Десни центар

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Када сам поставио своју скромну иницијативу за идејно рашчишћавање међу нама који имамо патриотскије позиције, добио сам одговоре о "позиционирању десног центра". Волео бих да попричамо о томе.

Постоји један непобедиви разлог да се нека нова патриотска опција, рецимо Томини напредњаци тако профилише. Једноставно, они су опозиција, а власт се већ позиционира као "леви центар". Онда је логично да њој насупрот буде десни... Осим тога, и "центристичка" позиција има смисла, од раскола међу бившим радикалима. Сада је СРС на позицијама радикалне (не самим тим екстремне) деснице. ДСС је такође тамо, макар њима тако не изгледало. Аутизам око Косова их је тамо довео.
И ова позиција је легитимна и треба да постоји. Шта!? Смета вам?!? Па кад могу разни свилановићи и лихтови да причају како је Чедина позиција легитимна и корисна, могу и ја за ове. Нека питања само десница (не-центристичка) може да отвори...

Има, међутим, много разлога да се на овој позицији не инсистира. Дакле, ако те неко пита, "десни центар", али без много идеологије.
Пре свега, занимао би ме положај "десног центра" према тајкунима. Наравно, занимао би ме положај било кога према сумњивом капиталу, а посебно ових с деснице зато што идеолошки деснији зазиру од мешања државе. Још ако су при центру, па не би да им неко прикаћи етикете "тоталитаризма" или "популизма"...
Приче како су баш наши тајкуни сумњиви, а за остале не важи оставити по страни. Јер нису се разни ротшилди и рокфелери обогатили поштено. Ако је већ овде нешто посебно - онда то треба решити једнократно и бојим се да је то и решено - порезом на екстрапрофит. Дакле, ко је платио чист је што се тиче "деведесетих", осим ако нема неких кривичних доказа. Све остало се решава државном регулативом - и исто према свима. А то баш није класична позиција "десног центра".

У свету је свеједно све више мешања државе. Видесмо како архи-ултра-либерали (економски, дакле десница) Бернанке и Полсон долазе на позиције "социјализма". Шта онда рећи о Србији где је већина већ у позицији у коју просечан Амер тек улеће светлосном брзином - подстанари, незапослени, социјално угрожени... Па јасно је да овде свака политика мора бити више или мање социјална.

Разлога за идеолошку уздржаност има споља можда још и више. У већини европскијх земаља је на власти "десни центар". "Одлично, можемо с њима да решимо..." можда би неко наиван ускликнуо с љубављу. Треба ли да подсетим да тај "десни центар" није баш добар према нама, и то уопште не из идеолошких разлога. Не бих рекао да неко озбиљан у Европи види у Тадићу комунисту, па мисли да зато Србија нема право на Косово...
И не само то. Од пет земаља ЕУ, познатих по томе што су рекли НЕ кршењу међународног права (барем у овом случају), у три је на власти "леви центар". Чак би могли слободно рећи левица, јер имају доста занимљиве власти, појединачно гледано.
До чега би онда довело неко инсистирање на идеологији. ДСС је то радио са "народњаштвом", постојала је чак нека сарадња. Радикали нису то имали, колико знам, јер су до сада били углавном изопштени. Та сарадња је довела до тога да из супротног блока стижу провокације типа "Што се стидите Ангеле Меркел". Понеко би и ХДЗ поменуо. На те провокације није било одговора. Није згодно у политици када се нема одговора на провокације.

Уосталом, ствар је проста. Проверите да ли је код патиотскије опредељених у Србији симпатичнији Саркози од Чавеза. Одговор ће много шта разјаснити.
 
