Будизам...

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.140
''Будизам (санскрт: Buddha Śãsana - Будино учење) је религија и филозофија настала у североисточној Индији око 527. године пне. Оснивач будизма је Сидарта Гаутама (пали: Сидата Готама)[1], по чијој духовној титули, Буда (будан, пробуђени), је ова религија и добила име.

Циљ будизма је достизање просветљења, или, тачније речено, пробуђења (пали и санскрит: боди). Пробуђење се може одредити као увиђање истине (санскрит: дарма, пали: дама) која се крије иза појавне стране феномена, напуштање и превазилажење гнева, жеље и незнања, те достизање ослобођења од свеколике патње, односно стања блаженства и унутрашњег мира, нирване (пали: нибана — утрнуће, гашење), а тиме и прекидања циклуса препорођења (самсара). Начин за достизање пробуђења Буда је изложио у осмоструком племенитом путу.''

Википедија


''Не верујте мојим речима само зато што их је Буда изговорио, већ их добро преиспитајте. Будите сами себи светло''

Разлике ли драстичне. :lol: :D
 
''Будизам (санскрт: Buddha Śãsana - Будино учење) је религија и филозофија настала у североисточној Индији око 527. године пне. Оснивач будизма је Сидарта Гаутама (пали: Сидата Готама)[1], по чијој духовној титули, Буда (будан, пробуђени), је ова религија и добила име.

Циљ будизма је достизање просветљења, или, тачније речено, пробуђења (пали и санскрит: боди). Пробуђење се може одредити као увиђање истине (санскрит: дарма, пали: дама) која се крије иза појавне стране феномена, напуштање и превазилажење гнева, жеље и незнања, те достизање ослобођења од свеколике патње, односно стања блаженства и унутрашњег мира, нирване (пали: нибана — утрнуће, гашење), а тиме и прекидања циклуса препорођења (самсара). Начин за достизање пробуђења Буда је изложио у осмоструком племенитом путу.''

Википедија


''Не верујте мојим речима само зато што их је Буда изговорио, већ их добро преиспитајте. Будите сами себи светло''

Разлике ли драстичне. :lol: :D

Pih, al ti je religija. :confused:
Nema krvoločnog boga koji samo gleda šta će gde da mu se žrtvuje, zapravo, Budin ćale mu nije dao da izlazi iz kuće da bi posto verski lider. Pa je Buda stajao tamo i čekao da se ovaj predomisli.
Nema čudesa. Najveće čudo je da su se Budi popeli puževi na ćelavu glavu. I to zato što je sedeo nepomičan pod drvetom.

Nemaš ti nešto ovako, krvoločnije, mislim. :mrgreen:
 
Pih, al ti je religija. :confused:
Nema krvoločnog boga koji samo gleda šta će gde da mu se žrtvuje, zapravo, Budin ćale mu nije dao da izlazi iz kuće da bi posto verski lider. Pa je Buda stajao tamo i čekao da se ovaj predomisli.
Nema čudesa. Najveće čudo je da su se Budi popeli puževi na ćelavu glavu. I to zato što je sedeo nepomičan pod drvetom.

Nemaš ti nešto ovako, krvoločnije, mislim. :mrgreen:
Немам.. читала сам од јутрос муслиманску свету књигу.. и нешто мало старог завета.. и позлило ми је...:sad2:

А онда сам се сетила будизма. :D

Па.. и није то религија... Будизам је наука.

"Prenosim Učenje jer vi i sva ostala bića tragate za srećom, pokušavajući da izbegnete patnju. Ja vam otkrivam stvari kakve jesu".
 
Немам.. читала сам од јутрос муслиманску свету књигу.. и нешто мало старог завета.. и позлило ми је...:sad2:

А онда сам се сетила будизма. :D

Па.. и није то религија... Будизам је наука.

"Prenosim Učenje jer vi i sva ostala bića tragate za srećom, pokušavajući da izbegnete patnju. Ja vam otkrivam stvari kakve jesu".

To ti je od neuravnotežene ishrane, a ne od ovih lepih i poučnih knjiga. :mrgreen:

A budizam je religija. Čim se petlja sa dušom, mora da je religija. :confused:
 
Aj malo ozbiljniji pristup temi, molim vas. Pretpostavljam da ovde ima i budista; red je ispoštovati ih. ;)

Budizam je religija i filozofija.
Religija - jer je reč o verskoj zajednici, i njenim obredima i ritualima koji se obavljaju u posvećenoj instiuciji (ovde: hramu).
Filozofija - jer se bavi pitanjima kao što su bitak (tj. suština), poreklo, svrha svega postojećeg.
S jedne strane, budističko učenje insistira na empirijskom dokazivanju Budinih reči (pomoću samospoznaje, iskustva itd) a ne na slepom prihvatanju.
S druge strane, vera kao pojam u budizmu podrazumeva napor, skromnost, pridržavanje određenih principa učenja.

