Grci, vas trazim !!!

  • Začetnik teme amaranta zr
  • Datum pokretanja
amaranta zr:
Goscica:
mshone:
amaranta zr:
Kontakt. Potreban kontakt.

giati thelete synandisi kuria?
a šta to znači :( :?:

Zasto zelim kontakt sa nasim covekom koji zivi u Grckoj? Zato sto u Atini zivi moja najbolja prijateljica, i potreban mi je cvrst razlog da tamo otputujem sto pre. A nema cvsceg (razloga, naravno) nego da upoznam jos nekog...
kserete ta ellinika kala kyria?eistai kyrua i despinida?pwsw hronwn eistai?
 
boricio:
slab ti je grchki mishone. ya namatis tin glosa kala prepi na se pola hronja stin elada.
vevea, kai ego nomizo etsi, alla den eiha tin efkeria na eimai stin Ellada kai ola poy kserw-ematha edo sto Veligradi.Tha ithela na pao, alla i douleia moy den einai toso efkoli kai den moy dini arketa ta lefta.Polla hairetismata!
 
Goscica:
mshone:
boricio:
slab ti je grchki mishone. ya namatis tin glosa kala prepi na se pola hronja stin elada.
vevea, kai ego nomizo etsi, alla den eiha tin efkeria na eimai stin Ellada kai ola poy kserw-ematha edo sto Veligradi.Tha ithela na pao, alla i douleia moy den einai toso efkoli kai den moy dini arketa ta lefta.Polla hairetismata!
i ja tebi :D :lol: :P

No-no!Izvinjavam se sto smo zapostavili damu ili damicu.Nismo imali nameru da uvredimo bilo koga.Jednostavno, kolega je uputio opravdane kritike na moje znanje grskog jezika i ja sam iskoristio priliku da se popravim.U svakom slucaju, puno pozdrava i goscici
 
boricio:
a fu ise agramati re.ti nasupo tora? an den kseris tin glosa mas,min kuvedijazis tote. ade bravo!ela re ke esi aksiomatike,pes tis kati,ego prepi nafigo tora,dulevo nihtes. JA HARA!

apo poy eisai vre file moy?eisai Servos i Ellinas?To idio moy kanei,to spudeo einai mono na mporoume na kouvendiazomai, i sta Servika i sta Ellinika.Ti duleueis?Pou meneis?Pes mou kati gia `sena.Elpizo oti mporeis na moy dinis tin efkeria na eksaskoumai sta Ellinika, kai na mporoumai na millisumai ligaki.Polla hairetismata!
 
Goscica:
Hvala, pozdrav i vama, ma lepo mi da vas slušam (čitam)na grčkom....sad to što ništa ne razumem....ma nema veze.. :wink: :D
Oprosti sto smo te izostavili iz komunikacije, ja koristim priliku da treniram, pa se kao pijavica kacim za svakoga ko progovori na Grckom.odakle ti na ovom forumu?interesuje te nesto odredjeno ili tek onako, zalutala kao crvenkapica?
 
mshone:
Goscica:
Hvala, pozdrav i vama, ma lepo mi da vas slušam (čitam)na grčkom....sad to što ništa ne razumem....ma nema veze.. :wink: :D
Oprosti sto smo te izostavili iz komunikacije, ja koristim priliku da treniram, pa se kao pijavica kacim za svakoga ko progovori na Grckom.odakle ti na ovom forumu?interesuje te nesto odredjeno ili tek onako, zalutala kao crvenkapica?
Ma volim Grcku,znas, cesto zamisljam sebe kako se ljuljuskam u nekom drvenom camcicu,noge mi u vodi,zabacila stap, nakrivila slamnati sesir(onaj sa sirokim obodom)i....uzivam.A preko puta mene Zakintos...
 
ELA RE MISHONE,SERVOS IME,DEN IME ELINAS.MENO STO REYKJAVIK-ISLAND.DULEVO STIN MIA TIPOGRAFIKI ETERIJA. PALJA EHO ZI STIN ELADA 7 HRONJA.STIN KRITI-HANIJA.PRIN TRIJA HRONJA EHO METAKOMISI STIN ISLAND,EPIDI EDO VGAZO KALITERA LEFTA. EHO ZI KE STIN KIPRO DIO HRONJA.EKI MILANE DIJAFORETIKA.OPOS MILANE STIN VRANJE STIN SERVIJA.EGO IME APO TIN BOR,DIJAKOSA SARANDA KILOMETRA APO TIN VELIGRADI.APO PU ISE ESI?KE ELA MILISE MU OTAN EHIS HRONO. HARIKA PU ENFANISTIKES. HERETIZMATA-BORIS!!!
 
