Trenutak istine

Frank Lampard

Aktivan član
Poruka
1.630
Ne znam kako da pocnem, a da iznesem ono sto mislim na pravi nacin ono sto mislim i ono sto osjecam.
Da li vam se ponekad desavaju takvi trenuci istine, koji obavezno budu povezani s razumom i niko, ali bas niko vas ne moze ubijediti da "to nije to" iako mnogi nece ni znati o cemu pricate, a i ko donekle zna , nece znati sta da vam kaze jer nije imao slicnu situaciju.
Odnosno kada shvatite nesto sto ste godinama unazad, kao malisani mislili i naslucivali, i krilo se u vasoj podsvijesti, nije vam sigurno ugodno, ali neka je za utjehu moj stav da covjek jedino razumom i nekom tajnom silom moze doci do nekakve istine i mnostva skrivenih i skrivanih istina.
Nije da je stav pesimisticki, ali ponekad mi zaista sve izgleda tako blijedo i besmisleno da ne postoji ni jedan moguci naucnik , nikakav autoritet, inteligentan covjek koji zna objasnjenje (racionalan razlog da opovrgne takvo moje razmisljanje)za sve to.
Jedino su filozofi uspjeli da dodju do kakvih-takvih istina o apsolutu ili svemu sto jeste.
Ti trenuci istine koje dozivimo, znaju biti stresni, ali vrlo djelotvorni kasnije i zahvalni smo im na tim dozivljajima jer smo jedino tako i mogli upoznati stvarnost.
Kod mene su to kratkotrajni trenutci ali dubuki, duboki, toliko duboki trenuci, da ne postoji ni jedan srecni dogadjaj koji mi je mogao donijeti spoznaju ovakve vrste kao ovaj, i na kome sam kasnije i zahvalan.
Dakle ne radi se o depresiji, vec o trenutku istine i dubokoj zamisljenosti o zivotu i natalozenim (rek'o bih) pitanjima koja se u trenucima razocarenja otkrivaju i imaju samo tad kakav-takav odgovor.Namjerno kazem kakav takav jer je um i inteligencija ogranicena ali i rek'o bih neogranicena , jer sada (sa)znate dosta toga i mislite da je to to , ali uvijek dolazite do jos novijih i novijih istina i covjek zadovoljan svojim razumom ipak i u tome nalazi smisao.Da smisao je takodje i u samoj spoznaji sa samim sobom, a to je rudarki tezak posao i traje dok se nas zivot ne ugasi.
 
Poslednja izmena:
Lucidnost ili lucidno stanje svesti.Nesto "izmice" dugo vremena,zavisno od slozenosti materije o kojoj se razmislja,nalazi se negde na "ivici" ,a onda neki okidac pokrene sve memoricke zapise skupljane tokom tog vremena i tada dolazi do jasnog shvatanja.Do ovog stanja svesti se moze doci razlicitim putevima,ali je osnovni preduslov kvalitet znanja uskladistenog u memoriji,inteligencija i mentalno zdravlje.
Sve ostalo je samo faktor vremena i prakse.
 
Poslednja izmena:
hm.
ja sam imala trenutke spoznaje, ali oni su uvek bili blistavi..posle teskih, mucnih, bolnih i obicno dugih vremenskih perioda resavanja nekog problema..desilo mi se par puta da me svest o neopisivoj lepoti zivota udari u glavu kao malj..i sve ono sto me je mucilo nestane kao smesno i tricavno..kao nekakav povratak zivotu..
nikad nisam imala trenutak istine koji bi me prosvetlio u nekom negativnom smislu..
ali, svaki put kad nam radimo nesto pogresno, kad se drzimo dugo neke zablude, izlazak iz toga je tezak i kao neki lom.
sto duze lazemo sebe, to je teze suociti se sa istinom. i razum nas ponekad sprecava u suocavanju sa istinom, vodi na krive puteve, ali istina nadje put..mozda kod tebe na taj nacin, koji je tako tesko opisati..
 
jesi l' procito uvodni post?

