Vojvođanska kujna

Strudla sa makom je tradicionalno ukiselo testo vojvodjanskih prostora. Punjeno mirisnim mlevenim makom podseca na kucicu puza. Prelepa strudla-narodski receno pravi se za svaki vazniji praznik ili dan koji je posebno obelezen u svakoj porodici. Najcesce se nadje na stolu za bozic, uskrs, slavu, rostiljadu ili piknike u prirodi jer je zgodna za nosenje i podnosljiva za serviranje, jednostavno strudla je simbol pravog domacinskog stola i umetnosti svake domacice!

1. Kvasac stavite sa malo mleka i secera da se digne.
2. U posudu za mesenje stavite sve ostale sastojke i izmesate ih sa brasnom.
3. Dodate uzasli kvasac, zumanca i istopljeni maslac ili margarin.
4. Uz dodavanje mlakog mleka umesiti meko testo.
5. Rukom se mesi sve dok ne prestane da se lepi za prste.
6. Dok obradjujete testo malo nauljite prste da bi lakse radili sa njim.
7. Prekrijte testo cistom krpom i ostavite na toplo mesto da uskisne i naraste.
8. Nakon toga testo izrucite na pobrasnjenu dasku i razdelite u dve jufke (lopte).
9. Svaku jufku razvijte oklagijom sto je moguce tanje.
10. Razvuceni list se prelije ( poprska) uljem, pospe nadevom od maka i secera koji se poprska mlekom radi socnosti. Pospe se nadevom tako da se na jednom kraju ostavi nenamazani rub u sirini jedne sake.
11. Pazljivo se uvije, nenamazani rub pri kraju.
12. Isto se ucini i sa drugom jufkom.
13. Strudle se premeste u namazanu tepsiju i ostave jos 20 minuta da se odmore.
14. Premazu se mesavinom razmucenog jajeta sa par kapi ulja i malo zutog secera.
15. Peku se na 200 stepeni dok lepo ne porumene.
16. Za nadev: izmesamo mleveni mak sa secerom po ukusu.
 
Lepo odrađen recept - ali brate nemaš ni jednu meru! Koliko margarina, koje i koliko brašna, koliko kvasca, mleka i šećera...:???:

Da li neko zna kako se prave one buhtle što se prže u dobro zatvorenoj šerpi? Nekad davno sam to pravila, ali se ne sećam recepta.:neutral:
 
Lepo odrađen recept - ali brate nemaš ni jednu meru! Koliko margarina, koje i koliko brašna, koliko kvasca, mleka i šećera...:???:

Da li neko zna kako se prave one buhtle što se prže u dobro zatvorenoj šerpi? Nekad davno sam to pravila, ali se ne sećam recepta.:neutral:

Testo se pravi isto kao za krofne. Nađi recept, ja nisam isto davno pravila, ali recept treba da je iz nekog starijeg kuvara - ako nemaš, imam ja negde jedan stari, pa ću potražiti. Glavna stvar je u sledećem: dno šerpe se namaže uljem, poređaju se "buhtle" po dnu, i preko njih još samo jedan red, pa se prelije vodom da ogrezne, dobro poklopi i ne otklapa dok nije gotovo!
Da je gotovo, znamo po tome, što se čuje zvuk prženja (tj., voda se upila, pa se stvarno malko prži na onom ulju. Mera predostrožnosti: ne mora se baš odmah otklopiti.
Nestrpljivost, u vidu preranog otklapanja, se kažnjava drastičnom kaznom u vidu nekakvi nejestivih "gumenih" loptica!:lol:
 
"Onaj" recept za krofne, koji ide za "buhtle": 400gr. brašna, 1 jaje, 1 ravna kašičica soli, 1 kvasac, mleka i šećera koliko treba da se kvasac razmuti ( i "nadođe"), voda - testo treba da je mekše, da se lepo odvaja od posude, i kad "odleži", da se razvalja na dasci posutoj brašnom, i vadi modlom, čašom...bilo za krofne, bilo za buhtle.
Ne valja ako ima više jaja, ili ako se mesi sa mlekom - budu teške, bilo da su krofne, bilo da su buhtle.
 
