Ne živimo li u Orvelovoj "1984"?

Walburga

Poznat
Poruka
8.194
Sloboda savremenog čoveka. Da li smo i dalje robovi?

Demokratija, tolerancija, građanska prava... Koliko su to fiktivne stvari? Da li mi uopšte imamo bilo kakva prava?

Da li smo svi mi danas samo robovi korporacija?

Da li primećujemo koliko smo u stvari vezani i ekonomski zavisni od onih koji imaju više moći i novca?

Da li shvatamo da kada se budimo ujutro i krenemo na posao da to činimo jer moramo a ne jer želimo? Radimo pod prinudom. Ostvarujemo profit za vlasnike kompanija, a sami uzimamo maleni deo kolača u vidu plate.

Ne postoji li u svima nama duboko usađena tuga za socijalizmom? Za slobodama? Nije li zločinačka katastrofa kapitalizma to što upravo od nas pravi ekonomski zavisne robove a za uzvrat nam samo obezbeđuje lagodniji zivot?

Nije li naša sloboda, sloboda ljudskog bića i težnja za nezavisnošću važnija od bilo kojeg televizora ili šporeta koji kupujemo od zarađene plate?

Nije li naše društvo tzv. demokratsko u stvari samo privid, ne živimo li u Orvelovoj '1984'?
 
Sloboda savremenog čoveka. Da li smo i dalje robovi?

Demokratija, tolerancija, građanska prava... Koliko su to fiktivne stvari? Da li mi uopšte imamo bilo kakva prava?

Da li smo svi mi danas samo robovi korporacija?

Da li primećujemo koliko smo u stvari vezani i ekonomski zavisni od onih koji imaju više moći i novca?

Da li shvatamo da kada se budimo ujutro i krenemo na posao da to činimo jer moramo a ne jer želimo? Radimo pod prinudom. Ostvarujemo profit za vlasnike kompanija, a sami uzimamo maleni deo kolača u vidu plate.

Ne postoji li u svima nama duboko usađena tuga za socijalizmom? Za slobodama? Nije li zločinačka katastrofa kapitalizma to što upravo od nas pravi ekonomski zavisne robove a za uzvrat nam samo obezbeđuje lagodniji zivot?

Nije li naša sloboda, sloboda ljudskog bića i težnja za nezavisnošću važnija od bilo kojeg televizora ili šporeta koji kupujemo od zarađene plate?

Nije li naše društvo tzv. demokratsko u stvari samo privid, ne živimo li u Orvelovoj '1984'?]

Na zalost, zivimo. I vidimo problem, ali ne vidimo reshenje :neutral:
 
U redu. Hajde da predpostavimo da smo problem reshili. Unishtili smo sistem. Ponovo smo na nuli. Shta sada?
zasto ni unistavali?

s druge strane da postoji kriticna masa svesti..sistem bi vec sam po sebi bio izmenjen..zasto? zato sto sistem je taj koji se bori protiv osvescivanja..u nesvesnosti ljudi sistem ima moc ..sa osvescivanjem ljudi sticu moc a sitem postaje nemocan..odnosno mora da se povinuje i da radi za ljude a ne protiv..

jer sadasnji ovakakv kakav je sistem ne radi ni za one ljude koji su na njegovom vrhu..jer sistem i njih koristi za svoje ciljeve..

malo je tesko objasnjavati ovo..izvinjavam se ako sam bio nejasan..
 
zasto ni unistavali?

s druge strane da postoji kriticna masa svesti..sistem bi vec sam po sebi bio izmenjen..zasto? zato sto sistem je taj koji se bori protiv osvescivanja..u nesvesnosti ljudi sistem ima moc ..sa osvescivanjem ljudi sticu moc a sitem postaje nemocan..odnosno mora da se povinuje i da radi za ljude a ne protiv..

jer sadasnji ovakakv kakav je sistem ne radi ni za one ljude koji su na njegovom vrhu..jer sistem i njih koristi za svoje ciljeve..

malo je tesko objasnjavati ovo..izvinjavam se ako sam bio nejasan..

Jasno je meni da je mnogo lakshe manipulisti nekime ko poseduje manje informacija. Problem je shto nas sistem ne kontrolishe propagandom i " drzanjem u tami ", nego pushkama. Koliko god da se mi osvestimo, oni ce i dalje imati pushke. Tvoje " pravo " da pozovesh na " osveshcivanje " koshtalo bi te puta do Titovog Gaja ( u gepeku ), i metka u chelo. Bilo kako bilo, o " metodama " ne bih. Ali hajde da predpostavimo da smo " preoteli " sistem. OK, sada mi imamo moc da neshto promenimo. Shta bi smo zadrzali? Shta odbacili? Da li bi poshli ka " svetloj buducnosti " ? Ili bi se, pak, vratili u " mrachno doba " ? Tu nailazimo na problem. Moj idealni svet nije tvoj idealni svet. Kada bih mislio suprotno, ne bih bio nishta bolji od njih. Kako bi smo stvorili neshto shto bi svima odgovaralo?
 
