Ko je stvorio Tvorca?

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Posto je bez objasnjenja zakljucana tema moram da otvorim novu

Logika koju cesto cujem zasto neko veruje je - "pa sve ovo nije moglo da nastane samo od sebe".

Dakle po toj logici neko je morao da napravi sve ovo?

Ali ta logika je sama sebi nedostatak - ako je neko morao da stvori sve ovo,onda je neko ili nesto morao da stvori tvorca jer po toj logici nista ne nastaje samo od sebe.

Znaci ko je tvorac tvorca?:think:
 
Posto je bez objasnjenja zakljucana tema moram da otvorim novu

Logika koju cesto cujem zasto neko veruje je - "pa sve ovo nije moglo da nastane samo od sebe".

Dakle po toj logici neko je morao da napravi sve ovo?

Ali ta logika je sama sebi nedostatak - ako je neko morao da stvori sve ovo,onda je neko ili nesto morao da stvori tvorca jer po toj logici nista ne nastaje samo od sebe.

Znaci ko je tvorac tvorca?:think:

Iz poznatog opravdanja da bog nije nastao i nije tvorevina, moglo bi se zaključiti da je "niko i ništa", odnosno da ne postoji. :mrgreen:

Po mojem viđenju, bog je ektrapolacija realnog života na božansku ravn. Svaka religija predstavljala je bogove u okruženju veoma sličnom društvenim odnosima tog doba.

Grčki panteon bio je preslikan grčki svet gradova - državica. Od kojih su nekima vladali tirani.

Monoteistički bogovi zapravo su preslikavanja snažne centralizovane države sa jedinstvenim apsolutističkim vladarem.

Pravoslavlje prihvata gomilu starih božanstava (pobeđenih i podvrgnutih). Ovo ne postoji u Bibliji. Nastalo je u ranom srednjem veku kada su se toga domislili teolozi. Na osnovu model vazalnog sistema. :neutral:
 
Posto je bez objasnjenja zakljucana tema moram da otvorim novu

Logika koju cesto cujem zasto neko veruje je - "pa sve ovo nije moglo da nastane samo od sebe".

Dakle po toj logici neko je morao da napravi sve ovo?

Ali ta logika je sama sebi nedostatak - ako je neko morao da stvori sve ovo,onda je neko ili nesto morao da stvori tvorca jer po toj logici nista ne nastaje samo od sebe.

Znaci ko je tvorac tvorca?:think:
Pa znaš valjda. On je van prostora i vremena (u slobodnom prevodu nije nigde) i večan je.
A ozbiljan odgovor je: Tvorca je stvorio/izmislio čovek.
 
postoji hijerarhija u kosmosu, a na kraju lestvice mora neko
ili nešto da postoji kao npr. Bog ili Tvorac, ili samo naši ograničeni umovi
samo takvu istinu shvataju i kapiraju?
Prema takvom poimanju on je početak i kraj
 
postoji hijerarhija u kosmosu, a na kraju lestvice mora neko
ili nešto da postoji kao npr. Bog ili Tvorac, ili samo naši ograničeni umovi
samo takvu istinu shvataju i kapiraju?
Prema takvom poimanju on je početak i kraj

Nije naš um ograničen, već nije dovoljno obavešten.

Hijerarhijski model nije preterano korišćen ni u prirodi ni u zajednicama ljudi. Neki oblici složenih mreža mnogo su više uobičajeni.
Zašto misliš da je kosmos organizovan hijerarhijski? Ili uopšte? :)
 
On je vecan, a nama je nepojmljiv, nepoznat i nezamisliv izraz "vecan", za koji vezujemo vecan zivot, vecan(bez kraja, a i bez pocetka) kosmos.

On nema pocetak, nema ni kraj.
Isto kao sto ne mozemo da razumemo izraz vecan, isto tako ne mozemo da razumemo ili znamo ko je tvorac tvorca.
 
Nije naš um ograničen, već nije dovoljno obavešten.

Hijerarhijski model nije preterano korišćen ni u prirodi ni u zajednicama ljudi. Neki oblici složenih mreža mnogo su više uobičajeni.
Zašto misliš da je kosmos organizovan hijerarhijski? Ili uopšte? :)

jednostavnije mi je da posmatram svet kao sistem, jasnije ga je
tako predstaviti sebi i drugima, a u sistemu postoje neka pravila,
drugačije ne bi opstao, a kad njih ima, znači neko ih je propisao,
a propisao ih je da bi napravio red, znači ona važe za one ispod...
 
Otkud znamo da ima sredinu? :D

Ako ta sredina podrazumeva Njegovo postojanje, i to je diskutabilno.

Sve ima pocetak i kraj :cool:

Ne moze nista da nastane samo od sebe :)

Zato sam i navela kosmos, pa i vecan zivot, jer te dve stvari, konkretno kosmos nema pocetak ni kraj.
Ili mozda ima...

Da, kada logicki i razumno razmisljamo, ne moze nista da nastane samo od sebe, ali kao sto rekoh, nama opet nije pojmljiv izraz vecan, pa ni ko je stvorio tvorca.
 
jednostavnije mi je da posmatram svet kao sistem, jasnije ga je
tako predstaviti sebi i drugima, a u sistemu postoje neka pravila,
drugačije ne bi opstao, a kad njih ima, znači neko ih je propisao,
a propisao ih je da bi napravio red, znači ona važe za one ispod...

OK. Međutim, hijerarhijski sistem zasniva se redovno na sili. Recimo, kada se oformi jato kokošaka, tuku se nekoliko dana dok se ne uspostavi hijerrerhijski redosled i onda je mir. Dok ne dođe nova kokoška.

