POJAM BESKONACNOSTI

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

divlja-u-srcu

Poznat
Banovan
Poruka
8.396
Pozivam sve naucnike ,vernike i duhovnjake da se pozabave ovim pojmom koliko im njihove moci dozvoljavaju!Sta mislite o ovakvom poimanju stvarnosti?

“...nema nijednog cina bez beskonacnog rezultata.Kretanje nasih ruku,na primer...stvaraju vibracije u atmosferi ....Vibracije se sire u beskraj,sve dok se ne bi preneli u svaku cesticu vazduha,koji je otad i zauvek,preokrenut tom jednom kretnjom ruke.Matematicarima ..ta je cinjenica dobro poznata.Stavise ,tacno su izracunali posebne ucinke do kojih na temelju posebnih impulsa dolazi u tecnosti;tako da se moglo lako odrediti u kojem ce tacno razdoblju impuls zadanog domasaja zaokruziti zemaljsku kuglu i utisnuti se (zauvek) u svaki atom njezine atmosphere.Retogradnim racunanjem nije im bilo tesko iz zadanog ucinka,u zadanim uslovima,odrediti vrednost prvobitnog impulsa.Videci da su rezultati bilo kojeg impulsa apsolutno beskonacni,i videci da se algebarskom analizom deo tih rezultat dao dokazati,i videci ,lakocu retogradnog racunanja-ti su matematicari istodobno uvideli da sama ta vrsta analize sadrzi u sebi sposobnost beskrajnog napretka-da njenom usavrsavanju i primenljivosti nema zamislivih granica...”

Pitam prvo one upucene u nauku, da li ovo ima osnova u nekoj od teorija?
Ako nema,onda vas molim da ne shvatate bukvalno,pa mi recite sta mislite da li stvari tako stoje u materijalnom svetu,a onda mi odgovorite da li stvari mogu tako da stoje i u duhovnom svetu,po pitanju misli,osecanja,cak i reci... :D
 
Kada se razgovara o beskonačnosti, i citira izjava koja, između ostalog kaže "Vibracije se sire u beskraj", onda je svaka rasprava na tu temu besmislena.

Najprostije rečeno, to je laičko posmatranje. Ako se misli na mehaničke vibracije, tačnije je ako se kaže da se one sabiraju, poništavaju, menjaju pravac i intenzitet nego da se "šire u beskraj".

Ako je ovo aluzija na "Butterfly Effect", onda je u pitanju otkrivanje rupe na saksiji.
 
Izuzetno zanimljiva tema, ali mislim da je raspravljanje o njoj isto sto i sam Beskraj koji si postavila kao naslov ove rasprave.
Hocu da kazem da o tome postoje nagomilane teorije sto na fakultetima suve matematike, filozofije ili najbolje objasnjive fizike i astronomije.
Predmet koji raspravlja o beskonacnim nizovima, skupovima i uopste racunanju beskonacnih pojmova u matematici je Analiza I i Analiza II, ako te nesto interesuje od sirove matematicke racunice najbolje bi bilo da pronadjes ove dve knjige i da se zadubis u pojam limesa i neodredjenih integrala, (mada ti niukom slucaju ne garantujem uzivanje i zanimljivo provedeno vreme).
To su dva opsta predmeta koja se bave svim onim sto tezi beskonacnosti, jer matematici kao i samom programiranju znacajnih programa je potrebno sve ono sto ide u nedogled i to joj je jedino jos interesantno, ono sto je i samoj matematici definisano jedino u mnogim bezvrednim teorijama.
Da bi se pojam beskonacnosti definisao u nauci, bilo je potrebno postaviti mnoge pretpostavne definicije i indirektnim putem uspostaviti njihovu tacnost, jer upravo broj "beskonacno" je ono sa cim ne mozes baratati sa slobodom koliko mozes sa konacnim brojevima.
Kao sto kada od beskonacnog oduzmes beskonacno ne dobijas nulu vec broj koji nije definisan jer on takodje moze biti beskonacno.
Kao sto vidis, pojam beskonacnosti u njegovom pravom znacenju mozes susreti jedino u matematici, i mislim da je to, nazalost, jedina prirodna nauka koja ga je takvim i zadrzala i jos uvek radi na njemu.
Mada ni to u njoj nece predstavljati nekakvu mudrost, jer svodjene u beskonacnost se vrsi analizom velikog broja uzorka sa velikom teznjom ka beskonacnosti i uvek se iznova dobija nova teorija i nikad nesto konkretno, jer uvek si u resenju zadrzan oko neke priblizne vrednosti.
Svaka druga nauka je pokusala pojam beskonacnosti da ukroti na usiljen nacin, donekle su to i uspeli ali naravno samo za primarne potrebe bicima kao sto smo mi.
Teorija da je sve upravo povezano sa svacim je povezana sa fizikom, matematikom i indirektno filozofijom.
Nekada je izvedena teorema o tome da: ako leptir negde u Kaliforniji mahne dvaput brze krilima nego inace, moze kao posledicu izazvati lancani sudar u Velikoj Britaniji (naprimer), to da svako dodatno strujanje vazduha ako se dovoljno dugo proteze i krece kroz prostor moze kao posledicu izazvati nesto katastrofalno i veliko, ma koliko uzrocnik bio mali i nebitan, ali ta racunica opet tezi beskonacnosti i ne trba je primiti zdravo za gotovo.
Astronomija je pojam beskonacnog najcesce vezivala za prostor i vreme, mada vrlo cesto je tezila dostignucu neceg sto bi napravilo dovoljno veliku brzinu, i za to je proucavala nuklearne reaktore, u kojima su tezili da cepanje atomskih jezgara dovedu u direktnu vezu sa najblizim beskonacnim primerom.
E filozofija je tu izvodila mnogo, mnogo... teorija i svaka od njih je drugacija, i sto su nam epohe proucavanja bile blize to se ona sve cvrsce hvatala u kostac sa matematikom.
Zapravo filozofija ti je jedna vrsta slobodnije i recima izrecene matematike, nesto sto ce sve one prazne matematicke Terme dovesti u lepo ispisane redove nekog eseja.
Naravno beskonacnost koja je prisutna u samoj psihi i dusi coveka je nesto sto jos nisam uspela da stavim na papir, ali mislim i iskreno se nadam da je ona jedina stvarna i da ono sto nas cini ljudskim bicem mnogo vece od bilo kog beskonacno definisanog fizickog pojma u bilo kojoj prirodnoj nauci.
I iskreno mislim da ovo u nama nas cini prostranijim od samog svemira!
 
