Karl Marks ponovo u modi u Istočnoj Nemačkoj

SSSR_

Ističe se
Poruka
2.056
BERLIN – Dve decenije pošto je Berlinski zid srušen,utemeljivač komunističke ideologije Karl Marks je ponovo u modi u Istočnoj Nemačkoj zahvaljujući globalnoj finansijskoj krizi.

Njegova kritička analiza kapitalizma 1867 godine ''Das Kapital'' je uzdignuta iz izdavačkog groblja i postala verovali ili ne best-seler za akademskog izdavača Karl Dietz Verlag-a.

''Svi su mislili da nikada više neće biti potražnje za knjigom 'Das Kapital' '' kaže vodeći direktor Joern Schuetrumpf u izjavi za agenciju Reuters posle prodaje 1.500 kopija samo ove godine,tri puta više od broja prodatih cele 2007 godine i 100 puta više u odnosu na 1990 godinu.

''Čak i bankari i menadžeri danas čitaju 'Das Kapital' pokušavajući da razumeju šta su nam to uradili.Marks je definitivno u modi u ovom trenutku'',kaže Schuetrumpf.

Preporod marksističke rasprave reflektuje se u širokom odbacivanju kapitalizma od strane mnogih u Istočnoj Nemačkoj,komunističkoj zemlji do 1989 godine,a danas sučenoj sa visokom stopom nezaposlenosti i siromaštva.

Mesec intenzivne finasijske turbulencije srušio je bankarski sistem u USA i prisilio vladu Nemačke i drugih zemalja na seriju mera kako bi zaustavile anti-kapitalistički naboj.

Kancelarka Angela Merkel – i sama građanin Istočne Nemačke odobrila je 500 biliona evra finasijske pomoći ove nedelje,povlačeći time osudu upućenu nesposobnim bankarima.

Skorašnje istraživanje je pokazalo da je 52% istočnih Nemaca veruje da je slobodna tržišna ekonomija ''neprikladna'',a 43% kaže da bi radije želela socijalizam nego kapitalizam potvrđeno je u intervjuima koji su sprovođeni među 12 istočnjaka.

''Čitali smo o ''hororima kapitalizma'' u školama.Tada su stvarno ljudi iz prosvete imali pravo.Karl Marks je bio glavna tačka koncentacije'',kaže Thomas Pivitt 46 –godišnji radnik iz istočnog Berlina.

''Imao sam poprilično dobar život pre nego što je Berlinski zid srušen'' dodao je Pivitt.''Niko nije brinuo o novcu zato što novac nije bio od nekog velikog značaja.Imali ste posao iako ga možda čak niste ni želeli.Komunistička ideja i nije bila toliko loša''.

flagddris5.png


Kapitalizam je čak i gori

Nezaposlenost bivšeg komunističkog istoka Nemačke je 14%, što je duplo u odnosu na zapadni nivo a i plate su značajno niže.Milioni ljudi su izgubili poslove posle ujedinjavanja istočnog i zapadnog dela.Mnoge fabrike u istočnom delu su kupljene od strane zapadnih konkurenata i potom zatvorene.

''Mislio sa da je komunizam jedno veliko s****,ali kapiatalizam je čak i gori’’ kaže Hermann Haibel 76 - godišnji penzionisani metalski radnik koji se šetao blizu Alexanderplatz-a u srcu starog istočnog Berlina.

''Slobodno tržište je brutalno.Kapitalisti žele da istisnu iz nas sve više i više...'' kaže Haibel.


Vera u slobodno tržište bila je velika na istoku kada je nemački kancelar Helmut Kol obećao ''procvat uređene zemlje''.

Ali dok neki regioni na periferiji Berlina,u Lajpcigu ili duž baltičke obale napreduju,mnogo veći deo pati zbog visoke stope nezaposlenosti i bele kuge.

Opoziciona ''Partija levice'' koja vuče korene iz partije Ericha-a Honecker- (SED partija) kapitalizovala je na osnovu frustracije građana najveću popularnost na istoku sa više od 30% podrške.

''Mislim da kapitalizam nije pravi sistem za nas'',kaže Monika Weber 46-godišnji trgovački radnik.

