Seljenje bez hodanja
Prikazujem rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Seljenje bez hodanja

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano Seljenje bez hodanja

Ljudi vecito hoce negde drugde da budu....
    Da lice na ljude sa drugih prostora....
    Meni je nekako uvek bilo dobro tamo gde jesam, jer sam mogao da budem ono sto jesam, uz pritisak uvek, ali su packe zavrsavale na usima, ne po glavi....

I prodje malo vremena i vidim da sam se preselio....

Ljudi su postali ono sto su hteli, nalikuju na one kojima su hteli....

I prodje ponovo malo vremena i vidim da sam se opet preselio....

Sada kao da su se vratili oni prvi ponovo u komsiluk.....

I prodje ponovo malo vremena i vidim da sam se opet preselio.

Sada vec nisam prepoznavao okolinu, nije bilo tako visokih planina u blizini....
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    Beograd je sada pun "beogradjana" uglavnom staza 2+ godina....
    Prigradska naselja takodje puna gradjana (nista bez srebrnih i zlatnih patika i jakni)
    A sela nam takodje puna gradjana....
    -----------------------------------------------------------------------------------
    Nekako svi bi da budu sa nekog drugog mesta....

Gradjani se trude da budu agresivni i "zdravi" "pametni" kao seljaci....
    Seljaci se trude da budu gradjani , da obrisu tragove sela sa sebe...

A onda prodje malo vremena i grad se napuni onima sa sela, pa mi mali gradovi izgledaju kao gradovi , a veliki gradovi kao sela....

A onda i to prodje pa mi sela izgledaju kao vikend naselja gradova, veliki gradovi kao planinska sela, a mali gradovi kao sela....

Mrzim seljenja, a eto stalno se seljakam....
    Nekako mi nedostaje grad....

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Zainteresovan član super nezgodna (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    35

Podrazumevano Re: Seljenje bez hodanja

Ljudi hoce da budu ono sto nisu...kako bi skinuli sumnju sa sebe da su obicni kao i svi drugi.
    Migracije iz sela u grad je potraga za snom o boljem zivotu. I onda dobijemo onu zgodnu recenicu, koju su smislili ovi iz grada..."dosli divlji i oterali pitome". Ko su ti divlji a ko pitomi, tesko je reci...moralno srozavanje prati i jedne i druge...jedino covek sam sebi moze da odredi granicu svog "dna". Od te dubine bunara zelja koje ljudi sebi kopaju, zavisi da li ce grad ostati "grad" a selo ostati "selo" Ili cemo svuda imati "palanku"

Kao sto rekoh...ovi iz sela idu u grad zbog boljeg zivota...ovi iz grada idu u selo radi zdravijeg zivota. Ko je na dobitku? Selo postaje gospodskije, sad se ne zove "seosko gazdinstvo" vec "farma" ili "ranc". Ovde u gradu smo dobili instant elitu sa prizvukom zavicaja. Mozda je to seljenje bez hodanja, kako ti kazes...navike su im iste a bunar zelja bez dna.

besmrtna nije na forumu
    I still remember the sun always warm on my back somehow it seems colder now ✿✿✿
    Buduća legenda besmrtna (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

a mozda ljudi samo zele dabudu ono sto zele da budu ... a ne da ih sredina odredjuje ...
    postoji puno razloga...

neki zele sve sto oni nisu, a neki jednostavno zele da budu ono sto jesu i to je dobro ...

pozz

Poznat Neva (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    120

Neko se seli silom prilika...neko da pobegne od sebe...u stalnoj potrazi za srecom i spokojstvom...za iluzijama...

Ja sam se selila nebrojeno puta, " gradska seoba ", kako ti to karakterizujes...okolnosti su bile takve...ima to i svojih prednosti...prezivljavanje i upoznavanje sebe i svojih ne/mogucnosti...
    " Мир красотой спасётся ".

Moderator LBarbara (avatar)
    Učlanjen
    13.11.2007.
    Pol
    ženski
    37.185
    Tekstova u blogu
    31
    Reputaciona moć
    4030