boricio:
ELA RE MISHONE,SERVOS IME,DEN IME ELINAS.MENO STO REYKJAVIK-ISLAND.DULEVO STIN MIA TIPOGRAFIKI ETERIJA. PALJA EHO ZI STIN ELADA 7 HRONJA.STIN KRITI-HANIJA.PRIN TRIJA HRONJA EHO METAKOMISI STIN ISLAND,EPIDI EDO VGAZO KALITERA LEFTA. EHO ZI KE STIN KIPRO DIO HRONJA.EKI MILANE DIJAFORETIKA.OPOS MILANE STIN VRANJE STIN SERVIJA.EGO IME APO TIN BOR,DIJAKOSA SARANDA KILOMETRA APO TIN VELIGRADI.APO PU ISE ESI?KE ELA MILISE MU OTAN EHIS HRONO. HARIKA PU ENFANISTIKES. HERETIZMATA-BORIS!!!
Ela file mou!To onoma mou einai Nenant.Eimai trianda dio, kai eimai apo to Prokuplje.Ksero kala pou einai to Bor kai ksero poly kala pos milane sto Vranie/imoun ekei kata ton polemo hilia eniakosia eneninda enia kai gnorizo kala tin glosa tous.Prin apo dio hronia imoun stin stratiotiki akadimia/opia teliosa prin apo 10 hronia/ sto sholio tis Ellinikis glosas kai apo tote den milisa sta Ellinika.Diavasa ena vivlio apo ton Rompert Ladlam sta Ellinika kai auto einai ola.Duleuo edo, sto Veligradi, eho tin oikogenia-tin suzigo mou kai dio mikres kores.Tora eimai lohagos/opos lene ston Elliniko strato/-auto einai to vathmo mou.Eimai pyrovolikos aksiomatikos, alla douleuo tora stin mia ypiresia, ston strato mas.
Hairomai poly pou theleis na milas me emena sta Ellinika.polla hairetismata!mshone
 
ELA RE NENADE!ESI,OPOS TIPOTA,MIA MERA,OTAN NABUME STIN ,NATO',PREPI NA METAKOMISIS STIN ELADA SAN TO METAFRASTIS.KE AN TA PAS PRIN,MIN TUS LES OTI ISE AKSIOMATIKOS,EPIDI,TA SKEFTUNE FU ISE KATASKOPOS,IDIJETERA STIN KRITI.ECI OPOS EMATES TI GLOSA,SE TRIS MINES KATO,NA BORIS NA MILISIS TELIA.IKOGENIA SU DIJAFERETE KATOLU JA ELENIKI GLOSA?EHUNE KANI PROSPATIJES? KRIMA INE AN DEN TA KANUNE,EPIDI EHUNE KALO DASKALO.PEZ MU,MILAS KA MIA ALI KSENI GLOSA,EKTOS ELENIKA?KE PALI,MIPOS BORIS NAVRIS MIA DULJA STIN VELIGRAI,SAN ELAFRROS METAFRASTIS,VEVEA,STIN PART-TIME?IPRHUNE POLES ELENIKES ETERIJES STIN HORA MAS,KE HRIJAZUNE POLIGLOTIKUS ANTROPUS.KITAKSE LIGO,KE ISOS TA BORESIS NA TAKSIDEVIS STIN ELADA,KE TA PLEROTIS JA AFTO.EGO EHO FIGI KATO STIN 1995,KE HRJAZOMUNA PERIPU TRIJA HRONJA JA NA BORESO NA MILISO KALA.OMOS,STIN ARHI DEN IKSERA TIPOTA.ARHISA APO MIDEN.KE TORA EHO ALO PROVLIMA! DEN BORO NA TIS KSEHASO!!!TELEFTEA FORA MILISA PRIN 3 HRONJA,KE PALI NOMIZO FU IME KALOS AKOMA.AN ELENIKA BENI MESA STO AFTIJA SU MIA FORA,DEN KSEFANIZETE EFKOLA META.LIPON,TORA FEVGO JA DULJA,KE NA TAPUME KSANA!POZDRAV OD BORISA!!!
 
ela Borise,
signomi, den imoun edo sto Veligradi autes tis imeres kai den mporesa na sou apandiso amesos.euharisto poli gia ta logia sou.Autoi anthropoi pou me estilan sto sholio tih Ellinikis glosas, nomisan oti auti i gnosi tha einai poli skopimi gia tin ipiresia mou.Tote, ego den imoun toso eksantlimenos (eipa kala?)me ta Ellinika, alla, otan perase o hronos, ego eida oti auti einai mia poli omorfi glosa. Ta Ellinika, opos les eseis, bike sta autia mou kai ego eimai poli haroumenos gia auto pou den mporo na ta ksehaso.Prin na arhisoume na perigrafoume, nomisa oti ksehasa poli, tora mporo na do pos auto den einai alitia, kai kate mera, kalitero einai.
ektos apo ta Ellinika, mporo na miliso kai sta Anglika kai sta Rossika, ala ohi toso kala pou tha ithela.Kalitera milao sta ellinika.
Gia tin doulia, evlepa edo sto Veligradi, eheis dikio, poles eteries hriazonde tous metafrastus, alla tous ehoume arketa, kai ego eimai ikanopiimenos me tin douleia mou tora, kai den eho arketa hrono gia kamia ali douleia.
oi kores mou einai mikres, alla i sizigos mou ehei poli megali thelisi gia na matheni ta ellinika.Mono, i mera perasi toso grigora kai oi efkeries gia auto einai poli spanies.
Tha leme, file mou.Grapse otan eheis hrono.
 

Back
Top