Па ја бих, али Чеда, Гљивица и БоТа ми заузеше позицију... :)
Но без све шале, ако је много битно бити "десни центар" онда је Саркози ближи од Чавеза, зар не? Али биће да је патриа ближа. Ако ти смета Уго, ево шта каже Жан Мари: "У социјалној политици ја сам левичар, у економској политици ја сам десничар, у националној политици ја сам Француз"... На оној теми поводом емисије о "нацизму" видесмо шта је раније рекао Бенито.
Дакле, национални прагматизам.
Ако ће Тома да улази у "интернационале" са Меркелом и Саркозијем, нека се спреми за заједљиве коментаре. Много је бољи умерени антиглобализам. :)
 
Mislim da je ''nacionalni pragamtizam'' ono što danas čini Boris Tadić i ta ekipa...Ebiga, ti mož u teoriji da budeš na primer PRO-WHITE,ali budi ti to u praxi...Komunizam je čista teorija,sa užasnim rezultatima u primeni, koja nažalost još pali mnoge...Fašizam ili nacizam je uglavnom bio praxa,ali je brzo izgoreo,baš zato jer je bio brz i kus...Sada kad stvarno postoji potreba za očuvanjem čistote i kakvog takvog morala kod bele rase ,da se ne bi totalno degenirisala,ta ideologija i sve slične su ZABRANJENE ili krajnje nepoželjne,za razliku od kejekakvih kvazi-komunističkih ,liberalnih...Pogrešno vreme i pogrešno mesto uništi mnoge MOŽDA dobre ideje.
 
Не кажем да је Борис издајник, још пре избора сам се изјаснио према таквим квалификацијама. Али дозволи да имам критички однос према његовим приоритетима (беше "Европа нема алтерантиву") и методама. Не спорим да је ово што је изгласано у УН неки успех, први после низа година... Али гледам оног смрада Мила, каже "Па Срррбија је изместила игррру на спорредни терррен"... И мислим се, куја стара је у праву, маме му га...
Уосталом, ако Чеда (као нека опозиција) може помоћи Тадићу ако овај искаже вољу да "промени" националну политику, што и Тома (такође као нека опозиција) не би могао помоћи Тадићу ако овај заиста не жели продати право на Косово зарад "бржих интеграција". Пре или касније из Европе ће се поставити такво питање, и онда ћемо видети домете Борисовог националног прагматизма. Ако овај и даље буде на власти.
 
Проверите да ли је код патиотскије опредељених у Србији симпатичнији Саркози од Чавеза. Одговор ће много шта разјаснити.

Ау изем ти избор... Галски цврглан или револуционари заглављени у перманентној револуцији... Десно или лево орјентисани пајаци... :hahaha:

ма ја бирам шпанског краља Хуана Карлоса. Јел беше он ућуткао овог венецуеланског кловна? :mrgreen:
 
Ja biram sebe...I svako treba da bira sebe...Ne dajte da vas lažu i koriste kao marionete...Brisanje identiteta je ono što sve ''politička elita'' nastoji da uradi...Što ne znači da neke ideologije ne nude bolju budućnost od drugih.
 
Ау изем ти избор... Галски цврглан или револуционари заглављени у перманентној револуцији... Десно или лево орјентисани пајаци... :hahaha:

ма ја бирам шпанског краља Хуана Карлоса. Јел беше он ућуткао овог венецуеланског кловна? :mrgreen:

Хуан Карлос има левичарску владу у земљи, тренутно, и изгледа још неко време :)
А оно што је он рекао је свеједно добро за цитирање неким недоказаним опајдарама по форумима:rtfm:

Но свеједно, избор свих избора је
Амерички вазал или слободан од Америке.
А сада је све лакше бити слободан, имајући у виду актуелне промене у свету.:super:
 
Амерички вазал или слободан од Америке.

А ја где ћу али са киме ћу
Мало руках малена и снага
Једна сламка међу вихорове
Сирак тужан без игдје икога

Ми себи не можемо дозволити луксуз да будемо слободни од Америке у смислу отворене конфронтације и пишања уз ветар.
 
Ми себи не можемо дозволити луксуз да будемо слободни од Америке у смислу отворене конфронтације и пишања уз ветар.

Због тога је и дошло до раскола у СРС, генерално гледано.
ССП изгледа као неопходан, али не бих рекао да је и НАТО неопходан. Такође, питање је шта се добија "једностраном применом" ССП-а. То питање би требало опозиција да постави.
 
