Ratničke veštine?

titular

Početnik
Poruka
11
Toliko toga je već rečeno na temu borilačkih veština, ali mene interesuje jedan drugi aspekt.Ruski Sistem, Krav Maga, Karate, Aikido, Judo skoro sve imaju neku vojno-policijski zaleđinu u nastajanju. Sve su dokazane u borbi, testirane itd. Medjutim, koja je njihova primenjivost u životu jednog civila? Krav Maga, recimo, veliki aspekt stavlja na agresivnost tipa udri, zakolji da neko tamo ne postoji, ali koji efekat to može da ima na psihu nekog dečkića, tj. gde je granica gde ta agresija može da dovede do kontra efekta, tj. da žrtva postane napadač? Da neko ko je osposobljen da ubije to stvarno i uradi zbog neke gluposti na ulici? Koliko su veće posledice ako zbog nekog šamara nekog pošalješ u bolnicu pa zaglaviš robiju? Da li zbog povređenog ega, rizikovati svoju budućnost ili okrenuti obraz i nastaviti dalje, kao što nas uči religija. Takođe, postoji još jedan problem vezan za samopouzdanje kod treniranja borilačkih veština. Pogibija jednog od instruktora Systeme dovoljno govori tome u prilog.

Dakle, da skratim, ono što mene interesuje je da li je učenje ovih veština svrsishodno za jednog običnog civila koji živi u Srbiji, a nije pripadnik policije ili vojske i koji je najbliže bio situaciji za koju nas spremaju ove veštine, gledajući televiziju i filmove.

Mislim, da većina ljudi koji su na ovom forumu spadaju u tu grupu...Pozdrav
 
naravno da jeste svrsishodno...
pogotovo što se sve nabrojane veštine i metode obuke u borenju razlikuju u civilnom i vojnom aspektu...
odnosno, u civilnom aspektu praktikovanja veštine većina vojnih aspekata je predefinisano ili se ne rade...
 
Pogibija jednog od instruktora Systeme dovoljno govori tome u prilog.

Da preciziramo ovo "pogibija". Nije poginuo nego je ubijen, i nije samo jedan vec vise njih, na zalost.

Mislim, da većina ljudi koji su na ovom forumu spadaju u tu grupu...Pozdrav

Vecina ljudi na ovom forumu spada u 3 grupe. Prva su keyboard warriors, za njima po brojnosti dolaze trolovi koji se lece unizavanjem tudjeg rada i vredjanjem drugih, a tek treci su ove koji si naveo.

I ja mislim kao i prethodnik, da je treniranje borilackih vestina vrlo svrsishodno, ali ne samo za samoodbranu vec bih u prvi plan stavio izgradnju duha i tela, samopouzdanja i zdravlja, zajednistva i prijateljstva...
 
Da preciziramo ovo "pogibija". Nije poginuo nego je ubijen, i nije samo jedan vec vise njih, na zalost.



Vecina ljudi na ovom forumu spada u 3 grupe. Prva su keyboard warriors, za njima po brojnosti dolaze trolovi koji se lece unizavanjem tudjeg rada i vredjanjem drugih, a tek treci su ove koji si naveo.

I ja mislim kao i prethodnik, da je treniranje borilackih vestina vrlo svrsishodno, ali ne samo za samoodbranu vec bih u prvi plan stavio izgradnju duha i tela, samopouzdanja i zdravlja, zajednistva i prijateljstva...

O kakvom ubistvu je rec? Nisam obavesten o cemu se radi? A sve ostalo sto si naveo Milose potpisujem, svaka cast!
 
........ li zbog povređenog ega, rizikovati svoju budućnost ili okrenuti obraz i nastaviti dalje, kao što nas uči religija. ......

To nije stvar religije već procene... iza toga se može kriti kukavičluk ili pamet...

sa dovoljno posvećenosti i iskustva u treniranju ratničkih veština ima šanse da stekneš sposobnost ispravnog tumačenja događaja i profila ličnosti koji učestvuju ili su potencijalni učesnici konflikta.

isto kao što možeš ovde da razlikuješ ''trolove'' od ''kibord voriora'', napaljenke od bolesnika, ostrašćene od realnih i itd.

Kao sto je higijena preventiva bolesti tako je i procena i tvoje licno ponasanje preventiva konflikta i/ili povećanje šansi* za povoljan ishod borbe (*mentalni stav, ''borbeni'' stav i tako to, naravno ne stav kobre, tigra i sl.)

Znači borilački sportovi i veštine DA, ali NE za svakoga!

KAo što postoji državni ispit za policiju, profesore, medicinske radnike..tako je i svaki ispit za neki učenički ili majstorski pojas važan da se proceni kandidat da li je svojim ne samo tehničkim i fizičkim već i ljudskim kvalitetom zadovoljio.

