crtani filmovi za decu

ZIMIV

Obećava
Poruka
87
Zanima me vase misljenje dali pustate decu da gledaju televizor tj crtane filmove? odprilike koliko vremena dozvoljavate da budu kraj malog ekrana?
moja mala ima skoro tri godine i cim ustane odma trazi da gleda crtani,mada zadnje vreme po meni je dosta ispred televizora u toku dana.Igra se ona izvedemo je svuda normalo ali cim se vratimo kuci odmah trazi pepeljugu,barbi,snezanu itd.nebi da zvucim ko moja baba ili mama ali me stah da ne pokvari vid,onda idu i razna pitanja u toku dana koja me sokiraju za njen uzrast?:roll:
 
Prvenstevno, deci je u tom periodu vrlo vazno koje informacije primaju. Zato roditelji treba da biraju koje informacije im plasiraju. Nisu svi crtani filmovi podjednako kvalitetni, a neki cak mogu izazvati konfuziju, podsticaj na neprimerene aktivnosti (setimo se Teletabisa...) i ugroziti razvoj deteta na jedan ili drugi nacin. Ipak, TV u smislu obrazovanja i saznanja moze imati veliki znacaj, ali uvek treba imati meru.
 
što se crtaća tiče,moj ima 9 meseci,i ponekad ga pustim da gleda baby tv,ali ne više od 1o minuta...ujutro dok se valja na našem krevetu posle buđenja pogleda malo ali to je sve...smatram da detetovu pađnju treba zaokupirati na drugi način,igrom,razvijajući motoriku,govor,logiku,tv u tome vrlo malo pomaže...više volim aktivnu decu od onih pasivnih koji često gledaju tv
 
i jos jedno pitanje da nebi otvarala novu temu UKOLIKO GODINA SU VAM DECA PROPRICALA? mojoj maloj jako slabo ide.sve razume koliko vidim objasnjava cak i glumi da nam nesto isprica,snalazi se svim mogucim nacinima,ali...kaze mama tata kupi uzi itd.jako slabo osim mene sto sam non stop sa njom slabo ko moze da je razume.do sada se nisam plasila ali iskreno sad se malo plasim.verujem da ce da proprica ali kad?
 
Ja cerki pustim Baby tv kadagod meni zatreba dase ona na nesto uredsredi, a to i nije tako cesto. Tamo je program veoma opustajuci i veseo. Kada ne zelim da gleda tv samo okrenem na neki drugi kanal i ona se vrlo brzo okrene od ekrana. Ona ima godinu i po i jos nije ukapirala promenu kanala na tv jer ja to radim krisom daljinskim, a preko dugmica na televizoru je stavljena ukrasna samolepljiva traka. Tako sam pocela da bi na vreme shvatila da ne moze da gleda tv kada god ona pozeli i sta pozeli. Planiram i kasnije, da joj nikada ne pustim crtani na DVDu i sl. jer spadam u generaciju koja je znala samo kada se daju crtani na televiziji i tada ih i ocekivala i koja nije imala video rekorder i DVDplejer u detinjstvu. Kada smo kasnije to nabavili, ja sam bila u petom razredu i buljila u kojekakve kasete i trosila vreme na glupe americke filmove sto mi je tek sada, iz ove matore perspektive, jasno da ne valja. Zato zelim da svom detetu na vreme, dok je jos sasvim mala, osmislim zivot uz tv, a ne ispred TVa, a kada bude vec upotrebljavala daljinski i koristila plejere, tada ce veci deo dobrih navika vec biti formiran. Mislim da pustanje crtanih kad god dete trazi vodi u blejanje pred televizorom. Crtanih ima taman dovoljno, koliko je realno potrebno deci, i na kanalima raznih televizija. Pa zar nije bilo lepse one pre, pre dnevnika crtani, pa u krevet u toku reklama, pa se roditelji vrate u sobu da odgledaju dnevnik. Mislim da dete koje ne gleda kasete uopste nije uskraceno za obrazovanje i informisanje jer se realan svet saznaje iz realnosti, a ne sa ekrana, a svet bajki iz knjiga i slikovnica (uz roditeljsku elokvenciju), a ne sa ekrana. I jos jedna dobra stvar je putovanje. Svako skoro ima para da tu i tamo otputuje (ne mislim na napucane turisticke aranzmane, vec negde blizu) i da detetu to bude visestruko korisno i mnogo zanimljivije od televizije. A tek zainteresovano caskanje sa detetom, to je umetnost koju nijedna televizija ne moze nadmasiti.
 
