"Zeitgeist"- ili- relativizovan pogled na duhovnost i politiku

Dust

Domaćin
Banovan
Poruka
4.184
Na internetu se odnedavno može naći finalna verzija filma "Zeitgeist the movie", u nezavisnoj, i prilično jeftinoj produkciji. Ova verzija nije toliko interesantna, koliko ona prethodna koju sam uspeo da odgledam, naročito zato što je gotovo prepolovljena...
Ovaj film, sačinjen od gomile interesantnih animacija, razlikuje se od ostalih teorija zavere, pre svega zato što u prvom planu napada sam koncept hrišćanstva, i interesantnim dokazima dovodi u pitanje smisao crkve i njenih organizacija- počinje konstatacijom da crkva uzima od vernika gomile novca, ne plaća porez,... A pritom propoveda nešto što je prikazano kao (ako se dobro sećam) "astro-teološki hibrid". Pritom, konstatuje se kako su se drevne religije razvile iz kulta sunca, veoma se ističe značaj astroloških era i sl., a kako je Hrišćanstvo nastalo kao sinteza raznih drugih kultova.
Drugi (nažalost izbačeni) deo filma, govori o tome kako su teroristički napadi 11. septembra 2001. godine bili fingirani od strane SAD, i veoma podrobno opisuje kako su se neki dokazi o tome provukli neopaženo čak i u medijima (argumentovavši to snimcima).
Pozivam i vas sve da pogledate film na linku: http://www.zeitgeistmovie.com/ kako ne bih detaljisao...
 
Poruka filma je da preispitamo sve ono što se dešava oko nas - instant odgovore i istant rešenja koja nam se serviraju - uključujući i religiju. Pretpostavljam da ovaj deo odbija mnoge vernike od toga da shvate pravu poruku filma... Treći deo prvog filma govori i savremenom monetarnom finansijskom sistemu i u svetlu današnje krize, zanimljivo je odgledati, pogotovu za one koje takve teme do sada nisu interesovale.

Drugi deo - Addendum, pokušava da sem preispitivanja sistema koji nam se predstavlja kao nepromenljiv, da i neke odgovore o mogućim rešenjima za bolju i lepšu sutrašnjost. Interesantni su i izjave "Ekonomskog ubice" - ne pominje nas, ali vrlo lepo može da se rekonstruše šta, kako i zbog čega se događalo u poslednjih nekoliko decenija...
 
Zaitgeist kao i mnoge druge stvari igraju igru. Odnosno menjaju ulogu Napadaca i Zrtve. U pocetku ste vi Zrtva, zatim vi menjate ulogu otkrivajuci "tajne" i postajete Predator da biste nesvesno ponovo postali zrtva tako sto ste mislili da imate kontrolu. Rotira vas 360 stepeni i vraca na pocetak, u svakom slucaju treba pogledati....

ma ti si u mašini :mrgreen:
 
Drugi deo - Addendum, pokušava da sem preispitivanja sistema koji nam se predstavlja kao nepromenljiv, da i neke odgovore o mogućim rešenjima za bolju i lepšu sutrašnjost. Interesantni su i izjave "Ekonomskog ubice" - ne pominje nas, ali vrlo lepo može da se rekonstruše šta, kako i zbog čega se događalo u poslednjih nekoliko decenija...

šta misliš da li je moguć skorašnji prevrat kapitalističkog tj monetarnog sistema?
u taj neki novi koji meni izgleda pomalo utopijski poput komunizma.
ono niko ne radi nema kriminala:confused:
 
ma ti si u mašini :mrgreen:

Ma svako ko misli da moze da se oslobodi NJIH [kako god vi volite da ih zovete] je budala...

Taj trip o teorijama zavere postoji oduvek u covecanstvu i necete ga se otarasiti ni vi posle gledanja nekog filma...

Film ce vas samo okrenuti kao drugom imenu istog fenomena...nista drugo... A sve potice od toga sto ljudi obozavaju roleplay...:ok:
 
šta misliš da li je moguć skorašnji prevrat kapitalističkog tj monetarnog sistema?
u taj neki novi koji meni izgleda pomalo utopijski poput komunizma.
ono niko ne radi nema kriminala:confused:

изворни капитализам је нешто потпуно другачије од овога што данас доживљавамо. Најбољи показатељ јесте криза која дрма цео свет. Али капитализам у својој основи доноси прави одмер снага, које у ствари јесу темељ целога човечанства. Нисмо рођени једнаки, и немојте да се заваравате да јесмо. Када видиш глупљег од себе, не можеш га гледати као равног, јер нисмо сви исти. Због тога је комунизам мртав, а капитализам још увек (тешко) преживљава...

