Da li zlo realno postoji?

Običan vrednosni sud. To je sasvim jasno. Nešto što je u nekom društvu prihvaćeno kao dobro u drugom će se to smatrati lošim, sramnim i tako dalje. Mada verovatno ta činjenica mora da se zaboravi hoću da kažem da pravila moraju da se primenjuju kao bogom dana da ne bi bilo previše onih što dovode u pitanje neka merila. Onda bi bilo anarhije.
 
Zlo je produkt nemoći, slabosti. uhvatiti prečicu jer je tako lakše. dakle nemoć u suštini. Zlo u suštini ni ne postoji bez čoveka. Zlo je ništa više od nusprodukta uparenosti čovečije inteligencije (visokog nivoa svesti, razuma), slobode izbora i slabosti.
 
zanimljivo....
"Ne znate vi ništa. Zlo. Ne postoji zlo. Ne postoji nasilje. Postoji samo moć. Moć je jedno jedino, veliko načelo ustrojstva vasione, gospodine Luzak. Moć je jedina a priori stvarnost. Svako nasilje pokušaj je da se ispolji moć. Nasilje je moć. Sve čega se plašimo, zastrašujuće je zato što neka sila ispoljava svoju moć nad nama. Svi mi tražimo oslobođenje od takvog straha. Sve religije su pokušaji da se dosegne moć nad silama koje mogu da nas kontrolišu." - den simons - pesma boginje kali
ako nisi citao procitaj :) (mada je mozda previse satanisticki za tebe :lol:)
 
У принципу зло не постоји.Сами стварамо лоше ствари из моћи коју поседујемо.Зависи од личности која поседује моћ и како је употребљава.Слажем са предходником.
Разлика између зла и добра не постоји.То једна те иста ствар.
 
Ja mislim da postoji svest (mi ga zovemo dobro) i nesvest (mi ga zovemo zlo).

U kom smislu nesvest,u smislu da covek nije svestan da cini zlo? Tesko,postoje ljudi koji svesno nanose patnju znajuci da je takva radnja sama po sebi zla i ne prezaju od toga.

Tako da bi se moglo reci da zlo postoji preko raznih dela,a i kao samo nesvesno ispoljenje nekih sila,pozara na primer,kad se desi veliko je zlo za zivi svet koji se tu zadesi,ali kasnije donosi dobrobit jer se iskrce sume i gusto i trulo rastinje,tako da mlado moze bujati.U ovom slucaju je relativno,sa dobrom i losom osobinom,ali neka dela su izrazito zla po svojoj prirodi i ne mogu se povezati sa dobrim.
 
Kad nekom namerno napakostite a pritom se osecate fino i mocno kao sto je gore negde napisano i neko vam na to kaze zasto mi zelis zlo i uzivas u tome vi mu kazite kao ovde sto pricate zlo ne postoji sta lupas to je samo zelja da se osecam mocno, moja nesvest, moje neznanje, moj strah pa javite ovde kakav ste odgovor dobili...
 
To su jedna od onih pitanja o kojima su mnoge mudre glave mislile chitave zhivote. Da bih imao mishljenje da li treba zaista da se udubim u izuchavanje filozofije? Da li to treba da uradim za svako "teshko pitanje"? To me muchilo, kopkalo, to je ono shto mi je dugo vremena miniralo konstrukciju. Onda sam doshao do sjajnog reshenja, filozofija nije egzaktna nauka, filozofija je lutanje i tumaranje, tumachenje, razumevanje, niko nije razumeo sve i niko nema prave odgovore, odgovor je u potrazi shto bi rekli neki. Bitno je misliti o takvim pitanjima, zashto je bitno, nemam pojma ja jednostavno mislim da je bitno. Mislim da ne postoje dobro i loshe, da je sve to pitanje percepcije, perspektive, najvishe pitanje drushtva. Nishta samo po sebi nije loshe ni dobro. To shto neshto znamo kao zlo je samo posledica evolucije filozofije, Grci nisu mislili da je robstvo zlo, ni Mongoli.
 
Dakle, ako ja nesvesno ostavim zhvaku u piksli to je zlo? Opet, ako svesno sedim i razmishljam o ubistvu komshije to je dobro jer sam svestan? Ne kontam. Recimo pre 200 godina bilo je savrsheno normalno da mladozhenja kupi zhenu za 4 vola i dva dzhaka pshenice kad ona napuni 15 godina, to je zlo slozhitjemo se, pa opet shta je tu nesvesno?
 