Neko će se već ovde naći da objasni osmostruki put.
 
Да.. мислим да у уводном посту и пише да је будизам и религија и филозофија...
Као и то да сам Буда тражи да његове речи преиспитамо.
Тешко ми је да на будизам гледам као на религију из више разлога..
први је.. - недостаје бог...:D а из тога произилазе и све остале разлике...
Вера се састоји само у томе да ја верујем да се Буда пробудио... али и не морам...
Успут долазим до сазнања која утичу на то да своје понашање променим. Ништа није наметнуто.
 
To ti je od neuravnotežene ishrane, a ne od ovih lepih i poučnih knjiga. :mrgreen:

A budizam je religija. Čim se petlja sa dušom, mora da je religija. :confused:
Ма јок.. бајку о души продају они други...:mrgreen:

А пре осмоструког пута

четири племените истине...:)

1. Племенита истина о патњи (пали: дука) — постоји патња у животу свих бића
2. Племенита истина о настанку патње (пали: самудаја) — постоји узрок патње, а то су везаност и жеља (пали: танха - жеља, жеђ) који настају из незнања (авидја)
3. Племенита истина о престанку патње (пали: нирода) — постоји начин да се патња превазиђе, а то је ишчезавање и искорењивање везаности и жеље
4. Племенита истина о путу који води до престанка патње (санскрит: марга, пали: мага) — постоји начин да се елиминишу везаност и жеља, а то је осмоструки племенити пут
 
Ja budizam ne dozivljavam kao religiju..jer kao sto kojica kaze fali Bog da bi bila prava religija.Vise je to neka nauka o stanju uma i duse.Vecita potraga za srecom i izbegavanje patnje,je ono cemu covek tezi,pa tako i budisti veruju da odgovori leze u nasoj svesti.
Meditacijom se postize fokusiranje uma i mir.Fokusiras se na unutrasnje ja..
E ovo me podseti i na onu temu o sudbini sto je Sakal otvorio,jer budisti veruju u "karmu" tj.ne bas u sudbinu,vec da nasa dela ostavljaju posledice na stanje duha i svesti .
Fina tema..ali nije bas religija..
Ocekujem da neko otvori i hinduizam .Tamo ima vise bogova :)
 
Ako se čovek ozbiljno bavi nekom praksom, ta praksa mu se događa. Ako čovek praktikuje da se ozbiljno bavi Bogom, Bog mu se događa. Na Krstarici ovo najviše važi za postavljača teme :heart: i za onog što obožava njene rogiće :evil:. Taj tandem se neumorno praksuje za događanje Boga. :D
 
moja drugarica je prucavala bibliju,pa je skapirala....neke stvari....i onda je prouchila budizam i preshla u budiste :)

ja proucavah i Bibliju i Kuran pa postadoh ateista,ali ako bih morao da biram religiju bila bi to ili budizam,konfucijanizam ili japanski shinto.

Zato sto nijedna nije religija u klasicnom smislu vise filozofija
 
ja proucavah i Bibliju i Kuran pa postadoh ateista,ali ako bih morao da biram religiju bila bi to ili budizam,konfucijanizam ili japanski shinto.

Zato sto nijedna nije religija u klasicnom smislu vise filozofija

Fraze, izrazi i floskule. Jedan moj bivsi decko na koga sam se palila kao luda je bio ateista i bio je zaljubljen u masinstvo. Ja sam naravno osoba koja je sigurna u sebe i zna sta zeli u zivotu. Pokusavala sam da razgovaram sa njim o religiji i onda je on jednog dana tako potpuno isto lupio da mu je kao budizam blizak. Posto sam odavno shvatila da je glup, ali je bi jako sladak, presla sam preko toga, sve dok nisam cula jos pedesetoro ljudi (mada vise od 50, ali nema veze) sa potpuno istim recenicama.
Mozete li vi ljudi biti malo originalniji ili brainwashing radi punom parom?

I islam i hriscanstvo i budizam i sta god ti padne an pamet sa religijom je ETICKI sistem, kako si tako glup? Niko bre, od tebe ne trazi tamo da ti ludujes pred Bogom, nego da pokusavas sebe da poboljsas u ETICKOM smislu. Tebi Buda treba da bude uzor u delovanju da bi dosao do Nirvane ali tako sto ces raditi na svom licnom poboljsanju karaktera i ispravljanju svojih duhovnih nedostataka.

