umeti

gost 125526

Veoma poznat
Poruka
11.724
radeci na sebi poverljiva je, izmedju ostalog, shvatila da je u zivotu bitno i umeti

umeti da prenesemo emociju (a da ne smorimo:p)
umeti da ukazemo na gresku (a da ne osudjujemo....)
umeti da pohvalimo (a da ne zazvuci laskavo, lazno....)
umeti da podrzimo (na adekvatan nacin)
umeti da tesimo (a da ne patetisemo, ne lazemo..)
umeti da se iskontrolisemo (ali da opet damo do znanja sta nam je na umu i eventualno kako se osecamo zbog necega)
....

kako vi stojite sa 'zivotnim umecem'?
kako iznalazite najbolji nacin da se izrazite, budete ubedljivi u svojoj najiskrenijoj iskrenosti...da bi dobili adekvatnu povratnu reakciju (sta god to znacilo:))?

inspiracija za ovu temu je jedna pohvala koja mi je bila upucena
a koju sam dozivela bzvz jer mi se ucinila poprilicno izvestacenom
iako je pohvalitelj imao razloga da me pohvali i mislim da je iskreno mislio ono sto je rekao

meni se pokadkad desi da ne kazem ono sto mislim u trenutku koji je za to, aj da kazemo, idealan, pa to posle zazvuci nekako mehanicki jer me je, valjda, glavna emocija vezana za izreceno vec prosla....
nisam zakukuljila? :p

bitno je umeti :)


budite ljubazni pa prenesite malo svog zivotnog umeca na forumski papir
fala
 
radeci na sebi poverljiva je, izmedju ostalog, shvatila da je u zivotu bitno i umeti

umeti da prenesemo emociju (a da ne smorimo:p)
umeti da ukazemo na gresku (a da ne osudjujemo....)
umeti da pohvalimo (a da ne zazvuci laskavo, lazno....)
umeti da podrzimo (na adekvatan nacin)
umeti da tesimo (a da ne patetisemo, ne lazemo..)
umeti da se iskontrolisemo (ali da opet damo do znanja sta nam je na umu i eventualno kako se osecamo zbog necega)
....

kako vi stojite sa 'zivotnim umecem'?
kako iznalazite najbolji nacin da se izrazite, budete ubedljivi u svojoj najiskrenijoj iskrenosti...da bi dobili adekvatnu povratnu reakciju (sta god to znacilo:))?

inspiracija za ovu temu je jedna pohvala koja mi je bila upucena
a koju sam dozivela bzvz jer mi se ucinila poprilicno izvestacenom
iako je pohvalitelj imao razloga da me pohvali i mislim da je iskreno mislio ono sto je rekao

meni se pokadkad desi da ne kazem ono sto mislim u trenutku koji je za to, aj da kazemo, idealan, pa to posle zazvuci nekako mehanicki jer me je, valjda, glavna emocija vezana za izreceno vec prosla....


ovo se i meni desava, ocigledno treba vezbati da bi se umelo...
i ja sam raymisljala na slicnu temu, treba umeti, treba hteti, treba smeti...
i puunoo raditi na sebi:super:
 
Мени је лично много значио семинар ''Умеће комуникације'' који је организовао ''Психокод'' из Београда. Почела сам да размишљам о тим умећима, а до тада сам реаговала импулсивно. И могу ти рећи да сам тек од тада почела да откривам колико је битно све то што си навела, а колико би мање неразумевања и нетрпељивости било када би се људи свесно позабавили тиме...
 
hellen, aj 'prodaj' bar nesto sto je tebe malo 'prosvetlilo' sa tog semica
ili ti, elem, ostavilo utisak

mis'im da ne moramo svi da uplacujemo taj seminar..
a i da se ne smaramo preslusavajuci ceo :)
 
E tema je sjajna, svaka cast!
Pa sad, ja cu da probam, pa mozda i pomogne:
-pre nego sto nesto nekom kazete probajte prvo da smislite kako cete mu saopstiti, da prilagodite ton i pokusate da napravite najverovatniji scenario kako ce ta osoba reagovati
-zatim napravite nekoliko mogucih scenarija (dobrih i losih) i zatim odaberite onaj koji bi najvise voleli da se desi (idealan za obe strane)
-na kraju, zamislite kako bi trebalo da ceo postupak uradite jos jednom da bi se dogodio idealan scenario

Ne mora da znaci da ce svaki put uspeti, ali vremenom ce dati rezultate, ako ne u svakoj prilici, bar ce u mnogim prilikama biti pun pogodak
Nadam se da nije zvucalo mnogo filozofski:neutral:
 
nije, jedino sto to ne moze da se odnosi na varijantu kad imas fore da razmisljas sekundu ili par sekundi, tj. kada je komunikacija u toku

Tacno, ali ne mora covek na neke stvari da odgovori odmah i tog trena.
Kad god je moguce treba da ode i razmisli, pa posle odigra svoju igru
Svaki razgovor moze da se prekine iz nekog razloga pa nastavi
 
Мој велики проблем је неумеће комуникације.

