Windows 7

Reckless

Buduća legenda
Poruka
25.578
Najnoviji operativni sistem iz tabora Microsofta dobio je službeno i domišljato ime - Windows 7.

Informacija je potvrđena na službenom blogu člana razvojnog tima Microsofta, Majka Neša, koji piše kako će kodno ime novog operativnog sistema biti i njegovo službeno ime.

"Odluka da zadržimo naziv Windows 7 sasvim je logična i jednostavna. Ovo je sedma verzija OS-a iz našeg tabora i zbog toga smo se odlučili za ime Windows 7".

Krajnji datum pojavljivanja Windowsa 7 na tržištu je kraj 2009. godine, odnosno, najkasnije početak 2010. godine.

Na konferenciji Professional Developer Conference koja će se održati u Los Anđelesu od 27. do 30. oktobra učesnici će dobiti mogućnost testiranja beta verzije tog operativnog sistemu.

Ovaj OS trebao bi da donese velike promjene i na taj način vrati povjerenje razočaranih kupaca posljednjom Windows Vistom.
7desktop.png
 
Hm, ajd da potvrdim ovo... testiram betu već par dana... sve radi ok... ne baguje... brza je... izgleda da će microsoft najzad izbaciti nešto što je dobro... :lol:
 
Znaci li to da ces polako preci na win...ili ga bar malo cesce koristiti?

@tema
Drago mi je da cujem da izlazi nesto brzo i valjano. XP godinama koristim i na slabijim racunarima je bilo ok jer ni sam komp ne moze mnogo brzo da radi.Ali na nekom c2d ili dobrom x2 sa 2+ giga rama(jace i da nepominjem)...lako se covek moze istripovati da mu novi komp i nije tako dobar kao sto je mislio da ce biti. Situacija se naravno menja na nekom linux-u. ;)Mozda najvise zbog toga sto za razliku od xp (win-a uopste) vise koristi ram nego page file. Mada mnogo zavisi i od toga sta se radi na racunaru...
Probacu ovaj win cim stignem malo sa vremenom. ;)
btw mozda da neko ko je probao kaze koju rec detaljnije o zauzecu rama i slicno...programima koje je instalirao?
 
Poslednja izmena:
Znaci li to da ces polako preci na win...ili ga bar malo cesce koristiti?

@tema
Drago mi je da cujem da izlazi nesto brzo i valjano. XP godinama koristim i na slabijim racunarima je bilo ok jer ni sam komp ne moze mnogo brzo da radi.Ali na nekom c2d ili dobrom x2 sa 2+ giga rama(jace i da nepominjem)...lako se covek moze istripovati da mu novi komp i nije tako dobar kao sto je mislio da ce biti. Situacija se naravno menja na nekom linux-u. ;)Mozda najvise zbog toga sto za razliku od xp (win-a uopste) vise koristi ram nego page file. Mada mnogo zavisi i od toga sta se radi na racunaru...
Probacu ovaj win cim stignem malo sa vremenom. ;)
btw mozda da neko ko je probao kaze koju rec detaljnije o zauzecu rama i slicno...programima koje je instalirao?

Hm, izgleda da hoću:sad2: moram zbog posla a i reshio sam da ga malo bolje upoznam... trenutno kidam xp mce na sastavne delove... čisto da ga rašrafim pa da vidim shta ima unutra... :mrgreen:
Ovako, što se sedmice tiče... moje impresije su sledeće: brz, brži od viste, biće stabilan... jer je i ova pre-beta prilično stabilna... ram troši kao i vista... za sada... od programa sam instalirao office paket i jednu igricu... sve radi savrsheno... mada, obično posle nekog golemog update-a sve se pokarabasi... a ne bi trebalo...
 
U principu ista prica kao pre nekih 8-9 godina.
Kad je posle 98ce izasao Milenium error (ME), bio je uzasno spor, bagovit, previse zahtevan i u sustini propala investicija. Posle prilicno kratkog vremena, se pojavio 2k, pa XP koji je od trenutka kada je izasao SP1 postao rock stable (koliko god ovo zvucalo smesno za windows, morate prizanti da je preboleo mnoge decije bolesti koje su imale prethodne verzije).
Posle 5 godina se pojavljuje Vista koja je uzasno zahtevna, dok trepnes pojede ti 40GB HDDa (sa onim blesavim folderom sto pakuje *.dll - ove posebno za svaki program i jos nekim sitnicama koje se sire), nasminkana do maximuma, da na prvi pogled pomislis da su oni silni widgeti i treperenja radjena za retardiranu decu, a ne za neke ozbiljne stvari....
Windows 7 bi otprilike trebao da ucini ono sto je ucinio XP svojevremeno, da donese mnoge novine u svet operatovnih sistema, i postavi nove standarde, a da sve to lici na nesto normalno i korisno.
 
Vistu ne treba gledati tako negativno.
Logicno je da ne mozes da na masiti staroj 8-9godina koristis bez problema novi OS u ovom sucaju Vistu.
Jeste nasminkana i to se nekima svidja...pogledajte malo Mc-a.Danas u sustini dizain i lijep izgled prodaju proizvod...naravno trebalo bi i da sljaka ;).
Meni se npr. svidja i po meni je stvarno dobra stvar...to sto Vista pravi systemrestorepoint...mnogo puta mi je pomogao,ali naravno za to onda i moras da imas malo vise od 40gb memorije.

Sve u usvemu sama pojava Dualcore processor-a je i rezultirala tome...da se i sama zahtjevnost OS-a digne na visi nivo a onda samim tim ne mozes da zahtjevas da Vistu pokrenes sa 512mb ram-a.

Pozzz...
 