Само да спустимо капитализам на неки реалнији ниво, а не неодржив какав је сада, и биће боље свима. Цару царево, богу божије.... :cool:

Ала серем!!!!:mrgreen::mrgreen:
 
Dakle, radi se o drugom delu filma?!

Gledao sam onu stariju verziju i najbolji delovi filma su mi bili citati legendarnih i, nažalost, pokojnih Billa Hicksa i Georga Carlina.

Inače, prvi deo je imao dosta čudnih zaključaka koji mi jednostavno nisu išli u glavu. Jednostavno, donesu zaključak za gledaoca, bez upoznavanja sa drugom stranom argumenta, što ne volim.

A da tera na razmišljanje, tera...
 
Mislim da je onim delom o religiji, grupa autora htela da ne uvredi čovečanstvo, a da mu skrene pažnju kako je lako manipulisati njime. Kad sam gledao prvu verziju filma (decembra 2007.), niko nije ni mogao da pretpostavi da ćemo kroz manje od godinu dana biti na ivici ekonomskog kolapsa, koji će dovesti do promene ekonosmkog sistema, samo su pesimisti (iliti optimisti) govorili o novom "hladnom ratu".
Sad je sve to naša realnost...
 
deo o religiji je poprilichno interesantan ali pojednostavljen
deo o ekonomiji nije nikakva teorija zavere nego jednostavno-chinjenicho stanje
osnove medjunarodnog monetarnog sistema su jeftin lopovluk...ono...ja nisam ekonomita ali mislio sam da je to ipak malo suptilnija pljachka...kad ispada jeftini kriminalci ko i svaki drugi:lol:
u ovom novom najveci promashaj je zadnji deo gde nude "alternativu" koja je neki nju ejdz komunizam prozet strukturalistichkom filozofijom,opet po n-ti put pogreshna osnovna predpostavka o ljudskoj prirodi...sad kroz tumachenje da nema ljudske prirode nego samo nauchenog ponashanja-glupost
ali biherviorizam je oduvek jak kao struja u americi tako da ne chudi
 
Poruka filma je da preispitamo sve ono što se dešava oko nas - instant odgovore i istant rešenja koja nam se serviraju - uključujući i religiju. Pretpostavljam da ovaj deo odbija mnoge vernike od toga da shvate pravu poruku filma... Treći deo prvog filma govori i savremenom monetarnom finansijskom sistemu i u svetlu današnje krize, zanimljivo je odgledati, pogotovu za one koje takve teme do sada nisu interesovale.

Drugi deo - Addendum, pokušava da sem preispitivanja sistema koji nam se predstavlja kao nepromenljiv, da i neke odgovore o mogućim rešenjima za bolju i lepšu sutrašnjost. Interesantni su i izjave "Ekonomskog ubice" - ne pominje nas, ali vrlo lepo može da se rekonstruše šta, kako i zbog čega se događalo u poslednjih nekoliko decenija...

Pogotovo religiju koja je najveca od svih manipulatorskih masina na ovom svetu....;)
 
OK, ne volim da pričam na Forumu o svom ličnom mišljenju, što se tiče teorije zavere, ali, nekako me "kopka" ova tema...
U relativizovan na svetsku politiku ušao sam još kao klinac, kada sam (kao veliki ljubitelj istorije) na poklon dobio knjigu Ralfa Epersona "Nevidljiva Ruka: uvod u istoriju Zavere". Pošto su me činjenice iz knjige fascinirale, počeo sam bezrezervno da im verujem. Ipak, danas nisam spreman da prihvatim baš sve iz te literature: nije uputno kriviti komunizam za sve nedaće u svetu, a takođe je besmisleno tvrditi da američka administracija latentno pokušava da zavede svetski komunizam...
Posle sam čitao "Komitet 300". Ovo je najbednija knjiga tog žanra koju sam čitao. Toliko apozicije, kako bi se što više napisalo, toliko neargumentovanih tvrdnji... Odbacio sam je nakon prvog čitanja.
"Zeitgeist" mi je vratio nadu da je neko na pravom putu i na Zapadu, a ne samo u Rusiji, gde se aktivno traže šupljine sadašnjem uređenju. Naročito me je oduševilo što mi je film dostavio moj drug, koji se nikada naročito nije interesovao ni za istoriju, ni za Zaveru, ali je naglo promenio stav prema svetu, ne samo zahvaljujući filmu, već zato što mu se odjednom probudilo interesovanje... Pretpostavljam da je film odgledao usput...
 
