Lažeš...?

LBarbara

La Femme
Moderator
Poruka
48.244
Još u "Bledoj vatri"Nabokov je kroz lik profesora književnosti rekao: "Ne podnosim kada mi studenti kažu da je pisac iskren. Zbog toga obaram." A malo ko zna da se Nabokov toga pridržavao i u stvarnom životu, kao profesor u SAD.

Novinarka: Pa nećete valjda reći da lažete u svojim delima?!
Pisac:Jok, nego ću da se ispovedam.Da li Vi znate, gospođice, koja je SVRHA čitave umetnosti i religije? Prvo religije, pa onda i umetnosti, da budem precizan (Hegel nije u pravu!)....?!
Novinarka:Koja je svrha?
Pisac: Da laže i slaže čoveka.

Zar sve što je rečeno,napisano,nacrtano i zove se umetnost,nauka,filozofija,kniževnost nije samo nečija "pozorišna" predstava?
Ako je to tačno,da li je onda laž produktivnija od istine?

 
i..tako..... ostdadoše lolitice razočarate..jer nisu zadovoljene odgovorom.....u liciderskom srcetu i šećerlemskoj looši.....pisac nije odgovarao sa sexooalnim naboojem, one su to tako pročitale da mora da boode..one su prozrele to kad su čitale njegove knjige.....i nema, kako on to novinarki.....koja, uspot izleda ko štakor ...a i postavlja gloopa pitanja......kad pametnim ljoodima postaviš gloopa pitanja....obično dobiješ takve odgovore....nema potrebe za ulagivanjem.....i kad je čoek iskren..to je njegova istina...a kad je gloop...i to je istina..eto..nema niša iskrenije od umetnosti....
e samo se dopoonim za 250 dinara...ne mož ti sad o umertnosti ..i još bolje "filozofiji"....da soodiš na osnovu jednog malog nabokova..koji je bio sooper egzibicionista.......o istinama i lažima-...i šo baš nabokov.......misim, kapiram to je lako štivo.....to svi čitaju..........al matori je bio mootan ko doonav.....i sad sve šo je zanimalo ljode je njegov priv. život......jer se par poota sam ispalio...i onda se prao..kako nije to on...al u stvari...niša nije slagao..
 
Poslednja izmena:
2. Distinction


When beauty is discovered
Then ugliness emerges;
When good is discovered
Then evil emerges.

So alive and dead are distinguished from nature,
Difficult and easy from progress,
Long and short from contrast,
High and low from depth,
Song and speech from melody,
After and before from sequence.

The gentle assume no distinction,
Undertake no action,
But accept the rise and ebb of things.
They nurture, but do not own,
And live, but do not dwell.
 
Umetnost je ispovedanje duse na platnu, papiiru, materijalu ili bilo cemu drugom sto moze da podnese toliku istinu. Predstava nastaje onog trenutka, kad je umetnik prinudjen(naravno ne svaki) da brani i objasnjava svoje delo...Tada istinu svesno pretvara u laz, kako bi kritika bila manje bolna.

"Stancovana umetnost"...nema potrebu za objasnjenjima jer je laz otvoreno predstavljena kao istina... i uopste ne boli...
 
Volim ja Nabokova, ali ne u svakom njegovom delu.

Umetnost priča istinu bez bilo kakve potrebe za njenim dokazivanjem.
Umetnik dokazuje SVOJU istinu, i njegovo stvaranje je poput neke misije jer je vođen unutrašnjom potrebom da tu "istinu" podeli sa drugima.
A ta istina nije prikazati na slici zalazak sunca onakavog kakav on zaista jeste u prirodi; to nije umetnost, umetnost nije puko preslikavanje realnog sveta, nedodirnutog i neizmenjenog umetnikovim radom.

Što se tiče knjiga ...
Dobre knjige se pišu srcem.

