O unijacenju Srba na prostorima SPC

evo ga...:mrgreen:

Medju vaznije dogadjaje valja svakako zabiljeziti i PRELAZ JEDNOG DIJELA KATOLIKA U BOSNI NA PRAVOSLAVLJE. Presla je i skoro cijela Trebinjska biskupija u Hercegovini tokom XVI. i XVII. stoljeca. Katolicki narod ostao je bez svecenika usred ljutih progona. Pravoslavna crkva sklapa vec iza pada Carigrada kompromis sa Turskom carevinom i patrijarha Genadije dobiva cast turskog pase.

A narod Neretve i Popova pise 1629., da je veci dio katolika ovih strana otisao u skizmu. Sacuvan nam je dokumenat, kako je pravosl. vladika, valjda pri njezinu osvestenju, dao sastrugati krec s crkve, porusiti katolicke oltare i izbaciti napolje kosti katolickih pokojnika. Narod, ozlojeden, hoce da se vrati katolickoj vjeri, ako mu se pribavi stalan zupnik. Nazalost od toga nije bilo nista, i ti katolici ostase i dalje pravoslavnim. Sve ove vijesti donosimo prema spomenutoj studiji »Massenbeitritte...«, za koju je prvak srpske historiografije Stanoje Stanojevic (Jugosl. istor. casopis, III., 376) rekao, da je u cijelosti dokazala svoj predmet, a time i prelaz katolika trebinjske biskupije na pravoslavlje.
 
Poslednja izmena od moderatora:
evo ga...:mrgreen:

Medju vaznije dogadjaje valja svakako zabiljeziti i PRELAZ JEDNOG DIJELA KATOLIKA U BOSNI NA PRAVOSLAVLJE. Presla je i skoro cijela Trebinjska biskupija u Hercegovini tokom XVI. i XVII. stoljeca. Katolicki narod ostao je bez svecenika usred ljutih progona. Pravoslavna crkva sklapa vec iza pada Carigrada kompromis sa Turskom carevinom i patrijarha Genadije dobiva cast turskog pase.

A narod Neretve i Popova pise 1629., da je veci dio katolika ovih strana otisao u skizmu. Sacuvan nam je dokumenat, kako je pravosl. vladika, valjda pri njezinu osvestenju, dao sastrugati krec s crkve, porusiti katolicke oltare i izbaciti napolje kosti katolickih pokojnika. Narod, ozlojeden, hoce da se vrati katolickoj vjeri, ako mu se pribavi stalan zupnik. Nazalost od toga nije bilo nista, i ti katolici ostase i dalje pravoslavnim. Sve ove vijesti donosimo prema spomenutoj studiji »Massenbeitritte...«, za koju je prvak srpske historiografije Stanoje Stanojevic (Jugosl. istor. casopis, III., 376) rekao, da je u cijelosti dokazala svoj predmet, a time i prelaz katolika trebinjske biskupije na pravoslavlje.

A ti se uvatio za Trebinjsku biskupiju ko pijan za plot... pa dobro čoveče, da li ti ikada posustaješ i prestaješ.
 
Poslednja izmena od moderatora:
evo ga...:mrgreen:

Medju vaznije dogadjaje valja svakako zabiljeziti i PRELAZ JEDNOG DIJELA KATOLIKA U BOSNI NA PRAVOSLAVLJE. Presla je i skoro cijela Trebinjska biskupija u Hercegovini tokom XVI. i XVII. stoljeca. Katolicki narod ostao je bez svecenika usred ljutih progona. Pravoslavna crkva sklapa vec iza pada Carigrada kompromis sa Turskom carevinom i patrijarha Genadije dobiva cast turskog pase.

A narod Neretve i Popova pise 1629., da je veci dio katolika ovih strana otisao u skizmu. Sacuvan nam je dokumenat, kako je pravosl. vladika, valjda pri njezinu osvestenju, dao sastrugati krec s crkve, porusiti katolicke oltare i izbaciti napolje kosti katolickih pokojnika. Narod, ozlojeden, hoce da se vrati katolickoj vjeri, ako mu se pribavi stalan zupnik. Nazalost od toga nije bilo nista, i ti katolici ostase i dalje pravoslavnim.Sve ove vijesti donosimo prema spomenutoj studiji »Massenbeitritte...«, za koju je prvak srpske historiografije Stanoje Stanojevic (Jugosl. istor. casopis, III., 376) rekao, da je u cijelosti dokazala svoj predmet, a time i prelaz katolika trebinjske biskupije na pravoslavlje.

