Čiščenje....

Pirat

Zainteresovan član
Poruka
344
Pitanje jeste glupo al mene stvarno zanima kako čistite prah sa kompjutera [ mislim unutra u njemu]?
dali bi se nešta uništilo kad bi se čistilo medicinskim alkoholom oz. rakijom?
 
Ne zezam te... Svaka pumpa ima kompresor jer je potreban za milion stvari (samu pumpu pored ostalog)...

Zamolis ih (ima koji ce za tako nistavnu uslugu i da zatraze koji evro) da ti produvaju racunar... Vazno je izduvati svu prasinu sa ventilatora/kulera, ostatak moze jednim brzim potezom ruke i komresorskom spricalicom da nestane... Nece im trebati vise od 5 minuta...

Uostalom, i u servisima bi tako ocistili racunar... Snaga vazduha ume da bude korisna ;)

Imam i ja jednu na 200m, odnesem, ocistim, i komp k'o nov... ni trunke prasine... Uvek posle takve intervencije temperatura opadne za stepen-dva... I sve je manje bucno...
 
Svaki kompresor (a narocito ti na pumpama) u rezervoaru za vazduh kondenzuje vodu i ulje koje pri koriscenju izlazi zajedno sa vazduhom pa vi vidite koliko je to zdravo za vas racunar! Ja licno sa time ne bi ni patike izduvao jer bi ih unistio.

Moj savet je da po otvaranju racunara suvom magicnom krpom pokupis veci deo prasine a onda uzmes molersku cetku koja je od prirodne dlake (znaci mekana i sa sto duzom dlakom) i polako iscetkas svu prasinu koja se unutra nalazi a zatim opet pokupis magicnom. Moracces i par lputa de dunes kako bi sastrugana prasina pala na dno!
Ako jos budes toliko temeljan pa izvadis magicnu plocu onda ces zasigurno uraditi najbolji moguci posao. Ja sam tako ocistio nekoliko ploca koje su ortaci iz servisa posle prodali kao nove!!! (da sam znao ne bi' ih cistio).
Ja sam takocistio i svoju i nisam imao problema! Sada sam ugradio filtere tako da je kuciste uvek cistto!!!
E da jos umesto duvanja mozes da nabavis i sprej sa kiseonikom koje veoma lepo odradjuju svoj deo posla posle cetke.
Nadam se da sam bar malo pomogao POZDRAV!
 
Anonymous:
Svaki kompresor (a narocito ti na pumpama) u rezervoaru za vazduh kondenzuje vodu i ulje koje pri koriscenju izlazi zajedno sa vazduhom pa vi vidite koliko je to zdravo za vas racunar! Ja licno sa time ne bi ni patike izduvao jer bi ih unistio.

Moj savet je da po otvaranju racunara suvom magicnom krpom pokupis veci deo prasine a onda uzmes molersku cetku koja je od prirodne dlake (znaci mekana i sa sto duzom dlakom) i polako iscetkas svu prasinu koja se unutra nalazi a zatim opet pokupis magicnom. Moracces i par lputa de dunes kako bi sastrugana prasina pala na dno!
Ako jos budes toliko temeljan pa izvadis magicnu plocu onda ces zasigurno uraditi najbolji moguci posao. Ja sam tako ocistio nekoliko ploca koje su ortaci iz servisa posle prodali kao nove!!! (da sam znao ne bi' ih cistio).
Ja sam takocistio i svoju i nisam imao problema! Sada sam ugradio filtere tako da je kuciste uvek cistto!!!
E da jos umesto duvanja mozes da nabavis i sprej sa kiseonikom koje veoma lepo odradjuju svoj deo posla posle cetke.
Nadam se da sam bar malo pomogao POZDRAV!
Sonne lepo si ga objasnio ali nije bas tako. Mozda najidealnije resennje bi bilo cetka i kompresor, ali ne taj na pumpi jer je izakan...
 
Kompresor je majka, svi profi servisi u US koje sam ja video ih koriste. Vazduh u bočici je OK ako kompjuter nije mnoooooooogo zaprljan, kao što nekad zna da bude. Četka je najslabije rešenje, tj. najviše će prašine ostati. Kad ga produvaš kompresorom, i najprljaviji kompjuter izgleda kao da je izašao iz fabrike.
 
Sizif:
Kompresor je majka, svi profi servisi u US koje sam ja video ih koriste. Vazduh u bočici je OK ako kompjuter nije mnoooooooogo zaprljan, kao što nekad zna da bude. Četka je najslabije rešenje, tj. najviše će prašine ostati. Kad ga produvaš kompresorom, i najprljaviji kompjuter izgleda kao da je izašao iz fabrike.

Da ali posledice mogu biti fatalne!!!
 