Poslednja izmena:
vidim da me nisi raumeo..pa i taj covek koji drzi pusku je covek..ako je on svestan covek sistem nece moci da upotrebi tu pusku...

problem nesvesnosti je takodje problem slepe poslusnosti..

ne mozemo da ppeuzmemo sistem jer tada bi napravili samo drugi sistem koji nista ne bi bio bolji ..zasto? onog trenutka kada bi mi preuzeli sistem sistem bi tad preuzeo nas..i nista nebi uradili sem sto bi bili sjasi kurta da uzjasi murta..
 
На сву срећу, не живимо. А мислим да никада нећемо ни живети.

Сва друштва пролазе кроз фазе повећаних личних и политичких слобода, и фазе када су те слободе значајно сужене, али чини ми се да је тако уређено да је немогуће досегнути врх ни дотаћи дно, него се само осцилира, горе-доле.

Ево, узмимо наше, домаће друштво. Што се тиче те неке слободе мисли, тренутно смо у поприлично либералној фази. Кажу да је тако нешто било и у првим годинама владавине краља Петра, од 1903, па до Балканских ратова. А период најгоре неслободе и највећег прогањања појединца од стране државе био је у првим деценијама комунистичке власти, након Другог светског рата... у време када није било ни савремене електронике, ни техничких средстава која данас постоје, а која би апсолутну контролу учинила још лакшом.

Укратко, 1984. се још није остварила, а технолошки смо надмашили онај свет који је у њој описан. Да ли ће се и када ће се остварити - не знамо. Негде можда јесте, али овде на срећу није. Надајмо се и да неће, бар не у скорије време.
 
vidim da me nisi raumeo..pa i taj covek koji drzi pusku je covek..ako je on svestan covek sistem nece moci da upotrebi tu pusku...

problem nesvesnosti je takodje problem slepe poslusnosti..

ne mozemo da ppeuzmemo sistem jer tada bi napravili samo drugi sistem koji nista ne bi bio bolji ..zasto? onog trenutka kada bi mi preuzeli sistem sistem bi tad preuzeo nas..i nista nebi uradili sem sto bi bili sjasi kurta da uzjasi murta..

U redu. Jasno kao dan. Ponovo se vracamo na isto. Vidimo problem, ali nemamo reshenje. Shta cemo sada?
 
Poslednja izmena:
kao sto rekoh ..resenje problema je osvescivanje..

medjutim kao sto bogart pominje ...cela ta ujdurma je u klatno fazonu .pa cas se nategne na jednu cas na drugu stranu..a najvise se napredovalo kad je klatno bilo najblize nultim polozajima..tj ravnotezi

Problem je shto postoji previshe ljudi koje ne mozesh da " osvestish "... Previshe neslaganja... Reshenje je prilichno neizvodljivo, barem za jedan zivotni vek...
 
На сву срећу, не живимо. А мислим да никада нећемо ни живети.

Сва друштва пролазе кроз фазе повећаних личних и политичких слобода, и фазе када су те слободе значајно сужене, али чини ми се да је тако уређено да је немогуће досегнути врх ни дотаћи дно, него се само осцилира, горе-доле.

Ево, узмимо наше, домаће друштво. Што се тиче те неке слободе мисли, тренутно смо у поприлично либералној фази. Кажу да је тако нешто било и у првим годинама владавине краља Петра, од 1903, па до Балканских ратова. А период најгоре неслободе и највећег прогањања појединца од стране државе био је у првим деценијама комунистичке власти, након Другог светског рата... у време када није било ни савремене електронике, ни техничких средстава која данас постоје, а која би апсолутну контролу учинила још лакшом.

Укратко, 1984. се још није остварила, а технолошки смо надмашили онај свет који је у њој описан. Да ли ће се и када ће се остварити - не знамо. Негде можда јесте, али овде на срећу није. Надајмо се и да неће, бар не у скорије време.

Uvek je bilo proganjanja samo na drugačiji način.Danas je to isto samo filozofski
potkovano i teži ka totalnoj,generalnoj kontroli...što je u ovom veku savremene elektronike
i tehničkih sredstava ne samo moguće nego se realno dešava.
Pitam se,šta je to u stvari "sloboda misli" i kuda bi misao išla i na šta bi se svela
da nema ograničenja i nametnutih pravila?Misao se nadogradjuje,kombinuje
stečeno sa urodjenim i tako ordinira u prostoru...:roll:...
 
Sloboda savremenog čoveka. Da li smo i dalje robovi?

Demokratija, tolerancija, građanska prava... Koliko su to fiktivne stvari? Da li mi uopšte imamo bilo kakva prava?

Da li smo svi mi danas samo robovi korporacija?