procitala sam uvodni post vise puta
neke delove recenica prepoznajem a neke ne
meni u tim nekim trenutcima sve ima dubok dubok smisao al sasvim zavijen,
al ne zavijen kao sakriven , vec zavijen kao umotan, kao sto se umota dete u cebe
a onda mi se cini da ti moji trenutci imaju i te kakve veze sa emocijama, a ti istices razum

sada se setih onog
"biti prirodan nasmejan i tih, najveca je umetnost na svetu!"
e tako je umotana ta istina o zivotu coveka
 
Kada osetiš momenat,trenutak,kad ti sve što ti nije jasno odjednom postane jasno...desi se
u stvari selekcija misli,relacija dobro po mene ili loše po mene.To je dakako nesvesna radnja
a toliko je upečatljiva da ti niko ne može sugerisati suprotno..tj.dogodi se zaokruživanje jedne priče,
dakle bio je početak,možda davno a onda se desi zaključak,možda mnogo kasnije,ko grom iz vedra neba.Meni taj momenat pričinjava zadovoljstvo...
Često liči na pesimizam jer su takvi zaključci obično negativni ali nije pesimizam,već mirenje duhovno
sa problemom koji nas je dugo mučio i zavodio u ćoškove svesti bez naznake da je pravi smer blizu...
 
Eh, Frenki, naravno da se dešava. Tzv. građenje životnog iskustva i proces samospoznaje, koji se nikad ne završi.
U nekom trenutku ti iznenada bljesne zaključak o pitanjima što su se godinama taložila u tebi, pri čemu si odgovore na njih naslućivao, ali si, iz nekog razloga, bio sumnjičav prema sopstvenom zaključivanju ... ili si takva razmišljanja odbacivao podvodeći ih pod psuedo-zaključke, sitnice, nevažne misli, prolazne dileme...
Mislim da trenuci o kojima govoriš dolaze s godinama i postaju sve češći i jasniji. Ponekad su – kao što reče Barbara – duhovno mirenje sa sudbinom i onim što jesmo, pod uslovom da nam je duh dovoljno jak da izdrži (uglavnom) gorke istine o greškama i propustima (jer je najčešće reč o tome). No, tužna istina glasi: "ni nekadašnja osećanja, ni prošlost ne mogu se reciklirati. Juče, prekjuče, prošle godine ili pre dve decenije... to su drugi svetovi, čije su se granice zauvek zatvorile. Sve što je bilo, otišlo je u nepovrat. Sve što je prošlo, izgubljeno je“ – i eureka-istina je tu samo kako bi stavila tačku na ono što nas je potajno mučilo, i eventualno ... samo eventualno, pomoglo da ubuduće lakše prepoznamo istinu i, naravno, bolje spoznamo sebe. U protivnom (ako smo slabi), takvi trenuci nas mogu slomiti.
 
Jeste mi se desilo. I jeste to čudan osećaj, lep na neki način. Kao da se sve kockice sklope i ... posao je završen. I tačno, kada se sve složi kao tzv. istina, problem nestane, a pojavi se osmeh. Obožavam takva prosvetljenja. Osećam se dobro. Volim sebe neograničeno u tim trenucima, pa makar i ako shvatim da sam napravila niz katastrofalnih grešaka u procesu. Ipak, ponekad pomislim da bih volela da mi je život bio manje inspirativan za takve spoznaje.
 