deo o religiji je poprilichno interesantan ali pojednostavljen
deo o ekonomiji nije nikakva teorija zavere nego jednostavno-chinjenicho stanje
osnove medjunarodnog monetarnog sistema su jeftin lopovluk...ono...ja nisam ekonomita ali mislio sam da je to ipak malo suptilnija pljachka...kad ispada jeftini kriminalci ko i svaki drugi:lol:
u ovom novom najveci promashaj je zadnji deo gde nude "alternativu" koja je neki nju ejdz komunizam prozet strukturalistichkom filozofijom,opet po n-ti put pogreshna osnovna predpostavka o ljudskoj prirodi...sad kroz tumachenje da nema ljudske prirode nego samo nauchenog ponashanja-glupost
ali biherviorizam je oduvek jak kao struja u americi tako da ne chudi

to bi bilo to :ok:
 
http://thezeitgeistmovement.com/

Na ovom linku se nalaze intervjui sa Jacque Frescom (lik ima 92 godine hehe). Meni su intervjui i film vrlo zanimljivi, jer sam u nekim svojim razmišljanjima došao do sličnih shvatanja, tako da su mi se svideli "na prvu loptu".

Ključna stvar - zainteresovati mlade naraštaje, omogućiti im da slobodno misle i osećaju.

Kao što to jednom reče Marčelo, ako se dobro sećam - najveći "greh" je NEZAINTERESOVANOST.

U toj slobodi mišljenja i osećanja, po mom mišljenju, leži i ključna razlika između filozofije (argumentovano raspravljanje o nekoj temi) i dogme (nekritičko prihvatanje nečijeg "stava").

Pozz :)
 
sve je to dobro sto se vidi i jos nekako bolje sto VI svi pisete ali koliko vidim niko se od vas nepita sledece:
1-ko je snimio-napravio Zeitgeist prvi deo
2-sto se I deo bas bavi temama kao sto ih prikazuje/onakav uvod ...,religija,zavere,11 septembar itd.
3-izlazak II dela "Addendum" koji prikazuje bas sto nam predstoji i objasnjenje eto kao toga bas sto nam predstoji u toj skorijoj buducnosti hm??????
Neznam dali se nekad neko pitao koji je RAZLOG da se Zeitgeist bas sad pojavljuju i u tom redu,neznam ali sve mi je to opet nekako puno lako i puno perfektno sa mnogo lakim objasnjenjima za ..., necu da kazem nista vise ali RAZMISLITE,valja biti i skeptik malo i u svakom slucaju RAZMISLJATI svojom glavom koliko je to moguce u ovim Vremenima i sa ovim ZNANJEM koje mi svi imamo,NE znam ali je sve nekako puno perfektno ...,znate ono najbolja je laz koja se plasira sa malo istine jer je NEPOBITNA,govornik se uvek koristi ISTINOM kad je problem a istina je nepobitna....
samo toliko od mene!
U svakom slucaju je interesantno VIDETI i prvi i drugi deo ali RAZMISLJAJTE...
SPAS SRBIJE
 
kalama:
Neznam dali se nekad neko pitao koji je RAZLOG da se Zeitgeist bas sad pojavljuju i u tom redu,neznam ali sve mi je to opet nekako puno lako i puno perfektno sa mnogo lakim objasnjenjima za ...,
istina.
zeitgeist je čista propaganda servirana s nečije strane, što ne znači da nije istina, ili da većina stvari nije istina, već propaganda u smislu, kako je neko rekao "marketinškog gruvanja" koje treba da utiče na tebe, ostavi te bez daha i natera da poveruješ u nešto.
ono što oni nude u "dodatku" (addendum), je ono što nam i ova postojeća garnitura vladara može ponuditi, a to je tehnokratsko društvo, bolje prilagođeno prirodi, uz sumnjive ciljeve i težnje ljudi koji opet pucaju na ono "daj da imamo nove, bolje stvari i tehniku".
nije mi jasno kako nameravaju da ostvare takvo društvo (venus project) bez upotrebe prisile, akumulacije kapitala i moći koji bi upro sve snage u projekat, bez ispiranja mozga da bi to prošlo među ljudima... pa dajte bre, ono što oni žele (visoko tehnološko društvo) se ne može ostvariti bez kapitala (kapitalizma).
osim toga, nuditi tehnologiju kao spas je krajnje naivno. isto kao i nauku. to su samo sredstva u rukama ljudi... naučnici mogu biti tesla i ajnštajn, a mogu biti i oni u moru manijaka u belom što maltretiraju životinje, ugrađuju čipove u živa bića, usavršavaju oružje do besvesti i smišljaju atomske bombe... i predstavljaju marljive sluge kapitalu.
 

Back
Top