Postoje sistemi koji funkcionišu u neredu. Termodinamički sistem zasnovan je na velikom broju čestica koje nisu hijerarhijski organizovane, a kreću se "haotično".
 
OK. Međutim, hijerarhijski sistem zasniva se redovno na sili. Recimo, kada se oformi jato kokošaka, tuku se nekoliko dana dok se ne uspostavi hijerrerhijski redosled i onda je mir. Dok ne dođe nova kokoška.

Postoje sistemi koji funkcionišu u neredu. Termodinamički sistem zasnovan je na velikom broju čestica koje nisu hijerarhijski organizovane, a kreću se "haotično".

prvo haos da bi se napravio red
a i tom haosu koji si naveo kao primer postoji red, samo se naizgled kreću haotično
 
Poslednja izmena:
...
Da, kada logicki i razumno razmisljamo, ne moze nista da nastane samo od sebe, ali kao sto rekoh, nama opet nije pojmljiv izraz vecan, pa ni ko je stvorio tvorca.

Da ali nam je pojmljiv izraz "poluvečan". Nešto što ima početak, ali nema kraj.

Imam ja tako jednu vekericu koj je ružna i bučna, ali sigurno će me nadživeti. Zapravo, siguran sam da će taj odurni predmet ostati poslednje na kugli zemaljskoj i da će naći načina samog sebe da navija. I da će da tikće-takće i pod maglovimtim svetlom sunca kada se pretvori u crvenog džina.
Ali i ta vekerica ima svoj početak. :evil:
 
Logika koju cesto cujem zasto neko veruje je - "pa sve ovo nije moglo da nastane samo od sebe". Dakle po toj logici neko je morao da napravi sve ovo?

Ali ta logika je sama sebi nedostatak - ako je neko morao da stvori sve ovo,onda je neko ili nesto morao da stvori tvorca jer po toj logici nista ne nastaje samo od sebe.

Znaci ko je tvorac tvorca?:think:

То је више језичка заврзлама... попут оног "Који лед није хладан?" (поглед), или оног "Може ли Бог створити камен који не може да подигне?"

Ту се враћамо на филозофију времена и почетка, и постоји ли нешто што је "пре почетка свега"... па, не постоји, јер ако је почетак, онда нема ничег пре њега. Не знам на који се начин физика бави овим, али знам да постоји научно објашњење како је могуће да је свемир ипак у одређеном смислу "коначан", а да не постоји, чак ни као појам, оно што је "изван њега", а исто тако и то како је могуће да свемир има свој почетак, а да ништа не буде пре тог почетка.

Питање "Ко је створио Творца?", са нагласком на "ко", у старту упућује на то да тај "Творац" није Творац, чим је неко њега створио, и тако се врти у круг. У математици постоји нешто што се назива "аксиомима". Аксиоми су нешто... рецимо попут догми у религији - о њима се не расправља. На пример, не постоји дефиниција броја, дефиниција тачке или неких других основних појмова, нити доказивање неких основних тврдњи. Једноставно, тога нема, и то је тако. И, опет, на тим климавим ногама и појмовима за које заправо ни не знамо шта су (питајте математичара шта је број или шта је тачка, или да докаже да у скупу реалних бројева важи правило x + y = y + x) изграђена је једна читава наука, "краљица" међу наукама.

Да не дужим, да бисмо одговорили на оно питање, потребна нам је дефиниција Творца, право сагледавање појма стварања и поуздано знање о томе како је Творац створио свет... а ми немамо ни једно ни друго ни треће, јер тим појмовима баратамо само интуитивно, а већ се показало да је готово немогуће пронаћи два човека код којих би постојала сагласност у схватању само првог и трећег.

На ово питање нема одговора. Надам се да је ово што сам написао било јасно.
 
Ako postavljas pitanje, ko je stvorio Tvorca...mora se poci od Biblije. U njoj je receno da je Tvorac > Stvoritelj > stvara...Znaci to su prvi tragovi stvaranja materijalnog sveta. E sad, da li stvaranje iz vec postojece materije ili nematerije...iz nicega(sto nama izgleda van pameti)?

Ako Tvorca posmatramo kao beskonacnog ali prostorno ogranicenog Tvorca u materijalnoj beskonacnosti, gde sve podleze njegovim zakonitostima (radjanje i umiranje)...moze se u naznakama nagovestiti da postoji i Tvorac Tvorca...primer - mitologija.

Ali ako ga posmatramo kao beskonacno nematerijalnog, besprostorno neogranicenog...kao mozda energiju koja moze, ako hoce da se materijalizuje i sve oko sebe da materijalizuje...onda imamo Tvorca koji je sam sebi dovoljan u svojoj neunistivoj egzistenciji... Termin "stvori" i "nestati" upucuje na promenjljivost njegove sustine.

Ali kako je to sve stvar Biblije, ako oni nisu nasli zadovoljavajuci odgovor...necemo ni mi.
 
On je vecan, a nama je nepojmljiv, nepoznat i nezamisliv izraz "vecan", za koji vezujemo vecan zivot, vecan(bez kraja, a i bez pocetka) kosmos.

On nema pocetak, nema ni kraj.
Isto kao sto ne mozemo da razumemo izraz vecan, isto tako ne mozemo da razumemo ili znamo ko je tvorac tvorca.

cini mi se da je ovo jedini korektan odgovor, mada ja verujem da ne postoji Tvorac Tvorca, jer se onda ovaj drugi ne bi zvao Tvorac vec Stvoreni :p
 

Back
Top