Dakle, ako ja nesvesno ostavim zhvaku u piksli to je zlo? Opet, ako svesno sedim i razmishljam o ubistvu komshije to je dobro jer sam svestan? Ne kontam. Recimo pre 200 godina bilo je savrsheno normalno da mladozhenja kupi zhenu za 4 vola i dva dzhaka pshenice kad ona napuni 15 godina, to je zlo slozhitjemo se, pa opet shta je tu nesvesno?

I danas je tako,vecina zena se kupuje za novac.Ranije je dosta zena davalo djanu za komad slanine,jer se nije omalo sta jesti.Danas traze izlaske u eksluziv restorane.

Srecom,ako je muskarac u vinklu moze naci sebi normalnu partnerku a da zaobidje ovu masovnu igru koju mnogi igraju.
 
Zlo i objektivno i subjektivno je povređivanje prava,vlasništva,tela i duha drugog...
Volim da ponovim razlikovanje zla Đezusa Krajsta NA:
Zlo iz nehata i nebrige,
Zlo iz neznanj i
Zlo zversko.
Činjenje dobra nije iz istog izvora-to je veoma pogrešno...Dobro i zlo nemaju ničeg zajedničkog
sem izmišljene dijalektike...Čak se ne nalaze ni u istim predelima mozga...
Činjenje dobra ima plemenitiji izvor i ima veze s primarnim duhovnim vrednostima,epifizom i lučenjem
melatonina i sledstveno post faktum serotonina...z:)Slično je i s čisto duhovnim obrazloženejem...
Neću ovo decidno tvrditi-ima previše ekstremnih slučajeva da bi ovo bola jasna pravila-ja se zasad
ovog držim dok ne naiđem na verodostojnije...Drago bi mi bilo da me neko uveri u efikasnije mišljenje.
 
Poslednja izmena:
evo shta je rekao .. u vezi sa ovim:

Sveucilisni profesor postavio je svojim studentima pitanje:
Je li Bog stvorio sve što postoji? Jedan student smjelo mu je odgovorio: Da, Bog je stvorio sve sto postoji!
Bog je sve stvorio? upita profesor još jednom.
Da, profesore odgovori student.

Profesor će potom: Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo. Buduci da zlo postoji, a uzevši u obzir princip da nas odredjuje ono što radimo, onda je i Bog zao!

Student je ostao šutke, a profesor je pun sebe konstatirao kako je još
jednom dokazao da je ono čto kršćani vjeruju zapravo mit.

Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora smije li ga nesto pitati. Naravno, odgovori profesor.

Student ustane i reče: Profesore, postoji li hladnoća?
Kakvo je to pitanje? Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno?

Studenti su se zakikotali na kolegino pitanje.

Mladic je odgovorio: Zapravo profesore, hladnoća ne postoji. Prema zakonima fizike, ono što mi smatramo hladnoćom u stvarnosti je odsutnost topline. Svako tijelo ili objekt prema proučavanju ima ili prijenosi energiju, a toplina je ono što čini da tijelo ima ili prenosi energiju.
Apsolutna nula znači potpunu odsutnost topline, sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoća ne postoji. Mi smo stvorili tu riječ da opišemo kako se osjećamo ako nemamo toplinu.

Student nastavi s pitanjem: Profesore, postoji li tama?
Profesor odgovori: Naravno da postoji.
Student će na to: Opet ste u krivu, profesore, ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo odsutnost svjetla. Svjetlo možemo proučavati, ali tamu ne. Zapravo, možemo se posluziti Newtonovom prizmom da pretvorimo bijelo svjetlo u mnoge boje i proučavati različite duljine svjetlosnih valova za svaku boju. Ne možemo mjeriti tamu. Najobicnija zraka svjetla moze prodrijeti u svijet tame i prosvijetliti je.
Kako možete znati koliko je odredjeni prostor mračan? Mjerite količinu
prisutnog svjetla. Nije li to točno? Tama je pojam koji ljudi koriste da
opišu što se dogadja kada nema svjetla.

Na kraju, mladić upita: Profesore, postoji li zlo?
Sad vec pomalo nesiguran, profesor odgovori: Naravno, kao što sam već rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najčešce u svakodnevnim primjerima čovjekove nečovjecnosti prema drugim ljudima. U zločinima i nasilju diljem svijeta. Te manifestacije nisu ništa drugo nego zlo.

