EVIL=PAIN?

Nenad Gojkovic

Zainteresovan član
Poruka
203
- Imam par pitanja i zeleo bih da cujem vasa misljenja. Koji je odnos izmedju zla i bola? Da li je zlo u stvari sam bol? Da li ono sto smatramo zlom ima izvor u bolu? Da li zlo uopste ima neke veze sa bolom? Sve ovo u religijskom, moralnom i slicnim kontekstima.

- Sutina price > da li je tacna jednacina bol=zlo, ako ne, zasto? ako da, zasto? ako sredina, zasto?

(gojko sisa vas moli da budete ozbiljni prilikom davanja odgovora...hvala)
 
bol je svojevrsni alarm za coveka..nastajanje bola i njegovu namenu medicina je iteakao dobro objasnila.i necu da tupim o tome..cini mi sa da je ovde tema emocionalni bol pre nego fizicki..a i taj bol nastaje isto u svojstvu alarma..koji treba da nam kaze sta? pa da nesto nismo naucili..da nesto pogresno shvatamo i interpretiramo....

zamena teza tipa zlo=bol nikako ne stoji..prvo zato sto je zamena teza drugo zato sto jednostavno jedno s drugim nema direktne veze..

i dobre podjednako kao i lose stvari mogu da izazivaju bol..a uostalom dobro i lose su samo covecje rasude/predrasude..

to bi bilo isto kao kad bi rekli lepo=dobro ili istina=iskrenost...
 
"Možda niste pozvali bol, ali pozvali ste zadovoljstvo, a bol je druga strana iste pojave. Pozovite jedno, i drugo stiže. Ne možete ih razdvojiti, oni su uvek zajedno."

Osho

između je najviša dolina
 
Tesko da ce covek koji nije povezan sa religijom (hriscanstvom), povezati zlo sa bolom. Ovo su cisti religijski pojmovi. Bol kao emocija postoji...mozemo je definisati. Definicija zla ne postoji, ako jedino uzmemo platonisticko vidjenje zla koje glasi..." zlo je odsustvo dobra". Svako drugo objasnjenje zla ukljucuje hriscansku misao koje zlo posmatra kao potencijal koje se otrglo od dobra.

Ili, mozemo zlo opisati kao karakter neke osobe...i povezati je sa konstatacijom da takav covek nanosi emocionalni bol ljudima oko sebe. Ja bih jedino tako mogla da potvrdim da je zlo = bol.

Dodala bih jedino da mozda kod pojedinih osoba, duboka emocionalna bol radja zlo u njemu, ali tada bi bilo... bol =zlo
 
Poslednja izmena:
Неко рече, бол је својеврсни аларм за човјека. Наш’о се неко од „доктора“ и изрекао велику глупост која се многима свиђела па је прихватили као највећу мудрост и просипају је нештедимице наредним генерацијама.
Има ли веће глупости него тврдити да је бол сигнал да неки дио тијела не функционише како бисмо предузели мјере да излијечимо тај дио тијела. Па, јели Бог или природа или каква већ сила уградила сензоре бола и за пећинског човјека? Како је он могао да предупреди и излијечи обољело мјесто. Тигровим салом, крилом слијепог миша, кожом бизона, магијама врачева..... Или је творац водио рачуна само о скорашњим временима 50-100 задњих година од кад је медицина нешто технолошки напредовала. Па и данас, какву то корист има несрећник кога ошине бол у глави која га до тада ни поболијевала није и сруши се мртав од можданог удара. Па срчани удари, па многе врсте рака заболе тек кад он метастазира.

Што се тиче паралеле или знака једнакости зло и бол то је већ компликованије.
Прво, постоји велико питање добра и зла. Да ли уопште зло постоји? Да ли је то само субјективна чињеница или стварно зло. Сложићете се да зло постоји само међу људима, међу животињама га нема. Да ли је зло кад лав прождере антилопу, не, то је само једна карика у ланцу исхране.
Е, а кад узмемо људе од овога свијета ствари стоје друкчије. У почетку и током цивилизације а можда и сад, постојала су дивља племена која су били људождери. Нијесу имала никаквих моралних кодекса и прождирала су се међусобно. Скоро да сам убијеђен да ти „дивљаци“ нијесу мучили нити рaдили монструозне опите над заробљенима. Убили би их и, рецимо, појели срце противника како би наводно удвојили храброст. На том нивоу такође не видим једнакости зла и бола.
Како цивилизација развијала развијала се и свијест о потреби моралних закона. Е можда од тада почиње ово питање да бих (моје мишљење) данас мирне душе ставио знак = између зла и бола, изузимајући безначајне примјере типа, чика зубар ће да ти изазове бол како би ти учинио добро па ћеш моћи да се смејеш разноразним глупостима.:D
Закључак (опет мој) уклонимо морал уклонићемо знак једнакости и обрнуто.
 
