Razlike između Japanske i Srpske kulture

Viral

Zainteresovan član
Poruka
370
Dali to postoji kod nas u srbiji, kultura i te stavri LOOOOOOL

Mi ovde obožavamo uglavnom Japansku kulturu, ali šta da radimo sa našom. Znam da je malo offtopic, ali nisam znao gde da postavim ovo. Pa se setih da promenim naslov iz Umetnost i Kultura WTF? u ovo što je sada.
Dali u srbiji postoji neka kultura i na kojem je nivou. Ja jes da pljujem po ulici, ali bolestan sam šta da radim :dash:(nije baš tako, šalim se ja malo).
Evo primer 3 televizije koje ponekad gledam su Pink RTS2 i Fox
Pink je Pink, no comment, najradije ga ne gledam(Brena nije Srpkinja jednostavno). Fox je malo imba, ali je ponekad dobar(ima sport i filmove) RTS2 ima ponekad neku naučnu emisiju(outdated) ali ostalo je smor. Većina filmova su Američki što ukazuje na to da je naša filmska produkcija... Muzika nam je samo tako... I neću više da pričam o tome...
Drugim rečima Srbija je za svet mrtva ili "nepostojeća". Srbija je "mala", nažalost.

Posle ovog mog komentara, da se vratimo na zanimljivost razlike kultura.

U japanu se deca i mlađi oslovljavaju sa kun i chan, odrasli sa san. Nekom kome se zavidi sa sama. Kod nas takvih rankova nema. Pričaću više o ovome na temu "učenje japanskog jezika". Japancima vrata i brave nisu potrebne(vrata se otvaraju pomeranjem u stranu), jer poštuju privatnost drugih.
ashi1.jpg

Sistem školovanja je takav da deca polaze u osnovnu školu sa 6 godina, sa od 12 do 15 u srednju koja traje 3 godine. Posle toga u višu i fakultet.
(možda je i glupa tema ali volim da spamujem, sada prelazim na drugu temu :super:)
 
Dobra je tema.
Naša kultura jeste polu-mrtva...
Na žalost, naš narod ne shvata da će Srbija biti "VELIKA" širenjem i popularizovanjem kulture...
A ratovanjem će se samo smanjivati...

E sada, sličnosti kod nas i Japanaca su u tome što i mi i oni volimo da čuvamo stare stvari i da ih iskoršćavamo dokle god mogu da služe. :D

Još jednu stvar mogu dodati... U Japanu je mnogo važan "status" i poštovanje.
Upravo iz tog razloga i postoje toliko honorific-a.
Dok kod nas niko ne poštuje nikog...
 
Pa objasni šta je Sepuku:
vrsta ritualnog samoubistva, karakteristična za kulturu Japana.

Samoubistvo su činile osobe koje su izgubile čast ili im je to naredio gospodar, te kao izraz protesta u slučajevima kada se vlastita moralna načela nisu slagala s gospodarovom naredbom.

Godine 1868. Sepuku je zabranjen u Japanu. Kad je car Hirohito, 10. avgusta 1945. objavio kapitulaciju u ratu protiv Sjedinjenih Američkih Država, poraz je značio izgubljenu čast i dosta Japanaca je vjerovalo da će car počiniti sepuku, što on nije učinio. Coward! :D
 
Mislim da je greska sa srednjom skolom. Imas elementary, middle school (junior high) i high school.
High school 3 godine 16-18
Junior high 3 godine 12-15
Elementary school 6 godina 6-11
Total 12 godina skolovanja
Elementary i Junior High su obavezni. Ima mali broj privatnih skola
High School nije obavezan ali veliki broj ga zavrsava >90%, i placa se, vise od polovine skola je privatna.
 
E sada, sličnosti kod nas i Japanaca su u tome što i mi i oni volimo da čuvamo stare stvari i da ih iskoršćavamo dokle god mogu da služe. :D

Mislis kao na.. stare pegle i frizidere? :)
Heh.. pa to je zato sto ljudi nemaju novca za nove..

ili se plase novog (tu se jako razlikujemo od Japanaca)
tek poneko oseca istinsku emotivnu potrebu za starim.


Ali sam sigurna da nas narod voli da prica o tradiciji, proslosti i time se ponosi.
Tu nam bar nema premca :) eto.. mozda samo Japanci :D
 
Poslednja izmena:
Pa objasni šta je Sepuku:
vrsta ritualnog samoubistva, karakteristična za kulturu Japana.

Samoubistvo su činile osobe koje su izgubile čast ili im je to naredio gospodar, te kao izraz protesta u slučajevima kada se vlastita moralna načela nisu slagala s gospodarovom naredbom.