Odakle ti taj citat koji stalno ponavljaš? Nisi ga izmislio? :rumenko:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Odakle ti taj citat koji stalno ponavljaš? Nisi ga izmislio? :rumenko:

naravno,ja sam i evliju izmislio(iako je moj izvor srpski rastko.yu)
pa sam izmislio i popa dukljanina i Crvenu Hrvatsku,pa sam shodno
tome i izmislio prelazak trebinjskih Hrvata na pravoslavlje krajem 17.stoljeca..koji je naveden u knjizi "massenbeitritte".

i sve to samo da bi vas nervirao i kvario vam idilicnu sliku o srbima,svi i svuda.mos si mislit.
 
Cuti i chitaj istinu, potencijalni Srbine ;)

Unijacenje Srba u Hrvatskoj i Bosni je tema, a ti cuti ako nemash neshto pametnije da kazesh (a svashta, svi znamo da nemash :mrgreen: )

reci cu ti nesto pajdo,mene nebi upce nerviralo da su mi preci mozda bili srbi,ako se to moze lipo i naucno dokazati,dapace..nema tu skoro nikakve razlike,ako zanemarimo viroispovijest.dva slavenska naroda do bola slicna.
 
evo ga...:mrgreen:

Medju vaznije dogadjaje valja svakako zabiljeziti i PRELAZ JEDNOG DIJELA KATOLIKA U BOSNI NA PRAVOSLAVLJE. Presla je i skoro cijela Trebinjska biskupija u Hercegovini tokom XVI. i XVII. stoljeca. Katolicki narod ostao je bez svecenika usred ljutih progona. Pravoslavna crkva sklapa vec iza pada Carigrada kompromis sa Turskom carevinom i patrijarha Genadije dobiva cast turskog pase.

A narod Neretve i Popova pise 1629., da je veci dio katolika ovih strana otisao u skizmu. Sacuvan nam je dokumenat, kako je pravosl. vladika, valjda pri njezinu osvestenju, dao sastrugati krec s crkve, porusiti katolicke oltare i izbaciti napolje kosti katolickih pokojnika. Narod, ozlojeden, hoce da se vrati katolickoj vjeri, ako mu se pribavi stalan zupnik. Nazalost od toga nije bilo nista, i ti katolici ostase i dalje pravoslavnim. Sve ove vijesti donosimo prema spomenutoj studiji »Massenbeitritte...«, za koju je prvak srpske historiografije Stanoje Stanojevic (Jugosl. istor. casopis, III., 376) rekao, da je u cijelosti dokazala svoj predmet, a time i prelaz katolika trebinjske biskupije na pravoslavlje.

Molim vas, al molim vas.....da ne pišete cele postove boldovanim slovima ! Pa ih još podvlačite ! Nema potrebe za tim....Ko od nas ne vidi, lepo stavi naočare, i sve je ok.
Ovo jako ružno izgleda, bez obzira na sadržinu teksta !
 
reci cu ti nesto pajdo,mene nebi upce nerviralo da su mi preci mozda bili srbi,ako se to moze lipo i naucno dokazati,dapace..nema tu skoro nikakve razlike,ako zanemarimo viroispovijest.dva slavenska naroda do bola slicna.

Bolno slična...:D

I to se najbolje vidi upravo sada..! Hrvati su dobili svoju državu i sad nemaju pojma šta će s njom. Prezaduženost stanovništva, cveta korupcija, siva ekonomija, cene rastu....itd...ali, to sve ne spada u istoriju.