Da ti ispričam jednu priču.
    * * *
    Bila jednom dva čoveka. Dugo su se poznavali, a postali su prijatelji tek mnogo kasnije. Možda su se zato i upoznali, jer su osećali da će im koraci jednom krenuti u istom pravcu. Možda su krenuli skupa zato što su se dugo poznavali. Ko će to znati.
    Uglavnom, dva čoveka krenuše na Put. Da bi priču bilo lakše pratiti, daćemo im imena. Lala krenu na jednu, a Gerber na drugu stranu okeana. Razmenjivali su pisma. U njima se dogovoriše o susretu. Obradovali su se jedno drugom, siti se ispričali i rešili da Put nastave zajedno.
    Imali su veliki američki automobil, srebrne boje, sa prozorima koji su se otvarali na pritisak dugmeta. Levo leptir-staklo je bilo polomljeno, ali je auto vrlo lepo izgledao sa desne strane. U njemu su prošli hiljade kilometara. Putovali su, pa su se zaustavljali da se odmore. Usput su zarađivali neke pare. Čisto da se opstane. Jedini cilj im je bio Put.
    Kada su se zasitili drumova s jedne strane okeana, rešiše da pređu vodu i neko vreme putuju s druge strane. Imali su mala crna evropska kola na kojima su postojali svi prozori, ali se nisu otvarali na pritisak dugmeta, nego na navijanje. Rešili su da neko vreme putuju po Ostrvu.
    Ostrvo je daleka tačka na mapi, okružena vodom. S obzirom gde je i šta nudi, Ostrvo je bilo prenaseljeno. Ta činjenica se jedino može objasniti ljudskim inatom. Okruženo žutom, neprijateljskom vodom, često posećeno od strane kiša i vetrova, Ostrvo je bilo izazov. Ko tamo dospe i još uspe da preživi, dobija titulu putnika, veterana.
    Prijatelji su jedno vreme lutali Ostrvom i pitali se zašto je sve tako lepo i sređeno. Tada još nisu znali da ljudi od najneprijateljskijih mesta prave najlepše kutke, da bi dokazali Prirodi da su jači od nje. Sever je oduvek služio kao primer raja jugu.
    Lala i Gerber se nastaniše u velikom gradu. Možda najvećem na svetu. U jednom od onih gradova gde su svi oduvek bili potrebni, a istovremeno je sve funkcionisalo i bez njih. Tu je živelo suviše mnogo ljudi sa sličnim idejama. Jednu od tih ideja su uvek mogli da ostvare – preživljavanje.
    U tu svrhu su prvo morali da nauče kako da se sporazumevaju s drugim stanovnicima Ostrva. Naučili su dovoljno, nikada potpuno.
    Onda su se trudili da uče kako da budu što sličniji svima drugima. To je veoma pomagalo. Različitost se nije cenila, jer u mnogoljudnim gradovima, ona samo otežava življenje. Uostalom, postojali su oni koji su bili zaduženi da budu drugačiji. Sve je bilo perfektno organizovano.
    Zatim su učili mnoge stvari koje ranije nikada ne bi primećivali. Da se raduju suncu, koga je retko bilo, slobodnom vremenu koje su dobijali na kašičicu, susretima koji su se samo ponekad dešavali, odlascima do mora koje je samo mirisalo na more.
    Posle je sledila potreba za krovom nad glavom. Na severu se bez njega nije moglo. Prijatelji su lutali ulicama i trudili se da među kućama koje su izgledale kao nacrtane, nađu onu koja bi ih primila. Nisu mnogo marili koja će to kuća biti, jer je ionako, za putnike, sve privremeno.
    Kratke periode su proveli u raznoraznim sobama, kuhinjama i kupatilima. Negde je bilo lepše, negde ružnije, negde skuplje, negde skoro za džabe. To sa kućama je uvek zavisilo od slučaja.
    Vremenom su se umorili od silnih premeštanja i rešili da se na jednom mestu duže zadrže. Hteli su da u ono malo slobodnog vremena budu u prostoru u kojem će živeti sa nekim dragim stvarima. Možda više nisu bili dovoljni jedno drugom, a možda su pomislili da tako treba, zato što su ostali tako živeli.
    Tako su prijatelji neko vreme živeli okruženi vazama i saksijama s cvećem, policama i stolicama. Sve to su napuštali rano ujutro i vraćali se kasno uveče. Zarađivali su pare za održavanje krova nad glavom. Kako su oni pre svega bili putnici, nikako nisu mogli da se oslobode osećanja da u celoj priči nešto nije u redu.
    Razgovarali su sa raznim ljudima i polako počinjali da shvataju da su mnogi oko njih putnici. Čak i oni koji su oduvek bili na Ostrvu mislili su da je to samo privremeno mesto na kojem su se zaustavili, i da je Put još uvek otvoren i širok.
    Tako su se Lala i Gerber tešili da je sve u redu. Ovo kako sada žive je u stvari kako treba živeti. Sve je uostalom ispred njih. Kada budu rešili da nastave dalje, sakupiće nešto stvari i produžiti.
    Tu su vrlo grešili, zato što su zaboravili da vreme radi protiv njih. Kada su razmenjivali svoja iskustva sa drugim putnicima, nikada nisu pažljivo slušali kako su se dani, koji se neprestano smenjuju, umešali u priču. Ljudi su uspevali da pobede Prirodu, ali ne i Vreme.
    Ono je letelo ogromnom brzinom. Na Ostrvu je sat trajao četrdeset i pet minuta. Još se ne bi navikli na utorak, a petak je već stizao. Vreme je bilo toliko moćno, da je stalno pretilo Putu. Ukoliko se nešto ne preduzme, to će biti kraj. Zauvek će ostati u jednoj tački.
    Prijatelji su sve to shvatili i počeli su da se boje. Najjednostavnije im je bilo da jedno drugo optužuju za promašaj. Skretanje sa Puta učinilo im se nerešivim, i oboje su očekivali da će to onaj drugi uspeti da reši. Mrzeli su sve drage predmete oko njih, a krov koji ih je štitio videli su samo kao prepreku nebu i suncu.
    Kako više ništa nisu mogli zajedno da urade, prijatelji su rešili da se odvoje. Jedan je krenuo na jug, a drugi na zapad. Sa sobom nisu poneli ništa osim ideje o Putu. Opet su bili na početku, ili su možda bili na kraju. Možda putevi i nemaju početak i kraj, zato što su krugovi. To je tek trebalo saznati.
    Dok god se putuje, uči se. Lala i Gerber su putovali sami nekim drugim predelima i ponovo osećali da je sve ispred njih. Na momente ih je ideja slobode činila srećnim. Mislili su da su opet oni isti ljudi sa početka priče. Koliko god su odmicali, sve bliže su bili polaznoj tački.
    Gerber je lutao, pa zastajo da se ogreje na južnom suncu. Lala je menjala krovove zapada, gradove i staze. Povremeno su nalazili saputnike ali su se plašili da se s njima sprijatelje, da opet ne bi skrenuli s puta. Ono što su naučili putujući je da su putnici uvek sami. Samo tako je lutanje podnošljivo.

