Omiljeni svetac?

Koji je vas omiljeni svetac? Ciji duhovni rad najvise cenite? Kome se molite? Ko vam je uzor?

Joca mi najdraži pošto je krstio Isusa i bio mu preteča koji je najavljivao njegov dolazak.
Eto, glasam za Jocu :lol::mrgreen:

Btw, najviše mi se dopalo kad je prilikom Hristovog krštenja, na njega sleteo golub kao simbol Sv. Duha, to mi nekako tako romantično...
 
Poslednja izmena:
I Petkana jer je petak dan za metnak :lol:

bloodnice....
ša ti meni sisoja omiljnenog...zaboravio sam kojeg se meseca setra udala, izvinjavam joj se ....ovom prilikom.....i svakom narednom.....


Календар за 19. јул
Преподобни Сисоје Велики

Мисирац, ученик Светог Антонија Великог. По упокојењу свог учитеља, настанио се на гори прозваној Антонијева, где се Свети Антоније раније подвизавао. Тешким трудовима толико је укротио себе да је постао незлобив као јагње и Бог му је дао велику благодат да исцељује болеснике, изгони демоне и васкрсава мртваце. Када су га питали како достићи смерност, светитељ је одговорио: „Када се неко извежба да признаје сваког човека бољим од себе, тиме задобија смерност“. У пустињи је провео 60 година. Пред смрт, лице му је засијало као сунце. Монаси су стајали около и дивили се. А када је испустио душу, сва одаја је замирисала. Свети Сисоје је своју душу предао Господу 429. године, у дубокој старости.
 
Ok...da se malo uozbiljim...nigde u Bibliji se ne pominje da moramo poštovati svece jer oni nisu imenovani od Boga već od ljudi, tj. verskih vođa.
Sveto pismo jasno ukazuje na to da treba poštovati samo Boga i njemu se klanjati i služiti.
Neka mi neko pronađe sv. Petku u Bibliji i ja se dobrovoljno prijavljujem da ovog momenta budem banovana.:bye:
 
Evo nešto o mojoj miljenici svetici:zaljubljena:
Sveta Petka Paraskeva
Ova svetiteljka srpskoga porekla uziva veliko postovanje, ne samo u nasem narodu, nego i kod drugih pravoslavnih naroda. Zivela je u prvoj polovini jedanaestog veka. Roditelji su joj bili vrlo bogati i pobozni, pa su i svoju decu vaspitavali u hriscanskom duhu. Pored svete Petke imali su i sina Jevtimija, koji se vrlo mlad zamonasio i kasnije postao episkop Maditski.
Posle smrti roditelja, Paraskeva podeli siromasima svo bogatstvo svojih roditelja. Ode u Carigrad, i tamo se, u hramu svete Sofije, zamonasi. Posle izvesnog vremena napusta Carigrad i odlazi u Jordansku pustinju. Tamo svoj zivot provodi isposnicki, sve do svoje starosti.
U poznim godinama javi joj se andjeo Bozji i saopsti joj da ostavi pustinju i da se vrati u svoje rodno mesto, u Epivat, jer treba uskoro da se preseli u carstvo Bozije. Sveta Paraskeva poslusa glas sa neba. Ostavi pustinju i vrati se u svoje rodno mesto. I u Epivatu je nastavila da zivi isposnicki i u molitvi.
Posle kraceg vremena ona se upokojila. Smatrajuci da je strankinja, sahrane je izvan groblja. Kasnije je njen ogrob otkopan i nadjene su njene mosti (celo telo neraspadnuto). I ne samo to. Nad njenim telom dogadjala su se cuda i mnogi bolesnici su ozdravljali.
 
Ok...da se malo uozbiljim...nigde u Bibliji se ne pominje da moramo poštovati svece jer oni nisu imenovani od Boga već od ljudi, tj. verskih vođa.
Sveto pismo jasno ukazuje na to da treba poštovati samo Boga i njemu se klanjati i služiti.
Neka mi neko pronađe sv. Petku u Bibliji i ja se dobrovoljno prijavljujem da ovog momenta budem banovana.:bye:

Ako je sa Biblijom pocelo zasto bi se sa njom moralo i zavrsiti? Zasto bi ona jedina bila merilo Svetosti i covecnosti, postanka i kraja? Postoje i druge duhovne knjige i pisma pa ih mnogi postuju.
 
bloodnice....
ša ti meni sisoja omiljnenog...zaboravio sam kojeg se meseca setra udala, izvinjavam joj se ....ovom prilikom.....i svakom narednom.....