Video sam rezultate kojekakvih čišćenja, od krpice preko duvanja, bočice, usisivača - do kompresora.

Dalje, kompresor se masovno koristi u čišćenju ploča kod televizora, VCR itd, a one ne bi trebale da budu fundamentalno različite od motherboardova. Jedina stvar u koju nisam siguran je priča za ulje u kopresorima na pumpama, mada ne znam zašto bi to bio slučaj...
 
Zbog 'dihtovanja' same pumpe u kompresoru, i redukcije trenja, koristi se ulje. Medjutim, to ulje 'prodre' do komprimovanog vazduha u tako malim kolicinama da kad se to pomnozi sa zapreminom komprimovanog vazduha to dodje kao da kazes - nemoj da drzis kompjuter blizu otvorenog prozora ili vrata jer u vazduhu ima kapljica vode.

Kvalitetan kompresor ima cak i finu metalnu mrezicu na 'strcalici' tako da ni najsitnije cestice, sem vazduha, nece izaci iz njega.

A sto se komprimovanog vazduha u spreju tice, ne verujem da je dovoljan za 5-6 detaljnih kompletnih ciscenja... Mini kompresori, sasvim suitabilni za ciscenje kompjutera kostaju oko 150€, pa se takva investicija isplati na duze staze.

Jos na to dodas onu 'magicnu penu' (ne secam se tacno kako se zvase proizvod) sto cisti k'o luda. Pozutele monitore, kucista... Samo poprskas i obrises magicnom krpom i k'o da su juce izasli iz fabrike.
 
Incognito:
Zbog 'dihtovanja' same pumpe u kompresoru, i redukcije trenja, koristi se ulje. Medjutim, to ulje 'prodre' do komprimovanog vazduha u tako malim kolicinama da kad se to pomnozi sa zapreminom komprimovanog vazduha to dodje kao da kazes - nemoj da drzis kompjuter blizu otvorenog prozora ili vrata jer u vazduhu ima kapljica vode.

Kvalitetan kompresor ima cak i finu metalnu mrezicu na 'strcalici' tako da ni najsitnije cestice, sem vazduha, nece izaci iz njega.

A sto se komprimovanog vazduha u spreju tice, ne verujem da je dovoljan za 5-6 detaljnih kompletnih ciscenja... Mini kompresori, sasvim suitabilni za ciscenje kompjutera kostaju oko 150€, pa se takva investicija isplati na duze staze.

Jos na to dodas onu 'magicnu penu' (ne secam se tacno kako se zvase proizvod) sto cisti k'o luda. Pozutele monitore, kucista... Samo poprskas i obrises magicnom krpom i k'o da su juce izasli iz fabrike.

Ma da lepo ti to rece camo sto kolicina ulja u rezervoaru nikako nije u tako malim kolicinama kako ti to pretstavljas jer se kod nas uglavnom koriste klipni kompresori koji rasipaju ulje i preko poslednje karike klipa a onda mozes i sam da zamislis gde ono zavrsi. Ako bi malo boje pogledao neki kompresor video bi da on na svom dnu ima i ventil za ispustanje ulja i vode (koja se neminovno nalazi u rezervoaru). Svako bi bio krajnje zacudjen koliko se tu ulja i vode nalazi kada bi prisustvovao redovnom ispustanju istih supstanci!
Oni koji misle da moji stavovi nisu u redu mogu da odu do nekoga kome je cist vazduh zaista potrean a jedni od takvih su autolakireri pa ce tamo na zidovima da vidi gomile nekih "posuda" (filtera) koji sluze upravo za odvajanje vode ili ulja od vazduha.
itd. necu da smaram.
 
sonne:
Oni koji misle da moji stavovi nisu u redu mogu da odu do nekoga kome je cist vazduh zaista potrean a jedni od takvih su autolakireri ...
Moguće je da postoje "mikro" količine vode i ulja, ali na kraju krajeva ni ulje ni destilovana (kondenzovana) voda ne provode struju...
 
Opet napominjem da nije moguce da postoje "mikro" kolicine vec znacajne kolicine!!!
Pa ok i da ne sprovode struju zamisli kada posle toga opet padne prasina i zalepi se za to ulje (koje ne sprovodi) struju! Kako ces posle to ocistiti??? Petardom???
 
Baš sam danas probao kompresovani vazduh u bočici. Nije loš rezultat, mada ne verujem da dva temeljno očišćena kompjutera (koji su stvarno imali dosta prašine) i par tastatura vrede 470din. koliko košta pomenuta bočica.

Fora sa usisivačem dobro zvuči, ali mnogi modeli danas nemaju ni mogućnost da se crevo prikači na izduv... Živela "Sloboda" iz Čačka i oni praistorijski usisivači kod kojih je izduvni otvor kompatibilan sa usisnim!
 

Back
Top