Kao što imaš kretene za nekom školskom, fakultetskom katedrom, tako ih imaš i po sportskim klubovima, pa i po ulicama.
 
zavisi od savladanih aspekata vestine..uciti tehnike bez adekvatne filozofske podloge koju svaka od ti vestina ima..je dominantan zapadnjacki nacin..

medjutim kad neko stvarno udje u vestinu ona udje u njega/nju..i cesto samo to spoznavanje da nekog mozes osakatiti iako te napada..donosi promenu u stavu i ponasanju ljudi koji vladaju vestinama..vestina moze da se koristi i na planu medjuljudskih odnosa..tako da onaj koji vlada vestinom cesto nece ni morati da poseze za fizickim obracunavanjima..

to je filozofija u pozadini..kao podloga..koju valja utkati u ucenje..rekoh toga na zapadu je vrlo malo..potencira se agresija..a ne neagresivni pristup resavanju konflikata..

i da doam vrhunski majstor nece ni biti u prilici da upotrebljava svoju vestinu u fizickom obliku jer ce njegovi stavovi i nacin zivota biti sami po sebi dovoljna zastita od bilo kog napada..

uostalom i siledzije napadaju samo one osobe za koje procene da su slabije..ne samo na fizickom vec i na mentalno duhovnom nivou..

velikog majstora nece ni hteti da napadnu
 
siledzije napadaju samo one osobe za koje procene da su slabije..ne samo na fizickom vec i na mentalno duhovnom nivou..

velikog majstora nece ni hteti da napadnu


"Mene me zanima da mi vi mene kazete" na kom su duhovnom i mentalnom nivou siledzije, da bih znao dal' sam siledzija, manijak, palikuca, chedomorac, silovatelj(serijski ili paralelni)?
 
Poslednja izmena:
"Mene me zanima da mi vi mene kazete"

Я znam da je ovaj na slici
avatar117227_1.gif
zabio razbijenu flašu u lice jednom od trojice napadača koji su bili potkovani u džijudžici, drugog je pre toga otresao kao slinu, a treći je videvši sve to pobegao ostavljajući smrdljiv trag...

Ako si to ti, Ti si, burazere, opasan za društvo i životnu sredinu, jer znam da si sabljom poseko pola bambusove šume u Ripnju.

Sva sreča, ne verujem da ćeš skoro napustiti svoju rezidenciju - villu Orlovo gnezdo!!!


PS. Ili si možda već među nama!?
 
Poslednja izmena:
Nisam bas vican citiranju itd, ali Milos je napisao da nije poginuo jedan vec vise njih. Ne znam tacno sta se tu desilo, ali ovo je izvestaj iz Chicago Tribune:

Russian Immigrant and the Respected Martial Arts Teacher is found murdered in Chicago Area.

Wheeling police are investigating the slaying of two men found shot near a shopping center early Monday in a predominantly Russian neighborhood of the northwest suburb.

Police responding to a disturbance call about midnight found the bodies of Roman A. Drobetskiy, 34, and Arkadiy Stepankovskiy, 29, behind Garden Fresh Plaza in the 700 block of South Widgeon Drive, Deputy Chief John Stone said.

Stepankovskiy, who lived in Des Plaines with his wife and 5-year-old daughter, worked as a private security guard and ran two Russian martial arts schools. His wife, Ekaterina, said the couple had lived in the U.S. for 10 years.


Dakle poenta je da je ovaj covek ziveo tako da mu je bilo neophodno poznavanje kako borenja bez oruzja tako i efikasnog koriscenja oruzja. Naravno, ovo ubistvo ne govori nista dobro ali ni lose o ovoj vestini, niti je moja namera da govorim nesto lose o Sistemu. Jednostavno, covek je ziveo takav zivot i to je to. Takodje na nekom drugom mestu sam procitao da nije upucan nego da je izboden nozem.

Dakle, to je realnost, to se desava, dok smo na treningu sve moze, ali bez nekih vecih posledica. Par puklih arkadica, razbijena usna, ruka, noga, ali kad je zivot u pitanju tu nema zajebancije. Licno, mislim da je anticipiranje dogadjaja od mnogo veceg znacaja po pitanju bezbednosti nego biti majstor u nekoj borilackoj vestini. Sve sluzbe bezbednosti ovoga sveta, anticipiraju dogadjaje, a kad dodje do reagovanja rukama i nogama, tada je vec uglavnom kasno. To moze da se primeni i na nivou individue. Ne zalazis tamo gde ti nije mesto, gde su sumnjivi tipovi, ne dajes povoda da ti neko nesto lose uradi, potenciras dobre odnose sa ljudima, a ne cekas samo priliku gde mozes da dokazes svoju majstorsku vestinu. A ako se ta prilika u realnom svetu nikada ne ukaze, mozda se pojavi i neka frustracijica itd...

