STIGMA

Poruka
51.038
Stigma (grč. stigmatos) – ubod, žig, ožiljak, beleg, ili bolne senzacije koje odgovaraju onima na Hristovom telu prilikom raspeća, a koje su uočene kod mnogih vernika (prvenstveno žena - kako kažu statistike - i to pripadnica Rimokatoličke crkve). Psihijatri smatraju da su rane/ubodi uzrokovane psihosomatskim poremećajima; kod izvesnog broja vernika ustanovljeno je da se radi o namernom samopovređivanju.
Pitanje: kako tumačite ovu pojavu – kao znak verskog fanatizma, fenomen ili ...?
 
Prvi stigmata je bio...naravno Apostol Pavle...a ko bi drugi...U Galaćanima 6:17 on kaže...

Više da mi niko ne dosađuje, jer ja rane Gospoda Isusa na telu svom nosim.

Očito je da je dotični smatrao da nema potrebe da svoju ''tvrdnju'' dokazuje pa zato i ne naznačuje o kakvim se ranama radi.Nisam uspeo da u Bibliji pronadjem zapisano,da je bilo ko,onako iz čista mira,zadobio rane istovetne Isusovim.A ono izvan Biblije,ona rimokatolička priča o nekim ''stigmaticama'' nekako mi nije zanimljiva.

:bye:
 
Ja mislim da to rimokatolici koriste za manipulaciju. Postoje pentekostalne struje u protestantizmu, gde je jacina vere neverovatna, pa im se ne dogadjaju takve stvari.
 
Ovakve stvari su poznate u dermatologiji. Neuroze koje se manifestuju tako da pacijent pravi ranice noktima po koži.
I onda dobiju kao terapiju sredstva za smirenje, a poneki stignu i kod psihijatra.
Verovatno je stigmatizovanje to isto, ali usmereno na specifična samopovređivanja.
 
Стефан ИПХ
Re: STIGMA

Ал си га одвалио...тумачење по јерихонцу..

Da li si Ti istinski pravoslavni hriščanine čitao Bibliju...U Galačanima 6:17 Apostol Pavle doslovno kaže...

Više da mi niko ne dosađuje, jer ja rane Gospoda Isusa na telu svom nosim.

:dontunderstand: ono...tumačenje po Jerohincu...

Ja sam samo citirao Bibliju u smislu prvog naznačivanja ''rana Isusovih''.Ako sam pogrešno citirao neku ''krivu'' Bibliju,izvoli uveri me u to.

Baš me interesuje da li istinski pravoslavni hriščanin Otac Akakije ima neko drugo tumačenje...

:bye:

Muzicka Vila
Re: STIGMA

Ja mislim da to rimokatolici koriste za manipulaciju. Postoje pentekostalne struje u protestantizmu, gde je jacina vere neverovatna, pa im se ne dogadjaju takve stvari.

Ovo je iznenadjenje za mene.Mislim da je ovo prvi put da se mogu složiti sa tobom.

:bye:

Zazijavalo
Re: STIGMA

Ovakve stvari su poznate u dermatologiji. Neuroze koje se manifestuju tako da pacijent pravi ranice noktima po koži.
I onda dobiju kao terapiju sredstva za smirenje, a poneki stignu i kod psihijatra.
Verovatno je stigmatizovanje to isto, ali usmereno na specifična samopovređivanja.

Nemam šta dodati.

:bye:
 
Generalno postoje dva pristupa religioznom iskustvu u Hrišćanstvu.Prvi put je put intelekta i pragmatičnog delovanja unutar društva.Drugi put je put ekstaze--epileptičarski transevi (pentakostalci,kvekeri),obožavanje Boga kroz erotsku ljubav (sv.Tereza Avilska,sv.Marija od presvetog srca,sv.Franjo Asiški---prvi potvrđeni stigmata u novijoj istoriji),asketizam (stolpnici), mučenje sebe (flagelanti),vizonarski snovi (sv.Dominik--doprinosioc u stvaranju Inkvizicije),jurodivost(sv.Anastasije,sv.Simona),uticaj šamanizma (Prva Domorodačka Hriscanska Crkva u USA),itd.
Prvi put je teži iako ne izgleda tako i dao je važnije,korisnije i dalekosežnije rezultate kroz istoriju (Humanizam i Renesansa,oslobadjanje od feudalnog ropstva,Prosvetiteljstvo).
Drugi put je put emocija,radi samih emocija.Doduše sirovih emocija,ali sledbenicima ekstatičkog puta barem nikad nije dosadno.

Sticanje pravih stigmi,obezbeđuje titulu "sv." ispred imena(možda je to razlog zašto neki prave sami sebi lažne stigme?)
Da bi neko postao stigmata,mora postojati nekoliko uslova:
1.Intelekt veličine glavice čiode.
2.Fanatična volja
3.Sugestibilnost
4.Ubedjenost u sopstvenu vrlinu
5.Odgovarajaće okruženje(stigmata je svetac u Katoličkoj crkvi,prelestna osoba u Pravoslavlju i mentalno poremećen u Protestantizmu).
Sv.Franjo zadovoljava sve uslove.
 