Poslednja izmena:
DSCF1325.JPG

Pileci paprikas sa noklicama
Sastojci:
Pileće meso, npr. 3 bataka sa karabatkom
3-4 glavice luka
2 kašike brašna
1-2 kašičice aleve paprike
so

za noklice:
3 jaja
8 kašika brašna

Postupak:
1. Batak i karabatak razdvojiti.
2. Sitno iseckan crni luk dinstati u većoj šerpi na malo ulja i vode dok ne postane mekan i staklast. Na početku dinstanja dodati kašičicu soli, pomoćiće da luk pusti vodu.
3. Spustiti meso i na srednjoj vatri nastaviti dinstanje dok meso ne ispusti svoj sok (10-15 minuta)
4. Zapržiti - preko mesa i luka sipati dve kašike brašna i alevu papriku, mešati da ne zagori.
5. Naliti vodu da sve prekrije, pojačati vatru, nastaviti kuvanje. Kad provri smanjiti vatru i kuvati još pola sata. Probati čorbicu, dosoliti po potrebi. Ja ne stavljam Vegetu.
6. Tri jaja razmututi viljuškom pa dodati (okvirno) 8 kašika brašna. Treba da se dobije srednje gusto testo koje se rasteže kao žvaka.
7. U paprikaš koji tiho vri kašikom spuštati komade testa. Noklice su gotove čim isplivaju na površinu što je jako brzo.
8. Isključiti ringlu i poklopljen paprikaš ostaviti još neko vreme na njoj.

pileci%20paprikas%20sa%20noklicama.jpg
 
E pa, ako je išta na svetu pravi vojvođanski brend, to je onda LEBA I MASTI. Još kad je hleb domaći i vruć, pa odozgo aleva paprika... To je to.
Ne znam šta bi još moglo biti tipično samo za Vojvodinu, nas ovde ima preko 40 raznih naroda, svako ima svoju nacionalnu kuhinju, svako selo nešto tipično svoje, a i domaćica u svakoj kući kuva drugačije.
Kad bi se sakupili svi recepti iz Vojvodine to bi bila sabrana dela od desetak tomova.
 
Poslednja izmena:
Pa, da skupimo....:) ima ukusnih jela iz tih kombinacija...:bye:

Ja ne znam mnogo o kolačima (ono: štrudle, kiflice, i to..), ali što se slanog tiče...javim se sa pihtijama i "sekelji gulašom", pravom supom, sarmom na vojvođanski način (razlikuje se od srpske sarme koja je zapečena u malo safta.. i šta se još setim, pa ko se seti još nečeg, tu smo... A ako se setim nečeg što je tipično, a ne znam, ja ću da nabrojim, pa ko bude imao zgodan recept, javiće se. :):bye:
 
Poslednja izmena:
Ime mu dolazi od jednog erdeljskog plemena, koje Mađari zovu Sekelji.
Potreban materijal: 1/2 kg svinjskog, i isto toliko junećeg mesa, 1 kg kupusa ribanca, 3 glavice crnog luka srednje veličine, kašičica aleve paprike, malo bibera, oko 100 gr, kisele pavlake, masnoća koju inače koristite.
Meso se iseče na krupnije kocke, i dopola izdinsta na luku, zatim se doda kupus, i nastavi da se krčka na tihoj vatri dok meso ne bude meko. Kada se skloni sa ringle, pobiberi se po ukusu, umeša aleva paprika, i prelije se pavlakom. Krčka se dok se sav rasol ne ispari, a ako je kupus dobro isceđen (neko ne voli jako kiselo), onda se nalije 1/2 l vode, pa isto. Kad je gotovo, treba da je dosta gusto, ne čorbasto.