Poslednja izmena:
i jos jedno pitanje da nebi otvarala novu temu UKOLIKO GODINA SU VAM DECA PROPRICALA? mojoj maloj jako slabo ide.sve razume koliko vidim objasnjava cak i glumi da nam nesto isprica,snalazi se svim mogucim nacinima,ali...kaze mama tata kupi uzi itd.jako slabo osim mene sto sam non stop sa njom slabo ko moze da je razume.do sada se nisam plasila ali iskreno sad se malo plasim.verujem da ce da proprica ali kad?

Moja cerkica slucajno mrmlja na slican nacin sa godinu i po, ali ja do sada (bila mi je mama dugo na pomoci oko bebe do pre tri dana) nisam nista razaznavala kad ono, odemo juce u prodavnicu i ja skontam jog za jogurt, mikca za mlekce, plu za plazmica... nece, dami, oce, amo... pa vrlo jasno medaaaa... Tako da..ne brini, sin moje gazdarice kod koje sam zivela pre deset godina imao je tri i po godine i znao samo rec baba. Poceo da "prica" kada je napunio 4 i sada evo normalan je momak i dobar djak. Individualna stvar.
 
e bas ti hvala.iskreno bas sam pocela da se brinem vise.mislim sve aj sace aj sace,pa mozda sto u uci dva jezika istovremeno.ali dobro je znaci samo da cekam vreme da prodje.radimo sa njom ali bas joj tesko ide.zato sam joj uzela i nase crtace da ne gleda ovde na tv. tri praseta,crvenkapu,pepeljugu itd.iskreno ponekad je ukljucim da mi se glava malo odmori od nje.a ono poce da me zapitkuje o zaljubljenosti po nesto.cula sigurno u pepeljugu ili uspavanu lepoticu pa sam joj te crtace za sad ukinula.iako nezna da prica kaze(ma zaube tama ti zaube mama ti zaube itd) u prevodu dali je tata zaljubljen u mamu mama u tatu a ona je zaljubljena itd.pa pocela da trazi da se ljubi da kazem filmski u usta pa dok sam je to izbbacila zivce mi je pojela.lepim nije uspelo kaznom os manje pricom nevredi i na karaj krajeva neznam koliko je ispravno ali sam je rekla da ce bube da je pojedu zube i da budu sve crni ako poljubi nekog u usta to je upalilo
 
e
kupio sam svojoj cerkici ( 3g) crtani
leteci medvedici

odlican crtani, ima podosta interesantnih situacija i podosta je realan ( ako izuzmemo cinjenicu da su to leteci medvedi i neke lasice, zmije koje piju sok i sl :) )

i uzeo sam i " linija" znate ono : mmmmm daaaaa

e taj :)

ima tu jos crtaca, koje je dobila, al mogu vam reci jedno
gledala bi non stop, al onda : crtani je odneo tata na posao, ostao kod babe, pokvario se i sl.

ove pepeljuge, snezane , crvenkape gleda u slikovnicama, tako da jos ne kupujem te vrste, to su bajke se fabulom, a mislim da joj je jos rano za tako nesto.

ja sam voleo da gledam TV, a voleo sam i da budem po ceo dan napolju, i kad su mi nesto branili, nije mi bila drago, tako da sad pokusavam da nekako izbalansiram i odgoj i dopustanje nekih stvari koje su meni branjene (npr)

jednino izbegavam da gleda ove pikacue i teletabise svojevremeno
a i grand
 
Moj sin gleda TV :D
mislim, nije u fazonu da sedi ispred TV-a i bulji, nego je TV ukljucen, on se igra i ponekad pogleda. Ima samo Fireman Sam, to kada pocne na TV pocinje da se dere od srece, znaci vristi :lol:
Odavno vec zna sam da ukljuci TV sa daljinskim i da mu radi sta god hoce... ima godinu i po, ... sada je vec profi master dugmica.