Poslednja izmena:
ima artoor klark u svojoj knjizi...ona knjiga šo je na omotu staklena lobanja, mrzi me sad da tražim...misim da se zove svet zagonetnih sila............ obrađenu temu stigmatizma....i razne događaje, ljoode i sve...i, po objašnjenju da se radi o prikrivenim blagoslovima ili hristovim ranama ...on dematooje takvu priču argoomentima protiv.....prvo...mesta na kojima su se pojavljivale rane nisu meste stvarnih rana sa raspeća na krst....rimljani su rooke vezivali za drvo, a onda pribijali klinove.... jer rooje ne bi visile i težina eksera bi rastrgla tkivo.....tako da se stigme podoodaraju sa prikazima na renesansnim slikama..i ikonama............zatim, utvrđeno je da su mnogi od tih ljoodi sa stigmama bolesnici oisetljivi na neki element u svojoj krvi.......nešto kao aootocentrični senzitivizam...tako da se kod dooboko religioznih, sa traoomama često zasista javljaju stigme....i to u određenim tačnim razmacima....ili okolnostima....inače....u medicini su poznati sloočajevi tog aootocentrivnog senzitivizma...kada se pojavljooju otoci ili plikovi,... kod ljoodi koji nisu doživeli nikakavu mehaničku povredu.......pitanje je potiskivanja traooma...obično iz detinjstva i rane mladosti.....postoji bolesrt koja se zove dermatografija...kod ljoodi koji imaju toliko osetljivu kožu..da se percem na njihovoj koži može crtati i pisati.....
 
Stigma (grč. stigmatos) – ubod, žig, ožiljak, beleg, ili bolne senzacije koje odgovaraju onima na Hristovom telu prilikom raspeća, a koje su uočene kod mnogih vernika (prvenstveno žena - kako kažu statistike - i to pripadnica Rimokatoličke crkve). Psihijatri smatraju da su rane/ubodi uzrokovane psihosomatskim poremećajima; kod izvesnog broja vernika ustanovljeno je da se radi o namernom samopovređivanju.
Pitanje: kako tumačite ovu pojavu – kao znak verskog fanatizma, fenomen ili ...?

Glupost=fanatizam...
 
Nezavisno od toga kako se dobijaju stigme,daleko je vaznije sto se takav tip vere zasnovan na cudima,usvaja kao model od strane mnogih,a cudotvorci postaju predmet obozavanja.
Mislim da je postavljac teme mogao da prosiri naslov teme u "Stigma i ostala cuda".:lol:
Stigmatizam je samo jedan od brojnih ispoljavanja vere koja se zasniva na cudima.Osvestena voda iz Crkve sv.Petke se smatra isceljujucom iako je podjednako sveta kao i voda osvestena u bilo kojoj drugoj crkvi.Voda iz Jordana je jos svetija i lekovitija.
Cuda podsticu veru,ali isto tako ubedjuju vernika da je ono sto govori ili pise cudotvorac istinito ,sto ostavlja mogucnost manipulacije ljudima.
Kroz cuda um se vezuje za cudo ili cudotvorca do te mere,da takav vernik gubi sposobnost normalnog rezonovanja i sposobnost da postupa iz slobode u skladu sa razumom.Takvom verniku preostaje jedino da potvrdi stvar koja je putem cuda postala sastavni deo njegove vere.
Takva vera je duhovno slepilo .To nije vera,nego ubedjenost ako u njoj nema niceg razumskog.

"Pre nekog vremena,u katedrali u Kelnu ,video sam lobanju Jovana Krstitelja u vreme kad je imao dvanaest godina."
"Stvarno?"zadivljeno uzviknuh.Zatim obuzet nedoumicom:"Ali Krstitelj je bio ubijen u starijem uzrastu!"
"Ta druga lobanja mora da je u nekoj drugoj riznici".


:lol:
 
Poslednja izmena:
Ја се баш не сналазим најбоље са стигмама али на том снимку баба плаче крвавим сузама,а ја се не сећам да сам читао у библији да је Исус уопште плакао а камоли крвавим сузама?:dontunderstand:
 
velečasni Zlatko Sudac na čelu nema stigmu nego križ koji nije samo urezan u kožu nego i u čeonu kost.A stigme ima tamo di je Isus bio proboden,na rukama,stopalima i na boku i te rane ga bole i krvare ali ne zarastaju i nikad se ne inficiraju.

Prije onog križa na čelu imao je jedan na mjestu odmah ispod toga ali je Papa Ivan Pavao II tražio da se ukloni.To je i učinjeno plastičnom operacijom u klinici Gemelli.Kad su mu previjali ranu iznad nje su primjetili novi križ koji ima danas.
 

Back
Top