Da li primećujemo koliko smo u stvari vezani i ekonomski zavisni od onih koji imaju više moći i novca?

Da li shvatamo da kada se budimo ujutro i krenemo na posao da to činimo jer moramo a ne jer želimo? Radimo pod prinudom. Ostvarujemo profit za vlasnike kompanija, a sami uzimamo maleni deo kolača u vidu plate.

Ne postoji li u svima nama duboko usađena tuga za socijalizmom? Za slobodama? Nije li zločinačka katastrofa kapitalizma to što upravo od nas pravi ekonomski zavisne robove a za uzvrat nam samo obezbeđuje lagodniji zivot?

Nije li naša sloboda, sloboda ljudskog bića i težnja za nezavisnošću važnija od bilo kojeg televizora ili šporeta koji kupujemo od zarađene plate?

Nije li naše društvo tzv. demokratsko u stvari samo privid, ne živimo li u Orvelovoj '1984'?

Ne samo Orvel. Postmodernističke parabole su i Hakslijev "Vrli, novi svet", ili Metisonov roman "Ja, legenda".
Naravno da imamo i prava i slobode, ali u ograničenom obimu. :lol: A tolerancija je pitanje vaspitanja i obrazovanja, i ne mogu je u čoveka usaditi nikakvi zakoni.

Uvek, u svakom sistemu, postojala je podela na one koji imaju moć, i one koji se priklanjaju, tj. zavise od moći. U socijalizmu nije bilo ekonomskih moćnika?
Država je najmoćnija korporacija.
Koja je razlika između državne otimačine i one, koju sprovode monopolistički savezi kapitalista, karteli, sindikati, trustovi … ? U sofisticiranosti?:roll:

Uostalom, prirodan poredak stvari je ovakav:

Carniolan-Cordovan-Queen.jpg


Pa ko matica, ko radilica.

A zašto bismo radili posao “pod prinudom” … onaj koji moramo a ne želimo? Niko nikog ne tera da ostvaruje profit za vlasnike kompanija. Stvar izbora. Uostalom, čovek se zaista dokazuje i samodokazuje isključivo u onom poslu koji voli da radi. Profit postoji te postoji.... uvek neko mora da ga ostvari, a kako će se deliti kolač - to već zavisi od inventivnosti, samosvesti, sposobnosti, okruženja ... raznih socio-psiholoških faktora.

Ne robujemo nikom, osim svojoj svesti.
Mada …. Većina robuje medijima. To je danas najmoćnija korporacija koja se bavi lobotomijom.
E da – mediji su “soma” za savremenog stanovnika evkilibrijuma/gledaoca top-šopova, političkih ne-dijaloga, latinoameričkih serija i koječega drugog.


----------------
Now playing: Michael Jackson - Earth song
via FoxyTunes
 
Poslednja izmena:
Sloboda savremenog čoveka. Da li smo i dalje robovi?

Demokratija, tolerancija, građanska prava... Koliko su to fiktivne stvari? Da li mi uopšte imamo bilo kakva prava?

Da li smo svi mi danas samo robovi korporacija?

Da li primećujemo koliko smo u stvari vezani i ekonomski zavisni od onih koji imaju više moći i novca?

Da li shvatamo da kada se budimo ujutro i krenemo na posao da to činimo jer moramo a ne jer želimo? Radimo pod prinudom. Ostvarujemo profit za vlasnike kompanija, a sami uzimamo maleni deo kolača u vidu plate.

Ne postoji li u svima nama duboko usađena tuga za socijalizmom? Za slobodama? Nije li zločinačka katastrofa kapitalizma to što upravo od nas pravi ekonomski zavisne robove a za uzvrat nam samo obezbeđuje lagodniji zivot?

Nije li naša sloboda, sloboda ljudskog bića i težnja za nezavisnošću važnija od bilo kojeg televizora ili šporeta koji kupujemo od zarađene plate?

Nije li naše društvo tzv. demokratsko u stvari samo privid, ne živimo li u Orvelovoj '1984'?

Ovde je mnogo pitanja navedeno, pa samim tim zahteva mnogo objasnjenja.
Demokratija kao oblik vladavine nije najbolji, jer sustinski problemi ga uzdrmavaju, njegov sam fundament je labilan. Kada se govori o samom pojmu demokratije (pri tome ne mislim na ono sto se danas naziva demokratijom, posto je obicaj reci da sve sto je demokratski da je i samim tim dobro po sebi, a kamoli ovo kod nas koje se pre moze definisati kao timokratija kombinovana sa oligarhijom) mora se sagledati njegov pojmovni razvoj. Sam pojam demokratije jeste vladavina naroda, kao sto svi vec dobro znaju, ali postoji kao takva posredna i neposredna. Neposredna jeste ona demokratija koja je bila u staroj Grckoj, gde je svaki slobodan gradjanin imao. Nastavicu..
 

Back
Top