Хуан Карлос има левичарску владу у земљи, тренутно, и изгледа још неко време :)
А оно што је он рекао је свеједно добро за цитирање неким недоказаним опајдарама по форумима:rtfm:

Но свеједно, избор свих избора је
Амерички вазал или слободан од Америке.
А сада је све лакше бити слободан, имајући у виду актуелне промене у свету.:super:

Овде си рекао поенту свега... У смислу спољне политике странке се деле на оне које су за америчко виђење будућности и глобализма и оне које су против. Социјализам, национализам шта било само да је против јенкија.

Подела на десницу и левицу мало се извитоперила и то не само код нас. Већину радикалних гласача чине сиромашнији слојеви, опет са друге стране имамо СПС и ДС за које гласају углавном богатији и које мрзе сви синдикати и радници а они као представљају левицу... Смешно! Једино се ДСС као десница јасно поставила јер је међу гласаче привукла интелигенцију и елиту. Али опет и то џаба када су неспособни.

Што се мене тиче било ко ко ће да ради за интересе Срба и Србије. Не треба бити ограничен и ко год се покаже способним за тако нешто има мој глас. Можда и Тадић направи заокрет, можда Тома и Вучић... Све диктирају виша, глобална кретања и интересне групе.

Политика по систему НИ ЛЕВО, НИ ДЕСНО ВЕЋ ПРАВО У МЕСО!
 
Овде си рекао поенту свега... У смислу спољне политике странке се деле на оне које су за америчко виђење будућности и глобализма и оне које су против. Социјализам, национализам шта било само да је против јенкија.

Подела на десницу и левицу мало се извитоперила и то не само код нас. Већину радикалних гласача чине сиромашнији слојеви, опет са друге стране имамо СПС и ДС за које гласају углавном богатији и које мрзе сви синдикати и радници а они као представљају левицу... Смешно! Једино се ДСС као десница јасно поставила јер је међу гласаче привукла интелигенцију и елиту. Али опет и то џаба када су неспособни.

Што се мене тиче било ко ко ће да ради за интересе Срба и Србије. Не треба бити ограничен и ко год се покаже способним за тако нешто има мој глас. Можда и Тадић направи заокрет, можда Тома и Вучић... Све диктирају виша, глобална кретања и интересне групе.

Политика по систему НИ ЛЕВО, НИ ДЕСНО ВЕЋ ПРАВО У МЕСО!
pa tako nekako ,realno su kod nas ako bi koristili ustaljene parametre DS(bez obzira kako se javno deklarisali) i njegovi ispljuvci G17.DSS pa cak LDP izrazito desnicarske , elitisticke stranke koje idu na ruku krupnom kapitalu,globalizaciji i forsiraju neki oblik desnicarske ekonomije (intervencije drzave u sluzbi kapitala) .Dok su sa druge strane radikali leva stranka za koju glasaju najsiromasniji i najnezadovoljniji i oni imaju najizrazeniju tu socijalnu demagogiju i satro brigu za seljaka i radnika ,takodje i SPS podrzavaju levicari i slicne grupe kao i radikali. samo sto je sama partija protiv njihove volje promenila kurs.
 
pa tako nekako ,realno su kod nas ako bi koristili ustaljene parametre DS(bez obzira kako se javno deklarisali) i njegovi ispljuvci G17.DSS pa cak LDP izrazito desnicarske , elitisticke stranke koje idu na ruku krupnom kapitalu,globalizaciji i forsiraju neki oblik desnicarske ekonomije (intervencije drzave u sluzbi kapitala) .Dok su sa druge strane radikali leva stranka za koju glasaju najsiromasniji i najnezadovoljniji i oni imaju najizrazeniju tu socijalnu demagogiju i satro brigu za seljaka i radnika ,takodje i SPS podrzavaju levicari i slicne grupe kao i radikali. samo sto je sama partija protiv njihove volje promenila kurs.

Не можеш ни тако рећи, када се можда и највеће комуњаре налазе у ЛДПу и ДСу. Не могу се сложити ни да ДСС иде на руку глобализацији.

Цела збрка је последица педесетогодишњег једноумља после чијег се краха народ погубио. Ми смо били једина комуњарска земља која је радила за Америку. Само та чињеница је небулозна и доведи до озбиљних поремећаја система вредности.
 