Iskrenost pisca se i te kako oseti. Nije neophodno da on piše u prvom licu kako bi nam delovao ubedljivo, niti je neophodno da njegovo delo bude u ispovednoj formi (dnevnik, autobiografija, epistolarni roman) da bismo poverovali u autentičnost onog što piše. Odnosno, šta znači "istina" u književnosti? Da pisac sa nama deli svoje doživljaje? Da mu se desilo baš ono (i onako) o čemu piše? Ili istina podrazumeva iskrenost njegovih razmišljanja? Pisac može izmisliti događaj, likove, a može i da crpi građu iz sopstvenog života - i ništa od toga nam ne garantuje spoznaju neke univerzalne istine ili pravila.
Pisci-foliranti su obično plagijatori tuđih ideja, i prepoznajemo ih po nedostatku naboja emocija kojeg imaju autentični stvaraoci. Folirantima ne pomaže ni fini rečenični sklop, ni pažljivo odabrane stilske figure ... ni skoro savršena struktura dela, jer fali ono "nešto", što će nas držati danima, mesecima ili godinama nakon što zatvorimo korice knjige. A čija je to "istina" i da li je uopšte istina - potpuno je nebitno. Važna je bliskost koju imamo sa akterima drame, atmosferom ili stihovima ... jednom rečju - prepoznavanje sebe, sopstvenih emocija u onom što smo pročitali. Pa ako nas pisci i lažu, manipulišu našim osećanjima, projektuju na nas ono što su, samoobmanom, utvrdili kao svoju "istinu" - nije to uopšte loše. Loše je kad pisac, u procesu stvaranja, zacrta umetničko delo kao pisanje domaćeg zadatka ... pod moranje ... da odradi svoje ... zaradi ... postane viđen i slikan ... i tada taj domaći zadatak može imati profesionalno odrađene karaktere, uvod, razradu, zaključak, poentu .. ali će biti šupalj, autističan i, pre svega, neiskren, i iščiliće iz našeg sećanja čim knjigu vratimo na policu.

----------------
Now playing: Moby - Why Does My Heart Feel So Bad
via FoxyTunes
 
sta je umetnost uopste? cin stvaranja nije utvrdjivanje cinjenicnog stanja, vec materijalizacija emocije, vizije ili slike sveta koju umetnik u sebi nosi. dakle, apsurdno je pricati o lazi u umetnosti. a zanatsko odradjvanje i nije umetnost, pa i tu nema lazi..sve je jednostavno
e sad, umetnost je autisticna..ona nastaje iz licne potrebe umetnika da stvori..i ako u cinu stvaranja umetnik kalkulise sa tim ko ce kako da ga shvati, to je autocenzura koja je smrt za umetnost.
a s druge strane, kad se delo odvoji od umetnika, ono pocinje da zivi svoj sopstveni zivot.. i upoznavanje sa tim delom je proces u kome citalac ili gledalac prepoznaje svoju emociju ili sliku nacrtanu ili napisanu tudjom rukom..ako je njegova namera da nadje odgovor, na krivom je putu, jer sva umetnicka dela mogu biti samo putokazi pored puta ka sebi..na kraju, odgovori su u nama a ne u slikama ili knjigama
a ako mu je namera da svoje srce ili dusu skvrcenu od banalnosti svakodnevnog zivota omeksa, i otvori, onda je na dobro putu..i ne pita, da li je umetnost iskrena ili ne.
jer zna.
kao sto ti barbara znas, samo se sa nama malo igras.;)
 
Još u "Bledoj vatri"Nabokov je kroz lik profesora književnosti rekao: "Ne podnosim kada mi studenti kažu da je pisac iskren. Zbog toga obaram." A malo ko zna da se Nabokov toga pridržavao i u stvarnom životu, kao profesor u SAD.

Novinarka: Pa nećete valjda reći da lažete u svojim delima?!
Pisac:Jok, nego ću da se ispovedam.Da li Vi znate, gospođice, koja je SVRHA čitave umetnosti i religije? Prvo religije, pa onda i umetnosti, da budem precizan (Hegel nije u pravu!)....?!
Novinarka:Koja je svrha?
Pisac: Da laže i slaže čoveka.

Zar sve što je rečeno,napisano,nacrtano i zove se umetnost,nauka,filozofija,kniževnost nije samo nečija "pozorišna" predstava?
Ako je to tačno,da li je onda laž produktivnija od istine?

eheh....malko je klimavo na osnovu jednog umjetnika zakljucit da su takvi svi :)

naravno da postoji gluma, u ime uspjeha ili u ime originalnosti djela, nista novo....
i iskrenost....opet iz istih ili nekih drugih ili bez razloga uopste....nevazno

licno, volim one koji su iskreni
samo sto se to ne moze zakljuciti citajuci njihova djela,
jer,
ni sam pisac nakon sto stavi tacku na zadnjoj strani rukopisa, ponekad nema osjecaj da je ista osoba
a ne tek mi koji ono sto citamo gledamo kroz sebe da zakljucimo je li to jedno od njegovih lica u datom vremenu, dio njega ili nesto vjestacki stvoreno

postoji i ona da je svrha umjetnosti bjezanje od realnosti...moze biti nekima....ali je klimavo reci na osnovu njih da je svima
umjetnost koristim da vidim i neke za mene nove uglove gledanja stvarnosti,
sto nije bjezanje vec naprotiv
pritom,
ako je neki umjetnik glumio dok je stvarao, to je nevazno ako je tim djelom uspio da potakne razvijanje
a i sposobnost kvalitetnog vjestackog stvaranja nije za podcjenjivanje ;)

hm, koliko sam promasila temu?
 
