domaci sokovi

Sirup od visanja
150 visanja (to vam je oko 500g ako vas mrzi da brojite)
i oko 200 listova visnje (moracete da brojite)
u 3 litre vode se kuva 15 minuta. Skolni se sa ringle i ohladi. Propasira se ili izgnjeci rukama i procedi kroz cediljku.
U to se doda: 2 kg secera, 1 limuntus, 1 vanilin secer i 1 konzervans. Mesa se dok se secer ne rastopi.
Super je sirup!
 
mi kod kuce imamo kajsije, jabuke, visnju i tresnju ali sokove ne pravimo...ne stizem ( sto bi rekli, ne postizavam).Jedemo, dolaze rodaci pa red je ponuditi ( tako su navikli jos dok je baka bila ziva...korpama se odnosilo voce...) a i muz pece rakiju...E ovo je jedna od lepsih srana zivota na selu....
a mentu susim pa imamo za caj i za ormare...
 
E ovako je to moja baka radila nekad,meni ostavila recept a ja to nisam nikad pravila jer imam sad onaj sokovnik sto vec bude brzo gotovo.
Ipak sam odlucila da podelim sa vama mozda nekom bude dobro doslo.....

Sok od jabuka i mrkve

2 1/2 kg jabuka ocistis i na kose izrezanih kuhas u 1l vode.
1 kg mrkvice ociscene skuhas u 1/2 l vode.To se izmiksa pa da u 7l vode,doda se 1 1/2 kg secera ,1 vanilija secer i 50g limunske kiseline jos malo se kuha i ulijes u vruce flase.
Flase se dobro operu vrucom vodom i posuse do kraja u rerni.

Ako nesto nije jasno pitajte,maksimalno sam se potrudila da prevedem na nas jezik........ako ne razumete nesto pitajte.
Sok nisam jos probala da pravim jer mi nije potrebno ali sam ga mnogo puta pila kod moje bake.I secam se da je bilo super.
Mozda i ja nekad probam da napravim cisto da bi me zelja minula za detinjstvom........

Prijatno
 
Još ima zove, pa požurite!
Ovo je jedna od verzija, kod mene ih je isprobano više, pa se pokazala kao najbolja.
SIRUP OD ZOVE

Potrebno je:
10 krupnih cvetova zove
1l vode
1 - 1,5kg šećera
2 limuntusa
1 limun

Priprema: Cvetove zove potopiti u vodu. Ostaviti 24 sata. Odstraniti cvetove i procediti, dodati šećer, limuntus i limun isečen na kolutove. Povremeno mešati, a kad se šećer otopi (recimo za 24 sata), naliti u pripremljene flaše.

Super je!
zaforum7hj.jpg
 
Slazem se, sirup od zove je odlican, posebno dobro osvezava u vrele letnje dane (samo ne znam da li ce nam leto uopste doci ove godine :? ).
Evo malog doprinosa sa moje strane, sok ciji je jedini nedostatak taj sto se vrlo brzo popije :)

Narandza juice

Oprati 1 kg. narandzi, staviti u vodu i preko njih posuti 1 kasiku sode bikarbone. Ostaviti ih da stoje u vodi 12-24 casa. Naranze se posle toga iseckaju (zajedno sa korom), odvoje se semenke i kuvaju u 1 l. vode sa 6 limontusa oko 30 min. (dok kora ne omeksa). Ovo prohladiti i izmiksati dobro u sokovniku.
Dok naranze stoje u vodi treba prokuvati 10 l. vode i 1 kg. secera i ostaviti da se ohladi.
Izmiksovane narandze izmesati sa prokuvanom vodom i secerom, procediti (ukoliko vise volite bistri sok, ja najcesce ostavim da sok bude gusci) i sipati u flase.

Sok je fantastican, a tek kad se napravi juice votka :D . Salim se naravno, mislim da ne postoji osoba koja je sok probala a da joj se ne svidja.
 
verujem da je to dobar sok, ali to me je podsetilo na jedan davni dogadjaj....
U vreme one strasne inflacije kada su se izvlacili "ratni" recepti (obi "banini" kolacici bili su odlicni!), moja majka, sva srecna, dobila recept za dzus - moze pomorandza, moze limun - pa ja pomagala da se napravi to od limuna... Isto tako, neko natapanje, mlevenje, 10 litara vode... curi, kaplje, lepljivo... Kad u pola posla, moja mati pogleda u mene kao da se tek osvestila i rece:
- Je li, a zasto mi pravimo deset litara bajate limunade!?
 

Back
Top