Реагујем импулсивно кад је неко безобразан, уместо да смиреним тоном поставим особу на њено место.

Има једна изрека коју све више примењуем, барсе трудим:

'' С будалама се не треба свађати,
прво те свуче на свој ниво па те дотуче искуством''.

Жива истина.
А кад су људи цивилизовани, онда сам и ја таква...али морам да научим да будем таква увек и са свима.
 
..ja ucim..intenzivno..i mogu da ti kazem, da je izuzetno korisno...jebg...cesto se u drustvu osecas kao pala s marsa...posto vrvi od necivilozavnih ljudi..
 
Мој велики проблем је неумеће комуникације.

Реагујем импулсивно кад је неко безобразан, уместо да смиреним тоном поставим особу на њено место.

Има једна изрека коју све више примењуем, барсе трудим:

'' С будалама се не треба свађати,
прво те свуче на свој ниво па те дотуче искуством''.

Жива истина.
А кад су људи цивилизовани, онда сам и ја таква...али морам да научим да будем таква увек и са свима.

Nije ziva istina. :D
"Kad su ljudi civilizovani onda sam i ja" je nesto u sta ne verujem i ne ponasam se tako. Jer, ili si civilizovan ili nisi pa ces stoga konflikte resavati ili kao covek ili kao zivotinja.
Ne volim da trazim opravdanja za svoje ponasanje izvan sebe.
A i ovo sa mestom ti je :neutral:. Nemas ti nista sa osobinim "mestom", imas samo sa svojim granicama i reagovanjem kad neko pokusava da ih predje.
 
E tema je sjajna, svaka cast!
Pa sad, ja cu da probam, pa mozda i pomogne:
-pre nego sto nesto nekom kazete probajte prvo da smislite kako cete mu saopstiti, da prilagodite ton i pokusate da napravite najverovatniji scenario kako ce ta osoba reagovati
-zatim napravite nekoliko mogucih scenarija (dobrih i losih) i zatim odaberite onaj koji bi najvise voleli da se desi (idealan za obe strane)
-na kraju, zamislite kako bi trebalo da ceo postupak uradite jos jednom da bi se dogodio idealan scenario

Ne mora da znaci da ce svaki put uspeti, ali vremenom ce dati rezultate, ako ne u svakoj prilici, bar ce u mnogim prilikama biti pun pogodak
Nadam se da nije zvucalo mnogo filozofski:neutral:

filozofski ne, ali veoma planski, da...:confused:
 
Била је тема на Филозофији:http://forum.krstarica.com/threads/171876 , а ја ћу копирати свој пост:


Колико се сећам неких основних ствари са тог семинара (а мислим да би нам свима са форума користио, јер дефинитивно не умемо да разговарамо), ево неких:

