja (mi).Najdelotvornija terapija je uperiti prst u nekoga i okriviti njega,a da bi dejstvo te terapije bilo jos jace onda uciniti to sa sto visse mrznje.Deluje ali kratkotrajno,jer vec sutra uvidimo da nama nije nista bolje.Pa pokusamo pronaci drugog krivca,pa naredni dan drugog sve dok nam mrznja ne postane navika sto je i najopasnije.
A u stvari treba stati i razmisliti koliko je svako od nas ustvari kriv za ono lose sto nas prati.
Ipak treba da prodje vreme dok covek nauci da ako vec mora nekoga da mrzi najprije da pocne mrzeti sebe,da pocne da se menja i da shvati da ce tek onda promeniti i poboljsati drustvo i okruzenje u koje zivi.
 
Vrlo je uočljivo da jedan dio ljudi mrzi i nipodaštava druge samo zbog pripadanja određenoj socijalnoj grupi ili one s manjim nivoom obrazovanja, porijekla, nepismene, manje intelektualno sposobne, recimo mediokritete ili još manje intelektualno nadarene (neinteligentne).
Dakle ljude koji apsolutno nijesu krivi za ovakve svoje položaje, stanja, pozicije, porijekla a da ako već moraju da mrze, mrze one koji imaju mnogo više mana nego vrlina.
Podmitljive ljekare, korumpirane sudije, visprene ali bogate tajkune, nepoštene građane (porijeklom) , potplaćene kreatore javnog mnjenja........ ljude koji su itekako krivi (odgovorni) za razliku od prve grupe koja za svoj položaj nije odgovorna a većina njih nije ni nepoštena niti nanosi štetu društvu.
Još nijesam čuo čak ni ođe na forumu, bježi korumpirani sudijo ili plaćeni kreatoru javnog mnjenjaili skorojevićki tajkune..... ali sam često vidio glupane, limaru, seljače, morone;)
Ne govorim direktno o vama već o mrziteljima uopšte. Zašto ?

Ne mislim da ljudi mrze te koje si nabrajala, njih sažaljevaju i potcenjuju,
omaložavaju, a istinski mrze one koji su prema njihovim merilima bolji,
znači bogati, slavni, na njih su ljubomorni, a u suštini ne mrze ni njih,
već sami sebe zato što nisu to postigli :D
 
Zasto bi neko ko je ostvarena zadovoljna licnost mrzeo nekog zato sto je glup,siromasan,bogat ili mu je boja koze drugacija?
Mrznja je jako osecanje,vodi u destrukciju,jedno je antipatija prema nekome,te osobe izbegavamo,a drugo je mrznja,zelja da se nekome naudi.
Osecas se ugrozeno od strane osobe koju mrzis,znaci strah.
 
Zasto bi neko ko je ostvarena zadovoljna licnost mrzeo nekog zato sto je glup,siromasan,bogat ili mu je boja koze drugacija?
Mrznja je jako osecanje,vodi u destrukciju,jedno je antipatija prema nekome,te osobe izbegavamo,a drugo je mrznja,zelja da se nekome naudi.
Osecas se ugrozeno od strane osobe koju mrzis,znaci strah.

da moze i tako se kaze iako i dalje mislim to sto sam rekao a to je da strah tu nije presudan i da u dobroj vecini slucajeva to moze da se svodi na cistu ljudsku pohlepu ili ljubomoru ili zavist ili opet glupost koja u poprilicnoj meri zastupljena u ljudskoj psihi

to sto se tice samoostvarenih licnosti njima svaka cast to su umetnici pravi ;>

ali to moze da se svede na nivo statisticke greske anyway..
 
neke mrzis jer su te povredili
neke jer povredjuju druge oko sebe

Само ова два мотива, признајем као реална, односно оправдана мотива за мржњу.

Osecas se ugrozeno od strane osobe koju mrzis,znaci strah.

А такође мислим да је страх у самој бити мржње и то кад се човек осећа озбиљно, односно животно угрожен
од друге особе, тада је у стању заправо да мрзи.

Сматрам, да мржња као краткотрајна јака емоција изазвана осећањем угрожености, или страхом, није погубна
по човека, али мржња као константна, дуготрајна емоција може да буде веома опасна, пре свега по онога ко мрзи.
 
А такође мислим да је страх у самој бити мржње и то кад се човек осећа озбиљно, односно животно угрожен
од друге особе, тада је у стању заправо да мрзи.

Borba za opstanak ima veze sa strahom ali nema veze sa mrznjom. Mrznja je posledica stvarima ne uzrok iako iz mrznje uvek ide namera nekad ostvarena ili neostvarena ali sigurno planirana
 
taote to jeste tacno ali opet ugrozenost i sama borba za opstanak izazovu intinkt gde se nema vremena da se mrzi. Mrznja je jeste nazadan osecaj ali zahteva i izvesno sladostrasce tako da nije bas u levelu sa borbom za opstanak instiktom i strahom
 
taote to jeste tacno ali opet ugrozenost i sama borba za opstanak izazovu intinkt gde se nema vremena da se mrzi. Mrznja je jeste nazadan osecaj ali zahteva i izvesno sladostrasce tako da nije bas u levelu sa borbom za opstanak instiktom i strahom

Nisam uključila borbu za opstanak u pojam mržnje, jer mžnja i nije uslovljena borbom za opstanak.
Sasvim je moguća i realna, nevezano za objektivnu ugroženost opstanka, kao subjektivan osećaj, rođen iz straha, koji takođe, može biti iracionalan, rođen iz neznanja i predrasuda.
 

Back
Top