Nemam pojma... ne znam sta je dobro, mislim da nije OK decu potpuno izolovati, praviti se da odrastaju pre 20 godina, ali nije OK ni zlostavljati TV program. Osim toga i ja volim nesto da gledam na Tv-u i ne smatram da sam manje pametna zbog toga... ***, ne mozes iskoristiti svaki momenat u zivotu za napredak, mora covek malo i da iskulira.

Inace, moj sin je vrlo napredan (intelektualno) i mislim da ne mogu roditelji manje pametne dece da se pravdaju na televizore... mislim, to sto je ukljucen TV ne znaci da ja ne radim sa mojim detetom ili vama kojima je iskljucen TV da stalno radite sa vasom decom... jel tako :)
 
To su po meni opasne stvari..klinac od 10 godina se ponasa kao da nema u prostoriji nikoga..pored nas..7-8..ako neko prica on se dere tiiiisiiina..cuuutii:evil:uh sto nije moj:evil:
Licno mi se uopste ne dopadaju novi crtaci..sa novijom sinhronizacijom..tako da bi pustao nesto starije produkcije i u granicama normale..sa filmovima za taj uzrast.
 
e
kupio sam svojoj cerkici ( 3g) crtani
leteci medvedici

odlican crtani, ima podosta interesantnih situacija i podosta je realan ( ako izuzmemo cinjenicu da su to leteci medvedi i neke lasice, zmije koje piju sok i sl :) )

i uzeo sam i " linija" znate ono : mmmmm daaaaa

e taj :)

ima tu jos crtaca, koje je dobila, al mogu vam reci jedno
gledala bi non stop, al onda : crtani je odneo tata na posao, ostao kod babe, pokvario se i sl.

ove pepeljuge, snezane , crvenkape gleda u slikovnicama, tako da jos ne kupujem te vrste, to su bajke se fabulom, a mislim da joj je jos rano za tako nesto.

ja sam voleo da gledam TV, a voleo sam i da budem po ceo dan napolju, i kad su mi nesto branili, nije mi bila drago, tako da sad pokusavam da nekako izbalansiram i odgoj i dopustanje nekih stvari koje su meni branjene (npr)

jednino izbegavam da gleda ove pikacue i teletabise svojevremeno
a i grand

linea,odličan crtani,ja ga zovem barum barum...ali mislim da je to više za odrasle...ja se cepam svaki put kada gledam,imam celu kolekciju...
 
to sto je ukljucen TV ne znaci da ja ne radim sa mojim detetom ili vama kojima je iskljucen TV da stalno radite sa vasom decom... jel tako :)[/QUOTE]


e ove su ključne rečenice...znači može tv da bude uključen,ako dete ima zanimaciju i to je samo sporedna stvar,ako dete može lepo da se zabavi i igra bez tv-a...naravno po koji crtać pogledati nije nikakvo zlo,da ima nekoliko izabranih da to voli da gleda,ali kao što je georgeju pisao da tv ne bude opsesija...samo jedan vid zabave i to je to...recimo pre neki dan kada sma menjala kanale i stigla do Animal Planet,moj sin tokom igre u trenu se zaustavio i počeo da gleda životinje,i da pokazuje prstićem na njih i priča na svom jeziku,uspostavio neki kontakt...od tada jedanput na dan ja njemu pustim Animal Planet da gleda,on se igra usput,ali kada npr.čuje slona,odmah se okrene prema ekranu,pokazuje,nešto priča,pa posle nastavi sa igrom...po meni takve reakcije su sasvim okej,samo da se ne navikne da mu igra bude blejanje u tv...
 
e svašta...upravo o tome pričam...ako već bleji pred tv,neka to bude nešto zabavno ali i edukativno u isto vreme...ja sam primetila već odavno da deca fantastično reaguju na životinje,ne koriste ih džabe psihoterapeuti i slično...a toliko se toga i nauči pored tih kanala....kažem moj mališa je fantastično odreagovao...slon mu je omiljen,verovatno zbog zvuka koji proizvodi,i mačke,mislim i na velike i male...a inače se tako lepo zabavlja,istražuje po kući,sada je već počeo da slaže kockice(9 i po meseci),i Fisher Price loptice,koje se mogu rastaviti na 2 dela,pa može da se pravi toranj,polulopte i slično,sada on to istražuje pa mu je veoma zabavno kada nešto uspe da uradi,recimo da složi od najvećeg do najmanjeg sve polulopte jednu u drugu...a tv,pa sad,više je uključen komp,pa mu puštam pesmice,brojalice,bajke...ponekad pokaže na komp,i nešto kao priča,veovatno reaguje na muziku,priču,pa nastavi sa igrom...
 