Овде си рекао поенту свега... У смислу спољне политике странке се деле на оне које су за америчко виђење будућности и глобализма и оне које су против. Социјализам, национализам шта било само да је против јенкија.

Подела на десницу и левицу мало се извитоперила и то не само код нас. Већину радикалних гласача чине сиромашнији слојеви, опет са друге стране имамо СПС и ДС за које гласају углавном богатији и које мрзе сви синдикати и радници а они као представљају левицу... Смешно! Једино се ДСС као десница јасно поставила јер је међу гласаче привукла интелигенцију и елиту. Али опет и то џаба када су неспособни.

Што се мене тиче било ко ко ће да ради за интересе Срба и Србије. Не треба бити ограничен и ко год се покаже способним за тако нешто има мој глас. Можда и Тадић направи заокрет, можда Тома и Вучић... Све диктирају виша, глобална кретања и интересне групе.

Политика по систему НИ ЛЕВО, НИ ДЕСНО ВЕЋ ПРАВО У МЕСО!

Осим што сумњам да сада богати гласају за СПС (можда на следећим изборима:lol: )могу потписати такав став:rtfm:
Посебно оно великим словима :ok:

Што се тиче власти, пошто она има позицију, критика позиције има више смисла. Нешто је добро урађено, нешто не. Јасно су рекли да не би жртвовали територијални интегритет, чак одбили неке уцене, то је добро.
Лоше је што се инсистира на неком аранжману са ММФ-ом, док треба размислити шта се стварно добија једностраном применом ССП.

А остало зна се - ПРАВО У СРИДУ:mrgreen:
 
Podela na levicu,desnicu i centar je i u svetu prilichna sprdnja a kamoli kod nas..zashto-vetj objashnjeno.
Postoji josh jedna stvar zbog koje je razgovarati u tim kategorijama u vezi Srbije posebno smeshno.
Zaboravlja se da je kod nas parlamentarizam uveden kao proizvod dobre volje Slobodana Miloshevica da toboze pokaze kako se njegov komunjarski razvojni put reformisao.Stvoren je bolestan parlamentarni sistem u kome onaj ko ga je i stvorio ima vlast i rezultati izbora sami po sebi su nevazni s stanovishta ideoloshke opredeljenosti glasacha-u prevodu kolko god imao SPS nije vazno on ce uvek naci svoje priprdke uz pomoc kojih a NE sa kojima ce da vlada(Nova Demokratija,JUL,DS,SPO,SRS).Do dana danashnjeg nishta nije menjano.Mi imamo simulaciju opozicije,jedino se promenila jedina prava stranka koja kreira svog koalicionog partnera.Radikali su veshtachki pumpani od strane DS-a i DSS-a kao bauk i namerno pravljeni u jedinu alternativu-shto je alternativa gora mogu i oni na vlasti nesmetano da budu.
A to da Tadic vodi politiku "nacionalnog pragmatizma" moze iskreno da misli samo ludak.Podsetimo ni Koshtunica a ni Djindjic se NISU izvinjavali-Tadic jeste.Tadiceva vlast krece u jednostranu primenu SPP-a,izruchuje Ratka za dzaba,pravi preduslove da vojvodina u bliskoj buducnosti postane federalna jedinica i najnovije-"pregovara"o uslovima nasheg prihvaranja euleksa..moz mislit...
Tadic je samo izvrshilac ko i Sloba svojevremeno ali bez naprasnih skretanja s koloseka onog shto mu se kaze da uradi.I tu ni n od nacionalnog pragmatizma nema.I tu lezi nash proiblem-svi "lideri"na nashoj politichkoj sceni jednostavno nemaju svest o tome shta znachi biti nacionalno pragmatichan politichar jer su svi proizishli iz SK.Kod nas nije uradjeno ono shto su uradili Chesi i dokle god bude tako mi uopshte necemo imati ni levicu ni desnicu ni centar umeren ili extreman nego samo i jedino komunistichki pluralizam koji se maskira iza lazne opredeljenosti.
 