Ne znam kako da pocnem, a da iznesem ono sto mislim na pravi nacin ono sto mislim i ono sto osjecam.
Da li vam se ponekad desavaju takvi trenuci istine, koji obavezno budu povezani s razumom i niko, ali bas niko vas ne moze ubijediti da "to nije to" iako mnogi nece ni znati o cemu pricate, a i ko donekle zna , nece znati sta da vam kaze jer nije imao slicnu situaciju.
Odnosno kada shvatite nesto sto ste godinama unazad, kao malisani mislili i naslucivali, i krilo se u vasoj podsvijesti, nije vam sigurno ugodno, ali neka je za utjehu moj stav da covjek jedino razumom i nekom tajnom silom moze doci do nekakve istine i mnostva skrivenih i skrivanih istina.
Nije da je stav pesimisticki, ali ponekad mi zaista sve izgleda tako blijedo i besmisleno da ne postoji ni jedan moguci naucnik , nikakav autoritet, inteligentan covjek koji zna objasnjenje (racionalan razlog da opovrgne takvo moje razmisljanje)za sve to.
Jedino su filozofi uspjeli da dodju do kakvih-takvih istina o apsolutu ili svemu sto jeste.
Ti trenuci istine koje dozivimo, znaju biti stresni, ali vrlo djelotvorni kasnije i zahvalni smo im na tim dozivljajima jer smo jedino tako i mogli upoznati stvarnost.
Kod mene su to kratkotrajni trenutci ali dubuki, duboki, toliko duboki trenuci, da ne postoji ni jedan srecni dogadjaj koji mi je mogao donijeti spoznaju ovakve vrste kao ovaj, i na kome sam kasnije i zahvalan.
Dakle ne radi se o depresiji, vec o trenutku istine i dubokoj zamisljenosti o zivotu i natalozenim (rek'o bih) pitanjima koja se u trenucima razocarenja otkrivaju i imaju samo tad kakav-takav odgovor.Namjerno kazem kakav takav jer je um i inteligencija ogranicena ali i rek'o bih neogranicena , jer sada (sa)znate dosta toga i mislite da je to to , ali uvijek dolazite do jos novijih i novijih istina i covjek zadovoljan svojim razumom ipak i u tome nalazi smisao.Da smisao je takodje i u samoj spoznaji sa samim sobom, a to je rudarki tezak posao i traje dok se nas zivot ne ugasi.

Iskustvo coveku moze pomoci da nauci voziti skejt, ali ne i da dozivi takve trenutke potpune spoznaje icega. Da ti ti trenuci ne bi bili teski nemoj se truditi da ih shvatis i nazoves "postajanje iskusnijim". Nazovi takve trenutke "postajanjem nekim ko za stepen vise ne mora imati iskustvo da bi bio srecan, ali zeli, za jedan stepen vise". I ne trudi se da takve rezultate koje donose ti trenuci nazoves "plodom dugog vremena trajanja (rada na necemu, muke) bilocega", zovi ih "necim sto si i pre mogao, ali nisi hteo".
 
Ah, kako si me nasao u ovom pitanju a Borac i Barbara u svom odgovoru.

Kod mene ima cestih trenutaka "samospoznaje", i tacno je da ima veze sa godinama, ali kod mene se taj osecaj javlja sve cesce i ja to pripisujem prelomnom dogadjaju od pre nekoliko godina.

Osecaj je sledeci...obicna situacija, mogu biti i prijatelji tu, svejedno...i samo u sekundi zapazam da mi promice nesto vrlo vazno sto se dogadja u tom trenutku ali, ne mogu da ga definisem...a znam da je jako vazno za mene i pokusavam da ga zadrzim....ali brzo proleti. U nekoj drugoj situaciji, se desi bez ikakvog izazvanog razloga...samo mi odjednom misao postane tako jasna a da uopste nisam razmisljala o toj temi. Ispliva na povrsinu kristalno jasna, protrese me svojom zakljuckom...znam da je dosla je iz dubine... iz nesvesnog. Cini mi se odjednom, kroz resenje problema koje se pojavilo...da mi je ujedno i ceo svet tako poznat, i da mi je jasan nacin na koji funkcionise...i lep je osecaj i pomalo setan, zato sto znam da ce otici... Vrati se svakodnevica i znam da je to normalno sazrevanje coveka. Ako pokusas namerno da ga izazoves...nikad neces uspeti, verovatno se samo pojavi kada dodje vreme i kad si spreman da razumes.
 
citat:
super nezgodna:

"Kod mene ima cestih trenutaka "samospoznaje", i tacno je da ima veze sa godinama, ali kod mene se taj osecaj javlja sve cesce i ja to pripisujem prelomnom dogadjaju od pre nekoliko godina."

komentar:

A zamisli kad imash "dobrih nekoliko" prelomnih dogadjaja...........(mislim ozbiljno).
"super nezgodna",.......bash si "nezgodna" (neshto smo se vec sreli oko nekog komentara.....?)
 