I budna i kada sanjam i vidim nekako drugaciji svet i to sve stavljam kao na dlan..opet su to samo moje vizure i.. snovi, a ne laz..doduse neki i neostvareni ali..zeljni i moguci, za mene i onog ko ume da gleda,prepozna i pronadje se u njima..
 
Ma nema malo sutra.....

Danasnja muzika ti je ritam i seksi spot.....citiram seksi spot....
Pogledaj MTV sve crnkinje tresu guzovima i sisama, ili belkinje u crnackom fazonu.....

A i domaca scena ti je ista....krdo krava otkrivenih vimena, masnih butina sa plesnim grupama sa blago telecim pogledima i pokretima koji pokazuju visoku profesionalnost i uigranost od pre nekih 5 minuta....

A muzika....?
Vazno da zavija , sto rece jedan pijanac zaplicuci jezikom .....

Istina ili pakovanje.....
 
Ma nema malo sutra.....

Danasnja muzika ti je ritam i seksi spot.....citiram seksi spot....
Pogledaj MTV sve crnkinje tresu guzovima i sisama, ili belkinje u crnackom fazonu.....

A i domaca scena ti je ista....krdo krava otkrivenih vimena, masnih butina sa plesnim grupama sa blago telecim pogledima i pokretima koji pokazuju visoku profesionalnost i uigranost od pre nekih 5 minuta....

A muzika....?
Vazno da zavija , sto rece jedan pijanac zaplicuci jezikom .....

Istina ili pakovanje.....

ja sam pomenuo muziku, ne show business, ne zanatlije muzikante, koji pre podne popravljaju kazance u kupatilu a uvece sviraju u kafani, ne ni gogo igracice koje pevaju dok se tusiraju i onda eto snime plocu......... covek je poceo sa muzikom od trenutka kad je prepoznao zvuk i ritam svog koraka........ritam ne laze tonovi ne lazu to su sto su.........kroz neciju muziku lako mozes da provalis kako se doticni oseca.....pa cak i kako su se narodi osecali kroz istoriju.......govor jednog naroda(akcenat) nepogresivo se ogleda u muzici tog naroda(razni muzikolozi su to dokazivali)........................
 
eheh....malko je klimavo na osnovu jednog umjetnika zakljucit da su takvi svi :)

naravno da postoji gluma, u ime uspjeha ili u ime originalnosti djela, nista novo....
i iskrenost....opet iz istih ili nekih drugih ili bez razloga uopste....nevazno

licno, volim one koji su iskreni
samo sto se to ne moze zakljuciti citajuci njihova djela,
jer,
ni sam pisac nakon sto stavi tacku na zadnjoj strani rukopisa, ponekad nema osjecaj da je ista osoba
a ne tek mi koji ono sto citamo gledamo kroz sebe da zakljucimo je li to jedno od njegovih lica u datom vremenu, dio njega ili nesto vjestacki stvoreno

postoji i ona da je svrha umjetnosti bjezanje od realnosti...moze biti nekima....ali je klimavo reci na osnovu njih da je svima
umjetnost koristim da vidim i neke za mene nove uglove gledanja stvarnosti,
sto nije bjezanje vec naprotiv
pritom,
ako je neki umjetnik glumio dok je stvarao, to je nevazno ako je tim djelom uspio da potakne razvijanje
a i sposobnost kvalitetnog vjestackog stvaranja nije za podcjenjivanje ;)

hm, koliko sam promasila temu?
"ne mozes dva puta zakoraciti u istu reku"
 
Još u "Bledoj vatri"Nabokov je kroz lik profesora književnosti rekao: "Ne podnosim kada mi studenti kažu da je pisac iskren. Zbog toga obaram." A malo ko zna da se Nabokov toga pridržavao i u stvarnom životu, kao profesor u SAD.