Fifi i cvetici je super crtani. Traje 10 minuta i sadrzaj je odlican. Moj sin voli da gleda i Doru, imamo je na engleskom, pa sve ponavlja i pita sta znaci. Ovi ostali novokomponovani crtaci mi se ne svidjaju, a ni tv nije puno ukljucen.
 
Aj kad smo kod ove teme,imao bih jedno pitanje.Cerkica ima 3 godine i obozava da gleda diznijeve i druge dugometrazne crtace,ali da su sinhrinizovani.Medjutim to je toliko lose odradjena sinhronizacija da se pola uopste ne razume.Cuo sam da su susedi hrvati napravili odlicnu sinhronizaciju za razliku od nasih koji su samo preko engleskog ubacili srpski.Pitanje:Kako da nabavim hrvatske sinhronizacije,tj cele crtace (Lepotica i zver,pepeljuga,Snezana,cista klasika).
Hvala unapred.
Tata
 
Moj Stefi od 4 god,igra komp,i ne znam kako da se izborim sa njim,aj sto igra razne decije igrice..nego sad vise nece te,nego hoce ozbiljnije,pa posto dosta zna na kompu,ukljucuje sam Mohu,Wolfenstein...itd,koje sam sad sakrila,ali je jednu uspeo da pronadje-kako nemam pojma..
A sto se tice TV,kod nas je stalno upaljen..pa sta mu privuce paznju..evo sad gleda Popaja,pa se malo igra,pa baci pogled i tako...Voli MTV,a pored Branka Kockice omiljena mu je pesma od Mansona-This is the new shit...i mnoooogoo me voli.....zivahno moje malo....
 
Ja sam uspešna u ograničavanju kopjutera. Zna se 45min. I to je lepo prihvatila samo pomoću par ozbiljnih razgovora i objašnjenja kao sa odraslom osobom.
Zato je sa crtaćima druga priča. Sve češće ujutru imamo neprijatne scene jer bi ona radije da gleda crtane nego da se umije, ide u WC i doručkuje. No sada sam stalno kući pa ćemo to nekako ispraviti. Sreća pa je takva samo ujutru. Inače još uvek ako kažem idemo napolje u dvorište, šetnju i sl. sve to ima prednost nad crtaćima. Podjednako voli i emisije o prirodi.
 
i jos jedno pitanje da nebi otvarala novu temu UKOLIKO GODINA SU VAM DECA PROPRICALA? mojoj maloj jako slabo ide.sve razume koliko vidim objasnjava cak i glumi da nam nesto isprica,snalazi se svim mogucim nacinima,ali...kaze mama tata kupi uzi itd.jako slabo osim mene sto sam non stop sa njom slabo ko moze da je razume.do sada se nisam plasila ali iskreno sad se malo plasim.verujem da ce da proprica ali kad?
Moj Stefan ima 22 meseca i jos ne prica. Ponavlja reci kao papagaj, ali sve skraceno. Juce je rekao PATIKA i to mu je prva dugacka rec koju je rekao ispravno. Inace nekad treba da ga desifrujem kad mi nesto objasnjava, nekad mi cak i ne uspe da ga shvatim. Svi me pitaju kada ce propsicati, ali ja se ne brinem ni najmanje...
Sto se tice teme, Stefan voli da gleda 3D crtane, poput Majstor Boba, onda nekih koalica i sl. I obozava da gleda Ulicu Sezam, ja mislim da je to veoma dobra emisija za decu. Inace ga nista ne zadrzi ispred TV-a duze od 15 min. i to mu je sasvim dovoljno... Voli da gleda i emisije o zivotinjama, narocito o majmunima. A par puta mi se desilo da gledam neki film, i ukoliko se pojavi scena gde se neko tuce on trazi da prebacim. Pametnica mamina...:heart:
Obozava da gleda Vobote, to je dugometrazni crtac, isto ta varijanta 3D, i njega odgleda od pocetka do kraja, a mislim da ne traje ni sat vremena...
 