''Podela bogatstva je nepravedna.To tek sada vidimo.Mali ljudi poput mene moraju da plate zbog ovog finasijskog haosa sa visokim taksama zbog gramzivih bankara''.


Kao i mnogi drugi Nemci sa istoka,Ralf Wulff kaže da je bio više nego zadovoljan padom Berlinskog Zida uživajući u tome što je kapitalizam zamenio komunizam.Ali euforija je bila prolazna.

''Prošlo je svega nekoliko nedelja kada sam shvatio kako funkcioniše slobodna tržišna ekonomija'',kaže Wulff.''To je pljačkaški materijalizam i eksploatacija.Ljudskost se izgubila.Mi nismo imali materijalni komformizam,ali komunistički sistem je imao mnogo toga da ponudi''.

Ali ne osuđuju svi kapitalizam.Astrid Gerber bila je krojač u istočnom Berlinu pre nego što je njena kompanija zatvorena.

''To je bio moj posao iz snova'',kaže Gerber,koja ima 42 godine.Ona je bila nezaposlena 7 godina,zatim je otvorila kiosk i odustala od tog posla jer se njena porodica raspala zahvaljujući 90-časovnom radnom vremenu nedeljno u kapitalističkom sistemu!

''Kapitalizam ima svoje prednosti kao i sam komunizam'',kaže ona.''Ne mogu da kažem da je ovo prvo bolje,a drugo lošije ili obrnuto''.
 
Poslednja izmena:
Istocni Nemac je bio naucio da nista ne radi a da ima za dz. stan i ostalo,e ne moze baki,ima da se radi, bando neradnicka tj. drugovi dzabalebaroshi !!!

Istocni Nemac je kako se vidi po ovim njihovim izjavama VOLEO DA RADI,a sada NEMA posao jer su milioni nezaposleni.Te vase floskule o "neradnim ljudima" vise ne piju vodu.Da nema radnicke klase:zidara,pekara,zemljoradnika,lekara,rudara...itd.Ti bi odavno UMRO OD GLADI JER SI NESPOSOBAN! :thumbdown:
 
Istocni Nemac je kako se vidi po ovim njihovim izjavama VOLEO DA RADI,a sada NEMA posao jer su milioni nezaposleni.Te vase floskule o "neradnim ljudima" vise ne piju vodu.Da nema radnicke klase:zidara,pekara,zemljoradnika,lekara,rudara...itd.Ti bi odavno UMRO OD GLADI JER SI NESPOSOBAN! :thumbdown:

Kada neko kaze da u Nemackoj ne moze da nadje posao,taj je lazov i neradnik TACKA
 
Istocni Nemac je kako se vidi po ovim njihovim izjavama VOLEO DA RADI,a sada NEMA posao jer su milioni nezaposleni.Te vase floskule o "neradnim ljudima" vise ne piju vodu.Da nema radnicke klase:zidara,pekara,zemljoradnika,lekara,rudara...itd.Ti bi odavno UMRO OD GLADI JER SI NESPOSOBAN! :thumbdown:

A sve ovo što si napisao sa Marksom ima veze koliko i Marks sa sindikalnim organizovanjem i idejom da je jedino što proleterijatu nedostaje više 'leba...
 
Kada neko kaze da u Nemackoj ne moze da nadje posao,taj je lazov i neradnik TACKA

A ja mislim da ti nisi isao nigde van zemlje,pa ne znas kakva je atmosfera kada u Grckoj PAMA sindikat pravi protest,kada na ulicu izadju studenti praveci haos po Atini i zasto se postavljaju eksplozivne naprave ispred stranih kompanija.

Imas li ti uvid koliko je recimo u Nemackoj onih koji imaju vise od 80% drzavnog bogatsva?

p.s.ako ne znas imas pomoc prijatelja....:mrgreen:
 
A ja mislim da ti nisi isao nigde van zemlje,pa ne znas kakva je atmosfera kada u Grckoj PAMA sindikat pravi protest,kada na ulicu izadju studenti praveci haos po Atini i zasto se postavljaju eksplozivne naprave ispred stranih kompanija.