1. разговарати о проблему (Увек је лакше надурити се и отићи него разговарати о ономе што је, можда, болно за обе стране. Када је човек рањив не воли да и други то виде, зато се најчешће повлачи, место да започне разговор о ономе што је извор сукоба.)
2. наступити мирољубиво (Најбржа наша реакција је да на сваку, и најмању непријатност, коју доживимо од других реагујемо бурно, увредљиво и нападачки - а тиме себи стварамо непријатеља и не постижемо ништа.)
3. нападати проблем, а не особу, изражавати неслагање са нечијим ставом, а не са личношћу онога ко га заступа (Ово је најчешћа грешка на форуму и посежемо за њом у недостатку аргумената. Тиме затварамо могућност да се комуникација културно настави и да се евентуално дође до међусобног разумевања.)
4. усредсредити се на оно што је у том тренутку важно ( ... А не потезати неразрешене проблеме из прошлости или увлачити и друге људе.)
5. поштовати туђа осећања
6. преузети одговорност за своје поступке (А углавном смо склони да не видимо своју одговорност, и да све сваљујемо на друге.)
7. активно слушати (Често је наше слушање само наизглед слушање јер најчешће не покушавамо да схватимо шта нам ЗАИСТА говори саговорник, немамо обичај да потпитањима ПРОВЕРИМО шта то он заиста жели да нам стави до знања. Овде најчешеће грешимо када УЧИТАВАМО у речи саговорника своје тумачење и тиме искривљујемо њихов смисао.)
8. избегавати ТИ-говор ( Јер ТИ-говор саговорник увек доживљава као напад на личност, а то блокира даљу продуктивну комуникацију.)
9. примењивати ЈА-говор ( Рецимо, боље је рећи :''Ја не разумем ово што си рекао'', него:''Ти причаш будалаштине!'' јер ЈА-говор оставља отворену могућност за даљи разговор. После прве реченице саговорник ће највероватније бити вољан да појасни своје речи, после друге може само да пређе на напад и свађу.)
10. јасно изразити своја осећања (Често је, ма како нам то звучало као да ће нам пасти круна са глева, боље јасно рећи некоме:''Повредио си ме'' јер ће тиме моћи боље да нас заиста разуме, него се закопавати у ћутању и дурењу.)
11. јасно изразити своје потребе (Не можемо очекивати да нам други читају мисли, можемо очекивати да ће нас други схватити тек ако то јасно и вербализујемо, јер ''читање мисли'' отвара простор за погрешно схватање и неразумевање.)
12. јасно казати другоме шта очекујемо од њега
13. контролисати бес (Јер се најчешће касније кајемо због ствари нехотице изречених у бесу.)
13 не постављати неопозиве захтеве, не укопавати се у ровове (...Јер се никад нећемо извући из њих.)
14. размислити колико нам је заиста стало да буде ''баш по мом'' и шта тиме добијамо а шта губимо
15. препознати сопствена осећања у датом тренутку (Пример: дете се љуља на столици, ми га опоменемо да престане, оно после извесног времена настави. У једном моменту изврне се, снажно тресне, јако се удари и почне да плаче. Наша најчешћа прва ракција би била вика и бес: ''Јесам ли ти лепо рекла да ћеш пасти, а ти не слушаш!!!'' Дете се онда дерња још више, а нас то још више нервира, и негативна осећања се распламсавају на обе стране... Ситуација се касније смири - ми остајемо бесни на дете што нас не слуша, дете остаје бесно на нас што нисмо имали нимало емпатије за његову повреду...и свако остаје у свом рову.
Тек после едукације о умећу комуникације научила сам да прво проверим шта је то што ја осећам. Да ли је то заиста бес зато што је пала, што ме није послушала, или сам ја узбуђена зато што сам се уплашила да се можда јако повредила. Значи, научила сам да препознам осећање: адреналин ми није подигнут због беса, него због страха за дете.
Због тога нећу показати бес, него оно осећање које је заиста присутно - страх за дете. Дете ће тада схватити оно што и јесте - да се мајка плаши за њега, а не да је надрндана због нечег па се искаљује на детету.)

...Ако се сетим још - дописаћу----
 
E tema je sjajna, svaka cast!
Pa sad, ja cu da probam, pa mozda i pomogne:
-pre nego sto nesto nekom kazete probajte prvo da smislite kako cete mu saopstiti, da prilagodite ton i pokusate da napravite najverovatniji scenario kako ce ta osoba reagovati
-zatim napravite nekoliko mogucih scenarija (dobrih i losih) i zatim odaberite onaj koji bi najvise voleli da se desi (idealan za obe strane)
-na kraju, zamislite kako bi trebalo da ceo postupak uradite jos jednom da bi se dogodio idealan scenario

Ne mora da znaci da ce svaki put uspeti, ali vremenom ce dati rezultate, ako ne u svakoj prilici, bar ce u mnogim prilikama biti pun pogodak
Nadam se da nije zvucalo mnogo filozofski:neutral:
ovome zene nisu previse sklone
secam se primera kad je jedna tadasnja (a sada ne vise drugarica) mene ogovarala kod druge,ova mi prenela jer je sa mnom drugarica vise nego s njom (nebitno sad) i ja se pozalim muzu a on mi kaze "pa sta sad,ona je znala da se vise necete druziti znaci sama je izabrala da se to desi" i ja se tu zapanjim,jer nikad nisam tako razmisljala,zapravo sam uverena da me je ova ogovarala iz ciste gluposti,tad sam je iznervirala i ona je ispljunula sta ima i sigurna sam da joj nije ni palo na pamet da ce se zavrsiti udaljavanjem.pricala sam posle s jos jednom zenom o tome,i ona je imala skoro identican stav kao ja!
od tog momenta pokusavam da predvidjam reakcije i posledice,i da promisljeno delujem
promisljeno ne mora uvek biti s negativnom konotacijom:!:
ovo sto je helen napisala je sjajno
ja sam isla na vise seminara u oblasi menadzmenta i coachinga i teme su bile slicne,samo sto ne mogu ovako precizno da napisem listu,ja to cuvam u sebi kao osecaj:lol:
 

Back
Top