Novinarka: Pa nećete valjda reći da lažete u svojim delima?!
Pisac:Jok, nego ću da se ispovedam.Da li Vi znate, gospođice, koja je SVRHA čitave umetnosti i religije? Prvo religije, pa onda i umetnosti, da budem precizan (Hegel nije u pravu!)....?!
Novinarka:Koja je svrha?
Pisac: Da laže i slaže čoveka.

Zar sve što je rečeno,napisano,nacrtano i zove se umetnost,nauka,filozofija,kniževnost nije samo nečija "pozorišna" predstava?
Ako je to tačno,da li je onda laž produktivnija od istine?


Da, kao što je koto tamopeva napisala, šta je istina - a šta laž,
svako za sebe je jedan svemir, svaki trenutak je prolazan.....i promenljiv,
sada imamo jednu istinu koja se već sutra može pokazati kao laž, ali kao celina ima svoj tok, poprima svoj oblik, ... i mi smo oblikovani iz beskonačnog broja trenutaka i bezbroj čestica...istina i laži.
 
Postavila sam tamu bez neke bitne namere(što naravno nije važno)ali sam dobila više nego li sam očekivala...i zaista,shvatila sam gde je momenat moje zablude i gde je moguće zalutati ako čovek na vreme ne odvoji iskrenost od istine...kad se ne dogodi to razgraničavanje onda sve liči i miriše na laž...
Ako su sve predstave koje se dese na kraju pričitanog dela,lične...onda je predstava o svetu koji sam stvorila sazdan od moje sopstvene istine što nikako ne može biti laž već moja lična umetnost.
@Borčica...mi je objasnila razliku izmedju umetničke ekspresije i filozofskog izraza...nebrojeno puta sam osetila da se dobre knjige pišu srcem...
@Navar...neverovatno ali istinito,meni je promakla razlika izmedju iskrenosti i istine.Iskrenost je moja istina,nikako ne i tvoja.
@Koto...me je podsetila da estetska vrednost,usled toga što se u području istog estetskog predmeta
javlja uz vrednosti druge vrste -npr.istine i dobra- ne podleže promeni.
@Unsaie...volim i ja iskrenost,samo me ponekad ponese sumnja...
@Moonjo...nisam navela Nabokova iz ne znam kog razloga već samo kao inicijalnu kapislu za razgovor...
@Nezgodna...u pravu si uopšte ne boli,čak što više daje nove ideje za dalje.
@Patak...čini mi se da ti više voliš gorki ukus istine što,naravno,uopšte nije loše..dapače.
@Kuco...obe smo sanjalice...

I da...muzika je vanvremenska...
 
Barbi,
-prvo, Nabokova smatram jednim smrdljivkom i nedoraslim covjecjim primjerkom u domenu karakternosti , a pod tim mislim da pise istinu o svojim laznim opiranjima stvarnom 'obaranju'.
-drugo, pisac ili pjesnik ne lazu ili pisu istinu ,-ono sto oni daju ne pripada takvoj datosti tj. podvrgavanju laz-istina . Svaka igra rijeci koju pocinje pjesnik ili pisac se zavrsava onako kako on ne bi htio . Nadilazi njegovu zamisao ili je samo otaljajuci zavrsi .
Istina u literalnom je citaocevo trazenje i nalazenje onoga sta on bi htio .
obicno u predstavljanju nekog koga cijenimo sami sebe predstavljamo a oni koje rusimo ti su negacija nas tj. laznog bjezanja naseg .

Da li sam ovim, vezao sebe u G.cvor ?
 
Barbi,
-prvo, Nabokova smatram jednim smrdljivkom i nedoraslim covjecjim primjerkom u domenu karakternosti , a pod tim mislim da pise istinu o svojim laznim opiranjima stvarnom 'obaranju'.
-drugo, pisac ili pjesnik ne lazu ili pisu istinu ,-ono sto oni daju ne pripada takvoj datosti tj. podvrgavanju laz-istina . Svaka igra rijeci koju pocinje pjesnik ili pisac se zavrsava onako kako on ne bi htio . Nadilazi njegovu zamisao ili je samo otaljajuci zavrsi .
Istina u literalnom je citaocevo trazenje i nalazenje onoga sta on bi htio .
obicno u predstavljanju nekog koga cijenimo,sami sebe predstavljamo a oni koje rusimo ti su negacija nas tj. laznog bjezanja naseg .

Da li sam ovim, vezao sebe u G.cvor ?

Nisi,upravo se razvezuješ:D...u ovoj rečenici koju sam podvukla,nalazi se ta doza lične projektovane laži koja može da zbuni čitaoca(samo u slučaju da i on sam nije pisac).
 

Back
Top