Lipši magarče ...

al bundy

Legenda
Poruka
63.999
Rusija drži reč
Alma MUSLIBEGOVIĆ, 15.10.2008 17:21:58 Ocena:
4.57 (Glasova: 19)
[Oceni] Komentara: 0 [Postojeći komentari]
[Aleksandar Medvedev]

Aleksandar Medvedev
STUDIJA izvodljivosti za gasovod "Južni tok" biće spremna do kraja 2010. godine - kaže u ekskluzivnom intervjuu za "Novosti" Aleksandar Medvedev, zamenik predsednika Upravnog odbora kompanije "Gasprom" i generalni direktor kompanije "Gasprom eksport".
On ističe i da je prerano davati bilo kakve tačne, konačne i obavezujuće datume.
- Projekat je tehnički komplikovan. Postoje različite opcije pravca, podvodni morski deo je naročito složen i potrebno je razjasniti mnogobrojna pitanja i uraditi mnoga istraživanja.
* Kada će Srbiji biti poznat tačan pravac gasovoda "Južni tok"?
- Rad na pripremi studije izvodljivosti srpskog dela gasovoda upravo počinje i njom će se odrediti tačan pravac srpskog dela gasovoda. Ipak, srpski deo nije poseban poduhvat, već sastavni deo čitavog projekta. Projekat je, tehnički, veoma složen - sastoji se od podvodnih i kopnenih delova. Za svaki od kopnenih delova potrebna je posebna analiza, uz poštovanje svih potrebnih procedura koje propisuju nacionalna zakonodavstva, kao i organizaciona struktura. Potrebno je da se konkretne strane dogovore i donesu odluke o principima rukovođenja svakim od zajedničkih preduzeća koje treba formirati za odgovarajuću nacionalnu deonicu.
* Da li još nešto utiče na projekat gasovoda?
- Postoje i faktori na koje "Gasprom grupa" nema uticaja. Svaka zemlja ima određenu političku situaciju koja može uticati na projekat, bilo pozitivno ili negativno. Postoje političke snage i van Balkana koje se ne vode ekonomskim razlozima, a koje pokušavaju da ometaju "Južni tok" ostavljajući Evropu bez mogućnosti da zadovolji svoje buduće potrebe za prirodnim gasom za koje se, prema svim predviđanjima, očekuje da će rasti. Želeo bih da vam skrenem pažnju na činjenicu da projekat raspolaže dovoljnom bazom resursa, što treba da ulije poverenje svim učesnicima, uključujući i srpske partnere i srpske kupce. Ta činjenica, uz rešenost svih strana da učestvuju u izgradnji gasovoda koji će promovisati fleksibilne i pouzdane isporuke ruskog prirodnog gasa evropskim zemljama, služiće kao još jedan element koji obezbeđuje energetsku sigurnost Evrope.
* Koji će biti kapacitet gasovoda u Srbiji?
