Šta mislite o WWII

sta mislite da li smo trebali da budemo u sili osovine ili smo bili u pravu kada smo se svrstali protiv Hitlera

Za pochetak 3 stvari:
- ShBB-KBB (shta bi bilo - kad bi bilo) analize proshlosti su jako nezahvalna stvar. Specijalno nezahvalna kod nas i na nashim prostorima gde nikada nije izvrshena ideoloshki nepristrasna analiza WWII (do 90-tih smo imali hiper-komunistichku interpretaciju - od 90-tih turbo-chetnichku, a obe su u stanju da generishu zapenjeno-zastranjene interpretacije a ne objektivne analize dogadjaja).
- Pored toga, sedeti u toplom domu (zivele BG toplane :mrgreen:) pijuckati sokic/pivce/vince/rakijicu i komentarisati/osudjivati/podrzavati odluke ljudi koji su u jako gadnim vremenima i pod pritiskom situacije od nedovoljog broja informacija (nikada ne zaboravite da tadashnji politichari NISU znali ono shto nama istorija servira kao poznat podatak) je najblaze recheno hipokrizija.
- Pisanje texta koji se time bavi je nazalost vishe domen SF-a i imaginacije nego nekakvog argumentovano/nauchnog rada i zalaganja. Ali hajdemo malo i tako.

Ali na konkretno pitanje:
Shta bi se dogodilo da se smo se SVRSTALI uz Hitlera ?
1. Po "sugestiji" Staljina Komunistichkoj Partiji Jugoslavije koja bi gotovo sigurno usledila posle napada III Raiha na SSSR u Srbiji bi bio podignut ustanak od strane Tita & Co.
2. Ustanak bi po prirodi gotovo sigurno imao drugachij oblik (vishe sabotaza manje vojnih formacija).
3. Nemachka bi na unishtenje svojih resursa na balkanu gotovo sigurno odgovorila krshenjem delova ili mozda chak i celog sporazuma sa KJ.
4. Reakcija "prostog plebsa" na te mere bi gotovo sigurno izazvala animozitet prema Nemachkoj chime bi ustanichkim snagama bio osigurano ako ne nesmetano ono sigurno plodonosno delovanje.
5. Poshto kralj i kraljevska vlada NEBI bili u Londonu za zapadne saveznike celokupna KJ bi bila kvinslishki/neprijateljski rezim. Od njih ustanichke snage ne bi mogle da dobiju pomoc niti bi Saveznici uopshte bili u mogucnosti da im pomognu.
6. Od 1943-ce pa na dalje SSSR bi celokupnu energiju posvetio ono me shto je Staljin zvao "kvalitetnom bezbednosnom koridoru" oko SSSR-a (drugim rechima satelitskim drzavama koje ce biti bafer prema nekim novim napadima) i izlazu na topla mora.
7. Zbog prethodnog na pregovorima sa zapadnim saveznicima ce se najverovatnije traziti cela ili barem deo KJ kao svoja interesna zona. Ko zna istoriju seca se salevete na kojoj je napisano "Jugoslavija vi 50% mi 50%". Ovaj put bi ta podela bila podela ne interesnih sfera nego najverovatnije fizichke teritorije.
8. Samim time Srbija, delovi Bosne (mozda cela), Crna Gora i Makedonija bi SIGURNO bili deo te satelitske komunistichke tvorevine. A kako bi Tile teshko odustao od Kumreoveca :hahaha: mozemo slobodno rachunati da bi granice te tvorevine bile bliske granicama SFRJ.
9. Kako bi Kralj i kraljevska vlada bili proglasheni za izdajnike od strane svih saveznika komunistichki teror ne bi imao nikakva ogranichenja ili superviziju od strane zapada (chak ni nameshtena sudjenja ne bi morala da se odrzavaju.
10. Zbog iluzija i loshih podataka koje je imao Staljin bi najverovatnije likvidirao veoma veliki deo populacije NDH.
11. Kako Tile 1945-46 (vec kad bi se rat zavrshio) ne bi ima 1+ miliona ljudi pod svojom komandom NITI mogao da tvrdi da je samostalno oslobodio SFRJ ne bi postojali ni elementarni uslovi da se kaze istorijsko NE. Samim time ta SFRJ bi bila jedan od mnogobrojnih poslushnika centralne vlasti Moskve.