ElectraGreen:
Naravno beskonacnost koja je prisutna u samoj psihi i dusi coveka je nesto sto jos nisam uspela da stavim na papir, ali mislim i iskreno se nadam da je ona jedina stvarna i da ono sto nas cini ljudskim bicem mnogo vece od bilo kog beskonacno definisanog fizickog pojma u bilo kojoj prirodnoj nauci.
I iskreno mislim da ovo u nama nas cini prostranijim od samog svemira!


Davno nisam cula ovako divnu misao! To sam zaboravila da ti kazem! :wink:
 
Šaptač:
ElectraGreen:
I iskreno mislim da ovo u nama nas cini prostranijim od samog svemira!

Samo malo opaska: po sadašnjim saznanjima, svemir nije beskonačan. 8)


Mislim da je pojam beskonacnosti vrlo diskutabilan i povoljan za polemiku, bas zato sto on zaista fizicki ne postoji.
Ali ljudska priroda ima kao osobinu da tome tezi i da preuvelicava stvari, znas ono uzmes astronomski broj i pitas koji je iza njega, ako odes dovoljno daleko uvek ces i dalje imati konacan broj ali ako neprestano ides iza, tvoji postupci ce taj broj voditi u beskonacnost.
Coveku je uvek bilo potrebno nesto nedostizno i nesto sto je u odnosu na nas neizmerljivo.
Zato smatram, da je svemir nesto najblize toj nasoj predstavi beskonacnosti.
Mada se slazem sa tim da on zapravo u bukvalnom smislu nije beskonacan, mada njegovo neprekidno radjanje ga neprestano siri izvan njegovih granica.
Samo sto nasem znanju nedostaje informacija dokle je on rad da se prostire i do kad to planira da radi. :)
Ali dobro mi je poznata definicija svemira! :)
 
Šaptač:
ElectraGreen:
I iskreno mislim da ovo u nama nas cini prostranijim od samog svemira!

Samo malo opaska: po sadašnjim saznanjima, svemir nije beskonačan. 8)
Po danasnjim saznjanima,postoji jos oko 105 planetarnih sistema slicnih suncevom....I to samo u ovom vremenu u kojem mi zivimo,a pretpostavlja se da postoje i druge dimenzije....(koje uslovljavaju postojanje,kao vreme..)
 
divlja-u-srcu:
A sta mislis o tome da se nase dobre ili lose misli , postupci prema ljudima isto tako sire u beskonacnost?? Da pod uticajem istih radja se lanac pozitivnih ili negativih reakcija koje idu u nedogled??? :?

Mislim da se kroz prostor mogu protezati jedino fizicki signali, a da nasuprot tome nase misli i zelje ostaju zarobljenje u polju nase psihe.
Ali mislim da si ti mislila da: ako se neprestano odvija proces delovanja ljudskih bica jedne na druge, pri tom se razmenjuje broj dela kao i pozitivnih i negativnih misli, u tom slucaju se slazem da oni moraju biti bliski beskonacnom. :D
Ali takvih primera ima isto koliko i misli, prema tome ovo je samo jedan uzorak iz mora takvih.
Hocu da kazem: sve ono sto se neprestano odvija ima tenziju da se primakne beskonacnosti, tako da se misli i sve ono dobro sto cinimo mogu uvrstiti u taj skup.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top