Православни су католици?

ivan_andj

Buduća legenda
Poruka
44.173
Раније сам у неким молитвеницима код Символа вере наша и: ... у једну Апостолску, Католичанску Цркву. Имам пријатеље како за себе да ка су католици, а често сам присуствовао и жестоким расправама које су такве тврдње изазивале. Молим за мало разјашњење, мада је и мени отприлике јасно да појам Католичанска Црква у ствари Саборна Црква, преведено на српски, као и да постоји разлика између појма католик и римокатолик.

Иван
 
Тачно. Католики значи Саборност. А православни јесу Саборна тј. католичанска Црква. Тај термин се временом загубио и некако се "налепио" римокатолицима. Није правилно западну цркву звати католичком, већ римокатоличком Они су дакле римокатолици...
 
Тачно. Католики значи Саборност. А православни јесу Саборна тј. католичанска Црква. Тај термин се временом загубио и некако се "налепио" римокатолицима. Није правилно западну цркву звати католичком, већ римокатоличком Они су дакле римокатолици...

Uze mi reci sa tastature :ok:

Aj vrati :mrgreen:
 
Да, Православна црква себе назива "католичком", што се на српски преводи као "саборна". "Једна света саборна (католичка) и апостолска Црква", то је пуно име и Православне и (Римо)католичке цркве. Често се користи и реч "католичанска" за Православну цркву, да би се избегла конфузија са РКЦ, али и католичански исто значи "католички", као када бисмо уместо "холандски" рекли "холанђански".

Исто тако и Римокатоличка црква сматра себе правоверном, тј. "православном", па Православну цркву често назива Источно-православном... као што и ми додајемо оно "Римо-" у Римокатоличка црква.
 
O cemu? Katolikos znaci opsti, a tek u 16. veku sa pojavom protestantizma, posebno luteranstva, pocinje da se izdvaja ime Rimokatolicka, to je odluka sa Tridentskog sabora, jer su luterani hteli da reformisu katolicku crkvu, pa zbog toga se dodaje taj predmetak. Inace katolikos u rimokatolickom znacenju se odnosi na svetovnu vlast, pored duhovne, rimskog pape. Mnogi protestanti sirom sveta kazu za sebe da "su katolici, ali ne rimokatolici".
 
Раније сам у неким молитвеницима код Символа вере наша и: ... у једну Апостолску, Католичанску Цркву. Имам пријатеље како за себе да ка су католици, а често сам присуствовао и жестоким расправама које су такве тврдње изазивале. Молим за мало разјашњење, мада је и мени отприлике јасно да појам Католичанска Црква у ствари Саборна Црква, преведено на српски, као и да постоји разлика између појма католик и римокатолик.

Иван

Latinska или папска "Црква" је вона би Католичанска..зато су убацили тај термин Католичка...они су у ствари, обични паписти...

Правилан значи назив за њих је латини, паписти...
 
ivan:
Раније сам у неким молитвеницима код Символа вере наша и: ... у једну Апостолску, Католичанску Цркву. Имам пријатеље како за себе да ка су католици, а често сам присуствовао и жестоким расправама које су такве тврдње изазивале. Молим за мало разјашњење, мада је и мени отприлике јасно да појам Католичанска Црква у ствари Саборна Црква, преведено на српски, као и да постоји разлика између појма католик и римокатолик. Иваn

Ivan? Neosporan autoritet. Pravoslavna = katolicka crkva. Kad Srbin kaze da je pravoslavac, on zapravo kaze da je katolik. Svi ostali lazu.
 
придев католичка долази од грчког καθολικός (katholikos), у значењу ''општа'', а што опет долази од грчког израза καθόλου (kath'holou), у значењу- ''оно што се односи/протеже на целину'', а настао је спајањем грчких речи κατά- што значи ''о'' и όλος- ''целина''. први од Отаца који је овом речју описао Цркву је Св. Игњатије Богоносац- епископ Антиохије, у својој посланици Смирњанима (8.2):''Где је Христос тамо је и саборна/католичка Црква (η καθολικη εκκλησια).''
у словенском језику придев ''католичка'' је преведен као ''саборна'', у смислу- она која окупља све.
 
'Pravoslavnu Crkvu je osnovao sam Gospod Isus Hristos i ona predstavlja živi izraz Njegovog prisustva u istoriji ljudskog roda. Pravoslavlje se posebno odlikuje bogatim liturgijskim životom i svojom vernošću apostolskom predanju. Pravoslavni hrišćani veruju da je upravo njihova Crkva sačuvala punoću predanja i kontinuiteta drevne Crkve, za razliku od ostalih hrišćanskih veroispovesti koje su u manjoj ili većoj meri odstupile od zajedničkog predanja Crkve prvih deset vekova. Danas Pravoslavna Crkva broji blizu 300 miliona vernika koji žive u veri i predanju sedam Vaseljenskih Sabora. U grčkom jeziku reč "ORTODOKSIJA" označava pravo verovanje i pravo slavljenje (Boga) i odnosi se na sve one hrišćanske zajednice i pojedince koji su sačuvali veru utvrđenu svetim saborima, nasuprot onima koji odstupili od prvobitne vere i pali u jeresi. Zvanični naziv Crkve u njenim liturgijskim i kanonskim tekstovima jeste "Pravoslavna Katoličanska (= saborna) Crkva"
 
Kada pravoslavac rimokatolicku crkvu naziva samo katolickom on joj priznaje da je ona zadrzala katolicnost(sabornost) posle raskola, a ne pravoslavna...Dakle pravoslavac veruje da je pravoslavna crkva katolicna,a da su sledbenici rimskog pape pogresili u proceni...
Da smatramo da je rimokatolicka crkva jedna sveta i saborna(katolicka), presli bismo tamo.
To sto je u neupucenom narodu prihvaceno da se termin katolicki upotrebljava kada je u pitanju rimokatolicizam dokaz je neznanja naseg naroda o svojoj veri.
S druge strane,rimokatolicima ide u prilog da se njihova crkva naziva katolickom,jer se time priznaje vera u njenu ispravnost.
 
Kada pravoslavac rimokatolicku crkvu naziva samo katolickom on joj priznaje da je ona zadrzala katolicnost(sabornost) posle raskola, a ne pravoslavna...Dakle pravoslavac veruje da je pravoslavna crkva katolicna,a da su sledbenici rimskog pape pogresili u proceni...
Da smatramo da je rimokatolicka crkva jedna sveta i saborna(katolicka), presli bismo tamo.
To sto je u neupucenom narodu prihvaceno da se termin katolicki upotrebljava kada je u pitanju rimokatolicizam dokaz je neznanja naseg naroda o svojoj veri.
S druge strane,rimokatolicima ide u prilog da se njihova crkva naziva katolickom,jer se time priznaje vera u njenu ispravnost.

некима је бог мајклџексон, некима сорошђинђић, некима папа ил лама...
то не говори ништа о богу нег о будалама...
 

Back
Top