Trajalo je to još neko vreme, dok i Lala i Gerber nisu uveli.

Mirjana Danilović
    Da nije oblaka sta bi bilo sa mnom

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    450
    Reputaciona moć
    396

Bijeli Oblak
    - Pokahontas na ivici Stenovitih planina-

...lagano svojim koracima mokasina ,u pocetku nesigurno , a i bilo je za nesigurnost jer male godine bijahu .
    Hladnoca gradska obavijala je dijete cudnim sjenkama i mislima u povoju , tamo u jednom potkrovlju gdje je dolazila rano jutrom jedna starica , noseci kafu i slatkise tek prohodalom gimnazijalcu . Pije taj djecak kafu i danas samo iz sjecanje dicne te starice ali nazalost misli su mu formirane i mnoge od njih zacinjene neispravljivim gorcinama .
    Posjet vrsnjakinje za neku matematicku-pomoc malisan je opterecujuci shvatio jer lijepo mu je lagano veoma velike ruznoce pocelo stvarati .
    Varosica nije dala Pokahontasu da odraste u stilu svome, stilu koji je lagano njega stvarao a ne on stil . Ruka neka hladna vodila je njegove konce i dozivljavao je poslije nastave potrese stvarnosti na nacin kako se desava samo u svijetu cvijeca i insekata , kako ih je sredio u ' SVOJ SVIJET ,"- sv. Franjo Asiski ... napade stvarnosti kroz gimnazijske casove shvatao je Pokahontas kao nesto sto ga udaljuje od onih naleta Duge koji dodju poslije Nastave .
    Wickend je djecaku vracao seosku idilu i zivio ju je kao svijet bajke jer morao je izmisljati sam sebi svijet ,- tako rade djecaci koji ostanu u malim godinima bez majke .
    Gimnazija i sredina malo-gradska ga osp[osobe za beogradske oluje i kosaqve , pa mu i danas studentski kaputic zvoni hladno-novobeogradski .
    Amatersko bavljenje sportom u silovitom naletu odvodi ga u vrhove reprezentacije i nespremno dijete provincije pomislja kako je svijet pun bajki i tako je to kad andjeli rade na majcinoj -nadoknadi , ali ne,- neodbir svoje okoline i neodbir stvarnosti nose ga kao rijeka tiha i suncana panorama . Opasnost je naisla i grlo uhvatila obucenom borcu protiv zvijetri ali ne i obucenom protiv djevojackih naleta i slaloma koji zivot obasjavaju takvim svjetlostima koja ako pokusas akomodirati , izgorjeces kad -tad . Gorio je igori Pokahontas .
    Nizu se dogadjaji ali on ne moze oprostiti Zivotu ,- zasto jednom ne pocne , jer je vrijeme ...