U principu ista prica kao pre nekih 8-9 godina.
Kad je posle 98ce izasao Milenium error (ME), bio je uzasno spor, bagovit, previse zahtevan i u sustini propala investicija. Posle prilicno kratkog vremena, se pojavio 2k, pa XP koji je od trenutka kada je izasao SP1 postao rock stable (koliko god ovo zvucalo smesno za windows, morate prizanti da je preboleo mnoge decije bolesti koje su imale prethodne verzije).
Posle 5 godina se pojavljuje Vista koja je uzasno zahtevna, dok trepnes pojede ti 40GB HDDa (sa onim blesavim folderom sto pakuje *.dll - ove posebno za svaki program i jos nekim sitnicama koje se sire), nasminkana do maximuma, da na prvi pogled pomislis da su oni silni widgeti i treperenja radjena za retardiranu decu, a ne za neke ozbiljne stvari....
Windows 7 bi otprilike trebao da ucini ono sto je ucinio XP svojevremeno, da donese mnoge novine u svet operatovnih sistema, i postavi nove standarde, a da sve to lici na nesto normalno i korisno.

Slažem se potpuno...
 
Vistu ne treba gledati tako negativno.
Logicno je da ne mozes da na masiti staroj 8-9godina koristis bez problema novi OS u ovom sucaju Vistu.
Jeste nasminkana i to se nekima svidja...pogledajte malo Mc-a.Danas u sustini dizain i lijep izgled prodaju proizvod...naravno trebalo bi i da sljaka ;).
Meni se npr. svidja i po meni je stvarno dobra stvar...to sto Vista pravi systemrestorepoint...mnogo puta mi je pomogao,ali naravno za to onda i moras da imas malo vise od 40gb memorije.

Sve u usvemu sama pojava Dualcore processor-a je i rezultirala tome...da se i sama zahtjevnost OS-a digne na visi nivo a onda samim tim ne mozes da zahtjevas da Vistu pokrenes sa 512mb ram-a.

Pozzz...

Hm, pa i nije bash tako... Terao sam vistu, xp pro i xp pro mce na istoj(jakoj) makini... i najbolje je radio xp pro mce... brzina, stabilnost... (u odnosu na vistu)
Sad, ovaj win. 7 ima moje simpatije(možda zato što je jako sličan kubuntu linuxu):mrgreen: i vrlo je moguće da ću ga imati na svojoj makini(kao drugi stalni os)... naravno... posle peglanja i par zakrpa... :lol:
 
Hm, pa i nije bash tako... Terao sam vistu, xp pro i xp pro mce na istoj(jakoj) makini... i najbolje je radio xp pro mce... brzina, stabilnost... (u odnosu na vistu)
Sad, ovaj win. 7 ima moje simpatije(možda zato što je jako sličan kubuntu linuxu):mrgreen: i vrlo je moguće da ću ga imati na svojoj makini(kao drugi stalni os)... naravno... posle peglanja i par zakrpa... :lol:

Sve sto sam rekao je da se ne moze ocekivati da stara masina isto pokrece OS koji je u potpunosti odgovarao konfiguraciji toga racunara i OS koji je postao aktuelan nakon 6-7 godina,i da ne dodje do promjene zahtjevnosto OS-a
Nisam nista rekao niti poredio...mislim na valjanost OS-a.

Windows 7 nisam ni probao niti jos uvjek vidio tako da ne mogu nista da kazem,nego samo da se nadam da ce biti dobar u sta ne sumnjam.

Uz sve to meni Vista sljaka ekstra sto sam vec nekoliko puta rekao...a sto ne mora da znaci da treba da odgovara svacijem ukusu.

Pozzz...
 
Poslednja izmena:
mali offtopic:koristim Win-ove josh od 98-mice probao bix Linux ali posto bas niiiiista neznam o njima, koju mi distribuciju ( ili kako Vi to vec zovete ) preporucujete?
 
@boris
Ne govorim o tome da poteram vistu na socket 478 ili 462 konfiguraciji, ionako svaka 2-3 meseca ubacim neku novu komponentu, a samo aktuelnu AM2 plocu sam menjao 3 puta, a procesor 4-5 puta (u zavisnosti od toga sta mi dopadne saka ili ostane visak od necega).
Problem sa Vistom je sto mi ni 4GB RAMa nisu dovoljna, a XP sa 2GB radi k'o zmaj. U ovo ne racunam samo pokretanje OSa i gledanje u Task Manageru, vec i neki realan rad (u Operi mi je stalno otvoreno preko 10 tabova, koji zauzimaju prilicno memorije, TV kartica stalno u pogonu....).
I na sve to dodas da windows folder zna da se rastegne do besvesti i da svaki dan raste ko blesav, a da ne znas gde ti ode slobodan prostor HDDa (meni je u jednom trenutku narastao na 40GB i tad sam ga omlatio jednim formatiranjem ne bi li se smirio). Tome su uzrok restorepointi i onaj folder (zaboravih kako se zove) sto pakuje *.dll fajlove i to tako da svaki program ima svoje *.dll fajlove posebno, a ne da zajednicki *.dll fajl koristi vise programa istovremeno kao do sada. Time je prilicno olaksano programerima, ali zato su korisnici nadrljali.
Ne mogu ni da zamislim kako bi izgledala situacija sa Vistom koju nisam reinstalirao 4 godine (koliko vec teram XP bez ikakvih problema, a u to ukljucujem i zamenu hardvera, cak i HDDa).
 
Ako instaliras na cistom hdd-u gde nema windowsa,nije nikakav problem,sve se svodi na kliktanje misem do kraja ;).
Ako imas vec instaliran Windows,ni tu nije neki veliki problem,samo moras da pazis da ne formatiras hdd gde je windows (ako hoces da ga zadrzis).
 

Back
Top