Dnevni i večernji pritisak
Prikazujem rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Dnevni i večernji pritisak

Početnik
    Učlanjen
    21.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Dnevni i večernji pritisak

Javljam se prvi put, ako neko može da mi pomogne. Naime, već više od dve nedelje imam problema sa krvnim pritiskom u različitom dobu dana. Pijem lekove za pritisak skoro dve godine i stvar je bila pod kontrolom, pio sam četvrtinu prinorma ujutru. Problemi su počeli da se javljaju početkom oktobra kada pet ili čest noći nisam mogao da spavam. Jednostavno ležim i buljim do 3 ili 4 ujutru, onda nekako zaspim i maltene se budim sam za posao u 7. To je trajalo nedelju dana. Onda sam počeo da spavam. Nehde nakon toga, kad sam se vratio kući s posla u drugoj smeni, oko 7 uveče, osetio sam blagu vrtoglavicu kad sam se nagnuo da podignem nešto. Nakon merenja pritiska (prvo sam sam merio a onda otišao lekaru) bilo je 160/100. E sad, treba dodati da sam paničar i da samo približavanje aparata mojoj ruci izaziva uznemirenost. Išao sam i kardiologu, nosio rezultate krvi, imam malo povećan holesterol 5.2 i trigliceride 2.1. Kardiolog mi je prvi put dao da uzimam četvrtinu Presolola ujutru i uveče. Medjutim pošto se stvar sa pritiskom ponavljala on mi je povećao dozu na polovinu ujutru i uveče kao i 2 puta bromazepan od 3mg. Bromazepan sam odlučio da ne uzimam stalno već po potrebi. Sada, kada ujutru ustanem, pritisak mi se kreće oko 120 sa negde 80, plus minus, čak ide i niže 112 sa 72 a puls padne na 56. Sve je OK do negde 7 uveče. Onda počinjem da osećam neku uznemirenost, i kad izmerim pritisak (uzgred to radim iz straha ceo dan po tri puta na sat vremena), on ide oko 140, 150, čak do 158 sa 95. Posle pet minuta bude 132 sa 82 i sl. Strahovito varira. Naravno uznemirim se i onda uplašim. Evo i sada dok ovo pišem, znam da ću večeras oko 7 da se uznemirim i da nabijem pritisak. Sinoć me probudilo lupanje srca dok sam spavao, pa sam sažvakao jedan bromazepan. Napominjem da moja majka pije skoro 25 godina lekove za pritisak.
    Nadam se da nisam udavio, ali hteo sam da što vernije predstavim stanje.
    Da spomenem i da idem već 4 meseca u teretanu, i odlično se osećam (danju), imam 45 godina,

Početnik
    Učlanjen
    21.10.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Dnevni i večernji pritisak

Evo upravo se vratio iz teretane, istuširao, a pritisak 114/70 puls 71. Da li je ovo normalno?

Iskusan taote (avatar)
    Učlanjen
    12.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    91

Pazi, ja nisam lekar, tako da ovo shvatiš sa rezervom - samo da obratiš pažnju.Mnogim ljudima pritisak i "skače" na "nervnoj bazi", kao to u narodu kažu, a to često i nije odmah nakon ili za vreme nerviranja, već često i par dana kasnije, i to često i nakon potisnute ljutnje... Ako ti je lekar prepisao taj lek, onda i treba da ga piješ, onako kako ti ga je prepisao, u trajanju kako je rekao, ili barem do naredne kontrole. O lekovima tipa bromazepam samo znam toliko, da iako pomognu kada se popije jedna tableta, to nisu lekovi koji se uzimaju prema potrebi (kao aspirin), već je ipak potrebno da se uzimaju tokom određenog perioda da bi njihovo dejstvo dalo prave rezultate.

Po mom iskustvu, a i logično mi je, lekari obično imaju razloge kada prepisuju neku terapiju, i ako mi bez njihovog znanja, (misleći da nije važno) nešto menjamo, oni onda ne mogu da znaju zašto njihova terapija deluje ili ne deluje kako su očekivali...
    Ako imaš neke rezerve po pitanju uzimanja nekog leka, reci to svom lekaru, pa će on već to uzeti u obzir koliko je moguće, i objasniti ti šta, zašto i kako treba da radiš.
    A pritisak koji si naveo (posle teretane) ti je super!
    Mož' da bide, ali ne mora da znači...

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

Prvo, lekovi koje uzimate se ne zvacu.
    Budi bog sa Vama, odakle Vam takva ideja.
    Drugo, da li ste Vi svog lekara konsultovali za taj odlazak u teretanu?
    Trece , trebali bi da se bavite umerenom fizickom aktivnoscu ( sa naglaskom na umereno- to nije teretana) da povedete racuna o svojoj ishrani , da uzimate redovno lek za pritisak, da ne opterecujete svoj organizam strahovima, i da konsultujete psihijatra u vezi te uznemorenosti.
    Svaka cast kolegama kardiolozima ali nekada nije stvar u srcu nego u psihi.
    "Niko toliko ne brine o sebi kao oni koji nikom drugom nisu potrebni"
    Duško Radović

Poznat dr (avatar)
    Učlanjen
    24.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    151

I umalo da zaboravim, tema o hipertenziji ima, postavite svoja pitanja pod postojecim temama koje cete naci pomocu pretrazivaca.
    Pozz!
    "Niko toliko ne brine o sebi kao oni koji nikom drugom nisu potrebni"
    Duško Radović

Slične teme

1. Odgovora: 46
    Poslednja poruka: 25.11.2005., 21:37
  2. Smestaj u Bolonji, cimeri, ponude za vecernji posao
    Autor Majcezmajce u forumu Školovanje u inostranstvu
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 22.01.2005., 00:27

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu