RUSKA CRKVA U SRCU POMORAVLJA!

dejanpn

Obećava
Poruka
58
Danas sam prvi put bio i video rusku crkvu nadomak Paracina o kojoj nigde na internetu nema nikakvog podatka da ona postoji u selu Lešije. Potrevilo se i to da su danas postavljali kupolu od bakra isto kao na tv-u sto se vide crkve po cele Rusije (nisam bio u rusiji da bi ih video uživo). Malo je i podataka o tom "MANASTIRU" -"POKROV PRESVETE BOGORODICE". Iako sam na samo 10-ak km-a od njega mnogo malo poznajem ovaj manastir ali jos manje poznajem rusko pravoslavlje. Pa zato molim pomoc oko toga da bih koliko te onoiliko razumeo neke stvari.:lol:
 
Манастир Лешје се, изгледа, последњи пут спомиње у турским попису из 1536. године, а већ у наредном турском попису, обављеном око 1570. године се не спомиње, на основу чега се може закључити да је до тада већ запустео. Народно предање говори да су последњи лешјански калуђери, заједно са хришћанима окупљеним око манастира, мученички пострадали побијени од Турака, који су након тог покоља и разорили манастир.
Археолошка истраживања на архитектури цркве, као и на о средњовековној некрополи око ње, поуздану су потврдила да је реч о култном месту са траговима живота још од XII века. Проучавања архитектуре Лешја показала су да се испод темеља цркве триконхосне основе налазе старији темељи .


Мада није сасвим поуздано потврђено из ког периода потичу материјални остаци цркава и Лешју, чињеница су да је светиња у Лешју веома стара. Несумњиво је на истом месту постоје материјални трагови више од једне цркве које потичу из средњег века, чиме се и овде потврђује распрострањена тежња да се испоштује континуитет затеченог култног места тиме што се цркве подижу на остацима старијих храмова.
Темеље (до висине 0,5 m) Богородичине цркве триконхосне тј. тролисне основе откопао је, према једном чудесном виђењу, 1923. године сељак Живан Марковић (1880-1972.) из Лешја, са помоћницима. На темељу старе цркве, у олтарском делу, Живан тада подиже црквицу врло скромних димензија, „на три дирека“, грађену каменом и покривену лимом.
Приликом последње обнове започете 2004. године, ова црква скромних димензија је сасвим уклоњена, а нови храм је саграђен на знатно обимнијим, донекле сачуваним, средњевековним темељима триконхосног облика уз извесна одступања од тог плана (рецимо, додата је припрата коју лешјански храм није имао у средњем веку ...). Још увек су у току радови на довршењу храма.
У току су и радови на ревитализацији куле с јужне стране цркве, коју су мештани назвали по барјактару кнеза Лазара, Орловићу Павлу, кула Орловића Павла. На њој је смештена манастирска звонара, а у приземљу се налази простор за прислуживање свећа. Кула - звоник је подигнута на масивним средњовековним остацима квадратне куле од притесаног камена, који су сачувани до висине од 1,80 m. На звонари се данас налазе 9 звона руске ливнице „Вера“ и једно изливено у Ћуприји 1990., а у плану је набавка још звона.





У нашој ризници, за сада скромној по броју светиња, мада не и по њиховој духовној вредности, налазе се: једна честица Часнога Крста Господњег, делић моштију једног од Светих 40 севастијских мученика, епитрахиљ и надбедреник Светог Јована Шангајског као и раса великог подвижника нашег времена старца Сампсона (Сиверса). Иначе, приликом освећења цркве у Часну трпезу уграђење су мошти косовског великомученика Светог кнеза Лазара.
 
60.jpg
 
„Ево гора, на којој омиље Богу живјети, и на којој ће Господ живјети до вијека“ (Пс. 67, 16).
Манастир Лешје, са манастирском црквом Покрова Пресвете Богородице, налази се изнад истоименог села, 10 километара југоисточно од Параћина, и око 2 километра јужно од пута Параћин-Зајечар, на северозападној страни брда Баба (656 m).
Манастир је смештен на заравни која се према западу, односно према селу, доста стрмо спушта, а према истоку прелази у раван терен, изнад кога се непосредно уздиже врх планина Баба. Изнад манастира је шума прошарана масивним стенама, које личе на траг метеорске кише.
Главни улаз у манастирску порту налази се на југоисточној страни. Манастирски комплекс је ограђен и сачињавају га црква, „кула“ - звоник, костурница са меморијалним обележјем у виду „Голготе“, као и стара гостопријемница и конак. С терасе испред западног улаза у цркву отвара се диван поглед у даљину на велико парче Поморавља и Шумадије и на обронке Кучајских планина.
geografska_karta_mala.gif
Источно од манастирске цркве и конака, у непосредној близини, налази се извор, регулисан каменом чесмом и каскадним базенима уређеним као мала вештачка језера. Извор чине два врела која избијају из земље на врло малој удаљености једно од другог. Око извора је смештен уређен врт. Народ из околине захвата овде воду верујући у њену исцелитељну моћ. Када је лепо време, крштењa се вршe погружаваљем у језерцету. У плану је адаптација и стављање у функцију постојеће крстионице на извору, како би се и када није лепо време одрасли крштавали погружавањем.
 
