Promene....

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
333.900
Zanima me sta mislite... da li je moguce u nekom kratkom vremenskom periodu promeniti svoje poglede na svet i sta treba da se desi da bi bilo ko uradio tako nesto..

Koji je to trenutak ili neko vreme kada prestajemo da budemo ono sto smo bili ili bar deo nas...i postajemo promenjeni da nas najcesce ni nama najblizi ne mogu prepoznati.A mi sami..?Primecujemo li uopste promene kod drugih i koliko vremena treba da prodje da bi shvatili da se tu nesto desava..Mozemo li se uopste odupreti godinama,ljudima,desavanjima
 
cesto vidimo slike umesto ljudi..vidimo sliku, od pre pet, deset godina, i odbijamo da vidimo da ljudi nisu ono sto su bili. i onda se sokiramo, i kazemo kako je nesto iznenada.
nista nije iznenada. pitanje je samo koliko smo svesni procesa, i strujanja, i desavanja
a na drugo pitanje odgovor sutra:)
laku noc:bye:
 
Moguce je, naravno. Ljudi se menjaju. Shta treba da se desi? Hmm... Drugachije iskustvo koje ostavlja trag duboko... Jako iskustvo :) Misim da smo " mi " uvek " mi ", ma koliko se promenili. Upravo nas ta samosvest, ta moc da svojim bicem prezentujemo svoja poimanja, chini time shto jesmo - Po difoltu promenljivim gmazovima :)
 
Poslednja izmena:
bez obzira na sve promene, nikada ne prestajemo da budemo ono što jesmo. moguće je u kratkom vremenu promeniti se. to su oni periodi osame, ali najčešće burne promene u životu, koje često ne zavise od nas i na koje nismo pripremljeni, neočekivane stvari. sa drugim ljudima, to ima veze sa povrenjem, sa prijateljstvom, ljubavlju, svim tim našim osnosima sa drugim ljudima.. ne vidimo mi nešto radikalno promene kod drugih, oni su često bili upravo to.. nego što smo mi to uspeli da primetimo.....bilo bu užasno da se ne menjamo i da se drugi ne menjaju....
 
Zanima me sta mislite... da li je moguce u nekom kratkom vremenskom periodu promeniti svoje poglede na svet i sta treba da se desi da bi bilo ko uradio tako nesto..

Koji je to trenutak ili neko vreme kada prestajemo da budemo ono sto smo bili ili bar deo nas...i postajemo promenjeni da nas najcesce ni nama najblizi ne mogu prepoznati.A mi sami..?Primecujemo li uopste promene kod drugih i koliko vremena treba da prodje da bi shvatili da se tu nesto desava..Mozemo li se uopste odupreti godinama,ljudima,desavanjima

U kratkom vremenskom periodu menja pogled na svet samo covek koji je na to prisiljen...
Nasi najblizi nas ne mogu prepoznati ukoliko su u to neko vreme dok su promene bile prisutne u nama, bili zaokupirani sobom...
Covek se odupire i bori dok je ziv.
 
Uh da,menja se pogled na svet,svaka godina donosi nova saznanja s tim i iskustvo i taj proces traje do kraja,nadogradjuje sam sebe.
Kada iz ove perspektive slušam svoju decu i čujem taj damar,želju,taj neopterećeni smeh,
potrebu bude mi smešno koliko je sve to divno i naivno.Onda shvatim da su verovatno i moji stavovi,
gledišta nekome isto tako naivni,smešni,divni...
Ovakve se promene vide na duži vremenski period..da,vide se,hteli ne hteli.
Promene tipa danas hoću sutra neću(figurativno),jesu moguće...i da,vide se..vide ih ljudi koji su vam bliski i na koje direktno utiče vaša promena ili odluka...
 
Zanima me sta mislite... da li je moguce u nekom kratkom vremenskom periodu promeniti svoje poglede na svet i sta treba da se desi da bi bilo ko uradio tako nesto..

Koji je to trenutak ili neko vreme kada prestajemo da budemo ono sto smo bili ili bar deo nas...i postajemo promenjeni da nas najcesce ni nama najblizi ne mogu prepoznati.A mi sami..?Primecujemo li uopste promene kod drugih i koliko vremena treba da prodje da bi shvatili da se tu nesto desava..Mozemo li se uopste odupreti godinama,ljudima,desavanjima

Zivot nosi promene...svet oko nas se menja...priroda se menja...ljudi se menjaju...uglavnom me je zivot do sada naucio da se lako navikavam na promene jer su realnost...nekada je to bolno i ostavlja oziljke a nekada je tako lako da i ne osetim...sto se tice primecivanja kod drugih...dovoljan je pokret ruke...ili pogled da osetim promenu...
 