Iskusan
    Učlanjen
    21.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Pritisne me cudna tuga kad god pogledam kroz prozor..Ocekujem da vidim brda kako paraju nebo,kuce na njima,kao da su onako namerno razbacane gore,visoko..Da li da otvorim prozor i da osetim tezak vazduh koji me gusi,ili da ipak otvorim i zamisljam da ce mi ostar planinski vazduh napuniti pluca??Stojim i gledam ,a ni sama ne znam u sta to gledam..
    Urbani velegrad mi polako uzima ono malo sto mi je ostalo od duse.Fali mi ono nesto,sto sam ostavila tamo iza sebe..
    Osetim ponekad kako me zove moj grad,uspavan,ususkan u nedrima okolnih brda,i tada se odmah preselim tamo..

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Neko rece da se ljudi sele da bi lakse bili ono sto jesu....getoizacija i koncentracija....
    Tako sam i ja mislio kad sam bio mali.....onda je Beograd bio simbol koncentrovane inteligencije, znanja iz ove i one oblasti....

Medjutim mnogo veci broj ljudi odlazi u gradove da bi bili statusno drugi ljudi.....mnogo veci broj.....

Cak nije tu ni ono sto navedoste, bolji zivot.....ja bih voleo , cak i mnogo vise postovao takav zadatak takve osobe....

Cilj je lepse misljenje o sebi, a nekako do ljudi dopre slika koju mediji stalno salju.....pa nekad su to bili kriterijumi veceg kvaliteta u vecim gradovima, selekcija, a danas su to kriterijumi vidjenosti i vrednosti samo zato sto jeste u velikom gradu i po gradskim ili prigradskim fazonima....

Cudne su to mesavine seoskog mentaliteta, neizgradjenih seljaka, kome u stvari smeta svako mesto , ali veliki grad ima resenje, jer tamo ima tako puno ljudi da njihov ljudski blef nece biti otkriven....
    I tako ja stigoh do svog zakljucka da je sustina ustvari temelj novodobskog ustolicenja velikih gradova kao resenja za male ljude.....
    Jer tu vam se moze desiti da ceo zivot prozivite , a ne dozivite poznanika kao coveka.....
    Te se ni mali ne moze videti kao mali......

Domaćin
    Učlanjen
    24.10.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Tuzni_patak Pogledaj poruku
    Neko rece da se ljudi sele da bi lakse bili ono sto jesu....getoizacija i koncentracija....
    Tako sam i ja mislio kad sam bio mali.....onda je Beograd bio simbol koncentrovane inteligencije, znanja iz ove i one oblasti....

Medjutim mnogo veci broj ljudi odlazi u gradove da bi bili statusno drugi ljudi.....mnogo veci broj.....

Cak nije tu ni ono sto navedoste, bolji zivot.....ja bih voleo , cak i mnogo vise postovao takav zadatak takve osobe....

Cilj je lepse misljenje o sebi, a nekako do ljudi dopre slika koju mediji stalno salju.....pa nekad su to bili kriterijumi veceg kvaliteta u vecim gradovima, selekcija, a danas su to kriterijumi vidjenosti i vrednosti samo zato sto jeste u velikom gradu i po gradskim ili prigradskim fazonima....

Cudne su to mesavine seoskog mentaliteta, neizgradjenih seljaka, kome u stvari smeta svako mesto , ali veliki grad ima resenje, jer tamo ima tako puno ljudi da njihov ljudski blef nece biti otkriven....
    I tako ja stigoh do svog zakljucka da je sustina ustvari temelj novodobskog ustolicenja velikih gradova kao resenja za male ljude.....
    Jer tu vam se moze desiti da ceo zivot prozivite , a ne dozivite poznanika kao coveka.....
    Dolazak u gradove je prirodan proces.Srpski narod je pre Turaka ziveo po ravnicama blizu puteva,blizu reka i po gradovima.Zemlja crnica I.kategorije,mogucnost navodnjavanja,mogucnost trgovine.Niko normalan ne ide u planinu ili neku drugu vuko#jebinu ako nema ozbiljnih razloga za to.Kada je nestao razlog zasto smo otisli da cuvamo ovce i koze (Turci),povratak u gradove i mesta normalna za zivljenje je neki prirodan tok stvari.Tipično staromodno srpsko selo je sačinjeno od kuća napravljenih od ćepenki--(blato,slama ,drvo, zemljani podovi) ili dinarskog kamenja,po kojima žive ljudi koji i ne znaju za reci kao sto su kriterijum ili selekcija.Po ruralnim predelima nase zemlje se zivi toliko dobro da svako ko ima prilike hvata štraftu za grad.Prva generacija doseljenika u velikoj meri i odgovara tvom opisu,ali već druga generacija se razlikuje.