Pre neki dan sam na TV Jesenjin gledala neku vrlo cudnu emisiju. Prvo intervjuisu decu i prikazuju neke njihove smesne odgovore. Ja sam pomislila da je rec o decijoj emisiji. Sledeca scena neki cikica sedi na stolici i prica vic. Opet sam pomislila da je rec o nekoj sali za decu dok nisam cula kakav je vic u pitanju... Sve ce vam biti jasno kad kazem da se vic zavrsavao ovako
" Moj unuk ce garant biti ili lekar ili pilot, po celoj kuci su spricevi, a on samo vice hajde baba da letimo..."
Pa opet prikazuju decicu, pa opet scena gde 3 devojke pricaju vic a prvi je pocinjao sa " On mi stalno dira sise"
I sad roditelj pomisli kako je to decija emisija, pusti dete da gleda i dete ima sta i da cuje.
Posle mi je brat pricao da je gledao tu emisiju i da su intervjuisali decu uzrasta 1-2 razred sa pitanjima poput - Sta te prvo privuce na muskarcu, imas li decka i sl. Strasno.,..
 
E pa evo da odgovorim na oba pitanja.
Pustala sam cerku da gleda crtace, ali ne sve, po npr. 1.5-2 sata dnevno od neke 4. godine, prosto iz razloga sto bi se ona posle igrala svojim igrackama ili neke igre ili onoga sto je videla i nije je ni zanimalo da duze gleda, a tako je i danas. Ima 9 godina.
Prve krace recenice su krenule sa 15 meseci, propricala je sa 1.5 godinu sta zeli itd., a sa 2 je znala vec sve da objasni sta hoce ili nece, sta joj se svidja, i bogatila je svoj recnik pesmicama, pricama koje sam joj citala do 6. godine, posle je krenula sama, i sada cita sve sto joj dopadne, posebno voli knjige za svoj uzrast, van lektire koje uzme iz skolske biblioteke, cak i vise nego casopise i stripove
Da bi ti dete sto pre progovorilo, uzmi one slikovnice-bajke sa malo teksta, pa ih citaj i ponavljaj detetu radnju i likove, a posle prepricaj i izvlaci zakljucak ili pitaj nesto.
Tako ce ono imati potrebu da nesto kaze a posto ce biti ponovljeno nekoliko puta uspece ili mu pomozi sve dok se ne uhoda da samo kaze ili ponovi
I slusanje i pevanje decijih pesmica je prava stvar
Nas dve i dan danas znamo sve pesmice koje smo pevale od njene 3. godine
Ili bar ja, a ona cim cuje mene odmah se podseti
 
Pre neki dan sam na TV Jesenjin gledala neku vrlo cudnu emisiju. Prvo intervjuisu decu i prikazuju neke njihove smesne odgovore. Ja sam pomislila da je rec o decijoj emisiji. Sledeca scena neki cikica sedi na stolici i prica vic. Opet sam pomislila da je rec o nekoj sali za decu dok nisam cula kakav je vic u pitanju... Sve ce vam biti jasno kad kazem da se vic zavrsavao ovako
" Moj unuk ce garant biti ili lekar ili pilot, po celoj kuci su spricevi, a on samo vice hajde baba da letimo..."
Pa opet prikazuju decicu, pa opet scena gde 3 devojke pricaju vic a prvi je pocinjao sa " On mi stalno dira sise"
I sad roditelj pomisli kako je to decija emisija, pusti dete da gleda i dete ima sta i da cuje.
Posle mi je brat pricao da je gledao tu emisiju i da su intervjuisali decu uzrasta 1-2 razred sa pitanjima poput - Sta te prvo privuce na muskarcu, imas li decka i sl. Strasno.,..

Strasno, sreca pa tu TV ne gledamo, jer ionako milsimo da je smece
Kako bi se uopste moglo uticati na medije da prilagode sadrzaje krajnjim korisnicima kada su deca u pitanju, posto je jasno da nasoj deci poturaju svasta sto za njih nije niti primereno niti dobar primer ponasanja:rtfm:
 

Back
Top