Hadzi

Колико знам процедура је доста компликована... када је у питању ХАЏИЛУК он за префикс ХАЏИ треба да се обави у време Ускрса са одређеним припремама као што је пост... итд.итд. најбоље је да позовеш Патријаршију, или има неколико тих туристичких фирми које организују ПОКЛОНИЧКА ПУТОВАЊА, милим "Доброчинство", "Рас"... и још нека...
 
Ja bih na hadžiluk otišao,nakon pripreme postom, kao što to pravila nalažu, ali zbog vjere, nikako zbog onog HADŽI.....:nono:

Отићи на Христов гроб било када у животу у било које доба године је свакако величанствен догађај за сваког верника, али има људи који желе баш да оду на Ускрс због светог Огња - па онда и да добију префикс, неки ставе хаџи испред презимена а неки не...
 
хаџилук (ар.-тур.), латиницом: hadžiluk

путовање на поклоњење св. местима (у Меку и Јерусалим), ходочашће.
 
Хаџи - је Хришћанска титула...
Добија се грамата Јерусалимског Птријарха, као доказ да си обишао Хришћанске Светиње у Светој Земљи!
После тога имаш право на титулу Хаџи!
Прво се тражи благослов локалног Еписопа, пре тога Свештеник ти даје благослов...
Углвном се иде преко Црквене Општине , и уз пратњу једног или више Отаца помесне Цркве!

Благослов Цркве се добије, ако си узоран мирјанин и верник парохије у којој припадаш!
 
da samo sto se 99% odnosi na vjernike islamske vjeroispovjesti

Није тачно, разлика је у томе, да се мухамеданци више хвале титулама, док Хришћани...не желе да се хвале, то се зна у Црквеној зједници, и то је сасвим довољно!
 
Отићи на Христов гроб било када у животу у било које доба године је свакако величанствен догађај за сваког верника, али има људи који желе баш да оду на Ускрс због светог Огња - па онда и да добију префикс, неки ставе хаџи испред презимена а неки не...

Nažalost, znam mnoge koji idu ISKLJUČIVO zbog statusnog simbola koje donosi HADŽI....:sad2::sad2:
 
Хаџи - је Хришћанска титула...
Добија се грамата Јерусалимског Птријарха, као доказ да си обишао Хришћанске Светиње у Светој Земљи!
После тога имаш право на титулу Хаџи!
Прво се тражи благослов локалног Еписопа, пре тога Свештеник ти даје благослов...
Углвном се иде преко Црквене Општине , и уз пратњу једног или више Отаца помесне Цркве!

Благослов Цркве се добије, ако си узоран мирјанин и верник парохије у којој припадаш!

Titula Hadži je nasledna!

Onaj ko dobije tu titulu, upisuje je ispred imena, a njegovi potomci ispred prezimena!

Napr. Hadži Marko Antić. a potomak je Petar Hadžiantić
 
Како ли си то израчунао да ми је знати ??? :lol::lol::lol:

Није тачно, разлика је у томе, да се мухамеданци више хвале титулама, док Хришћани...не желе да се хвале, то се зна у Црквеној зједници, и то је сасвим довољно!

Pitanje glasi:
Da li ste culi da hriscane nazivaju hadzijama?
 
Hm, kod nas ima mnogo ''hadžija'' ... ccccc... Ste čuli za nekog Rusa da ima ''hadži'' ispred imena ili prezimena? Nema naravno. Tu ''titulu'' su dobijali samo muslimani... a naši počeli da se ''švercuju'' za vreme Turaka... zbog odredjenih... trgovinskih privilegija koja je ta titula nosila sa sobom... i usput, poklanjali su se Muhamedovom a ne Hristovom grobu... jer samo to je Hadž!
 
Нема анимиране сличице да је постујем А ТО ЈЕ ДА СЕ КРСТИМ И ЛЕВОМ И ДЕСНОМ РУКОМ......... О, Боже, шта све овде човек може прочитати.
 
Hm, kod nas ima mnogo ''hadžija'' ... ccccc... Ste čuli za nekog Rusa da ima ''hadži'' ispred imena ili prezimena? Nema naravno. Tu ''titulu'' su dobijali samo muslimani... a naši počeli da se ''švercuju'' za vreme Turaka... zbog odredjenih... trgovinskih privilegija koja je ta titula nosila sa sobom... i usput, poklanjali su se Muhamedovom a ne Hristovom grobu... jer samo to je Hadž!

Hvala religijski obrazovanom Sakalu, jer @eremita me zamalo ne zamrze zbog moje tvrdnje.
 

Ахам... и онда Православни Јерусалимски Патријарх издаје ГРАМАТУ на основу које стичеш право звања ХАЏИ у ствари о посети Меке а не о посети Јерусалиму и Христовом гробу.....:roll::roll::roll:
 
Hm, ajmo ovako... mnogi znameniti Srbi, velikaši... su svojevremeno išli u Jerusalem... Sv. Sava... ako ne greshim:mrgreen: pa, koliko njih se vratilo sa pomenutom titulom?
Dalje, ako se vratimo u prošlost, ne vishe od dva veka... videćemo sledeće... titulu kod Srba su uglavnom (98%) imali trgovci i to oni malo veći, jači...
Ne kažem da u tome ima neshto loshe, naprotiv... mnogi od njih su se kasnije odužili otečetstvu... raznim gradjevinama, zadužbinama... itd. I naravno da zbog toga nisu ništa manji Srbi od ostalih... ali, nisu ni veći...
 
Суштина хаџилука је ПОДВИГ - јер је некада требало стићи уз милион препрека до Христовог гроба. На тај подвиг су се одлучивали углавном велики верници који су били спремни и на велику жртву, тј. да крену и да се можда и не врате. У мојој фамилији је постојала једна баба из 19.века која је ишла и нико је није звао по имену већ БАБА-АЏИКА.

Наравно, има и других случајева у фазону престижа - а данас поготово када је малограђанштина и празилуковићка "философија" превладала - али није то увек случај. Данас ко има лову - уплати и лепо оде авионом... онако туристички, али није правило. У сваком житу има кукоља.
 
Постоји случајна сличност у звучности речи хаџилук и ходочашће. Институција хаџилука међу хришћанима није јака, док међу муслиманима јесте, и ту је чак један од толико битних аспеката вере, да се од муслимана (мислим) захтева да барем једном у животу ту обавезу испуни.

На Балкану, овај обичај је тесно повезан са турским присуством и исламом. Институција хаџилука не постоји само међу Србима, већ и међу Бугарима и Грцима. Једноставно се ради о хришћанској гордости са једне стране, и показивања како и хришћани имају своја света места која треба посетити, а са друге стране можда и коришћење неких олакшица, јер се у муслиманским друштвима традиционално врло поштују путници који иду на хаџилук, ма које вере они били.
 
Titula Hadži je nasledna!

Onaj ko dobije tu titulu, upisuje je ispred imena, a njegovi potomci ispred prezimena!

Napr. Hadži Marko Antić. a potomak je Petar Hadžiantić

Тачно, то сам заборавио!
Када се добије ГРАМАТА Јерусалимског Патријарха..оде се код парохијског Свештеника, и добије се потврда, с којом идете у МУП да се промени име...а ваши потомци,презиме!
 

Back
Top