duhovnost

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
ovom temom bih hteo da bacim jedan drugaciji pogled na pojam duse ..i duhovnosti..i da cujem vasa razmisljanja povodom pogleda..

elem..nauka je danas u velikoj meri objasnila kako funkcionise zivi organizam..medjutim i dan danas se ne zna zasto je organizam ziv? znamo otprilike kako je ziv ali ne znamo sta je sam zivot u stvari..materijali koji se nalaze u coveku npr..hemijski elementi nalaze se i u zemlji..
biblijski.. covek je stvoren od zemaljskog praha..i bog mu udahnuo zivot..
moze li dusa oko cije definicije se spore vekovima biti zapravo sam zivot?
kazemo za neke ljude da su npr umrtveljeni dok za neke druge pak kazemo da su puni zivota..
 
hehe navar, za status..

tesko pitanje, a jos sira tema..
odakle poceti?
sem da licno ja ne verujem u pojam koji nam serviraju, tj svaki pojam je serviran, tako da, tesko je odluciti koji ti vise odgovara, ili koji ti se vise dopada, pogotovo ako siris znanje i imas otvorene kapacitete i stavove..sad sam jos vise zakomplikovao...

dusa? verujem u istu, verujem da nismo samo telo, zasto? nemam jos pravi odgovor na to..
mozak? hm, nije dovoljno samo ga imati treba ga i koristiti, jedna od mojih recenica..sta je to? samo sopstveni mehanizam koji nam omogucava elementarne radnje, pokrete, misljenja, emocije, memorije...
funkcija duse? vazan je aspekat sa koje se posmatra...

odgovor je u mraku...:D
 
zanimljiva tema,ali o njoj se moze toliko dugo pisati,misliti,pricati.. ali do odgovora je tako tesko doci...
mislim,nemoguce za danasnje pojmove. ja bih volela da znam odgovor na to pitanje, jer sam se toliko puta pitala..
 
ovom temom bih hteo da bacim jedan drugaciji pogled na pojam duse ..i duhovnosti..i da cujem vasa razmisljanja povodom pogleda..

elem..nauka je danas u velikoj meri objasnila kako funkcionise zivi organizam..medjutim i dan danas se ne zna zasto je organizam ziv? znamo otprilike kako je ziv ali ne znamo sta je sam zivot u stvari..materijali koji se nalaze u coveku npr..hemijski elementi nalaze se i u zemlji..
biblijski.. covek je stvoren od zemaljskog praha..i bog mu udahnuo zivot..
moze li dusa oko cije definicije se spore vekovima biti zapravo sam zivot?
kazemo za neke ljude da su npr umrtveljeni dok za neke druge pak kazemo da su puni zivota..

Dusha je ( po meni, naravno ) svest, tj. deo svesti koji nije povezan sa telom i svetom fizichki. Dusha je svest, koja u odredjenom trenutku moze da napusti telo. Ponekad to uchini na ovom svetu ( astralna projekcija ), ponekad na onom. I uopshte mi ti ne lichi na religiju. Mnogo vishe na asocijaciju. Svet mi mnogo vishe lichi na nivo u Super Mariu :mrgreen: Ali, uopshte mi je " dusha " malo nejasna rech, i ne osecam neku potrebu da je definishem.
 
zanimljiva tema,ali o njoj se moze toliko dugo pisati,misliti,pricati.. ali do odgovora je tako tesko doci...
mislim,nemoguce za danasnje pojmove. ja bih volela da znam odgovor na to pitanje, jer sam se toliko puta pitala..
ja sam i sam razmislajo godinama o tom pitanju i do cega sam dosao je to moje misljenje da je dusa = sam zivot u nama..m,edjutim to podize veo sa gomile drugih pitanja..sta je sad pa zivot:?:
 
Dusha je ( po meni, naravno ) svest, tj. deo svesti koji nije povezan sa telom i svetom fizichki. Dusha je svest, koja u odredjenom trenutku moze da napusti telo. Ponekad to uchini na ovom svetu ( astralna projekcija ), ponekad na onom. I uopshte mi ti ne lichi na religiju. Mnogo vishe na asocijaciju. Svet mi mnogo vishe lichi na nivo u Super Mariu :mrgreen: Ali, uopshte mi je " dusha " malo nejasna rech, i ne osecam neku potrebu da je definishem.
ljudi u osnovi imaju potrebu za definicijama iz razloga sigurnosti odnosno umanjenja straha..od neceg nedefinisanog..nejasnog..nepoznatog ljudi imaju strah..i to je mozda i najjaci strah coveka..strah od nepoznatog..sabran sa strahom od gubljenja samodefinicije..tj strah od neimanja JA..mislim da je JA covekov najveci ogranicavajuci faktor..a koji je zapravo covek sam sebi nametnuo..