Овај храм припада ЕПАРХИЈИ БРАНИЧЕВСКОЈ.

Смедеревска митрополија, односно стара Браничевска епархија, припојена је 1705.године Београдској митрополији.

Обновљена је тек 1921.године са првобитном титулом ЕПАРХИЈЕ БРАНИЧЕВСКЕ СА СЕДИШТЕМ У ПОЖАРЕВЦУ. САДАШЊИ ЕПИСКОГ ЈЕ ИГЊАТИЈЕ МИДИЋ.


zaglavlje.jpg

ДРУГИ ДЕКАН АКАДЕМИЈЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ЕПИСКОП БРАНИЧЕВСКИ ДР ИГНАТИЈЕ (МИДИЋ)
Др ИГНАТИЈЕ (Мидић), епископ пожаревачко-браничевски и професор догматике и етике на Богословском факултету Српске православне цркве у Београду спада у данас најистакнутије православне богослове и мислиоце млађе генерације. Његови есеји, чланци, огледи

ignatije.jpeg
 
E pa ovo je i vise od ocekivanog. Hvala na obilnim podacima, ali meni je jako cudno zasto bas ruskog izgleda ta crkva. niti je vizantijski niti gotski stil, kakvog smo navikli na nasem balkanu. Ipak ovo je nesto jako, jako novo.
tu se tek otvaraju nova pitanja kako za radoznale tako i za neuke (kao ja po tom pitanju). ko? zasto? finansiranje? .... ali ako bude bilo odgovora saznacemo i to.
P.S. slike jesu lepe ali su od one male adaptirane crkve. sada postoji veliki manastir sa velikim kupolama i redom zvona i jos 5 zvona cekaju na veliki zvonik.
 
E pa ovo je i vise od ocekivanog. Hvala na obilnim podacima, ali meni je jako cudno zasto bas ruskog izgleda ta crkva. niti je vizantijski niti gotski stil, kakvog smo navikli na nasem balkanu. Ipak ovo je nesto jako, jako novo.
tu se tek otvaraju nova pitanja kako za radoznale tako i za neuke (kao ja po tom pitanju). ko? zasto? finansiranje? .... ali ako bude bilo odgovora saznacemo i to.
P.S. slike jesu lepe ali su od one male adaptirane crkve. sada postoji veliki manastir sa velikim kupolama i redom zvona i jos 5 zvona cekaju na veliki zvonik.

pre ce biti romanicki nego gotski ;)
 
Е лепо ертемида је све лепо написао а мој зема Буљанац није знао хехех шала мала нисам знао да је ова тема отворена...А мислим да су звона стигла видех их поред у потри..
П.С.
да калуђри су пострадали и нађене су кости са оковима на рукама..Мисли се да су тако и живи запаљени..И још да додам изнад су испоснице ....Треба кондиција..А један је од срогих Манастира у околини јер не може се недостојно обичен ући у Цркву!...
Хоћу рећи један од Правилних који на то опомињу..И држе до тог нам културног понашања..
На сву срећу више не ваде камен(сигу) испод Манастира..вадили су док је била Црква тако да је претило да се Црква сруши...
 
Poslednja izmena:
Био сам у манастиру Лешје (постојао је а можда још увек постоји његов сајт на интернету, укуцајте "Лешје" у претраживач) пре око годину дана и овај манастир није руски него је српски иако је изграђен у лепом руском стилу. Духовник овога манастира је веома добар ревнитељ за православље и зато је у сукобу са својим надлежним епископом новотарцем и Ватиканским човеком Игњатијем Мидићем (чију је слику овде поставио Еремита), који учи разне јереси на Богословском факултету СПЦ студенте и због чега је владика рашко-призренски и косовско-метохијски Артемије покренуо питање на заседању Светог архијерејског Сабора СПЦ у мају овде године, али се Сабор прогласио ненадлежним за јереси у хуле на Бога, православље и Свете оце од стране владике Игњатија. О томе могу и детаљно али о томе се пуно већ зна. Иначе, духовник манастира Лешје је више пута разговарао са српским зилотима, њихов је симпатизер и размишљао се да пређе код њих али то још увек није учинио него се против новотарија и свог владике бори још увек унутар СПЦ ту где јесте, у манастиру Лешје. Ко не верује нек иде у Лешје и нек поразговара са њим уколико га владика Игњатије није до сада по казни преместио, изоловао негде у неки мање прометан манастир.
 