Ima i varijanta sa samim svinjskim mesom, ta ide brže. Secka se na sitnije kocke, i umesto bibera, stavi se list lovora... Na kraju se doda pavlaka - može se i izmešati, ako je sočnije, ili preliti odgore, ako je manje sočno. Ja poslužim pavlaku posebno, pa svako sebi dodaje.
 
Poslednja izmena:
E pa, ako je išta na svetu pravi vojvođanski brend, to je onda LEBA I MASTI. Još kad je hleb domaći i vruć, pa odozgo aleva paprika... To je to.
Ne znam šta bi još moglo biti tipično samo za Vojvodinu, nas ovde ima preko 40 raznih naroda, svako ima svoju nacionalnu kuhinju, svako selo nešto tipično svoje, a i domaćica u svakoj kući kuva drugačije.
Kad bi se sakupili svi recepti iz Vojvodine to bi bila sabrana dela od desetak tomova.

A 'leba, slanine i paradajza? A? :)
 
To je čisto "srbijanski" kako bi rekli vojvođani :lol:

K'o kanda da smo braća...:lol:



A onaj slatki sos od paradajza, pa nasuvo sa krompirom, pa rezanci sa šećerom i orasima?
Čini mi se da je to tipično vojvođanski...



Pa sos od višanja, uz pečenu gusku ili patku, a ni uz ostala pečenja nije za bacanje...
Pa flekice sa kupusommmm..
Sad ću da potražim negde recpt za šufnudle... nisam davno pravila, "držim liniju".:lol:
 
Šufnudle
U stvari se zovu valjušci od krompira.
Potreban materijal:1kg krompira, 2 jajeta, malo soli, brašna po potrebi. Ulje, prezle.
Krompir se skuva, ocedi od vode, i propasira. U pasiran krompir dodati jaja, malo soli, i brašna koliko je potrebno da se napravi nešto tvrđe testo. Od tog testa se naprave "kobacice" debljine prsta (ili palca, ko ima tanke prste :lol: ), i seku se na komade dužine 3-4 cm. Rasprostrti ih po dasci posutoj brašnom, da se ne bi lepile, pa ih spuštati u proključalu posoljenu vodu...kad isplivaju na površinu, gotove su, i treba ih dobro ocediti od vode, pa posuti prženom prezlom. (može se i izmešati, a količina prezle zavisi od ukusa - ima ko voli samo malo, ili baš mnogo...)
Mogu se jesti i kao toplo predjelo, ili večera, prelivene kiselom pavlakom. Uglavnom se služe kao prilog za najrazličitija variva.
Nije neobično i sresti se sa šufnudlama posutim šećerom.
 
Poslednja izmena:
Imam recept i za gurabije (sledi) i za vanilice, ali nisam bila sigurna da li se smatraju vojvođanskim kolačićima, ili se još negde prave - naravno, po tradiciji, jer danas mi razmenjujemo recepte na veliko.:)
Hvala.:) Ako još neko ima neki recept, ili ima ideju za koje bi jelo mogla da napišem recept, ja ili neko drugi ko zna, bilo bi lepo...:bye:
 
Gurabije:
Potreban materijal: 310 gr. dobre. čiste masti, 1 celo jaje i jedno žumance, oko 1,5 dl. prah šećera, 1/4 kg meda, i brašna oko 800-850 gr.
Mast dobro umutiti, da bude bela i penasta, pa dodati šećer, med i jaja i to dobro promešati, zatim dodati brašno i mesiti varjačom dok se masa lepo ne sjedini.
Kad je testo gotovo, napraviti valjke od njega, pa te valjke seći ne jednake komade, od kojih treba napraviti loptice, rastanjiti ih, i napraviti prstom udubljenje u sredini.
Ispeći da lepo prumene.
Dobre su za jelo tek kad omekšaju, posle 2-3 dana.(Ove sam jela kod babe)

Gurabije "margarita" ( ove je pravila moja mama)
250 gr masti, 3 kašike šećera, 4 žumanceta i malo vanil šećera umutiti, pa dodati 1/2 kg brašna i sve zajedno zamesiti, pa rastanjiti oklagijom na malo tanje od prsta, i vaditi modlom u obliku zvezdice. Na svaki komad staviti sneg od belanca, i peći na blagoj temperaturi, i još tople posuti prah šećerom. Ove se mogu odmah jesti.
 