..po nekim psiholozima,dakle, postoje 3 ego stanja : Rodotelj,Dete i Odrasli koja u razlićitim trenutcima preuzimaju prevlast u jednom čoveku ...po tome promena je i kad postaneš češće Odrasli,a ređe Dete,npr, al ta promena je ipak drugačije prirode od one kad ti nešto ,ne znam sad šta, stvarno promeniš u vezi sebe ..i ova teorija mi se uklapa u onu o nepromenjljivosti onoh osnovnih "stubova" ličnosti..
 
Koliko puta li sam rekla sebi da cu promeniti poglede na sebe, okolinu, svet...? Koliko puta sam rekla, e vise ne ide, od sad cu drugacije...I skoro svaki put " postupila" i " videla " po starom...ali, zadovoljna sam kad ja vidim da menjam nesto...pogotovo ono ruzno...i zapravo, svi smo mi spremni za neke promene, ali to je po domino sistemu...ja sama ne mogu nista ako nemam podrsku, pomoc i oslonac u drugima, koji ce to prihvatiti i ucestvovati aktivno...pasivno menjanje je za mene cista demagogija, tj. samoobmana onoga koji zeli da se menja ili menja...nekad mi je jako tesko kad ocekujem od drugih da ispune svoje zelje pa opet sve ostane " po starom "...
Mislim da coveka to moze da otrezni...uglavnom, teske situacije ili nesto veoma ruzno te navede da razmisljas o tome, razocarenja, ponavljanje nekih situacija koje ti ne donose nista lepo...kad ti je sve potaman, tesko da ces hteti nesto da menjas...
I to delimicno menjanje je razlog da ostanemo svoji, a opet drugaciji i prilagodljiviji za opstanak i normalno funkcionisanje sa drugim ljudima...
 
Vidim ljude oko sebe koji su se toliko promenili, da ne znam da odgonetnem da li sam se ja toliko promenila, i sada ih ustvari posmatram iz svog ugla promene. Bilo kako bilo...promena je proces iz koje se uvek izvuce pouka.

Svaki pokusaj da se promena zaustavi, rezultira kasnije naglom promenom sa kojom covek mora da se suoci. Zivot donosi promene...ko ne zeli da ucestvuje u tome, drzi se obale i prepusta hrabrijima da udju u hladnu vodu. Oni ostaju samo posmatraci, gledajuci druge koje reka nosi.

I obicno kad se najmanje nadaju, nabujala reka pokupi i njih.
 
Mislim da neki tragicni dogadjaji u zivotu ljudi mogu da promene njihov stav i odnos prema zivotu pa i okolini..da promene njih same..dalje..
Promene idu tesko ..jer se sukobljavaju sa istinom u nama ali godine donose spoznaju nas samih pa samim tim i sposobnost da se menjamo
Dajte coveku vlast,dajte mu pare,dajte mu prividan svet oko njega ..onakakv kakav zeli i promene ce biti drasticne..istina ..zar ne?
Ljubav..koliko god nekome zvucalo kao fraza jeste pokretac na promene..i kao po pravilu na bolje.ne menja coveka celog ali izvlaci iz njega ono najbolje ..ono cega ni sami nekada nismo svesni da imamo ali shvatimo da smo se pormenili..
 
Zanima me sta mislite... da li je moguce u nekom kratkom vremenskom periodu promeniti svoje poglede na svet i sta treba da se desi da bi bilo ko uradio tako nesto..

Koji je to trenutak ili neko vreme kada prestajemo da budemo ono sto smo bili ili bar deo nas...i postajemo promenjeni da nas najcesce ni nama najblizi ne mogu prepoznati.A mi sami..?Primecujemo li uopste promene kod drugih i koliko vremena treba da prodje da bi shvatili da se tu nesto desava..Mozemo li se uopste odupreti godinama,ljudima,desavanjima

