Коју Славу славиш?

Poruka
6.117
Да ли славиш,како и коју Славу?Каква је атмосфера на "твојој" слави, а какву атмосферу волиш.Молите ли се пре славског ручка и има ли неких обичаја. Купујете ли сл. колач или месите...да ли га декоришете...имате ли слику славског колача или жита...ајте...
 
ja Samhain kad se setim...
i Beltane, kad imam s kim da odshtumfujem na planiu/reku.

uglavnom alkoholisano :D

a nekad sam kao vatreni fan Glasgow Celticsa
imao i prvo projecno opijanje za st Patrik :cool:

pa sam izbacio iz kalendara, nekako mi suvishe hriscanski :D
Поштујем. Мада алкохолизам сам по себи није добар. Штети јетри.:eek:
 
Sv.Savu....mesim sama kolač veče uoči Slave (uopšte sve sama spremam), idemo na Liturgiju, a pre Liturgije sve ono kako treba u crkvi - seče se kolač, žito, vino....
Dođemo kući i sa najbližima ručamo, očita se molitva...a posle 17h nastaje raspad sistema u pozitivnom smislu, jer dolazi gomila dragih ljudi, sedimo ko gde stigne i tako...lepo se družimo.
jednom nam je gost bio neki vatrogasac (inače neverujući) i kad je osetio miris tamjana, odmah je skočio i pitao - gde gori?! gasi to!...valjali smo se od smeha.
 
Ja slavim cetiri slave: Sv. Jovana, Sv. Petra i Pavla, Sv. Luku i Sv. Nikolu. Slavim ih, jer su mi znacajni u zivotu. Moje slave obicno pripremaju moj kuvar i domacice u nasoj kuci. Dodje mi dosta prijatelja iz sveta i odavde. Hleb se naravno pece kod kuce, jer ne volim da mi pekari ubacuju jaja. Kuva se zito, pravi se rucak: supa, gibanica, pecenje, i posna jela kada je posna slava: posna supa, pita od pecuraka, krompira, pecena riba, ne pije se alkohol, kada je vegeterijanska slava, sve bez jaja i mesa, kolaci, torte. Volim slavu. Sa prijateljima se ispricamo koliko toliko, posto ih je oko 350. Stranci vole da probaju nase specijalitete, pa cak i traze da im spakujem nesto (al' su alavi;)). Atmosfera je topla i prijateljska.
 
Ми славимо Св. Јована.
Гости су нам, тате, маме, сестре и кумови.

Колач купујем.. али зато правим фантастичне торте, слатке и слане..:D
е.. да..
Не носимо колач у цркву.
 
Nije, kako ja kazem, nego je tako. Inace, ja se molim pre svakog obroka, to me je jos Mama naucila. Posto na slave doalze ljudi koji pripadaju razlicitim religijama, uhvatimo se za ruke i zahvalimo se Bogu sto nam je dao da u zdravlju i veselju proslavimo ovaj praznik. Neko od antiteista se glasno zahvali meni.
 
Re: Коју Славу славиш?

A šta je to “krsna slava”...nije li to paganski ritualni običaj...I gde u Bibliji piše da treba slaviti bilo kakvu slavu...A sa druge strane,u Bibliji na više mesta jasno piše da hrišćani ne treba da se ugledaju na paganske običaje koji su bogu mrski.Medjutim,sveštenstvo je taj “problemč” rešilo tako što su paganskom običaju dali hristijaniziranu formu.

I tako su plemenski paganski bogovi dobili imena hriščanskih svetaca i andjela.Kao naprimer...pleme Nemanjino uze Sv.Arhandjela za krsno ime,Mrnjavčevići uzeše Djurdjevdan,Nikšići Sv.Luku i tako redom.

I tako je paganski običaj “pokršten” i postao obavezni deo za spasenje ali po ... sveštenstvu a što je drastično suprotno onom šta piše u Bibliji.

A da,skoro da zaboravim da napišem.Ja ne slavim nijednu.

:bye:
 
Re: Коју Славу славиш?

A šta je to “krsna slava”...nije li to paganski ritualni običaj...I gde u Bibliji piše da treba slaviti bilo kakvu slavu...A sa druge strane,u Bibliji na više mesta jasno piše da hrišćani ne treba da se ugledaju na paganske običaje koji su bogu mrski.Medjutim,sveštenstvo je taj “problemč” rešilo tako što su paganskom običaju dali hristijaniziranu formu.

I tako su plemenski paganski bogovi dobili imena hriščanskih svetaca i andjela.Kao naprimer...pleme Nemanjino uze Sv.Arhandjela za krsno ime,Mrnjavčevići uzeše Djurdjevdan,Nikšići Sv.Luku i tako redom.

I tako je paganski običaj “pokršten” i postao obavezni deo za spasenje ali po ... sveštenstvu a što je drastično suprotno onom šta piše u Bibliji.

A da,skoro da zaboravim da napišem.Ja ne slavim nijednu.

:bye:
Е да.. у мом селу славе Коледе.. То је заправо Божић, али они не умеју ни да га изговоре, јер имају проблем са словом ћ...:hahaha:
А ни Христ не умеју да кажу јер немају слово Х....:confused:
 

Back
Top