Imas li ti uvid koliko je recimo u Nemackoj onih koji imaju vise od 80% drzavnog bogatsva?

p.s.ako ne znas imas pomoc prijatelja....:mrgreen:

Za tvoju informaciju,ja zivim u Austriji od '91 :ok:
P.S
Ajde sad u cosak da klecis na kukuruzu:mrgreen:
 
A sve ovo što si napisao sa Marksom ima veze koliko i Marks sa sindikalnim organizovanjem i idejom da je jedino što proleterijatu nedostaje više 'leba...

A ja mislim da ti imas veze sa politikom i marksizmom kao ja sto imam veze sa opravljanjem ves masine....:super:

Dakle sve je jasno u ovim intervjuima - narod je u DDR-u imao posao (radio je za malu platu,ali je ipak radio i imao za osnovne potrebe),dok danas milioni ljudi nemaju posao, vlada bela kuga,ulice su puste i siri se zadah leseva onih koji su "koleteralna steta" kapitalizma. :otkacio:
 
Za tvoju informaciju,ja zivim u Austriji od '91 :ok:
P.S
Ajde sad u cosak da klecis na kukuruzu:mrgreen:

Ne pitam te za austriju gastos...pitam te za Nemacku posto sam skoro slusao predavanje jednog nemackog ekonomiste?Boli me bre ona stvar za tvoje bogatstvo ionako ce da ti ga austrijski komunisti konfiskuju,a tebe ce da obese za granu od breze u tvom dvoristu. :lol:
 
A ja mislim da ti imas veze sa politikom i marksizmom kao ja sto imam veze sa opravljanjem ves masine....:super:

Dakle sve je jasno u ovim intervjuima - narod je u DDR-u imao posao (radio je za malu platu,ali je ipak radio i imao za osnovne potrebe),dok danas milioni ljudi nemaju posao, vlada bela kuga,ulice su puste i siri se zadah leseva onih koji su "koleteralna steta" kapitalizma. :otkacio:

A ovaj tvoj post se razlikuje od prethodnog... kako?

Žalosno je što Marksa i kritikuju i daju mu hvalospeve oni koji ni reč od istog nisu pročitali, a i ono što su pročitali nisu razumeli...
 
Ne pitam te za austriju gastos...pitam te za Nemacku posto sam skoro slusao predavanje jednog nemackog ekonomiste?Boli me bre ona stvar za tvoje bogatstvo ionako ce da ti ga austrijski komunisti konfiskuju,a tebe ce da obese za granu od breze u tvom dvoristu. :lol:



Nema od toga ništa.
Čim moraš da objašnjavaš onoliko a odavno je sve jasno onda meni nije jasno šta ti hoćeš?
Znaš li ti gde je Njemačka?
 
Ne pitam te za austriju gastos...pitam te za Nemacku posto sam skoro slusao predavanje jednog nemackog ekonomiste?Boli me bre ona stvar za tvoje bogatstvo ionako ce da ti ga austrijski komunisti konfiskuju,a tebe ce da obese za granu od breze u tvom dvoristu. :lol:

Vidim da ti je ophodjenje na nivou:eek:
Ti si slusao ovo,ono?!?!
Sta si doziveo CRVENI,osim citanja CRVENE literature??
P.S
Komunisti u Austriji su dobili na zadnjem glasanju 0,8% glasova:rtfm:
 
A ovaj tvoj post se razlikuje od prethodnog... kako?

Žalosno je što Marksa i kritikuju i daju mu hvalospeve oni koji ni reč od istog nisu pročitali, a i ono što su pročitali nisu razumeli...

Ne samo Marksa,vec i Lenjina,Staljina,Mao Ce Tunga i ostalih drzim teoriju u malom prstu.Zalosno je sto neki anti-komunista poput tebe ima parvo da se poziva na Marksa. :rumenko: To je ista prica kao kada Tadaic i Dacic pricaju o levici i socijalnoj pravdi. Sto kaze Lenjin : "socijal-demokrati" su ustrojeni marksisti! :mrgreen:
 
Kad bi aktuelna finansijska kriza zaista bila uzrokovana tržištem, onda bismo mogli da govorimo o superiornosti socijalizma u odnosu na kapitalizam. Međutim, po svemu sudeći, a o tome se jako malo priča, finansijska kriza je nastala kao posledica državnog podsticaja američkih banaka da daju stambene kredite siromašnijim građanima (obezbeđenjem garancije otplate).