Najveci broj ljudi sebi ne postavlja nikakva "dublja" pitanja,
zato zive srecno istripovani da je svet ono dokle seze njihov pogled
Oni ljudi koji ozbiljno postavljaju ovakva pitanja, vise nesvesno nego svesno
upucuju deo svog uma u sferu koja obuhvata to pitanje i tako stvaraju nameru.
Kad um ili intelekt ili nesto trece postane Spreman da odgovor na to pitanje
(kad njegov kapacitet postane dovoljan da primi tezinu tog odgovora)
ne samo ukapira, sto moze svaki filozof sa ovog foruma, nego da ga usvoji, primeni i ustolici
u svom zivotu onda se desava momenat realizacije koji nije obojen pozitivno ni negativno, koji nema veze sa prethodnim sumnjicenjem u sebe.
Taj momenat je jak zbog toga sto si tada 100% siguran u to znanje, iako si to isto znanje cuo
1000
puta dotad u svom zivotu, ti si mogao i pametovati o njemu ali to je bila samo zvaka, jer ga nisi ustolicio, nije ono tebe znalo nego samo ti njega.
Tako da je kapiranje stvar intelektualne zrelosti koja nastupa "onda kad joj dodje vreme za to"
a ne kad mi mislimo da znamo znanje. Najveci broj filozofa - smaraca, su ljudi koji su svoj um
uputili u pravcu odgovora i otkrili su neke znakove na putu i istripovali su da je to odgovor,
a ustvari dobili su samo jedan mali uvid u stvar, daleko od celokupne slike.
Taj uvid je ipak vece znanje od znanja najveceg broja ljudi koji uopste ne postavljaju takva pitanja
pa je njihov trip o znanju utoliko veci.
 
A zamisli kad imash "dobrih nekoliko" prelomnih dogadjaja...........(mislim ozbiljno).
"super nezgodna",.......bash si "nezgodna" (neshto smo se vec sreli oko nekog komentara.....?)

Nekoliko dobrih prelomnih dogadjaja, podvedes pod jedan...osnovni...mnogo je lakse.

Ne secam se da smo se sreli...pre ce biti da si delio komentare sa nekom "super zgodnom"...ja sam samo "nezgodna"...;)
 
Kako se putevi razilaze od povrsnih obicnih ljudi, tako se trenuci spoznaje desavaju cesce i bivaju manji bleskovi jer nije potrebno vise toliko vremena da se svest samoubedi......da odbaci stereotipe....

Takodje ce prestati osecaj jednostavne potpune istine , jer i lazi mogu biti jednostavne bas kao i istine......zavaravanja vec ne mogu....

Tvrda psiha i logika ce postati meksa i komunikativnija (ne sa ljudima vec sa znanjem) , a percepcija ce postati vaznije oruzje.....

I onda dolazi covek do granice gde dalja istina od njega pretvara problem , sukob sa ostalima, i gde pocinje da meri koliko ici u istinu i koliko razlike moze da istrpi....jer svaka razlika trpi.....

I obicno tu ljudi stanu , a neobicno ljudi podju jos malo, a ambiciozni gledaju da nadju moment koji ce da okoriste a da mogu da dodirnu , a da se ne udube.....

Dobro dosao na pocetak......
 
hm.
ja sam imala trenutke spoznaje, ali oni su uvek bili blistavi..posle teskih, mucnih, bolnih i obicno dugih vremenskih perioda resavanja nekog problema..desilo mi se par puta da me svest o neopisivoj lepoti zivota udari u glavu kao malj..i sve ono sto me je mucilo nestane kao smesno i tricavno..kao nekakav povratak zivotu..
E al' ajd sad reci, da li vise vjerujes onome kad si k'o sto kazes osetila svu neopisivi ljepotu zivota ili onda kad kad dodje trenutak kad sve izgleda beznacajno.
Da li je ono sto je beznacajno i besmisleno=trenutak spoznaje.
Ja definitivno vjerujem ovom drugom manje veselom trenutku.Ne krivite me ako tako mislim, ali ne postoji valjan razlog da mislim suprotno.[/QUOTE]

procitala sam uvodni post vise puta
neke delove recenica prepoznajem a neke ne
meni u tim nekim trenutcima sve ima dubok dubok smisao al sasvim zavijen,
Pa zato i kazem , da ne znam kako da objasnim , jer ni sam nisam znao sta mi se desava, tad, a vidim da se taj trenutak produzio, al' ne onim intenzitetom kao prvog puta, sad je nesto blaze i cini mi se kao lutanje al' svakako drago mi je i zbog toga.