https://www.youtube.com/watch?v=tCjhMVI0oRo
    Poslednji put ažurirao/la gost 105733 : 03.10.2008. u 21:59

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    450
    Reputaciona moć
    396

Citat Original postavio Tuzni_patak Pogledaj poruku

...ovo Patak izsljapka , onako lalinski i otuzno .
    Gdje je sad Skupstine zgrada bijase Dzamija, i kad odose Janicari / ne Turci, nijesu oni ovudije lomatali sebe/, nastanise cobani ovce , i prozvase je ,- Batal- dzamija !?

Srbin se mora ponositi svojim selom i onim sto dolazi sa sela . Selo je ponijelo teret i donijelo od-usta odvajajucu .
    Beograd dao dva Jaksica , a koliko je Jaksica bilo !>>>

p.s.
    Faraonn kad pocne da civavi, - ali , neka !
    - cast onim10% ... i , opet njima jer njih ne -mozes cuti samo naslutiti ,-kao i svake vrijednosti koje iza strogo patinastih drvoreda cute i gledaju u neke tacke koje su sada bare ....barice...

Borac,- evo ti posla !

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Kako to , kad se prica o otuznosti i propasti srpstva ili hajde preciznije srpske kulturne uzvisenosti , odmah neko povuce svetle primere iz proslosti....

Ja , ako bih gledao proslost, pa samo 15 godina unazad, pa kako onda da uporedim onoliku prosvecenost i znanje i kulturu , i sad ovo ....
    Onda se ne bih pitao odakle taj pojedinac iz proslosti, vec sto stalno toliki kontrast, jedan vredan, a milion nikakvih.....Ali ja prvi cu braniti ovo "milion nikakvih" ....Zato sto je nekad bilo milion ubogih, siromasnih, a sad je milion kulturno nekulturnih, ili da pojasnim , nasa je srpska kultura danas ustvari nekultura uzdignuta na nivo kulture trenutne drzave i drustva.....

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Kako to , kad se prica o otuznosti i propasti srpstva ili hajde preciznije srpske kulturne uzvisenosti , odmah neko povuce svetle primere iz proslosti....

Ja , ako bih gledao proslost, pa samo 15 godina unazad, pa kako onda da uporedim onoliku prosvecenost i znanje i kulturu , i sad ovo ....
    Onda se ne bih pitao odakle taj pojedinac iz proslosti, vec sto stalno toliki kontrast, jedan vredan, a milion nikakvih.....Ali ja prvi cu braniti ovo "milion nikakvih" ....Zato sto je nekad bilo milion ubogih, siromasnih, a sad je milion kulturno nekulturnih, ili da pojasnim , nasa je srpska kultura danas ustvari nekultura uzdignuta na nivo kulture trenutne drzave i drustva.....

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    450
    Reputaciona moć
    396

..drzava je narod i ne-moze se narodu oprostiti raskorak izmedju kafanske politike i one koja postavlja ''emitere magle''. Govori se uvijek o masovnoj kulturi ili nekulturi i stalno je onaj koji govori posmatrac kao da se sve to njega ne tice...drzava , to smo mi, drzava je uvijek samo pokusaj i nikad ne mogu je dozivjeti oni koji grade..dozivljavaju je oni koji su vlast.
    Blagostanje nikad ne mogu donijeti izabrani, njega postize sam narod i kad mu bude sve jedno , ko vodi drzavu ili je to-to ili je ,-anarhija !

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    450
    Reputaciona moć
    396

...u snu bijah tamo gdje je java spas. U snu dodjose oni koji ni dolazili nijesu .
    Hodom zivim sa zvijezdama i kad se razbudim osjetim tezak Pad,- sacuvaj boze, pomislim da sam ....

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Drzava nismo mi.....drzava od nas moze napraviti "nas", sto je uostalom u skoroj proslosti i ucinila....

Poznat faraonn (avatar)
    Učlanjen
    03.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    450
    Reputaciona moć
    396

...drzava nismo mi" ?
    -pa to je fantom drzava, mi van nje a uci cemo ako je pociste dobro i provjetre a uvece ugase svijetlo i istjeraju macku ...

Slične teme

1. stil hodanja
    Autor banegad u forumu Arhiva
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 18.08.2006., 09:39
  2. raskid poslije 5 godina hodanja
    Autor sarajevo_girl80 u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 31
    Poslednja poruka: 20.11.2004., 13:00

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor