NE OSECAM NISTA.....SAMO SE SECAM

Mr.Relaxed

Primećen član
Poruka
954
U par navrata imao sam ozbiljne razgovore sa psiholozima i nekolicinom sociologa pa cak i antropologa na temu-MOZE LI DA SE DESI USLED STAROSTI ILI NEKIH ORGANSKIH POREMECAJA COVEK PRESTANE DA VOLI ILI DA VISE NE USPE DA SE ZALJUBI?....i da jednostavno tada osobi ostanu samo secanja proslih ljubavi dok i ona postepeno ne izblede....misljena o toj temi su podeljena ali voleo bih da cujem vas dragi forumasi....molio bih za ozbiljne odgovore :)
 
U par navrata imao sam ozbiljne razgovore sa psiholozima i nekolicinom sociologa pa cak i antropologa na temu-MOZE LI DA SE DESI USLED STAROSTI ILI NEKIH ORGANSKIH POREMECAJA COVEK PRESTANE DA VOLI ILI DA VISE NE USPE DA SE ZALJUBI?....i da jednostavno tada osobi ostanu samo secanja proslih ljubavi dok i ona postepeno ne izblede....misljena o toj temi su podeljena ali voleo bih da cujem vas dragi forumasi....molio bih za ozbiljne odgovore :)

evo jedne lepe pesmice o tomn organu koji nam zna uciniti toliko nevolja: Amigdali.....

Bezbroj slika, i dva bezbroja reči iskrsne mi u umu,

protutnji aktivnim neuralnim kolima mog CNS-a,

pucaju sinapse od naelektrisanja

prizovem li nešto Tvoga do jednog od svojih čula.

Nepresušni izvoru inspiracije, izazova, impotencije.

Ne seksualne, nipošto, već jedne opšte,

nemoći koja obuzima i preplavljuje.

Plimom, pod pomračenim crvenim Mesecom.

Osekom, koja odnosi više no što sam kadar podneti.

Lunarni?

Efekat leptira?

Ma, da se ne lažemo.

Efekat sna o Tebi.
 
sve se svodi na to koliko ti je kapacitetan i flexibilan tvoj sopstveni hard disk
to jest ako neke prošlosti ne bišeš(zaboravljaš)ili ti memory disc ima manji kapacitet -onda se hard prepuni i ti praktično nemaš mesta za nove emocije jer ti ih potiskuju stare.
very complikated
moraš naći srodni hard koji ima program za brisanje tvog harda
e ako ne nadješ onda si stari model harda koji se sve manje proizvode - model zvani emotivac
težak slučaj...
za takva slučajeve takodje postoji opcija isključivanja totalnog ( prsne čovek) ali je to veoma rizična operacija jer se može desiti da ostane u tom stanju ako mu hard disk ni nakon toga nije rewritable
 
U par navrata imao sam ozbiljne razgovore sa psiholozima i nekolicinom sociologa pa cak i antropologa na temu-MOZE LI DA SE DESI USLED STAROSTI ILI NEKIH ORGANSKIH POREMECAJA COVEK PRESTANE DA VOLI ILI DA VISE NE USPE DA SE ZALJUBI?....i da jednostavno tada osobi ostanu samo secanja proslih ljubavi dok i ona postepeno ne izblede....misljena o toj temi su podeljena ali voleo bih da cujem vas dragi forumasi....molio bih za ozbiljne odgovore :)

ljubav uvek postoji, mogu da ispare supstance koje prave osećaj zaljubljenosti i to je sve:neutral:
 
:eek:
obično ne radim ovo da ne bi ispao glup u društvu
ali ovo je jače od mene
izgleda da sam totalni aut matorac
koje to supstance prave osećaj zaljubljenosti????
:dontunderstand:

"Biologija ljubavi ili odakle dolazi ljubav?Oduvek se govorilo da ljubav dolazi iz srca. Po najnovijim otkrićima u svetu nauke, izgleda da to i nije baš tako. Naime, utvrđeno je da ljubav i zaljubljenost dolaze pravo iz mozga. Sva ona slatka osećanja nastaju radom određenih delova mozga, kao i promenama u nivou i dejstvu supstanci koje omogućavaju rad mozga. Evo do kakvih su zanimljivih podataka naučnici došli.