Pošto su siromašniji građani, kako im samo ime kaže, oni koji su siromašniji, stopa naplate tih kredita bila je toliko mala da je došlo do bankrotstva zbog nemogućnosti naplate, a ni država više nije mogla da pokrije gubitke.

Toliko o neefikasnom kapitalizmu i svemogućem socijalizmu...
 
Vidim da ti je ophodjenje na nivou:eek:
Ti si slusao ovo,ono?!?!
Sta si doziveo CRVENI,osim citanja CRVENE literature??
P.S
Komunisti u Austriji su dobili na zadnjem glasanju 0,8% glasova:rtfm:

Pa sta onda??? I Italija je bila fasisticka zemlja dok komunisti nisu obesili Musolinija i njegove generale na glavacke u centru Milana kao ulovljene zeceve. :cool:

A sto se tice Austrije,ja znam da je to tradicionalno desnicarsko podrucje.Hajder i ostali desnicari su imali oduvek podrsku u narodu.Nego da te pitam,jel tacno to sto pisu novine ovih dana da je Hajder navodno kao i svaki desnicar bio homofobican,a u stvari su novinari iskopali neke njegove slike kako se pipka sa decacima po nocnim klubovima?!!! :hahaha:
 
Kad bi aktuelna finansijska kriza zaista bila uzrokovana tržištem, onda bismo mogli da govorimo o superiornosti socijalizma u odnosu na kapitalizam. Međutim, po svemu sudeći, a o tome se jako malo priča, finansijska kriza je nastala kao posledica državnog podsticaja američkih banaka da daju stambene kredite siromašnijim građanima (obezbeđenjem garancije otplate).

Pošto su siromašniji građani, kako im samo ime kaže, oni koji su siromašniji, stopa naplate tih kredita bila je toliko mala da je došlo do bankrotstva zbog nemogućnosti naplate, a ni država više nije mogla da pokrije gubitke.

Toliko o neefikasnom kapitalizmu i svemogućem socijalizmu...

E posto je tako kapitalizam "SUPERIORAN U ODNOSU NA SOCIJALIZAM "..:hahaha: ti ces mi verovatno objasniti zasto je svemocna drzava ISLAND iz EVROPE bankrotirala i zasto se prodaje preko interneta za 1 EURO? :mrgreen:

S obzirom na sprdacinu koja je napravljena Brazil,Venecuela i Bolivija(kao i ostale socijalisticke zemlje) vec su izdale saopstenje da finasijska kriza nije u delokrugu njihovog interesovanja i da oni nemaju preblema sa tim. :whistling:
 
Pa sta onda??? I Italija je bila fasisticka zemlja dok komunisti nisu obesili Musolinija i njegove generale na glavacke u centru Milana kao ulovljene zeceve. :cool:

A sto se tice Austrije,ja znam da je to tradicionalno desnicarsko podrucje.Hajder i ostali desnicari su imali oduvek podrsku u narodu.Nego da te pitam,jel tacno to sto pisu novine ovih dana da je Hajder navodno kao i svaki desnicar bio homofobican,a u stvari su novinari iskopali neke njegove slike kako se pipka sa decacima po nocnim klubovima?!!! :hahaha:


Jeste.Isina je.Bio je *****.
P.S
I tito je voleo pionirke a o tome se ne hvalis :mrgreen:
 
Neko na daljinski a neko u zuto :mrgreen:

Za "nase" NEPOBEDIVO SUNCE! :mrgreen:

inteligencijarl2.jpg


NAZIS RAUS! :super:

tito je voleo pionirke a o tome se ne hvalis

Ja se ne zezam za Hajdera....pa procitaj malo novine i guglaj po netu.Jel to ta politika nacionalizma koju ti sledis?! Prikriveni analni uzitak (sto bi rekli braca Hrvati)...

Inace ja nisam titoista,ali sto se pionirki tice,pa o tome nemas nikakv dokaz i o tome niko nikada nije postavljao pitanje cak i danas kada socijalizma nema u Srbiji.To bi isto bilo kao kada bi ja tebe optuzio da povremeno ides u mrtvacnicu i da opstis tamo po austriji sa lesevima.
 
Poslednja izmena:

Back
Top