I ako je tema pricha o Tomi Nikolicu kao predstavniku desnog centra mislim da ce veeoma brzo pasti u vodu kad postane "koalicioni partner" u nekoj buducoj Tadicevskoj vladi gde ce samo da klima glavom ko danas SPS.Tomina stranka je samo brushenje dela radikalske struje da "pasuje"DS-u kad pritreba."Veliki bauk"ochigledno vishe nije bio potreban,posluzio je svrsi.
 
Када сам поставио своју скромну иницијативу за идејно рашчишћавање међу нама који имамо патриотскије позиције, добио сам одговоре о "позиционирању десног центра". Волео бих да попричамо о томе.

Постоји један непобедиви разлог да се нека нова патриотска опција, рецимо Томини напредњаци тако профилише. Једноставно, они су опозиција, а власт се већ позиционира као "леви центар". Онда је логично да њој насупрот буде десни... Осим тога, и "центристичка" позиција има смисла, од раскола међу бившим радикалима. Сада је СРС на позицијама радикалне (не самим тим екстремне) деснице. ДСС је такође тамо, макар њима тако не изгледало. Аутизам око Косова их је тамо довео.
И ова позиција је легитимна и треба да постоји. Шта!? Смета вам?!? Па кад могу разни свилановићи и лихтови да причају како је Чедина позиција легитимна и корисна, могу и ја за ове. Нека питања само десница (не-центристичка) може да отвори...

Има, међутим, много разлога да се на овој позицији не инсистира. Дакле, ако те неко пита, "десни центар", али без много идеологије.
Пре свега, занимао би ме положај "десног центра" према тајкунима. Наравно, занимао би ме положај било кога према сумњивом капиталу, а посебно ових с деснице зато што идеолошки деснији зазиру од мешања државе. Још ако су при центру, па не би да им неко прикаћи етикете "тоталитаризма" или "популизма"...
Приче како су баш наши тајкуни сумњиви, а за остале не важи оставити по страни. Јер нису се разни ротшилди и рокфелери обогатили поштено. Ако је већ овде нешто посебно - онда то треба решити једнократно и бојим се да је то и решено - порезом на екстрапрофит. Дакле, ко је платио чист је што се тиче "деведесетих", осим ако нема неких кривичних доказа. Све остало се решава државном регулативом - и исто према свима. А то баш није класична позиција "десног центра".

У свету је свеједно све више мешања државе. Видесмо како архи-ултра-либерали (економски, дакле десница) Бернанке и Полсон долазе на позиције "социјализма". Шта онда рећи о Србији где је већина већ у позицији у коју просечан Амер тек улеће светлосном брзином - подстанари, незапослени, социјално угрожени... Па јасно је да овде свака политика мора бити више или мање социјална.

Разлога за идеолошку уздржаност има споља можда још и више. У већини европскијх земаља је на власти "десни центар". "Одлично, можемо с њима да решимо..." можда би неко наиван ускликнуо с љубављу. Треба ли да подсетим да тај "десни центар" није баш добар према нама, и то уопште не из идеолошких разлога. Не бих рекао да неко озбиљан у Европи види у Тадићу комунисту, па мисли да зато Србија нема право на Косово...
И не само то. Од пет земаља ЕУ, познатих по томе што су рекли НЕ кршењу међународног права (барем у овом случају), у три је на власти "леви центар". Чак би могли слободно рећи левица, јер имају доста занимљиве власти, појединачно гледано.
До чега би онда довело неко инсистирање на идеологији. ДСС је то радио са "народњаштвом", постојала је чак нека сарадња. Радикали нису то имали, колико знам, јер су до сада били углавном изопштени. Та сарадња је довела до тога да из супротног блока стижу провокације типа "Што се стидите Ангеле Меркел". Понеко би и ХДЗ поменуо. На те провокације није било одговора. Није згодно у политици када се нема одговора на провокације.

Уосталом, ствар је проста. Проверите да ли је код патиотскије опредељених у Србији симпатичнији Саркози од Чавеза. Одговор ће много шта разјаснити.

A koga ti više voliš Tomu ili Voju?
 

Back
Top