Ево чини ми се и Збораш да је написао на овом форуму да му је духовник Лешја рекао "Молимо се Богу да се СПЦ врати на православни пут."

А о разлозима зашто монаси и монахиње (као и свештеници) из СПЦ и других званичних "православних Цркви" у свету не прелазе зилотима погледајте шта сам написао овде на теми о зилотима (на тој страни):

http://forum.krstarica.com/threads/235778&page=78
 
Poslednja izmena:
Mito, imaš li negde mapu svih eparhija SPC?

Ако мислиш на географску мапу - немам, само овако списак.

Mitropolije

- Mitropolija zagrebačko-ljubljanska i cele Italije - Mitropolija crnogorsko-primorska - Mitropolija srednjezapadnoamerička - Mitropolija dabrobosanska - Arhiepiskopija beogradsko karlovačka
Eparhije

- Eparhija australijsko-novozelandska - Eparhija za Ameriku i Kanadu Mitropolije novogračaničke - Eparhija banatska - Eparhija banjalučka - Eparhija bačka - Eparhija bihaćko-petrovačka - Eparhija braničevska - Eparhija britansko-skandinavska - Eparhija budimljansko-nikšićka - Eparhija budimska - Eparhija valjevska - Eparhija vranjska - Eparhija gornjokarlovačka - Eparhija dalmatinska - Eparhija žička - Eparhija zapadnoamerička - Eparhija zapadnoevropska - Eparhija zahumsko-hercegovačka - Eparhija zvorničko-tuzlanska - Eparhija istočnoamerička - Eparhija kanadska - Eparhija mileševska - Eparhija niška - Eparhija osečko-poljska i baranjska - Eparhija raško-prizrenska - Eparhija slavonska - Eparhija srednjoevropska - Eparhija sremska - Eparhija temišvarska - Eparhija timočka - Eparhija šabačka - Eparhija šumadijska



Titularni Episkopi - Vikarni episkop hvostanski - Vikarni episkop jegarski - Vikarni episkop lipljanski - Vikarni episkop dioklijski - Vikarni episkop moravički

Ohridska Arhiepiskopija

- Arhiepiskop ohridski i Mitropolit skopski Jovan - Eparhija pološko-kumanovska - Eparhija bregalnička - Eparhija bitoljska - Eparhija stobiska
 
Е лепо ертемида је све лепо написао а мој зема Буљанац није знао хехех шала мала нисам знао да је ова тема отворена...А мислим да су звона стигла видех их поред у потри..
П.С.
да калуђри су пострадали и нађене су кости са оковима на рукама..Мисли се да су тако и живи запаљени..И још да додам изнад су испоснице ....Треба кондиција..А један је од срогих Манастира у околини јер не може се недостојно обичен ући у Цркву!...
Хоћу рећи један од Правилних који на то опомињу..И држе до тог нам културног понашања..
На сву срећу више не ваде камен(сигу) испод Манастира..вадили су док је била Црква тако да је претило да се Црква сруши...

Лепота.........


71.jpg
 
Ево чини ми се и Збораш да је написао на овом форуму да му је духовник Лешја рекао "Молимо се Богу да се СПЦ врати на православни пут."

А о разлозима зашто монаси и монахиње (као и свештеници) из СПЦ и других званичних "православних Цркви" у свету не прелазе зилотима погледајте шта сам написао овде на теми о зилотима (на тој страни):

http://forum.krstarica.com/threads/235778&page=78

да апсолутно стојим иза тога разговора........тада сам се и дао у потрагу ко су Зилоти..:ok:
 
да апсолутно стојим иза тога разговора........тада сам се и дао у потрагу ко су Зилоти..:ok:
Иначе, ако ниси био, да ти кажем да су зилотске манастирске цркве на Авали поред Београда па и она на Новом Стјенику код Бора, изграђене управо овако као црква у манастиру Лешје (на сликама на овој теми) у дрвету и у руском стилу. На Авали сам био и црквица је предивна, баш врло налик на ову из Лешја.
 
МОЛИТВА ТРЕЋА
СВ.ЈОВАНА ЗЛАТОУСТА

Призивамо Те Владару Боже Сведржитељу, вишњи, необманљиви, мирни царе, призивамо Тебе Творца неба и земље, јер од Тебе произиђе и алфа и омега, почетак и крај. Ти даде људима на службу четвороножне и неразумне животиње, јер си их Ти потчинио, Господе, пружи руку своју силну, и мишицу своју узвишену и свету, и надгледањем посети ово створење твоје, и пошљи му анђела мира, анђела силна, чувара душе и тела, који ће запретити и отерати од њега сваког злог и нечистог демона, јер си Ти Господ једини вишњи Сведржитељ, благословен у векове векова. Амин.



* ову молитву упућујем за све оне који отпадоше од СПЦ
и скренуше странпутицом...:cool::cool::cool:
 

Back
Top