- Nastavljamo sagledavanje potencijalne potražnje svih zemalja uključenih u projekat, uključujući Srbiju. Istovremeno, u toku su i pregovori o komercijalnim uslovima sa budućim kupcima. Rusko-srpski energetski sporazum predviđa da će srpska deonica gasovoda godišnje propuštati najmanje 10 milijardi kubnih metara gasa. Svestan sam predloga srpske strane da se poveća kapacitet. Ali, da li će potražnja za većim količinama biti dugoročna? Trenutno to pokušavamo da razjasnimo. Želeo bih da vas podsetim na osnovni princip međunarodne trgovine gasom - prvo je potrebno prodati gas, a potom ga proizvesti. Kao prvo, neophodno je odrediti buduću potražnju i tek onda napraviti gasovod kojim će ona
biti zadovoljena. Skupa i tehnički složena infrastruktura treba da se razvije u skladu sa konkretnim komercijalnim programom.
* Postoji li bilo kakva opasnost da Rusija i "Gasprom" odluče da ne uključe Srbiju u "Južni tok", imajući u vidu spekulacije da se lobira da gasovod prođe kroz Rumuniju?
- Rusko-srpski energetski sporazum predviđa tri projekta - dva gasna i jedan naftni. Oni obuhvataju proširenje podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru, gradnju "Južnog toka" kroz Srbiju i prodaju 51 odsto NIS "Gasprom njeftu". Najviši zvaničnici dve zemlje su potpisali sporazum koji je u septembru ratifikovala srpska skupština. Mislim da su sva strahovanja da se ruska strana neće pridržavati svojih obaveza neosnovana.
* Kada će "Južni tok" biti pušten u rad, odnosno kada će prva pošiljka gasa biti puštena kroz njega, uzimajući u obzir pregovore sa Slovenijom i Austrijom?
- Projekat je veoma komplikovan, ima mnogo učesnika, a razgovori o mnogobrojnim pitanjima su još u toku. Učesnici tek počinju da prave studije izvodljivosti i još nisu potpisani svi ugovori. Želim da se uzdržim od objavljivanja tačnog datuma. Drugi razlog zbog čega sam toliko oprezan su razgovori sa Slovenijom i Austrijom koji su u toku. Kontakti sa ovim zemljama su trenutno na državnom nivou i raspravlja se o nacrtu međudržavnih sporazuma. "Gasprom grupa" ne može da govori u ime vlade.
* Na šta može da utiče "Gasprom"?
- Mi radimo na poslovnoj strani projekta, ne na političkim pitanjima, i ne možemo zameniti izvršnu vlast. Čim se odgovarajući međudržavni sporazumi vezani za "Južni tok" potpišu, moći ćemo da započnemo praktičnu realizaciju. Tako trenutno radimo u Srbiji, gde je nedavnom ratifikacijom energetskog sporazuma završen deo posla, za koji su bile zadužene Vladine agencije. Slovenija i Austrija su upravo održale parlamentarne izbore. Nove vlade moraju da se formiraju da bi počele da rade. Posle toga možemo očekivati nastavak razgovora sa ruskom stranom o "Južnom toku".