Pileci paprikas sa noklicama
Sastojci:
Pileće meso, npr. 3 bataka sa karabatkom
3-4 glavice luka
2 kašike brašna
1-2 kašičice aleve paprike
so

za noklice:
3 jaja
8 kašika brašna

Postupak:
1. Batak i karabatak razdvojiti.
2. Sitno iseckan crni luk dinstati u većoj šerpi na malo ulja i vode dok ne postane mekan i staklast. Na početku dinstanja dodati kašičicu soli, pomoćiće da luk pusti vodu.
3. Spustiti meso i na srednjoj vatri nastaviti dinstanje dok meso ne ispusti svoj sok (10-15 minuta)
4. Zapržiti - preko mesa i luka sipati dve kašike brašna i alevu papriku, mešati da ne zagori.
5. Naliti vodu da sve prekrije, pojačati vatru, nastaviti kuvanje. Kad provri smanjiti vatru i kuvati još pola sata. Probati čorbicu, dosoliti po potrebi. Ja ne stavljam Vegetu.
6. Tri jaja razmututi viljuškom pa dodati (okvirno) 8 kašika brašna. Treba da se dobije srednje gusto testo koje se rasteže kao žvaka.
7. U paprikaš koji tiho vri kašikom spuštati komade testa. Noklice su gotove čim isplivaju na površinu što je jako brzo.
8. Isključiti ringlu i poklopljen paprikaš ostaviti još neko vreme na njoj.
Paprikaš je super, slikice takođe, ali moram da primetim da u mom kraju pojam "noklice" nije baš uobičajen. U Vojvodini se to, ipak, zovu knedle. ;)
 
Šufnudle
U stvari se zovu valjušci od krompira.
Potreban materijal:1kg krompira, 2 jajeta, malo soli, brašna po potrebi. Ulje, prezle.
Krompir se skuva, ocedi od vode, i propasira. U pasiran krompir dodati jaja, malo soli, i brašna koliko je potrebno da se napravi nešto tvrđe testo. Od tog testa se naprave "kobacice" debljine prsta (ili palca, ko ima tanke prste :lol: ), i seku se na komade dužine 3-4 cm. Rasprostrti ih po dasci posutoj brašnom, da se ne bi lepile, pa ih spuštati u proključalu posoljenu vodu...kad isplivaju na površinu, gotove su, i treba ih dobro ocediti od vode, pa posuti prženom prezlom. (može se i izmešati, a količina prezle zavisi od ukusa - ima ko voli samo malo, ili baš mnogo...)
Mogu se jesti i kao toplo predjelo, ili večera, prelivene kiselom pavlakom. Uglavnom se služe kao prilog za najrazličitija variva.
Nije neobično i sresti se sa šufnudlama posutim šećerom.
Kad smo kod šufnudli, mi ih pravimo pod obavezno i kad se spremaju knedle sa šljivama.
Samo što se uprži crni luk, doda aleva paprika i skuvane šufnudle uvaljaju u to.
E, dobra ideja za sutrašnji ručak! :ok:
 
Šufnudle me podsetile i n nasuvo sa krompirom.
Moj dragi (koji nije Vojvođanin) nikad nije jeo ništa slično...
Dakle... Umesi se testo od brašna, vode, posoli se, doda "orah" masti (ovaj izraz mi je uvek bio komičan - upotrebila ga jer mi se nekako uklapa u koncepciju čitave teme ;)), ostavi se pola sata da "odmori", a u međuvremenu se u veliku šerpu stavi voda da proključa. Testo se razvije i kidaju se ili seku valjušci i puštaju u ključalu, posoljenu vodu. debljina valjušaka je oko 0,5cm, veličina otprilike 2x2cm (naravno da je sve okvirno, čisto da imate predstavu kako to izgleda).
U međuvremenu se obari i krompir i iseče na kockice.
Uprži se luk, doda aleva paprika (može i bez luka - ja tako više volim) i tu se ubaci najpre baren krompir, pa se to lepo izmeša, da se krompir delimično izgnječi, pa se onda dodaju skuvani, oceđeni valjušci. Po potrebi posolite još malo.
Mere nisu date, jer ih ne znam... testo treba da bude srednje tvrdo do tvrđe, krompira treba da bude otprilike upola manje nego testa. Ali je sve stvar ukusa.
Probajte... (ako niste) ;)
 