vidjao sam one spektrogramske fotografije ljudi oko kojih se pokazuje oreol..pa kao prosecan covek ima nekoliko milimetara oko tela a recimo majka tereza je imala taj oreol nekih 10 cm oko tela..
 
ovom temom bih hteo da bacim jedan drugaciji pogled na pojam duse ..i duhovnosti..i da cujem vasa razmisljanja povodom pogleda..

elem..nauka je danas u velikoj meri objasnila kako funkcionise zivi organizam..medjutim i dan danas se ne zna zasto je organizam ziv? znamo otprilike kako je ziv ali ne znamo sta je sam zivot u stvari..materijali koji se nalaze u coveku npr..hemijski elementi nalaze se i u zemlji..
biblijski.. covek je stvoren od zemaljskog praha..i bog mu udahnuo zivot..
moze li dusa oko cije definicije se spore vekovima biti zapravo sam zivot?
kazemo za neke ljude da su npr umrtveljeni dok za neke druge pak kazemo da su puni zivota..

na koji ti to zivot u stvari mislis - onaj iz prve polovine posta ili onaj iz druge?

btw - imam nizak pritisak, nisam zivahna, to znaci da nemam dushe....
zvrko.gif
 
na zivot..zar ima i drugih zivota? kamen npr jel kamen ziv ili je mrtav?

u prvom dijelu si naveo zivot po biologiji, a u drugom ga izjednacio sa dusom? to su dvije stvari
jer u prvom slucaju sve sto je zivo, zivo je
a u drugom, samo ono sto ima dusu, zivo je

uostalom zar se ne kaze za neke ljude da su bezdusnici? zasto se tako kaze za njih?

eh, to ja pitam tebe
kad si izjednacio dusu i zivot, ljudi koji "nemaju zivota" dakle nemaju duse
sto su onda bezdusnici - ljudi u komi?

blah, nego, moze li neko da mi definise tu duhovnost/dusevnost/dusenje, kad smo vec kod toga? :)
 
Dusha je ( po meni, naravno ) svest, tj. deo svesti koji nije povezan sa telom i svetom fizichki. Dusha je svest, koja u odredjenom trenutku moze da napusti telo. Ponekad to uchini na ovom svetu ( astralna projekcija ), ponekad na onom. I uopshte mi ti ne lichi na religiju. Mnogo vishe na asocijaciju. Svet mi mnogo vishe lichi na nivo u Super Mariu :mrgreen: Ali, uopshte mi je " dusha " malo nejasna rech, i ne osecam neku potrebu da je definishem.

Na "crveno" mislim.....postavlja se pitanje..."Da li NIJE....?"....

(A inace temu smatram kao potrebu definisanja.,...zato otvorih "srodnu temu u smislu
..granice -horizonti-vidici....)
 
Samo cu nabacati moguce uglove....

-kirlijanova fotografija, tj aura i tumacenje preko toka energije
-vampiri i DNK kompatibilnost, evoluciona sinergija svih zivih C oblika zivota u manjem ili vecem obimu
-bog ili tela kao obicni generatori energije i puzeve kucice
-astralna projekcija, duhovi, kvantna psihologija, nematerjalno odrzanje zivotnog etera, sa ili bez razuma....(40 dana je prosecno vreme do kojeg je dusa energetski iscrpljena i nestaje, obicno je prosek 7-10 dana, prelazak u drugo telo, lakse je ako nije telo visokog razuma, jer se treba izboriti sa svescu koja JEDE padobranca dusu......koji bi da ukrade telo ili energiju tela....)
-epigenetika, sinhro nauke, Mreza,
-reinkarnacija, tj bozje + duhovi......determinizam i red u duhovnoj teoriji....
 
ne razumem se nesto u ove teme ...al palo mi na pamet
imamo coveka koj je sastavljen od tela ( voda ... ostalo ) i duse
covek umire ... umiru organski delovi .. tj telo ali sta je sa dusom , razmisljanjima ...
ni meni nisam jasan :(
 
pa zar nije tako? hoces da kazes da i ono sto je nezivo ima dusu?zamena teza ti ne prilici:)..znaci sve sto je zivo ima dusu..a i recimo uklapa se sa budistickim pojmovima reinkarnacije u recimo nizi oblik zivota..sto bi znacilo da dusa moze da napreduje i nazaduje..iz raznih misljenja sam i izvukao poistovecivanje zivota sa dusom..

necu da kazem nista, samo pitam o kojoj definiciji zivota se govori na ovoj temi?
naucnoj ili ciribu-ciriba? pardon, budizam i druge....filozofije
ne brkaj ih

ljudi u komi su i dalje zivi..zar ne?

a zasto treba neko da ti definise?

zato sto je tema presiroka tako da Svako govori o svom vidjenu a Niko (u ovom slucaju je bila duznost autora teme da to uradi) nije odredio definiciju niti bar preciznije smjernice teme
 
Na "crveno" mislim.....postavlja se pitanje..."Da li NIJE....?"....

