Senader otpušta ministre radi ubistava u Zagrebu

Mitternachtsträumer

Veoma poznat
Poruka
12.064
Croatia 'mafia hit' spurs sacking
The coffin of Ivana Hodak is carried out of her apartment block in Zagreb on 6/10/08
Ivana Hodak was killed in broad daylight outside her home

Croatia's prime minister says he is sacking his interior and justice ministers following the "mafia killing" of a prominent lawyer's daughter.

Prime Minister Ivo Sanadar said he had also fired the national police chief after the latest in a series of brutal daylight attacks in the capital Zagreb.

Ivana Hodak, 26, was shot dead in her Zagreb building on Monday morning.

Her father Zvonimir Hodak is defending an ex-general suspected of stealing $5m in diamonds used in wartime deals.

Mr Sanadar said he was asking parliament to approve the sackings of the two ministers and the police chief.

Parliament is expected to endorse his proposal.

"I expect swift police action. It is high time we cracked down on the mafia," he told a news conference.

'Heinous crime'

Ms Hodak, a law intern, was shot twice in the head in the stairwell of her apartment block in central Zagreb.

President Stjepan Mesic called it a "heinous crime, all the more dangerous as it happened in broad daylight".

Local media have speculated that Ms Hodak's death may be linked to her father's work, although police have refused to confirm a link.

Zvonimir Hodak is representing former Gen Vladimir Zagorec, a defence ministry official who is accused of embezzling $5m in jewels for use in deals during Croatia's independence war.

Zagreb has been hit by a wave of mob-style violence in recent months.

A prominent crime reporter, a city administration official and a construction firm boss are among those who have been subject to assaults in various separate incidents.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7656000.stm

Ukratko
Ćerka zagrebačkog advokata Zvonimira Hodaka, koji zastupa bivšeg hrvatskog generala Vladimira Zagorca na sudu, ubijena je na mafijački način sa dva hica u glavu u sred bela dana u Zagrebu.
Senader je počeo proceduru smenjivanja ministara unutrašnjih poslova i pravde i direktora policije, radi skorašnjih ubistava u Zagrebu.
Policija nije navela da postoji veza između ubistva i zastupanja Zagorca od strane oca sirote devojke.
Ivana Hodak je imala 26 godina i bila je absolvent prava.
 
ZAGREB, 6. listopada 2008. (Hina) - Premijer Ivo Sanader najavio je večeras smjenu ministara unutarnjih poslova i pravosuđa Berislava Rončevića i Ane Lovrin te ravnatelja policije Marijana Benka, kao i donošenje "antimafijaškog zakona".

Sanader je na izvanrednoj konferenciji za novinare sazvanoj zbog današnjeg ubojstva Ivane Hodak najavio da će Rončevića na dužnosti ministra unutarnjih poslova zamijeniti dosadašnji ravnatelj Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) Tomislav Karamarko, da će novi ministar pravosuđa biti Ivan Šimonović, a novi ravnatelj policije Vladimir Faber.

Novi ravnatelj SOA-e postat će sadašnji Karamarkov pomoćnik za operativu Josip Buljević.

Naglasio je da je Ivan Šimonović nestranački čovjek i poznati stručnjak, te ponovio kako "nije važno tko će biti, i iz koje stranke, nego je važno da se svi skupa odlučno obračunamo s kriminalom i da sugeriramo svim kriminalcima da im ovo više neće prolaziti".

Sanader je rekao da su kasno poslijepodne u Vladi provedene konzultacije, nakon kojih javnosti želi poslati snažnu poruku da će Vlada i hrvatske državne vlasti učiniti sve da se otkriju počinitelji gnjusnog ubojstva.

Najavio je i donošenje svojevrsnog antimafijaškog zakona, po uzoru na rješenja u drugim europskim zemljama.

"Nećemo dopustiti, ni pod koju cijenu, da Hrvatska i Zagreb, ili bilo koji drugi grad budu nesigurno mjesto za življenje i stanovanje. Nećemo dopustiti da organizirani kriminal stvara dojam u javnosti da može raditi što god hoće bez sankcija, a taj dojam, čini mi se, pokušavaju stvoriti i zato ćemo ići, kao i do sada, u najodlučniju borbu protiv organiziranog kriminala, protiv mafije", rekao je Sanader.

Kazao je i kako od policije i svih mjerodavnih institucija "traži da svoj posao obavljaju na način na koji su i zbog kojeg su postavljeni", te poručio da su kadrovske promjene poruka da će se državne vlasti obračunati s organiziranim kriminalom.

"Što se tiče kadrovskih promjena, neka se shvati odlučnost da ćemo se isto tako odlučno obračunati s organiziranim kriminalom i onima koji na jedan ili drugi način pokušavaju sugerirati da je Hrvatska mafijaška zemlja", poručio je Sanader.

Na pitanje je li se moralo dogoditi ubojstvo mlade žene da bi došlo do smjena na čiju se nužnost u više navrata upozoravalo, Sanader je odgovorio kako "to jedno s drugim nema veze".

"Razlog je odlučnost da se obračunamo s organiziranim kriminalom s još većom odlučnošću nego do sada i najava da u Hrvatskoj više neće biti siguran nitko tko pokušava raditi nešto ovakvo", rekao je Sanader.