Ovaj zadnji recept me podseti na stari vojvodjanski specijalitet:

Grenadir mars

Skuva se krompir i isece na kolutove. Zasebno se skuvaju flekice. Testo za rezance iseceno na kvadrate 2x2 cm.
U tiganju se na ulju izdinsti veca glavica crnog luka, doda se zacin i aleva paprika i na kraju krompir i flekice. Jos se par minuta proprzi da se ukusi sjedine i posluzi.
Odlicno ide sa zelenom salatom.:ok:
 
Replika na šufnudle:
Pošto se uvek kuvaju u kombinaciji sa slatkim knedlama - nedostaje još samo "nešto kašikom": proprži se luk i malo aleve paprike, nalije onom vodom u kojoj se kuvao krompir, pa kad provri ubaci se koja mala šufnudla ili knedla i pospe peršunom.
Same šufnudle ja ubacim u namašćenu tepsiju, pospem rendanim sirom, pouljim, pa odozdo namrvim malo starog hleba. Baš lepo krcka kad se zapeče!
 
Ovaj zadnji recept me podseti na stari vojvodjanski specijalitet:

Grenadir mars

Skuva se krompir i isece na kolutove. Zasebno se skuvaju flekice. Testo za rezance iseceno na kvadrate 2x2 cm.
U tiganju se na ulju izdinsti veca glavica crnog luka, doda se zacin i aleva paprika i na kraju krompir i flekice. Jos se par minuta proprzi da se ukusi sjedine i posluzi.
Odlicno ide sa zelenom salatom.:ok:
To je to... da li je krompir u kockicama ili kolutovima, baš i nema neke razlike...
Nego, ovaj naziv me podsetio na mog dragog čika Acu (to je otac mog dragog druga, čovek koji mi je, nakon smrti mog tate obećao da će uvek biti tu ako mi treba i zaista se tako i ponašao. Na žalost, nemam više ni njega) i jednu od njegovih duhovitih priča.
Bio je u Zagrebu nekom prilikom i našao se u nekom "finom" restoranu. Pogledao je jelovnik i da ne bi "ispao prost" (njegove reči), ništa nije pitao, već je naručio jelo koje mu je "zvučalo": Grenadir marš.
"Ja se spremio za nešto, konobar doneo, kad ono - nasuvo s krompirom!" :hahaha:
 
To je to... da li je krompir u kockicama ili kolutovima, baš i nema neke razlike...
Nego, ovaj naziv me podsetio na mog dragog čika Acu (to je otac mog dragog druga, čovek koji mi je, nakon smrti mog tate obećao da će uvek biti tu ako mi treba i zaista se tako i ponašao. Na žalost, nemam više ni njega) i jednu od njegovih duhovitih priča.
Bio je u Zagrebu nekom prilikom i našao se u nekom "finom" restoranu. Pogledao je jelovnik i da ne bi "ispao prost" (njegove reči), ništa nije pitao, već je naručio jelo koje mu je "zvučalo": Grenadir marš.
"Ja se spremio za nešto, konobar doneo, kad ono - nasuvo s krompirom!" :hahaha:

:rotf::rotf::rotf:

To mi jednostavno zovemo krompir-testo i obozavam ga, uvek ima neki specifican ukus, samo sto mi stavimo i kecapa malo, pa ima i onaj kiselkasti ukus....Eto ideje za rucak danas:whistling:
 

Back
Top