(A inace temu smatram kao potrebu definisanja.,...zato otvorih "srodnu temu u smislu
..granice -horizonti-vidici....)

To pitanje se uvek postavlja :D Ali, to je moja interna definicija. Kapiram da je to trebalo da znachi " dusha " kao dusha. Ono, umresh, dusha ti ode u raj ili u pakao ili gde vec :mrgreen: Blah :neutral:
 
Samo cu nabacati moguce uglove....

-kirlijanova fotografija, tj aura i tumacenje preko toka energije
-vampiri i DNK kompatibilnost, evoluciona sinergija svih zivih C oblika zivota u manjem ili vecem obimu
-bog ili tela kao obicni generatori energije i puzeve kucice
-astralna projekcija, duhovi, kvantna psihologija, nematerjalno odrzanje zivotnog etera, sa ili bez razuma....(40 dana je prosecno vreme do kojeg je dusa energetski iscrpljena i nestaje, obicno je prosek 7-10 dana, prelazak u drugo telo, lakse je ako nije telo visokog razuma, jer se treba izboriti sa svescu koja JEDE padobranca dusu......koji bi da ukrade telo ili energiju tela....)
-epigenetika, sinhro nauke, Mreza,
-reinkarnacija, tj bozje + duhovi......determinizam i red u duhovnoj teoriji....

a mozda samo iluzija naseg uma...sve sto smisli nas um moze da postane i stvarnost...

a dusa..hm..odavno postoji u nama jer mislimo da postoji...
 
Ništa nije nedokazivo ili neshvatljivo samo što se za sve ne mogu koristiti istovetne metode. Usput, neophodno je malo strpljenja, malo truda i malo volje da se uloži dovoljno napora da se dodje do odgovarajućeg odgovora i saznanja.
Reči Duša i duša ne označavaju isto. Kaže se za nekoga da nema dušu ili da je bezdušan (idiomatički) sa značenjem da je bezobziran ili bezosećajan i dovoljno sebičan da ne mari za druge ljude oko sebe. Shvatio sam da ova diskusija nema za cilj raspravljenje o tome već o životu kao suštini i o samoj Duši o kojoj se dosta govori u religijama.
Kao osnovna jedinka života Duša kreirana je izvan vremena i prostora a onda su kreirani niži svetovi u kojima dominiraju materija, vreme, prostor i energija. Tada je došlo de kreiranja fizičkih tela koja služe nama Dušama kao mehaničke naprave da bismo u ovom svetu kroz iskustva polako ekspandirali svoju svest. Mi kao Duše jesmo savršena ali nerealizovana tvorevina - još uvek suviše sebični, inertni (lenji), nekreativni...U procesu življenja dolazi do laganih promena ka pridobijanju kreativnosti, radnosti, nesebičnosti, mudrosti...Polako se približavamo božanstvenim kvalitetima.
Duša (ono što je svako od nas) je besmrtna. Ona je nosioc svesti i ta svest o kojoj se ovde govori. Telo samo po sebi (misleći mozak) nema nikakvu sposobnost da misli jer je to organ koji služi samo kao primopredajnik izmedju uma i Tela.
Um takodje nije u mogućnosti da misli ili preuztima inicijativu jer radi po principu automatizma ili slično kompjuterima. On je posrednik izmedju Duše i tela. U njemu se kreira odašiljanje misli koje inicira Duša. Onako kao što radio antene odašilju radio talase u prostor.
Dovoljno duhovno razvijena Duša (sa dovoljno ekspandiranom svešću ovlada svojim emocijama, čulima i ostalim pasijama uma) postaje svoj gospodar i uz pomoć sveprisutnog, sveznajućeg i svemogućeg Svetog Duha dovršava svoj razvitak ovde i vraća se nazad, kući, u više čisto duhovne svetove.
Pitanje je kako sve ovo dokazati?
Za to se svako sam mora postarati sledjenjem svoje intuicije i svojih noćnih i budnih snova....
 
Poslednja izmena:
ne znam zasto mi je tesko poverovati u postojanje duse kao necega sto se nalazi u nama, ili u postojanje duse koja oznacava zivot.. sve je u glavi, umu, ono je i nase srce i nasa dusa i logika.. odatle i necije verovanje da dusa je ziva i da je unutar nas.. kao neki vakuum prostor.. kada se kaze za nekoga ko je los covek da "nema dusu" ili, suprotno, za onoga ko je dobar da "ima dusu", na sta se tu, zapravo, misli? ili je neko dobar ili je los.. to je to.. valjda :think: ?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top