Sad:
-Da li bi luke na toplim morima (Boka Kotorska) omogucile SSSR-u josh agresivniju politiku prema zapadu ?
-Da li bi josh jedna zitnica (Vojvodina) omogucila bolji progres Warshavskog pakta ?
-Da li bi SFRJ mozda dizao nekakvo "Beogradsko prolece" 1968 ?
Sve ove prognoze su JAKO nezahvalne za davanje.
 
Slažem se da su prognoze nezahvalne za predviđanje već prošlih vremena u nekakvom drugačijem scenariju.

Ali, nije da su baš svi bili bez vizije i informacija.
Ne treba zaboraviti da je knez Pavle, nakon što je dobio ponudu od Hitlera za pristupanje paktu, pro otišao u London i otvoreno pitao Engleze: "Ako mi odbijemo pakt sa Nemačkom, i ona nas napadne, da li ćete uputiti svoju armiju na jugoslovenski front da nam pomognete da se odbranimo?" Englezi su mu rekli da oni nisu u mogućnosti to da učine.
Onda je knez Pavle otišao u Berlin, dočekan od Hitlera i nemačkih vlasti, kao izuzetno visok gost, uz neviđene počasti, kakve ni Musolini nije tamo dobio.

Knez Pavle je imao nameru da pregovara sa Hitlerom o uslovima ulaska, tj. da naše članstvo bude što je moguće labavije. Međutim, pregovora nije bilo. Hitler je sam dao takvu ponudu, da je to bilo i više nego što se knez i usuđivao da traži.
Jugoslovenska vojska nije imala obavezu da ide na frontove koje bi alijansa otvarala. Jedino je trebala da čuva svoju teritoriju od prodora saveznika. (Kasnije, ako bi saveznici ipak ušli, a ušli bi, u Jugoslaviju, hebi ga, nismo uspeli da ih zadržimo)
Nemačka vojska ne bi imala pravo da ulazi na teritoriju Jugoslavije bez poziva njenih vlasti.
Jedino bi se koristila teritorija Jugoslavije za transport u snabdevanju frontova, uglavnom afričkog fronta.
Hitler je ponudio i ozbiljno teritorijalno proširenje Jugoslavije.

Jasno je da tu velike iskrene ljubavi između Nemaca i našeg dvora i vlade nije bilo. Sigurno bi se naše vlasti tajno dogovarale sa Englezima o izdaji Nemačke u odsudnom trenutku, tj. propuštanju savezničkih trupa preko naše teritorije. To bi ih sigurno aboliralo od članstva u paktu, za koji nisu ni ratovali ni na jednom frontu.

Naravno, da nije bilo ni ljubavi sa komunističkim SSSR-om. I to bi zapadni saveznici sigurno iskoristili. Da su mogli mirno da pređu preko naše teritorije, i otvore južni front na granicama rajha (usput bi sigurno i naša vojska ušla ušla u rat na strani saveznika), ne bi Sovjeti bili u poziciji da traže neki deo Jugoslavije, da se stavi pod njihovu kontrolu, jer su se tada još uvek bakćali odbranom Moskve, Staljingrada i Lenjingrada. Nisu bili ni blizu granica rajha. Mislim na period nakon sloma Nemaca u bici kod El Alamejna i savezničkog iskrcavanja na Siciliju.

KPJ bi vrlo verovatno postala teroristička organizacija. Međutim, ubeđen sam da nikada ne bi postali toliko jaki i popularni, da steknu neko ozbiljnije uporište u narodu. Bez toga bi bili šaka bolesnika koju bi vlasti uništavale i kao nemački, i kao engleski saveznici, jer komunisti nisu odgovarali nijednima, a Staljin je bio daleko.

U isti koš sa komunistima bi bili stavljeni i svi ostali pokreti poput ustaškog, balističkog, mladomuslimanskog i dr.
Znači, nikada ne bi ni došlo do okupacije naših teritorija, do stvaranja zločinačke NDH, do građanskog rata između Srba (četnici i partizani), do gubitka 2.5 miliona života, uglavnom civila.