To je dakako nesvesna radnja
a toliko je upečatljiva da ti niko ne može sugerisati suprotno..tj.dogodi se zaokruživanje jedne priče,
A znas sta je "problem" odnosno istina sto i tad kad mislim da niko ne moze ubijediti u suprotno, to i dalje ostaje, a ne samo u tom trenutku, valjda proces nepovratne spoznaje
....

Eh, Frenki, naravno da se dešava. Tzv. građenje životnog iskustva i proces samospoznaje, koji se nikad ne završi.
U nekom trenutku ti iznenada bljesne zaključak o pitanjima što su se godinama taložila u tebi, pri čemu si odgovore na njih naslućivao, ali si, iz nekog razloga, bio sumnjičav prema sopstvenom zaključivanju ... ili si takva razmišljanja odbacivao podvodeći ih pod psuedo-zaključke, sitnice, nevažne misli, prolazne dileme...
Mislim da trenuci o kojima govoriš dolaze s godinama i postaju sve češći i jasniji. Ponekad su – kao što reče Barbara – duhovno mirenje sa sudbinom i onim što jesmo, pod uslovom da nam je duh dovoljno jak da izdrži (uglavnom) gorke istine o greškama i propustima (jer je najčešće reč o tome). No, tužna istina glasi: "ni nekadašnja osećanja, ni prošlost ne mogu se reciklirati. Juče, prekjuče, prošle godine ili pre dve decenije... to su drugi svetovi, čije su se granice zauvek zatvorile. Sve što je bilo, otišlo je u nepovrat. Sve što je prošlo, izgubljeno je“ – i eureka-istina je tu samo kako bi stavila tačku na ono što nas je potajno mučilo, i eventualno ... samo eventualno, pomoglo da ubuduće lakše prepoznamo istinu i, naravno, bolje spoznamo sebe. U protivnom (ako smo slabi), takvi trenuci nas mogu slomiti.
Kao sto kazes "Eh Frenki"---ovo eh je iskreno koje dolazi s godinama i to kazu stariji ljudi s vise iskustva(kad kazem stariji ne mislim da si stara, vec iskusna iako mozda mlada, ne znam) i valjda vise samospoznaje.Nisam siguran da je to duhovno mirenje sa sudbinom mada mi zvuci zanimljivo.Ja bih rek'o da je to spoznaja u pravom smislu te rijeci, al ne konacna spoznaja vec beskonacna koju nikad ne uhvatimo i stalno nam izmice iz nasih ruku i domasaja.
Jeste mi se desilo. I jeste to čudan osećaj, lep na neki način. Kao da se sve kockice sklope i ... posao je završen. I tačno, kada se sve složi kao tzv. istina, problem nestane, a pojavi se osmeh. Obožavam takva prosvetljenja. Osećam se dobro. Volim sebe neograničeno u tim trenucima, pa makar i ako shvatim da sam napravila niz katastrofalnih grešaka u procesu. Ipak, ponekad pomislim da bih volela da mi je život bio manje inspirativan za takve spoznaje.
Volio bih da se takve kockice sklapaju svim ljudima, al' pod uslovom da ne izazovu kod njih negativna i razocaravajuca razmisljanja, vec kao sudbinsko i sustinsko shvatanje.
Dobro ih je sklopiti, makar meni pa makar i bio nazivan ludakom, ja samo "znam" i ne znam koliko shvacen u pravom smislu, ali koga briga...
Da ti ti trenuci ne bi bili teski nemoj se truditi da ih shvatis i nazoves "postajanje iskusnijim". Nazovi takve trenutke "postajanjem nekim ko za stepen vise ne mora imati iskustvo da bi bio srecan, ali zeli, za jedan stepen vise". I ne trudi se da takve rezultate koje donose ti trenuci nazoves "plodom dugog vremena trajanja (rada na necemu, muke) bilocega", zovi ih "necim sto si i pre mogao, ali nisi hteo".
Ne trudim se da ista spoznam, jednostavno mi neke vece sile obuzimaju um.
Ne trudim se da ih shvatam jer oni dodju u nasoj glavi vec shvacene i postavljene "na tanjir" samo je pitanje da li ih mi prihvatamo ili ne tj. da li smo spremni na takve trenutke.
Ah, kako si me nasao u ovom pitanju a Borac i Barbara u svom odgovoru.