Ovde na Forumu ništa se ne može naučno dokazati, to kao jedan. Ali se može bez ostrašćenosti razgovarati na temelju zvaničnih istorijskih podataka. E, to bi već moglo.
 
evo ga...:mrgreen:

Medju vaznije dogadjaje valja svakako zabiljeziti i PRELAZ JEDNOG DIJELA KATOLIKA U BOSNI NA PRAVOSLAVLJE. Presla je i skoro cijela Trebinjska biskupija u Hercegovini tokom XVI. i XVII. stoljeca. Katolicki narod ostao je bez svecenika usred ljutih progona. Pravoslavna crkva sklapa vec iza pada Carigrada kompromis sa Turskom carevinom i patrijarha Genadije dobiva cast turskog pase.

A narod Neretve i Popova pise 1629., da je veci dio katolika ovih strana otisao u skizmu. Sacuvan nam je dokumenat, kako je pravosl. vladika, valjda pri njezinu osvestenju, dao sastrugati krec s crkve, porusiti katolicke oltare i izbaciti napolje kosti katolickih pokojnika. Narod, ozlojeden, hoce da se vrati katolickoj vjeri, ako mu se pribavi stalan zupnik. Nazalost od toga nije bilo nista, i ti katolici ostase i dalje pravoslavnim. Sve ove vijesti donosimo prema spomenutoj studiji »Massenbeitritte...«, za koju je prvak srpske historiografije Stanoje Stanojevic (Jugosl. istor. casopis, III., 376) rekao, da je u cijelosti dokazala svoj predmet, a time i prelaz katolika trebinjske biskupije na pravoslavlje.

******** vec smo raspravljali ja i ti o ovome na forumu Politika
 
Poslednja izmena od moderatora:
naravno,ja sam i evliju izmislio(iako je moj izvor srpski rastko.yu)
pa sam izmislio i popa dukljanina i Crvenu Hrvatsku,pa sam shodno
tome i izmislio prelazak trebinjskih Hrvata na pravoslavlje krajem 17.stoljeca..koji je naveden u knjizi "massenbeitritte".

i sve to samo da bi vas nervirao i kvario vam idilicnu sliku o srbima,svi i svuda.mos si mislit.

Na rastko.yu si kopirao text u kom se jedan od najpoznatijih istorichara na ovim prostorima, chudi odakle Evelija Chelebija vidi Hrvate u srpskim plemenima. A njegovo mishljenje deli svaki istorichar ;)
Pop Dukljanin je toliko osporavan kao istorijski izvor, i to od strane bash hrvatskih istorichara, i niko ga ne priznaje kao pouzdan izvor, vec vishe dragocen literarni spis iz tog doba.
Oblast Trebinja je vekovima bila deo srpske srednjevekovne drzave, srpska teritorija, i tu teshko da moze biti Hrvata, jer Srba je bilo i dalje na zapad. tako da ti i to nema veze sa vezom (kao i vecina onog shto lupish i ostanesh ziv).
E sad poshto ti je sve jasno, obrati paznju na text o unijacenju Srba, koji je sluchajno tema ove stranice :whistling:
 
naravno,ja sam i evliju izmislio(iako je moj izvor srpski rastko.yu)
pa sam izmislio i popa dukljanina i Crvenu Hrvatsku,pa sam shodno
tome i izmislio prelazak trebinjskih Hrvata na pravoslavlje krajem 17.stoljeca..koji je naveden u knjizi "massenbeitritte".

i sve to samo da bi vas nervirao i kvario vam idilicnu sliku o srbima,svi i svuda.mos si mislit.

Evliju nisi izmislio, niti popa Dukljanina, ali jesi pojedine citate o srednjovjekovnim izvorima o Duklji, a da Teslin dnevnik ni ne pominjemo. :eek:

Mene ne nerviraš, zato što su stvari koje ti pričaš toliko providne, tako da zaista ne znam koji su ti motivi za izmišljanje i falcificiranje. :dontunderstand:

Pitanje je potpuno jednostavno: Čiji je to citat?
 
Poslednja izmena:
Каиновски синдром код римокатолика. Свесни су да су одбацили Истину и да су је у себи убили. Међутим, грижа савести им неда мира па пошто-пото желе да униште и саму Истину. Пошто се Истина, као Бог, једноставно не може убити, онда им преостаје да униште сведоке Истине, православне Србе, своју браћу и комшије. Док има Срба и православних уопште, римокатолици неће имати мира у својој савести и стално ће изнова покушавати унијаћење.
 

Back
Top