"Prijateljstvo počiva na jednakosti karaktera,a naročito interesa da se zajedno stvara zajedničko DELO,a ne na prijatnosti ličnosti drugoga kao takvoga."

Hegel

Ako učestvujemo u diskusiji, to znači da stvaramo neko zajedničko delo, prema tome, dok smo u tome zajedno, prijatelji smo, bar štono kažu, virtuelni.

Eto, Navar, možda je ova moja upadica malo bolela, ali možda si time nešto I naučio.

Iz toga sledi da pain možda I nije tako evil.

Tema zaključena.
 
ako tako kaze veliki hegel neka bude tako:)

sto bi takodje znacilo da ako se ispi savam u jednom pisoaru u javnom wc-u i pored mene u drugom pisoaru pisa neki tamo lik koga prvi put u zivotu vidim..ispada da mi je on prijatelj posto zajednicko delo cinimo ..pisanje:think:

tako kaze hegel phe
 
ja ti nisam prijatelj:roll:

Знам, знам прика. Знам те по тој пушци у крвавој руци и по томе што сам Србин.
Знам и кога би све наниза на један метак, ал'кад би мога.
Знам и колико волиш ову моју ћирилицу, све знам. А чувам се добро да ме Ц.г... не украду;)
 
Bol nije zlo. Bol je signal. Ako lava ubode trn, bol signalizira gde je trn i lav ga izvadi (zubima). Duševna bol (kajanje) je signal da se radilo što nije trebalo i opomena da se više ne radi isto.
 
1. Zašto Engleski??? Ja sam mislio da je ovo forum na srpskom?
2. Bol je emotivna reakcija. Emotivne reakcije nastaju tako što se naruši sistem vrednosti. U duboku psihu/reflekse/podsvest nam je usađeno da je fizičko telo vrlo visoko u sistemu vrednosti, jer, očigledno možemo reći bez njega nema života. Kada dođe do nekog narušavanja fizičkog tela, reakcija je vrlo snažna i uglavnom nekontrolisana. Ukoliko narušavanje udara na neke druge vrednosti (npr. smrt nekoga bliskog), bol zna biti mnogo dublji (ne mešati ovu skalu "snage bola" sa npr. onesvešćujućim reakcijom nervnog sistema na teške povrede. Kada se onesvestite/ste u komi i neko krene da vam npr. seče ruku, nema bola jer niste svesni nervnih stimulansa, samim tim i nema emotivne reakcije).
3. Ukoliko se zlo (loše, suprotno od dobrog) ikako može definisati, bol bi zapravo bio blizak zlu, pošto je obaveštenje da nam nešto ne odgovara (sve ovo je moje lično mišljenje a ja smatram su dobro/loše isključivo individualni), ali idalje nije ni blizu znaka "=". Nešto najbliže pojašnjenju bi bilo da je bol obaveštenje da nešto ne odgovara našem sistemu vrednosti dok šta je dobro/loše po nas ne znamo, dok nemamo neki uvid u buduće događaje. (ima li neko ovde uvid u buduće događaje? :P)
"Ko zna zašto je to dobro"
 
Protke:
1. Zašto Engleski??? Ja sam mislio da je ovo forum na srpskom?
2. Bol je emotivna reakcija. Emotivne reakcije nastaju tako što se naruši sistem vrednosti. U duboku psihu/reflekse/podsvest nam je usađeno da je fizičko telo vrlo visoko u sistemu vrednosti, jer, očigledno možemo reći bez njega nema života. Kada dođe do nekog narušavanja fizičkog tela, reakcija je vrlo snažna i uglavnom nekontrolisana. Ukoliko narušavanje udara na neke druge vrednosti (npr. smrt nekoga bliskog), bol zna biti mnogo dublji (ne mešati ovu skalu "snage bola" sa npr. onesvešćujućim reakcijom nervnog sistema na teške povrede. Kada se onesvestite/ste u komi i neko krene da vam npr. seče ruku, nema bola jer niste svesni nervnih stimulansa, samim tim i nema emotivne reakcije).
3. Ukoliko se zlo (loše, suprotno od dobrog) ikako može definisati, bol bi zapravo bio blizak zlu, pošto je obaveštenje da nam nešto ne odgovara (sve ovo je moje lično mišljenje a ja smatram su dobro/loše isključivo individualni), ali idalje nije ni blizu znaka "=". Nešto najbliže pojašnjenju bi bilo da je bol obaveštenje da nešto ne odgovara našem sistemu vrednosti dok šta je dobro/loše po nas ne znamo, dok nemamo neki uvid u buduće događaje. (ima li neko ovde uvid u buduće događaje? )
"Ko zna zašto je to dobro"

- Ne mogu da se slozim da "su dobro/loše isključivo individualni". To naprosto nije tacno. Podjimo od nekog pocetka. Ultimativni cilj zivota jeste opstanak, iliti bolje receno, zivot kao takav. Iza ovog cilja stoje dve veoma vazne stvari, a to su bol i reprodukcija. Kada je u pitanju sam zivot, treba imati na umu da postoje iskljucivo dve strane, ona losa i ona dobra. Losa je ona koja sadrzi sve ono sto ne pomaze postizanje gore pomenutog cilja, na bilo koji nacin i na bilo kom nivou, a dobra je ona koja znaci suprotno od navedenog. Medjutim, nista drugo nije odgovorno za ovu podelu do samoga bola. U umetnosti recimo. Znate li sta je za vas lepa slika a sta ne? Pa lepa je ona koja izaziva nekakvo zadovoljstvo u vama, dakle ona koja pomaze. Losa je pak ona koja izaziva odredjenu smetnju.