Kod mene ima cestih trenutaka "samospoznaje", i tacno je da ima veze sa godinama, ali kod mene se taj osecaj javlja sve cesce i ja to pripisujem prelomnom dogadjaju od pre nekoliko godina.
Vazno je i pozeljno da ih ima sto vise, taj prelomno se morao desiti prije ili kasnije.
Sto ranije to bolje, mada zavisi od licnosti i tadasnjeg stanja svijesti i godina i ...
Osecaj je sledeci...obicna situacija, mogu biti i prijatelji tu, svejedno...i samo u sekundi zapazam da mi promice nesto vrlo vazno sto se dogadja u tom trenutku ali, ne mogu da ga definisem...a znam da je jako vazno za mene i pokusavam da ga zadrzim....ali brzo proleti. U nekoj drugoj situaciji, se desi bez ikakvog izazvanog razloga...samo mi odjednom misao postane tako jasna a da uopste nisam razmisljala o toj temi. Ispliva na povrsinu kristalno jasna, protrese me svojom zakljuckom...znam da je dosla je iz dubine... iz nesvesnog. Cini mi se odjednom, kroz resenje problema koje se pojavilo...da mi je ujedno i ceo svet tako poznat, i da mi je jasan nacin na koji funkcionise...i lep je osecaj i pomalo setan, zato sto znam da ce otici... Vrati se svakodnevica i znam da je to normalno sazrevanje coveka. Ako pokusas namerno da ga izazoves...nikad neces uspeti, verovatno se samo pojavi kada dodje vreme i kad si spreman da razumes.

Ko salje sve te signale, nasa podsvijest, vece sile, mozda Bog, mozda nesto sto se nalazi u beskonacnosti svemira, mozda...mozda...
Da li je to proces sazrijevanja kad si vec dovoljno "sazrio/la".
Vazno je da se sto vise nas spozna jer je ISTINA VRLINA
Soktar---Genijalni i cuveno , najcuvenije ZNAM DA NISTA NE ZNAM
 
Poslednja izmena:
Najveci broj ljudi sebi ne postavlja nikakva "dublja" pitanja,
zato zive srecno istripovani da je svet ono dokle seze njihov pogled
Tuzno ali istinito i veliki broj ljudi je u tom stanju.

Kad um ili intelekt ili nesto trece postane Spreman da odgovor na to pitanje
(kad njegov kapacitet postane dovoljan da primi tezinu tog odgovora)
ne samo ukapira, sto moze svaki filozof sa ovog foruma, nego da ga usvoji, primeni i ustolici
u svom zivotu onda se desava momenat realizacije koji nije obojen pozitivno ni negativno, koji nema veze sa prethodnim sumnjicenjem u sebe.
Taj momenat je jak zbog toga sto si tada 100% siguran u to znanje, iako si to isto znanje cuo
1000
puta dotad u svom zivotu, ti si mogao i pametovati o njemu ali to je bila samo zvaka, jer ga nisi ustolicio, nije ono tebe znalo nego samo ti njega.

Taj uvid je ipak vece znanje od znanja najveceg broja ljudi koji uopste ne postavljaju takva pitanja
pa je njihov trip o znanju utoliko veci.