Календар за 19. јул
Преподобни Сисоје Велики

Мисирац, ученик Светог Антонија Великог. По упокојењу свог учитеља, настанио се на гори прозваној Антонијева, где се Свети Антоније раније подвизавао. Тешким трудовима толико је укротио себе да је постао незлобив као јагње и Бог му је дао велику благодат да исцељује болеснике, изгони демоне и васкрсава мртваце. Када су га питали како достићи смерност, светитељ је одговорио: „Када се неко извежба да признаје сваког човека бољим од себе, тиме задобија смерност“. У пустињи је провео 60 година. Пред смрт, лице му је засијало као сунце. Монаси су стајали около и дивили се. А када је испустио душу, сва одаја је замирисала. Свети Сисоје је своју душу предао Господу 429. године, у дубокој старости.


Ne priznajem izvor koji si naveo. Imam nekoliko prevoda Biblije i to je jedini izvor koji priznajem i koji istražujem. Crkvene kalendare i druge knjižice zaobilazim u širokom luku zbog laži i licemerja kojim obiluju.
Zapovest: "ne klanjaj se idolima" znači da ne treba da poštujemo slike koje su načinjene ljudskom rukom. Jasno je kao dan da se Bogu treba moliti u duhu i istini a ne posredstvom običnih slika, tzv. svetih ikona na kojima su naslikani "sveci" :mrgreen:
 
Ako je sa Biblijom pocelo zasto bi se sa njom moralo i zavrsiti? Zasto bi ona jedina bila merilo Svetosti i covecnosti, postanka i kraja? Postoje i druge duhovne knjige i pisma pa ih mnogi postuju.

To je prva knjiga koja je odštampana na Gutenbergovoj mašini, prva knjiga ikad napisana, a neki smatraju da je "naduhnuta" Sv. duhom...:mrgreen:

Btw, ako svi sveci imaju lično ime, zašto ga Bog nema i kako njega da zazivamo???
 
Ne priznajem izvor koji si naveo. Imam nekoliko prevoda Biblije i to je jedini izvor koji priznajem i koji istražujem. Crkvene kalendare i druge knjižice zaobilazim u širokom luku zbog laži i licemerja kojim obiluju.
Zapovest: "ne klanjaj se idolima" znači da ne treba da poštujemo slike koje su načinjene ljudskom rukom. Jasno je kao dan da se Bogu treba moliti u duhu i istini a ne posredstvom običnih slika, tzv. svetih ikona na kojima su naslikani "sveci" :mrgreen:

A mislis da Biblija nije menjana, prepravljana i da je sacuvana za nase vreme bas onakva kakva je postala? Ja ne verujem.
 
A mislis da Biblija nije menjana, prepravljana i da je sacuvana za nase vreme bas onakva kakva je postala? Ja ne verujem.

Činjenica je da se mnogi biblijski stihovi iz Starog i Novog zaveta poklapaju, a pisali su je različiti ljudi i proroci rođeni u različita vremena. Takođe se pred našim očima ispunjavaju mnoga proročanstva koja su tu zapisana pa mi to dovoljno govori o verodostojnosti i pouzdanosti Biblije.
Uostalom, ako smo hrišćani, zašto se držimo FORMI hrišćanstva (odlazak u crkvu, post, molitva)...moje pitanje glasi: zar ne bi bilo bolje da se pridržavamo moralnih načela?
Ali, pobogu, zašto bismo to činili jer to je put kojim se ređe ide...lakše je da se ipak pridržavamo forme nego suštine hrišćanskog učenja...:neutral:
 
Meni kao klincu bio naj svetac Ilija. Bio običaj da se tada zakolje petao, a moja tetka umela da napravi super pečenje.

Posle ga prestigao Sv. Sava. Zaštitnik vukova, moš misliti (pored ostalog). Nema još jedan sa takvim paganskim imidžem. :D
 

Back
Top