VREME ĆE POKAZATI
* Da li će aktuelna ekonomska kriza uticati na projekat za gas?
- Aktuelna svetska finansijska kriza ne doprinosi sigurnosti, iako "Južni tok" spada u dugoročne projekte i ide daleko izvan privremenih okvira aktuelnih problema u svetu ekonomije i finansija. Hoće li se ekonomski krah produbiti? Koliko dugo će trajati i kakav će biti njegov ishod? Kako će uticati na cene usluga i proizvoda, i u našem slučaju na cene cevi i metala koje su do sada varirale? Svi ovi faktori će uticati na količinu investicija u projekat "Južni tok", uključujući i njegovu deonicu kroz Srbiju. Vreme će nam omogućiti da ustanovimo realnu sliku.

INVESTICIJE
* Koliko će "Gasprom" investirati u izgradnju gasovoda "Južni tok" u Srbiji, a koliko će investirati Srbija?
- Još ne postoji studija izvodljivosti i sve će zavisiti od njenih rezultata. Zbog toga je, čak, i struktura finansiranja neodređena u ovom trenutku. Investicije će zavisiti i od konkretnih parametara koji proističu iz studije izvodljivosti.
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=5&status=jedna&vest=130460&datum=2008-10-16


Srazmere prevare i stete koju su nasoj drzavi naneli Tadic , Kostunica i Velja , a koju su podrzali i radikali i Toma Sanader tek sada dolaze do punog izrazaja , sto se lepo vidi iz intervijua druga Medvedeva , kaze ladno covek da ce tek Studija izvodljivosti biti zavrsena 2010. godine ,:eek: a pocetku izgradnje koji je na sva zvona najavljivan za pocetak sledece godine nema ni govora :thumbdown:
Takodje nema ni govora o dve gasne elektrane u Nisu i Novom Sadu o kojima je seoska lopuza Ilic i onaj bosanski lopov Popovic iz DSSa govorili u skupstini koje su kao deo sporazuma .
Da ne govorim sto sam pojam Studije izvodljivosti moze da bude i pozitivan ali i negativan pa da tog gasovoda uopste i ne bude ,a u najboljem slucaju ako sve bude ruzicasto kako braca hoce , on ce biti zavrsen 2015. godine . Znaci Gasprom ce 7 godina ubirati porofit od NISa kao monopoliste na nasem trzistu , koji ce daleko nadmasiti i samu cenu gasovoda , a gradjani Srbije ostaju da placaju najskuplji gas i da mole boga da mozda za 7,8 godina on konacno pojeftini al nema veze krivicemo Dinkca sto Rusima jos ne pada na pamet da grade gasovod . :thumbdown:

E da tema nije ni o Sartidu, Zastavi i seceranama za evro, pa ako je neko zainteresovan da razgovara o doticnim stvarima neka otvori posebnu temu , unapred hvala .
 
nisu nas zayebali Rusi nego Kostunica i Velja koji su to zamesili i Tadic koji se utrpao u tu pricu kako bi navukao koji patriotski ,rusofilski glas na izborima ,sto se tice Rusa protiv njih nemam nista ljudi rade u svom interesu , nasli budale koje ce da navuku i svaka im cast .
 
Zar mi od Rusa trebamo da saznamo detalje projekta dok sve to neki naši političari kriju što zbog unosne zarade ili neki hvale zbog političkih poena.A i sve novine i televizije izveštavaju kako im odgovara ili naredi a ovamo se vode kao nezavisni ili patriotski.
 
dok si ti tu, ja ne brinem za brzu zamenu
inace imas bonu za tvoju brigu o mom seksualnom zivotu:hahaha:

Sta pushio bi mi karu a ??? Ako hoces ja mogu jedino da ti se iserem u usta i to je to a za nesto konkretnije obrati se nekom LDP-ovcu ili sl.

Videcemo sa Vukom Bojovicem mozda ti sredimo neku kamilu ili sl. cisto da ne kukas ovim aiz Evrope kako ne mislimo na manjine u Srbiji.
 
Sta pushio bi mi karu a ??? Ako hoces ja mogu jedino da ti se iserem u usta i to je to a za nesto konkretnije obrati se nekom LDP-ovcu ili sl.

Videcemo sa Vukom Bojovicem mozda ti sredimo neku kamilu ili sl. cisto da ne kukas ovim aiz Evrope kako ne mislimo na manjine u Srbiji.

nemoj da si prost.
i procitaj tvoj post i moj odgovor, to nema veze sa ovim postom.
ako vec zelis da me nasmejes onda neka to bude duhovito a ne glupo. ja znam da ti je zadnja varijanta privlacnija, ali malo napora ne bi skodilo ni tvom mozgu
 
Zar mi od Rusa trebamo da saznamo detalje projekta dok sve to neki naši političari kriju što zbog unosne zarade ili neki hvale zbog političkih poena.A i sve novine i televizije izveštavaju kako im odgovara ili naredi a ovamo se vode kao nezavisni ili patriotski.

Paaa...od Shojgu-a smo saznali i kako je i ko je predlozhio cenu za NIS od 400 "milki" Eroja...

...josh uvek se nadam, da ce Dinkic,Chanak&Co...razyebati ovaj predugovor...jer, danashnja Vlada se ozbiljno drmusa zbog ovog Mloha-Ludinog problema zachinjenim sa BoTom...
 
nisu nas zayebali Rusi nego Kostunica i Velja koji su to zamesili i Tadic koji se utrpao u tu pricu kako bi navukao koji patriotski ,rusofilski glas na izborima ,sto se tice Rusa protiv njih nemam nista ljudi rade u svom interesu , nasli budale koje ce da navuku i svaka im cast .

iza mog posta se u stvari krio ovaj tvoj post :mrgreen:, sami smo krivi, pitam se kad cemo jedan jedini posao odraditi kako treba
 

Back
Top