Rokfeler kaze da napredujemo

vesnica_90

Aktivan član
Poruka
1.717
Beograd -- Ričard Rokfeler, predsedavajući borda Fondacije Rokfeler, izjavio da vidi napredak koji je Srbija postigla u poslednjih osam godina.

Potpredsednik Vlade Božidar Ðelić sa delegacijom Fonda braće Rokfeler (FoNet)

Ričard Rokfeler uručio je diplome studentima prve generacije "Škole nove politike" koju je pokrenula Inicijativa mladih za ljudska prava. Fond braće Rokfeler osnovan je 1940. godine u SAD kao dobrotvorna organizacija koja pomaže istraživačke i filantropske delatnosti. U Srbiji fondacija ima nekoliko programa kojima pomaže mlade i talentovane ljude.

Rokfeler u razgovoru za B92 kaže da je stav koji zvanični Vašington ima prema Srbiji previše jednostran i uglavnom negativan.

"Ono što sam čuo o Srbiji nema veze sa sa duhom, inteligencijom i odlučnošću ljudi koje sam upoznao. Pre svega ljudski kapital je ovde veoma konstruktivan i na neki način mi u SAD-u bismo mogli nešto da naučimo iz toga. Voleo bih da vidim promenu u stavu SAD-a prema Srbiji", rekao je Rokfeler.

Stiven Hajnc, predsednik Fonda braće Rokfeler, koji u Srbiju redovno dolazi od 1994. kaže da ovde vidi veliki napredak. Prema njegovim rečima, poslednji izbori u Srbiji pokazali su da je Srbija došla do tačke preokreta.

"Vidimo konsolidaciju demokratskih snaga, novu Vladu koja je u prvih 100 dana ostvarila značajan napredak i vidimo da je međunarodna zajednica prepoznala taj napredak na različite načine, uključujući i odluku Fijata da uloži milijardu evra u Kragujevac", rekao je Hajnc.

"Za mene je to veoma ohrabrujuće, vidim veliki napredak i optimističan sam jer mislim da je Srbija na veoma dobrom putu", dodaje on.

Govoreći o aktuelnoj svetskoj ekonomskoj krizi, Ričard Rokfeler je rekao da je tome doprinela politika administracije Džordža Buša koja se previše oslanjala na slobodno tržište, bez pravog balansa između zakonske regulative i aktivnosti na tržištu.

"Slažem se sa mišljenjem da još ne znamo kakve će biti posledice ove krize. Mislim da je ova kriza veoma ozbiljna i uopšte nema sumnje da je ovo najozbiljnija ekonomska kriza u SAD-u od 1930. godine", kaže Rokfeler.

"Možda je niko ne naziva recesijom, ali posledice su mnogo ozbiljnije od bilo koje recesije koju sam ja doživeo. Još nismo osetili puni efekat jer će se kriza odraziti na ceo svet, a zatim ponovo na SAD, a onda opet uticati na ovaj deo sveta, što će se odraziti i na donacije ovom delu", smatra Rokfeler.

Što se tiče odluke Bušove administracije da uloži 700 milijardi dolara da bi ublažila krizu, Rokfeler kaže da je to potez koji liči na zaokret ka socijalizmu.

On misli da će to imati političke posledice koje će veoma dugo trajati i da krajnji ishod još ne može da se predvidi, ali da to neće uticati samo na ekonomiju, već i na društvenu i političku klimu.
 

Back
Top