Poenta je da postoje mnogo ozbiljnije pretnje po nas zivot, zivot obicnih ljudi, nego sto je nas imaginarni manijakalni ubica. Veca opasnost nam preti od stresa, saobracaja, pusenja, alkohola, lose ishrane, zagadjenja itd, ako neka od borilackih vestina doprinosi ublazavanju nekih od ovih faktora onda se i ja mozda pridruzim.

A sto se tice izgradnje duha i tela, samopouzdanja i zdravlja, zajednistva i prijateljstva... ja bih to mogao da primenim i na mali fudbal koji peglam sa ortacima, na treninge u teretani itd. Hteo sam samo da kazem da je prica oko borilackih vestina prilicno mistifikovana, i da bi to trebalo svesti na neku realniju ravan.

Pozdrav svima
 
@ titular
ima dosta istine u tvojoj verziji, mudro zboriš...verovatno još mudrije posle jurnjave za loptom

ima vise elemenata zasto su borbeni sportovi u pogledu socijalnog i psihofizićkog razvoja ''mistifikovaniji'' ...

- slušaš učitelja previše dugo za lični ponos i inteligenciju, ali u svrsi shvatanja da se, u svojoj konačnosti, baviš nečim što nema kraja
- pokazuješ učenicima previše dugo za podneti teror neshfatanja(?) onoga što radiš
- u rukama, pokretima i loodom mozgoo imaš nešto što može drastično da promeni tvoj i/ili nečiji (tuđi) jedini život
- ... pa, recimo, da nema potrebe da navodim druge elemente

Naravano, svaka fizićka aktivnost je dobra za jedinku i donosi mnogo toga dobrog i lepog...

to je davno pre nas primjećeno, ali u svaćijem životu i bilo kom vremenu se mora iznova otkrivati

i dapaće, disciplinirati...dabi (bida diba badi) bili lijepši, zdraviji, samouvijereniji...
a što da ne i sretniji!
 
:hahaha::hahaha::hahaha:

:rotf::rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:


Cijenjeni kolijega Gospon Primarijus, može, pod uslovom da nam papicu skuhaju one vaše dvije mlade studentice!!



Najcijeijenjeni kolegijus Gospon Docent Return..., s iznimnom pomnjom pratim vas slućaj te sam nalozio studentici da skuha ćaj od Kamilice..., vanredno dobra kura za oci...
Garantiram iznimno zanimljivo popodne u vrtu uz pismu, atomsku papicu i studenticu mladu...:lol::lol::lol::lol:
Vas S...
 
Najcijeijenjeni kolegijus Gospon Docent Return..., s iznimnom pomnjom pratim vas slućaj te sam nalozio studentici da skuha ćaj od Kamilice..., vanredno dobra kura za oci...
Garantiram iznimno zanimljivo popodne u vrtu uz pismu, atomsku papicu i studenticu mladu...:lol::lol::lol::lol:
Vas S...

:hahaha::hahaha::hahaha:

Ah, pismu, pismu dragi Prime.... kako dugo nismo pivali? A i kako bi...morat ćete one Rezuse iz Vašeg bambuovog vrta izbacit. Kako možemo pivat kad se oni dernjaju... a i studentice nekako se hitro obuću kad oni skoće sa bambua u vaš prijekrasni potoćić.

Kamil tea? Ma dajte dragi Prime, za atomsku papicu nisu potrebne oći, samo dobar njuh!

Aih, kakvu atomsku papicu prave one vaše dvije atomske studentice!
 
Da preciziramo ovo "pogibija". Nije poginuo nego je ubijen, i nije samo jedan vec vise njih, na zalost.



Vecina ljudi na ovom forumu spada u 3 grupe. Prva su keyboard warriors, za njima po brojnosti dolaze trolovi koji se lece unizavanjem tudjeg rada i vredjanjem drugih, a tek treci su ove koji si naveo.

:rotf::rotf::rotf::super::super::super: Umro sam od smeha a pogotovo na ono " Keyboard warriors". Svaka cast, sve sto si rekao je istina. Ali imas i neutralce, to si zaboravio.:bye:
 
apsolutno se slazem sa tobom!

Potpuno si u pravu. Ziv bio!!!

PS. Taksonomija je divna nauka. Ali zaboravio si jos nekolikio vrsta ... imaš aminaše, altruiste, partymaker-e, partybreaker-e, mizantrope i narcise

i podvrsta... ali, to je preopširno u svojoj detaljnosti tj u malim razlikama.
 

Back
Top