Anatomija ljubaviDva britanska neurobiologa, Semir Zeki i Andreas Bartels sa londonskog Univerziteta su pokušali da doznaju šta se dešava u našem mozgu kada volimo. Ispitivanje su izveli na 17 studenata, 11 ženskog i 6 muškog pola. Ispitanici su gledali u slike voljenih osoba, nakon čega su se u njima pojavila osećanja koja su prepoznali kao ljubav. U tom trenutku, jednom od najnovijih imidžing tehnika su snimani protoci krvi kroz njihov mozak. Cilj je bio da se otkrije koji su delovi mozga najaktivnijni, tj. kod kojih je protok krvi najintenzivniji. Utvrđeno je da su se kod različitih osoba aktivirale različite oblasti mozga (i po lokaciji i po broju). Međutim, četri oblasti su kod svih bile zastupljene i dominantne. Jedna od oblasti se nalazila u središnjem delu insule i izgleda da je odgovorna za «stomačne probleme» koje imamo kada smo zaljubljeni.

Druga oblast je u prednjem delu cinguluma. Poznato je da se za ovaj deo mozga vezuju aktivne hemijske supstance koje imaju sposobnost da izazovu euforiju. Poslednje dve oblasti se nalaze u dubljim strukturama mozga poznatim kao strijatum, koji je odgovoran za prijatna osećanja koja nastaju kada nešto doživimo kao nagradu. Važno je istaći da delovi mozga koji su aktivni kod osoba obolelih od depresije, u ovom slučaju nisu pakazivali bilo kakvu aktivnost. Studentima su nakon toga prikazane i slike dobrih prijatelja koje su takođe aktivirale određene delove mozga, ali ne iste kao u predhodnom slučaju. Sledeće istraživanje koje planiraju će biti ono koje se odnosi na majčinsku ljubav i otkrivanje regija odgovornih za takve emocije.

Biohemija ljubavi
Bilo koji naučnik će vam reći da ljubavna euforija nema nikakve veze sa Kupidonovim strelama, osim ako ih mali vilenjak nije predhodno umočio u supstancu sa neromantičnim nazivom feniletilamin. Ova supstanca koja se još naziva i «molekulom ljubavi», nastaje prirodnim putem u našem mozgu. Za nju se kaže i da je biološki rođak amfetaminu, s obzirom da je vrlo slične građe. Zajedno sa dopaminom i norepinefrinom je odgovoran za nastanak ljubavne euforije. Zapravo, feniletilamin pomaže oslobađanju dopamina (supstanca koja takođe omogućava protok informacija u mozgu) u tz. centrima za zadovoljstvo. Dopamin čini da se lepo osećamo, a norepinefrin stimuliše produkciju adrenalina koji utiče, pored ostalog, i da naše srce ubrzano lupa. Kombinacija ove tri supstance dovodi do osećanja zaljubljenosti, uzbuđenosti, blaženstva i sreće. Njihova aktivnost je razlog zbog koga se zaljubljeni osećaju euforično i puni energije - kao da «lebde u vazduhu».

Takođe, ovo je i razlog zbog koga zaljubljeni mogu voditi ljubav satima i razgovarati danima do kasno u noć bez osećanja zamora i iscrpljenosti. Opojna emocija zaljubljenosti, povezana sa ubrzanim pulsom, vlažnim dlanovima, osećajem otežanog disanja, se često tumači prekomernim lučenjem feniletilamina, odnosno nekom vrstom overdoze.
Produkciju feniletilamina mogu da izazovu i na izgled beznačajne stvari, kao što je recimo, suret pogleda ili nežni dodir ruke. Izgleda da i vatreni poljubac, ali i skakanje padobranom, bungee jumping, vožnja paraglajderom i sl. doprinose pojačanoj aktivnosti ove tri supstance. Time se objašnjava slično osećanje koje se tom prilikom javlja.