Godine 1868. Sepuku je zabranjen u Japanu. Kad je car Hirohito, 10. avgusta 1945. objavio kapitulaciju u ratu protiv Sjedinjenih Američkih Država, poraz je značio izgubljenu čast i dosta Japanaca je vjerovalo da će car počiniti sepuku, što on nije učinio. Coward! :D
:lol: da ne trosim reci kad je sve objasnjeno..rep. za tebe..pozz:bye:
 
kun- istog socijalnog statusa, saradnici, vrsnjaci, poznaju se, osoba viseg socijalnog polozaja te oslovljava sa kun, uglavnom se koristi za muski pol
chan- za malu decu, i kasnije pretezno za zenski rod, i to bliski prijatelji
san- ekvivalent mr&mrs, svako koga nepoznajes, moze se dodati kao zanimanje+san
sensei - nije samo ucitelj vec svaki profesionalac, doktor, umetnik (moze biti sufiks ili titula), majstor zanata
sama - neko koga ceniti, znatno veceg socijalnog polozaja, veoma formalno, ali i da zezas (informalno) neko ko je digo nos
dono/tono (arhaicno) - znacenje gospodar (lord/master), obrati paznju kad se gleda Kenshin anime kako zove Kaoru, pogotovo kad izvuce katanu, postane super formalan
chama -za stare ljude, tama je detinjasto i koristi se za bliske rodjacke odnose
hime - princeza ( hime-san, ohime-san)
senpai - seniori u organizaciji, moze da se tretira kao titula
kohai - obrnuto od senpai, mada se redje upotrebljava, -kun se cesce koristi pogotovo u kontaktu licem u lice
chin, tan i ostalo- su varijacije na chan, za bebe, mada je popularno medju devojcicama
Meijin - najjaci igrac, dodeljuje se od strane komisije, video sam samo u go i shogi
Shihan - glavni instruktor, borilacke vestine

Ime bez sufiksa - bliskost, neformalnost, uvreda/potcenjivanje
 
Lepa je ova tema.Ja joj dajem 5*.Srbi nisu ni malo slicni kao japanci.Japanci ljudi kulturni a mi najveci seljaci.
e sad ću da te iskritikujem :lol:
kad proučiš srpsku kulturu onda imaš pravo da pričaš tako nešto kao što si rekao...
po čemu su Srbi seljaci? ja sam patriota i volim svoje korene i nikako ne mogu reći da smo mi "nekulturna" nacija :D

da li si nekada bio u pozorištu, gledao neke narodne igre...? To je baš "seljački"...
Da li slušao zvuke koje proizvodi frula?
Seti se samo srpskih(pravoslavno-paganskih) običaja.. kad bi nekom plasirao naše običaje sigurno bi mu bilo zanimljivo. Problem nas Srba je taj što se mi stidimo onoga po čemu smo jedinstveni. Mnogo nam je slađe tuđe ...!

misliš da je našim vitezovima bilo svejedno pobedili, izgubili u boju? Seti se Vuka Brankovića (ako poznaješ taj deo srpske istorije) - sinonim za izdajicu! Zašto? Samo zato što je ostao živ!
itd.itd.

da pridodam malo o sepukuu...
prvo bi se postavljala strunjača (tatami), oivičena belom bojom sa belim jastukom u sredini. Svedoci bi se diskretno privukli na jednu stranu, u zavisnosti od važnosti predstojećeg samoubistva. Samuraj (obično obučen u beli kimono) bi kleknu na jastuk, a otprilike metar iza njega sa leve strane bi kleknuo njegov pomagač (kaišakunin).On je obično bio blizak prijatelj osuđenog i njegova dužnost nije bila baš popularna.Njegov posao je bio da spreči samuraja da izvrši sepuku u velikim mukama i da ne pokaže znake bola,tako što bi mu odsekao glavu.Traljavo obavljena dužnost je bila velika sramota, te su pri tom činu bile potrebne mirne ruke.
Ispred samuraja bi ležao nož na lakiranom poslužavniku.Kada je spreman,samuraj bi odvezao pojas na svom kimonu i otkrio stomak. Tada bi podigao nož jednom rukom ,a drugom bi ga izvadio iz korice, ostavljajući je sa strane. Zatim bi zabio nož u levu stranu stomaka i prevukao ga na desnu stranu. Potom bi nož trebao okrenuti u stomaku i povući oštricu prema gore. Mnogi samuraji nisu mogli da izvrše ovaj zadnji, nevjerovatno bolan potez, pošto bi mu pomagač odsjekao glavu na prvi znak boli. Rez izveden do kraja je bio poznat kao "jumonji" i njegovo izvođenje je smatrano posebno impresivnim sepukuom.
 
Poslednja izmena:
e sad ću da te iskritikujem :lol:
kad proučiš srpsku kulturu onda imaš pravo da pričaš tako nešto kao što si rekao...
po čemu su Srbi seljaci? ja sam patriota i volim svoje korene i nikako ne mogu reći da smo mi "nekulturna" nacija :D

da li si nekada bio u pozorištu, gledao neke narodne igre...? To je baš "seljački"...
Da li slušao zvuke koje proizvodi frula?
Seti se samo srpskih(pravoslavno-paganskih) običaja.. kad bi nekom plasirao naše običaje sigurno bi mu bilo zanimljivo. Problem nas Srba je taj što se mi stidimo onoga po čemu smo jedinstveni. Mnogo nam je slađe tuđe ...!

misliš da je našim vitezovima bilo svejedno pobedili, izgubili u boju? Seti se Vuka Brankovića (ako poznaješ taj deo srpske istorije) - sinonim za izdajicu! Zašto? Samo zato što je ostao živ!
itd.itd.


Znam da mi imamo korene i sve znam to i ja sam ponosan sto sam srbin osim kada vidim da vise od pola srbije slusa grand i te budjavce :dash::dash::dash::dash::dash:
 

Back
Top