Nakon rata, Jugoslavija bi bila i dalje kraljevina, koja bi imala ugled na zapadu, za koju bi se sigurno izdvajala sredstva, kao što su izdvajana za druge zemlje.
I, uopšte, danas bismo bili jedna razvijena zapadna zemlja, ustavna parlamentarna monarhija, kao i druge u Evropi.
Dalje, ne bi se ni stvorio komunistički Varšavski pakt, jer bi saveznici u toku rata pregazili ostale zemlje trojnog pakta, pre nego bi Sovjeti i stigli do centralne Evrope.

Evo, recimo, to je moja prognoza ŠBB-KBB.
 
Haha, kako znaš da ubaciš provokaciju...Mada, kad bolje sagledaš...Gadno je ušta se svet pretvorio i ka čemu ide...Odabrali smo,TJ.SVET, sporu smrt...Uz Hitlera bi to bilo brzo samoubistvo.
 
sta mislite da li smo trebali da budemo u sili osovine ili smo bili u pravu kada smo se svrstali protiv Hitlera

Да смо били уз Силе осовине, Хрвати и Словенци би први дочекали "Браћу Русе" да их ослободе од "Србо-четничке" окупације.
Како год да је биоло, Руси су ушли у Београд, па је боље што смо их дочекали као савезници него као непријатељи.
 
Да смо били уз Силе осовине, Хрвати и Словенци би први дочекали "Браћу Русе" да их ослободе од "Србо-четничке" окупације.
Како год да је биоло, Руси су ушли у Београд, па је боље што смо их дочекали као савезници него као непријатељи.

..nemoš ti bre..z nas pa to ti je...ko vam kriv pa se qhurcite protiv dojčera....ali markice ...eeeeeee to je vec nesto drugo...nitko se nije zalio kad je "dem" na ovim prostorima bila jedina vazeca valuta..Itler ne moze a dojčmarka moze..e pa to ti je...nego vidi ti ovako..kad vec spominjem ...svi ti iz ove Itlerove ekipe imaju istu valutu....mi kunu..talijanci..liru..dojčeri..marku..japanci..jen..jedno "Vi"..dinar...morat cete nesto promijeniti..vidis da ne ide...
 
Haha, kako znaš da ubaciš provokaciju...Mada, kad bolje sagledaš...Gadno je ušta se svet pretvorio i ka čemu ide...Odabrali smo,TJ.SVET, sporu smrt...Uz Hitlera bi to bilo brzo samoubistvo.

sa boldovanim delom se ne slazem
ja mislim da smo i "mi" prisli silama osovine da bi ona tada garant pobedila i....
bolje da ne nastavljam, jer mi pade na pamet sadasnja situacija ... ko zna gde bismo sada bili...
 
iz ugla tragicnih desavanja devedesetih na teritoriji sfrj, stvarno je tesko spekulisati a ne zastupati neku sadasnju politicku opciju.
racuna se samo ono sto se desi ili desilo.
e, sad. nesto razmisljam o zavrsetku rata i jasnoj opredeljenosti amera da ostanu vojno, ekonimski i politicki u evropi, pa i po cenu konflikta sa pravom pobednicom rata rusijom koja je i podnela najvece ljuske i materijalne zrtve. tako su ameri stali u gard, prigrlili porazenu nacisticku nemacku, ekonomski je podigli na noge, pa je i JFC u berlinu 1961. uzvuknuo na nemackom "ja sam berlinac", a u publici prakticno dve trecine naciosti.
da je bili kako treba, a nije bilo sto nije moglo, ameri bi posedali u brodove i avijone i lepo se vratili kao u WWI kuci, go home jenki, a na prostorima nemacke talasala bi se zitna i hmeljna polja sa ruski govorecim upravnicima, bar 500 godina. i bio bi mir pa i nama devedesetih,
sve ovo konstruisem jer smo mi navedenih devedesetih popili gorku, genocidnu pilulu od strane eu na celu sa prejakom nemackom, koja od ekonomske snage vise nije znla gde udara, i od strane amera. bilans njihove volje ovde je 100.000 mrtvih nasih sugradjana, materijalna steta mozda i 200.000.000.000 dolara.
 

Back
Top