Feniletilamin se nalazi u određenim dozama i u čokoladi, te se jedno vreme smatralo da osobe kojima nedostaje ljubav često jedu čokoladu. Danas se takvo gledište izmenilo, obzirom da je utvrđeno da se najveći deo feniletilamina koji se nalazi u čokoladi brzo razgradi i to pre nego što stigne do mozga, te je njegov uticaj minimalan, osim kod osoba osetljivih i na male doze ove supstance. Ipak, pozitivno dejstvo čokolade nastaje usled sprečavanja razgradnje prirodne supstance pod nazivom anandamid koja izaziva prijatno i veselo raspoloženje."
 
:eek:
oni su došli do zaključka ????
vau nemoj da me razočaravaš ( nakon nekoliko lepih odgovora ) ko su to oni da ti odredjuju kako,zašto i čime ti osećaš...
uhhh
naučnici ne žive u realnom svetu - veruj mi i mogu im verovati u svemu osim u naukama koje se bave društvenim odnosima koje oni sve jedno procenjuju u odnosu na broj zaludnih ljudi (ispitanika ) kojima su postavljali pitanja da bi izvukli odredjeni odgovor...
uostalom odgovori tipa copy paste su out iz jednog prostog razloga što se ovde ne radi o dokazivanju već o sopstvenom mišljenju o nečemu relativno nedokazivom jer je individualno promenljiva stvar a ne konstanta u pitanju ...
 
:eek:
oni su došli do zaključka ????
vau nemoj da me razočaravaš ( nakon nekoliko lepih odgovora ) ko su to oni da ti odredjuju kako,zašto i čime ti osećaš...
uhhh
naučnici ne žive u realnom svetu - veruj mi i mogu im verovati u svemu osim u naukama koje se bave društvenim odnosima koje oni sve jedno procenjuju u odnosu na broj zaludnih ljudi (ispitanika ) kojima su postavljali pitanja da bi izvukli odredjeni odgovor...
uostalom odgovori tipa copy paste su out iz jednog prostog razloga što se ovde ne radi o dokazivanju već o sopstvenom mišljenju o nečemu relativno nedokazivom jer je individualno promenljiva stvar a ne konstanta u pitanju ...

hmm, ali upravo taj post otkriva zašto za nekim odlepimo,
prođe vreme, vidimo realnost i ništa specijalno, nema onog
adrenalina konstantno, može da se javi samo sa vremena
na vreme i to ako se potrudimo i dozvolimo sebi:neutral:
 
Mislim da čovek može da voli dok je živ, bez obzira na godine. Mnogi se zaljubljuju i žene/udaju u penzionerskim domovima i to mi je uvek bilo simpatično.
Čak mi tako nešto daje nadu da ljubav nikad ne može da umre, samo mi možemo da je shebemo jer smo sebična bića koja traže sve, a zauzvrat ne daju ništa.
 
U par navrata imao sam ozbiljne razgovore sa psiholozima i nekolicinom sociologa pa cak i antropologa na temu-MOZE LI DA SE DESI USLED STAROSTI ILI NEKIH ORGANSKIH POREMECAJA COVEK PRESTANE DA VOLI ILI DA VISE NE USPE DA SE ZALJUBI?....i da jednostavno tada osobi ostanu samo secanja proslih ljubavi dok i ona postepeno ne izblede....misljena o toj temi su podeljena ali voleo bih da cujem vas dragi forumasi....molio bih za ozbiljne odgovore :)

istina
 
U par navrata imao sam ozbiljne razgovore sa psiholozima i nekolicinom sociologa pa cak i antropologa na temu-MOZE LI DA SE DESI USLED STAROSTI ILI NEKIH ORGANSKIH POREMECAJA COVEK PRESTANE DA VOLI ILI DA VISE NE USPE DA SE ZALJUBI?....i da jednostavno tada osobi ostanu samo secanja proslih ljubavi dok i ona postepeno ne izblede....misljena o toj temi su podeljena ali voleo bih da cujem vas dragi forumasi....molio bih za ozbiljne odgovore :)

E na LjiS sve same gluposti od tema.
Blago vama deco
jel mozes da prestanes da mislis?
jel mozes da prestanes da osecas toplotu/hladnocu?
mozes kad se daleko bilo razbolis ili umres
tema ti je mnogo pametna
 

Back
Top