- Kada je u pitanju fizicki bol, tu apsolutno nema nikakvog individualnog. Odsecanje prsta ce svakog zaboleti i sam cin znaci - lose(zlo) po zrtvu. Ali, kada je u pitanju mentalni bol, tu onda ima individualnog, mada je i ovde stvar generalizovana do odredjenog nivoa.

- Moje neko misljenje je da ono sto smatramo zlom(losim) ima svake veze sa bolom, ima poreklo u bolu, i stoga ne vidim razlog zasto jenacina zlo(lose)=bol ne bi bila tacna. Mozda na prvi pogled izgleda da izmedju ove dve reci ima distance, ali ako se zadje malo dublje lako se uvidi da razlike kao i da nema. Kada cujete rec 'zlo', prvo sto vam padne na pamet jeste bol.
 
ristob:
Bol nije zlo. Bol je signal. Ako lava ubode trn, bol signalizira gde je trn i lav ga izvadi (zubima). Duševna bol (kajanje) je signal da se radilo što nije trebalo i opomena da se više ne radi isto.

- Bol jeste signal, to niko ne porice, ali taj signal znaci zlo ristobe, znaci opasnot-lose.

- Nego, sta je po tebi 'zlo' ristobe? Probaj da ga definises na svoj neki nacin ali stim da uopste ne upotrebis rec 'bol'.
 
Poslednja izmena:
navar:
bol je svojevrsni alarm za coveka..nastajanje bola i njegovu namenu medicina je iteakao dobro objasnila.i necu da tupim o tome..cini mi sa da je ovde tema emocionalni bol pre nego fizicki..a i taj bol nastaje isto u svojstvu alarma..koji treba da nam kaze sta? pa da nesto nismo naucili..da nesto pogresno shvatamo i interpretiramo....zamena teza tipa zlo=bol nikako ne stoji..prvo zato sto je zamena teza drugo zato sto jednostavno jedno s drugim nema direktne veze..i dobre podjednako kao i lose stvari mogu da izazivaju bol..a uostalom dobro i lose su samo covecje rasude/predrasude..to bi bilo isto kao kad bi rekli lepo=dobro ili istina=iskrenost...

- To sto si rekao za emocionalni bol uopste nije tacno. Emocionalni odnosno mentalni bol oringitira u odredjenim slikama/ zvucima. Recimo, osobe koje su prezivele strasne stvari, poput teroristickog napada, prirodnih nepogoda, rata i tako dalje. Dakle slika i zvuk. Stoga - "pa da nesto nismo naucili..da nesto pogresno shvatamo i interpretiramo..." ???

- Kako to nema direktne veze izmedju zla i bola? Ono sto smatramo zlom svake veze ima sa bolom. Stoga, ajde mi pojasni malo.

-
 
aljehin:
Што се тиче паралеле или знака једнакости зло и бол то је већ компликованије.Прво, постоји велико питање добра и зла. Да ли уопште зло постоји? Да ли је то само субјективна чињеница или стварно зло. Сложићете се да зло постоји само међу људима, међу животињама га нема. Да ли је зло кад лав прождере антилопу, не, то је само једна карика у ланцу исхране.
Е, а кад узмемо људе од овога свијета ствари стоје друкчије. У почетку и током цивилизације а можда и сад, постојала су дивља племена која су били људождери. Нијесу имала никаквих моралних кодекса и прождирала су се међусобно. Скоро да сам убијеђен да ти „дивљаци“ нијесу мучили нити рaдили монструозне опите над заробљенима. Убили би их и, рецимо, појели срце противника како би наводно удвојили храброст. На том нивоу такође не видим једнакости зла и бола.
Како цивилизација развијала развијала се и свијест о потреби моралних закона. Е можда од тада почиње ово питање да бих (моје мишљење) данас мирне душе ставио знак = између зла и бола, изузимајући безначајне примјере типа, чика зубар ће да ти изазове бол како би ти учинио добро па ћеш моћи да се смејеш разноразним глупостима.
Закључак (опет мој) уклонимо морал уклонићемо знак једнакости и обрнуто

- Objektivno zlo naravno ne postoji. Kao ni bol. To je karakteristika zivih bica. Upravo onako kako si i objasnio.

- Apsolutno se slazem sa ostatkom.
 

Back
Top