Ubi ga suvisna rec
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Ubi ga suvisna rec

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano Ubi ga suvisna rec

"Juce sam imao seks".........."sa devojkom".....

Instant vreme , podrazumevana znacenja, a sto je najgore totalno nedefinisani pojmovi i medjuodnosi izmedju pojmova i onda se cudimo kako narod izgleda sve neobrazovaniji iako ima vise informacija.....

Suvisan podatak , to je nesto sto danas ljudima naviklim na instant logiku jako smeta, i dovodi cak do velikih gresaka i pogresnih tumacenja i osobe i izrecenog.....

Gornji primer:
    Autor je rekao prvi deo, pomislio da bolje precizira pa dodao i drugi deo, ali.....
    Publika ce prvi deo shvatiti kao hvalisanje ili opravdanje, ali kad cuje i visak , onda ce pomisliti i da je autor homic u negiranju ili junfer koji je tek skinuo mrak....

Svako naglasavanje ili pominjanje podrazumevanog detalja se kod publike tumaci kao razlika od podrazumevanog.....

------------------------------------------------------------------------------
    Zasto je ovo opasno ?
    Opasno je jer tumacenje izrecenog a suvisnog je mnogo opasnije nego tumacenje neizrecenog a potrebnog....
    ---------------------------------------------------------------------------------
    A posebna situacija je suvisno iliti neocekivano u doba danasnjih stereotipa....

Primer:
    USA je kad je bila silovana i ubijena mala manekenka Remsey, pozeleli da je u pitanju incest i nekontrolisana pozuda roditelja nad malom i feminiziranom devojcicom od 6 godina.....

A publika je to nesvesno pozelela gledajuci i diskutujuci o incestima , sejuci seme sumnje i ocekivanja u svojim glavama....

U TV sudionici osuda je glasila roditelji krivi.....

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Zainteresovan član
    Učlanjen
    15.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    44

Podrazumevano Re: Ubi ga suvisna rec

suvisna rec - mozda bi mogla da se podvede pod namerno suvisna rec u nameri da uputi druge ljude na na nas nacin razmisljanja - veoma opasna vestina u danasnjem svetu medijskih komunikacija. Zatrpani smo informacijama koje prosecan gledalac-slusalac-konzument nema vremena da obradi, vec je navodjen, manipulisan ili po meni jos gori slucaj u pokusaju da se odupre paranoican..
    Interes - emocionalni, materijalni dovode do plasiranja "suvisnih" reci.. i njima pecamo ili smo upecani...

Veoma poznat hakim bej (avatar)
    Učlanjen
    14.11.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    177
    Reputaciona moć
    862

"Javni put je svaki javni put koji je u skladu sa zakonom o javnim putevima proglasen za javni put."

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    449
    Reputaciona moć
    396

...javni Put je svaki put ,''kojim se cesce ide''...tajni put je onaj Put i samo se sretnima otvara...

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.10.2008.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Tuzni_patak Pogledaj poruku
    "Juce sam imao seks".........."sa devojkom".....

Instant vreme , podrazumevana znacenja, a sto je najgore totalno nedefinisani pojmovi i medjuodnosi izmedju pojmova i onda se cudimo kako narod izgleda sve neobrazovaniji iako ima vise informacija.....

Suvisan podatak , to je nesto sto danas ljudima naviklim na instant logiku jako smeta, i dovodi cak do velikih gresaka i pogresnih tumacenja i osobe i izrecenog.....

Gornji primer:
    Autor je rekao prvi deo, pomislio da bolje precizira pa dodao i drugi deo, ali.....
    Publika ce prvi deo shvatiti kao hvalisanje ili opravdanje, ali kad cuje i visak , onda ce pomisliti i da je autor homic u negiranju ili junfer koji je tek skinuo mrak....

Svako naglasavanje ili pominjanje podrazumevanog detalja se kod publike tumaci kao razlika od podrazumevanog.....

------------------------------------------------------------------------------
    Zasto je ovo opasno ?
    Opasno je jer tumacenje izrecenog a suvisnog je mnogo opasnije nego tumacenje neizrecenog a potrebnog....
    ---------------------------------------------------------------------------------
    A posebna situacija je suvisno iliti neocekivano u doba danasnjih stereotipa....

Primer:
    USA je kad je bila silovana i ubijena mala manekenka Remsey, pozeleli da je u pitanju incest i nekontrolisana pozuda roditelja nad malom i feminiziranom devojcicom od 6 godina.....

A publika je to nesvesno pozelela gledajuci i diskutujuci o incestima , sejuci seme sumnje i ocekivanja u svojim glavama....

U TV sudionici osuda je glasila roditelji krivi.....

"Juce sam imao seks sa devojkom" moze znaciti "juce sam imao seks sa osobom sa kojom sam u vezi ("svojom devojkom"), moze znaciti "juce sam imao seks sa meni jako malo poznatom devojkom" sto je hvaljenje, moze znaciti i "seks se moze imati i bez devojke" (sto bi bila kroz humor saopstena istina da postoje seksovi koji nisu ono sto podrazumevamo pod "Seksaju se dvoje jedno protiv drugog"), a moze znaciti i da je juce imao seks sa samo jednom devojkom, a nekad ima i sa dve, ili, da juce nije imao seks sa kurvom, vec sa nekom devojkom, odnosno nije platio seks.

Greska nije u "suvisnim recima" i u "metodama tumacenja", greska je u tome sto se ne vidi da je moguce pre primena "metoda tumacenja" "suvisnih reci" postaviti pitanje autoru izjave da je sam pojasni kao u smislu: sta je hteo da saopsti sa time sto je dodao da je imao seks bas sa devojkom. Medjutim, do neprimene postavljanja pitanja (do nepostavljanja-pitanja, odnosno preuranjenih dijagnoza) dolazi bas zato sto ljudi zele da misle da im je tumacenje dobro, jer zele da bude onako kako su protumacili da je. Time se vise otkriva o interpetatorima (koji su toliko "strucni u tome" da i ne postavljaju pitanje) nego o ovome sto je interpretiran.

Ali ne vidim koja je svrha teme.

Primećen član CoffeInn (avatar)
    Učlanjen
    10.09.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    50

nothing to display

poruka izbrisana od strane moderatora
    Poslednji put ažurirao/la CoffeInn : 10.10.2008. u 12:42