Na to će student: Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi. Zlo je jednostavno odsutnost Boga. Baš kao i tama i hladnoća, to je pojam koji su ljudi stvorili da opišu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo. Zlo nije poput vjere i ljubavi, koje postoje baš kao što postoje svjetlo i toplina. Zlo je posljedica onog što se dogodi kada u čovjekovom srcu nije nazočna Božja ljubav. Baš poput hladnoće koju doživljavamo u odsutnosti topline, ili poput tame koja se dogadja kada nema svjetla.

Profesor je sjeo.

Mladic se zvao Albert Einstein.
Ludi Marićev zet iz Kisačke ulice kod nas u Novom Sadu...
Imao je fantastičnu imaginaciju,ali i neke rezone-sačuvaj Bože...
Pošto je ovde Bog rekao laku noć-trebalo bi da vlada zlo!
Osim toga,mnogi ,koji su bili ateisti,činili dobra dela i bili divni ljudi...Bila bi nedovoljna Krsta da se nabroje...
Ipak će biti da dobro i zlo nisu iz istog izvora,porekla...
 
Apropo ovog navoda koji je iznad naveo Fisherman,a u originalu preneo Nasdaq,
evo shta je rekao .. u vezi sa ovim:
Sveucilisni profesor postavio je svojim studentima pitanje....
Samo želim da dodam da je cela priča isfabrikovana, izmišljena, A. Ajnštajn nikada nije rekao ništa slično, barem toga nema ni u jednoj njegovoj biografiji. Pogledati opširnije na http://www.snopes.com/religion/einstein.asp

Cela priča odlično ilustruje koliki je očaj onih koji pokušavaju da racionalizuju postojanje tzv. "zla"...
 
Ludi Marićev zet iz Kisačke ulice kod nas u Novom Sadu...
Imao je fantastičnu imaginaciju,ali i neke rezone-sačuvaj Bože...
Pošto je ovde Bog rekao laku noć-trebalo bi da vlada zlo!
Osim toga,mnogi ,koji su bili ateisti,činili dobra dela i bili divni ljudi...Bila bi nedovoljna Krsta da se nabroje...
Ipak će biti da dobro i zlo nisu iz istog izvora,porekla...

... u vezi ove price o Ajnstajnu .... mnogo nadodato, svega i svacega, ... tipicno za srbizam, gluve logike i telefona....

CCccc....ccc...
 
Apropo ovog navoda koji je iznad naveo Fisherman,a u originalu preneo Nasdaq,

Samo želim da dodam da je cela priča isfabrikovana, izmišljena, A. Ajnštajn nikada nije rekao ništa slično, barem toga nema ni u jednoj njegovoj biografiji. Pogledati opširnije na http://www.snopes.com/religion/einstein.asp

Cela priča odlično ilustruje koliki je očaj onih koji pokušavaju da racionalizuju postojanje tzv. "zla"...

Ehhh...., bar da je iracionalno nepostojeci i nestvarni pojam koji nema uticaja na racionalno, lako bi smo .... sa materijom.
Nazalost nije tako.
Ukratko>
Racionalno je nastalo iz iracionalnog (duga prica, treba cela knjiga da se napise)
Racionalno je samo jedna skoro beskonacno mala tackica unutar ogromnog iracionalnog.
npr.: Svi znaju da je drustvo nastajalo kroz iracionalno, ali iracionalni model ukoliko se ne potvrdi kroz racionalnu primenu, puca, trosi se i na kraju se raspada u prethodni sistem vrednosti.
primena primera: Zakonj nevidljiva iracionalna infrastruktura, koji treba da se potvrdi kroz racionalno, tj postojece , ukoliko je iracionalni Um slab u postavci i nepravican u primeni, dolazi do potrosnje racionalnog tj. materijalnog.

Zakljucak: odavno su ljudi (pecinski) shvatili da ako nemas dobro iracionalno, raspasce ti se to malo racionalno. Ukoliko ti je iracionalno dobro postavljeno uvecavaces svoje racionalno.

Oduzimanje principa, zakona, harmonije, rastakanje, trosenje sistema vrednosti, itd .... je zlo
Stvaranje, unosenje (ulaganje), integrisanje, nadgradnja, harmonizacija , itd .... je dobro
---
Prosecan osecajan covek zna sta je dobro, sta ne , bez obrazovanja.... u njemu je to "usadjeno"

----
Izvinjavam se na brzom i sturom objasnjenju
 
Poslednja izmena:

Back
Top