Postavljas uzasno tesko pitanje.
Kako mi se cini:
Mi smo nesto ili neko, ne znam sta bi tu bolje pristajalo
ali se prekrijemo svakakvim glupostima, zamracimo misli a time i tela
Vrlo je zeznuta ta povezanost misli i tela, ili uma i tela, ne razumem se u te pojmove.
Na koji je nacin zeznuto? Kada se pomrace tela, osecamo razne slabosti koje nas usporavaju, manje ili vise smo ih svesni. Tipa, ne ide mi se sad tamo, ne radi mi se sad to i to. Jeste da je to i zbog misli,. ali kada telo oslabi i ono bi da lezi i odmara ili da kuka kako mu nije dobro. I sve smo tromiji i tromiji i sve smo vise preplavljeni glupostima i sve manje smo mi mi. I naravno, sto vreme vise prolazi, sve je teze pokrenuti telo a time i misli. Misli i kada se pokrenu, to je ono kada nam padne na pamet kako bi bilo dobro ipak otici tamo i tamo, kako ce tamo biti i taj i ta, telo kaze: ma daj pusi sad, bas mi nesto tesko, i zacaran krug.Da bi se pokrenuli , opet kazem cini mi se, potrebno je pokrenuti telo. To nije lako, pogotovo sto je najcesce ako to stanje unistavanja traje dugo potrebna i strucna pomoc za koju se telo nerado odlucuje :D. Zasto strucna pomoc? Jer telo nije lagano kao misli i sasvim je podlozno svim fizickim zakonima i treba biti veoma oprezan u postupku vracanja tela u normalu, a normala tela je da bude aktivno. E kada se telo pokrene , sve moze da bude mnogo lakse. Onda je lakse poslusati misli koje kazu : ajde da nesto menjam. I onda dolazi aktivnost koja sledi misli. Ja to nazivam misli a neko drugi bi mozda rekao um, u tu terminologiju ne ulazim dublje, ovo pricam na osnovu svog vokabulara :D I vremenom, aktivnost moze da cisti gluposti koje su se gomilale preko nas samih, i to deluje kao nasa promena. A to nije promena nas samih vec nase ozivljavanje, nase profunkcionisavanje.
Cini mi se da se covek ne svodi na svoje osobine , neki licni opis i sliku, pa ni svet
vec da je to njegova aktivnost,
Taj protok, njegovi postupci delanje, to je covek.
To bi bilo znaci kao neka dinamicka slika coveka. Nije covek uslikan trenutak ili neka pojava u zamrznutom vremenu
Vreme prolazi, tece, ne miruje. Tako u tom vremenu tece i ne miruje i prolazi covek.
Ako covek prati taj tok, ako dela , ako je njegovo telo zivo , iz godine u godinu ono sve bolje dela.
Pronadji neke stare ljude koji su delatnici pa ih posmatraj.
Tako ne moze da radi mlad covek, oni su virtuozi.
Pala mi je na pamet jedna kloreograf, e ne znam ime. Kada je sniman taj serijal ta je zena imala nesto uzasno mnogo godina, dal 80 ili 85. Serijal: pet najvecih koreografa sveta. Balet. Sta je ta zena radila, to je cudo.
Ali ne mora se ici tako daleko:) Videla sam jednom jednog dedu, oko 75 godina. Njegovo je telo izgledalo kao da je od sajli, neverovatno. A izraz lica, ne umem da opisem. Kolika je stabilnost i vedrina odisala sa tog lica, to se ne moze videti na nekom ko ima 20 ili 25
ko se jos uvek pita oko mnogo cega i jos uvek nije u stanju da se sav preda onom sto radi.
Tako, neko bi to nazvao menjanje tokom rada i zivota, a meni se cini da je to ciscenje od gluposti, postajanje ono sto jesmo zaista.
 
Zanima me sta mislite... da li je moguce u nekom kratkom vremenskom periodu promeniti svoje poglede na svet i sta treba da se desi da bi bilo ko uradio tako nesto..

U kratkom vremenskom periodu, mislim da je iluzorno ocekivati neke vece promjene, poglede na svijet...
Koji je to trenutak ili neko vreme kada prestajemo da budemo ono sto smo bili ili bar deo nas...i postajemo promenjeni da nas najcesce ni nama najblizi ne mogu prepoznati.A mi sami..?Primecujemo li uopste promene kod drugih i koliko vremena treba da prodje da bi shvatili da se tu nesto desava..Mozemo li se uopste odupreti godinama,ljudima,desavanjima

Kad prestajemo biti ono sto jesmo...?A sta smo...ni sami to jos ne znamo...
 
U kratkom vremenskom periodu, mislim da je iluzorno ocekivati neke vece promjene, poglede na svijet...

Kad prestajemo biti ono sto jesmo...?A sta smo...ni sami to jos ne znamo...

Pokusaj da se stavis hipoteticki naravno u svest roditelja koji su tragicnim slucajem ostali bez svoje dece..Otac ..Majka..svejedno..Sta mislis koliko njima vremena treba da promene kao prvo smisao daljeg zivota koji ce sigurna sam svesti na minimum a onda i poglede na svet ..drustvo..koliko ce se oni promeniti i biti neki drugi ljudi.