Da li je toliko savrsen , da jedino, kad je spreman tj. kad ima elemenata za shvatiti, razumjeti, spoznati tek onda nam se desava.
Mozda bi se jos nekom desilo, al' ljudi jednostavno ne vole misliti o zivotu, sa te strane, vec sto kazes naizgled srecni , veseli, zadovoljni , samo je rek'o bih zapadanje u rupu koja nema dna i iz koje se ne izvlace duze vremena.
Mozda pred kraj svog zivota, shvate kako su usli tj. upali u tu rupu tj. vrtesku al samo saznati kako ali ne i izaci iz nje sto je jos veci trenutak spoznaje koji je mnogo, mnogo bolnije nego i jedan drugi tj.kad shvatisd da si svoj zivot protracio na razne tebi tad zanimljive stvari i tad si mislio da si stvorio pravi zivot i uradio pravu stvar, ali nista ne bi bilo isto da nema ovog "ali"

Slazem se , al je ipak zato lijepo filozofirati a?;) tj. spoznati makar nesto.
 
E al' ajd sad reci, da li vise vjerujes onome kad si k'o sto kazes osetila svu neopisivi ljepotu zivota ili onda kad kad dodje trenutak kad sve izgleda beznacajno.
Da li je ono sto je beznacajno i besmisleno=trenutak spoznaje.
Ja definitivno vjerujem ovom drugom manje veselom trenutku.Ne krivite me ako tako mislim, ali ne postoji valjan razlog da mislim suprotno.

da li casa poluprazna ili polupuna, stvar je unutrasnjeg osjecaja..
vidis, ja sam po priodi melanholik..i vecito sam necim nezadovoljna...ali desilo mi se da u zivotu imam nekoliko lomova, koji su mogli potpuno da me uniste...i u tim periodima, da, imala sam neprospavane noci ..i dumanje o bezmislenom zivotu, o surovim ljudima, o sudbini koja se ne moze izbeci, o nepravdi, o svim onim uzasima zbog kojih nam se ponekad ucini da je svet i mi u njemu samo zaludno tracenje...
i onda mi se desilo to prosvetljenje prvi put..kad je tuga, cemer i jad dovela do toga da se fizicki razbolim...strasno preispitivanje, sa 26 god zivota, momenat kad uvidjas da si negde strasno zalutao..jer unistavas sebe, svoje telo, svoj duh..
i onda se jednostavno desilo. da li je to bilo nesvesno koje je postalo svesno, nadahnuce, bozansko prosvetljenje, zovi ga kako god hoce..u meni je sazrela ideja o tome da je zivot neopisivo lep, i da uvek imas razloge da budes srecan i da budes nesrecan..
i to jeste moja najznacajnija spoznaja u zivotu, trenutak moje istine, ono sto me je ucinilo covekom kakva sam sad.
naravno, da lutanja i dalje ima..i uspona i padova, i borbe, i preispitivanja..ali mene vise ne brine beznacajno i besmisleno.
uzivam u onom sto znacajno i smisleno.
i trudim se jasno razgranicim to dvoje.
 
Ta priča mi zvuči vrlo poznato, Koto.
Ja ne bih mogla za sebe reći da sam po prirodi melanhonlik (zapravo ne znam, čini mi se da se još uvek menjam.) Vaspitavana sam u duhu stalnog potenciranja optimizma, čak i onda kada nije bilo razloga za bog-zna-kakav optimizam.
Svi smo mi imali nekakve lomove ... i kako postajemo stariji, oni nas češće snađu, što možda nema veze sa nenaučenim životnim lekcijama, već sa činjenicom da je dužina našeg postojanja najčešće ekvivalentna većem broju svakojakih, pa i stresnih situacija. Nije moguće proživeti vek a ne iskusiti barem jedan krah, baš kao što nije moguće nemati nijedan, jedini trenutak sreće.
Meni se prvi "lom" desio sa nepunih 14 godina, i mislim da je bio ključan za formiranje moje ličnosti. Sledeći, veliki - sa 27 - koji je samo utvrdio stav da je život, ma kako nekad strašno izgledao, lep i u tim oscilacijama dobrog i lošeg. Padneš pa ustaneš ... a da bi ustao, moraš naučiti kako da padaš. I svaki put kad se pridigneš na noge, bljesne ti zbog čega si uopšte pao i zašto je došlo do toga da se spotakneš.

----------------
Now playing: Coleman Hawkins - It Never Entered My Mind
via FoxyTunes
 

Back
Top