Izvijestio je i da se čuo s predsjednikom Stjepanom Mesićem, s kojim je dogovorio održavanje sjednice Vijeća za nacionalnu sigurnost, najvjerojatnije u petak, nakon što se obojica vrate iz inozemstva.


http://www.vlada.hr/hr/naslovnica/n...edna_tiskovna_konferencija_predsjednika_vlade

Uz svu šokantnost ubistva devojke, koje mi je iskreno žao, moja pažnja je na samoj smeni. Da li je to, po vašem mišljenju samo čistka (kao kod nas kada se smenjuju ministri, hapse gradonačelnici itd...) ili Sanader stvarno smenjuje radi nerada.
Da napomenemo da su oba ministra iz Sanaderove stranke - HDZ-a.
 
NJihov problem.

A tema vuče na organizovani kriminal povezan s vlastima, kojeg nije pošteđena ni jedna zemlja.

naspram jedne takve monstruozne egzekucije, smene nekih balavih ministarcica su od nulte vaznosti.....a ako smo mafija u sprezi sa vlastima, ili smo vlast u sprezi sa mafijom, to nije razlog da u sebi potremo i poslednje tragove ljudskosti.....eeeeeejjjjj, dodjes mi pare, ja ti ubijem kcerku......nema dalje
 
naspram jedne takve monstruozne egzekucije, smene nekih balavih ministarcica su od nulte vaznosti.....a ako smo mafija u sprezi sa vlastima, ili smo vlast u sprezi sa mafijom, to nije razlog da u sebi potremo i poslednje tragove ljudskosti.....eeeeeejjjjj, dodjes mi pare, ja ti ubijem kcerku......nema dalje
To je već aspekt količine monstruoznosti na koje su zločinci spremni da idu ... To je, recimo, interesantno u odnosu na tvorce mafije (sicilijanske), koji su u svom tom kriminalu imali i neke kodekse ...
 
..ko se maća laća ..lakokaraća....steta mlada djevojka..medjutim...sinoć se spomonjalo..u igri je i ljubomoran dečko....a koka je sjedila na dvije stolice...tijek dogadjaj će pokazati....ja osobno mislim da joj je dečko presudio...

absolutno moguce.yebote,svaki dan umiru u Hrvatskoj ljudi jer
nemaju love da se adekvatno lijece ili hrane,a ovdje se dize prasina
sto je neka sponzorusha nadrljala.
 
..ko se maća laća ..lakokaraća....steta mlada djevojka..medjutim...sinoć se spomonjalo..u igri je i ljubomoran dečko....a koka je sjedila na dvije stolice...tijek dogadjaj će pokazati....ja osobno mislim da joj je dečko presudio...
Taman da je devojka bila i najgora qrva, ovaj zločin se ne da amnestirati.

Kad vendeta krene po familiji - gore i crnje ne postoji ...
 
Taman da je devojka bila i najgora qrva, ovaj zločin se ne da amnestirati.

Kad vendeta krene po familiji - gore i crnje ne postoji ...

..ne mislim da bi netko iz krimi miljea na sebe bas tako javno privlacio paznju.,..ipak oni imaju "celofanske" ruke...cuo sam jednu pricu iz kuloara..izmedju politicara i visoko pozicioniranog "Osijeckog momka"...kaze on njemu..Čuj momak ti si politicar..samo jedno odredjeno vrijeme...a sta će biti poslije...zaključak je vrlo jasan....
 
pa nije poenta u tome sta je doticna bila i zasto je ubijena , nije cak ni bitno sto je Sanaderov potez verovatno samo predstava koja nece mnogo poboljsati stvari ,nego je sve jedno vazno sto se neko konacno setio da u balkanskim banana drzavama postoji neka odgovornost na odredjenim funkcijama , mislim kod nas su ubili premijera, a da ne govorim o gomili ostalih sranja koja su se desavala pa niko nije dao ostavku niti je otpusten.
 
pa nije poenta u tome sta je doticna bila i zasto je ubijena , nije cak ni bitno sto je Sanaderov potez verovatno samo predstava koja nece mnogo poboljsati stvari ,nego je sve jedno vazno sto se neko konacno setio da u balkanskim banana drzavama postoji neka odgovornost na odredjenim funkcijama , mislim kod nas su ubili premijera, a da ne govorim o gomili ostalih sranja koja su se desavala pa niko nije dao ostavku niti je otpusten.

Znao sam da ćeš ti pogoditi suštinu. Zbog toga otvorih temu.
 
pa nije poenta u tome sta je doticna bila i zasto je ubijena , nije cak ni bitno sto je Sanaderov potez verovatno samo predstava koja nece mnogo poboljsati stvari ,nego je sve jedno vazno sto se neko konacno setio da u balkanskim banana drzavama postoji neka odgovornost na odredjenim funkcijama , mislim kod nas su ubili premijera, a da ne govorim o gomili ostalih sranja koja su se desavala pa niko nije dao ostavku niti je otpusten.
Ne mora baš harakiri al ostavke su dovoljne ... :mrgreen:
 

Back
Top