Mi nikada ne prestajemo biti ono sto jesmo,uvek u sebi ostajemo ono dete koje smo bili.Godine za nama su nam donele spoznaju o sebi samim tim i promenu..po nekada i zalutamo u tim trazenjima sebe ali se vratimo na put koji smo odabrali i to najcesce kroz bol..koji je tu da nas opomene..to i jeste razlog njegovog postojanja ..opomena..da gresimo i da su greske uvek naplative..Ne bih se slozila da ne znamo ko smo..Ja na primer znam ko sam..ne imenom i prezimenom vec znam gde sam vremenski i sta mogu..jedino sto ne znam to je da li cu uspeti sve ono sto hocu.
 
Pokusaj da se stavis hipoteticki naravno u svest roditelja koji su tragicnim slucajem ostali bez svoje dece..Otac ..Majka..svejedno..Sta mislis koliko njima vremena treba da promene kao prvo smisao daljeg zivota koji ce sigurna sam svesti na minimum a onda i poglede na svet ..drustvo..koliko ce se oni promeniti i biti neki drugi ljudi.
Ok, ali ne treba da mislim na taj nacin, mogu da saosjecam sa nekim, ali tako crno misliti...
To sto si navela je jedna jeb.ena stvar.I sam se bojim o zdravlju potencijalne djece, al' ne idem bas do krajnosti..
Ali eto, navela si primjer, koji mozda i moze promijeniti nesto u covjeku...mada mislim da ova tema nije podesena da se o njoj razgovara spram takvog primjera, mada dobro..
Mi nikada ne prestajemo biti ono sto jesmo,uvek u sebi ostajemo ono dete koje smo bili.
a otkud ti ovo?
Ne bih se slozila da ne znamo ko smo..Ja na primer znam ko sam..ne imenom i prezimenom vec znam gde sam vremenski i sta mogu..jedino sto ne znam to je da li cu uspeti sve ono sto hocu.
Smijem da se kladim (nemoj mi zamjerit) da bas kad neko tako tvrdi da "zna sebe".
Veliko je to pitanje znas...poznavati sebe???:think::think::think:
 
Ne vidim zasto primer nije adekvatan..njime sam htela da naglasim to kako se moze prakticno preko noci neko promeniti ..i ne vidim zasto se ti sada menjas i guras od sebe nesto sto je zivotno i postoji..ne mozemo samo o lepom ..u zivotu ..
 
Ne vidim zasto primer nije adekvatan..njime sam htela da naglasim to kako se moze prakticno preko noci neko promeniti ..i ne vidim zasto se ti sada menjas i guras od sebe nesto sto je zivotno i postoji..ne mozemo samo o lepom ..u zivotu ..

dobro, nije bas najbolji jer je glupo misliti kako se ljudi ne mogu promijeniti posle takvih situacija.Jedino se oni srca kamenog nece promijeniti.

ZIvotno i postoji
?
Ne postojalo nikom tako nesto!
 
Ok, ali ne treba da mislim na taj nacin, mogu da saosjecam sa nekim, ali tako crno misliti...
To sto si navela je jedna jeb.ena stvar.I sam se bojim o zdravlju potencijalne djece, al' ne idem bas do krajnosti..
Ali eto, navela si primjer, koji mozda i moze promijeniti nesto u covjeku...mada mislim da ova tema nije podesena da se o njoj razgovara spram takvog primjera, mada dobro..

a otkud ti ovo?

Smijem da se kladim (nemoj mi zamjerit) da bas kad neko tako tvrdi da "zna sebe".
Veliko je to pitanje znas...poznavati sebe???:think::think::think:

Ne neeee .zasto bi zamerila...ja ne tvrdim vec znam da znam sebe u svim onim segmenitima mene koji mi u ovom trenutku mog vremna omogucavaju da idem putem koji me vodi krajnjem cilju.. a ti mi objasni..zasto mislis da sam u zabludi..
 
dobro, nije bas najbolji jer je glupo misliti kako se ljudi ne mogu promijeniti posle takvih situacija.Jedino se oni srca kamenog nece promijeniti.

?
Ne postojalo nikom tako nesto!

Naravno..navodeci primer..nikome nisam pozelela tako nesto...prevelika je to bol koju ljudi savladavaju do kraja svojih zivota..ali to postoji ..na zalost globalne i licne tragedije su svuda oko nas..
 

Back
Top