Da ti to prouci (da kazemo arhaicno, kao sto se i ti frljas) na pravi nacin ne bi lupao takve gluposti kojih sam vise nego sita.
 
Fraze, izrazi i floskule. Jedan moj bivsi decko na koga sam se palila kao luda je bio ateista i bio je zaljubljen u masinstvo. Ja sam naravno osoba koja je sigurna u sebe i zna sta zeli u zivotu. Pokusavala sam da razgovaram sa njim o religiji i onda je on jednog dana tako potpuno isto lupio da mu je kao budizam blizak. Posto sam odavno shvatila da je glup, ali je bi jako sladak, presla sam preko toga, sve dok nisam cula jos pedesetoro ljudi (mada vise od 50, ali nema veze) sa potpuno istim recenicama.
Mozete li vi ljudi biti malo originalniji ili brainwashing radi punom parom?

I islam i hriscanstvo i budizam i sta god ti padne an pamet sa religijom je ETICKI sistem, kako si tako glup? Niko bre, od tebe ne trazi tamo da ti ludujes pred Bogom, nego da pokusavas sebe da poboljsas u ETICKOM smislu. Tebi Buda treba da bude uzor u delovanju da bi dosao do Nirvane ali tako sto ces raditi na svom licnom poboljsanju karaktera i ispravljanju svojih duhovnih nedostataka.

Da ti to prouci (da kazemo arhaicno, kao sto se i ti frljas) na pravi nacin ne bi lupao takve gluposti kojih sam vise nego sita.

nikad neces porasti mali veseljache :hahaha::hahaha::hahaha:
 
Ono što se meni posebno svidja u budizmu, jeste stav nenasilja, koji je veoma potreban današnjem svetu na širokim kolektivnim nivoima, kako bi se sprečili ratni sukobi velikih razmera. Svidja mi se moralnost i pedagoški aspekt tog pravca(namerno ne kažem religije), koji ljude uči da budu odgovorna bića.
Ali ipak,ne svidja mi se budistički odnos prema ženi,koji je ipak nešto blaži, nego unutar velikih monoteističkih religija, ali je i u budizmu jos uvek žena u neravnopravnom položaju u odnosu na muškarca. Takodje mi se ne svidja ni kastracija ljudske seksualnosti, koja može naneti ljudima velike energetske štete, jer ljudska priroda sama po sebi (ovo naglašavam)ipak nije predodredjena za stanja askeze i celibata. Bilo bi jako dobro, kada bi moderni budizam u odredjenom obimu prihvatio i neka druga učenja, jer bi tada postao humaniji i kao verski pravac, još više bi se približio ljudima i ljudskom na zemlji(mada je od svega ponudjenog on najbliži ljudskom).
 
Kojice. :ok:

.
Godine 563. rodilo se dete u kraljevskoj porodici na severu Indije. Dečak je odrastao u bogatstvu i luksuzu, ali je na kraju otkrio da materijalno bogatstvo i imetak ne garantuju sreću. Duboko ga je potresla patnja koju je video svuda oko sebe i odlučio je da pronađe put do trajne ljudske sreće. Kada je imao 29 godina, napusitio je ženu i dete i krenuo od jednog do drugog velikog religijskog učitellja toga doba, kako bi učio od njih. Mnogo čemu su ga oni podučili, ali nijedan zapravo nije znao pravi uzrok čovekove patnje i kako se ona može prevazići. Na kraju je, posle šest godina učenja, borbe i meditacije, doživeo nešto što je razvejalo svako neznanje u njemu i on je iznenada razumeo. Od tog dana nazivan je Buda, Probuđeni. Živeo je još 45 godina, tokom kojih je putovao po čitavoj severnoj Indiji, podučavajući druge onome što je sam otkrio. Njegova samilost i strpljenje prešli su legendu i imao je hiljade sledbenika. U 80. godini, star i bolestan ,ali još uvek dostojanstven i vedar, konačno je preminuo
 
Ja budizam ne dozivljavam kao religiju..jer kao sto kojica kaze fali Bog da bi bila prava religija.Vise je to neka nauka o stanju uma i duse.Vecita potraga za srecom i izbegavanje patnje,je ono cemu covek tezi,pa tako i budisti veruju da odgovori leze u nasoj svesti.
Meditacijom se postize fokusiranje uma i mir.Fokusiras se na unutrasnje ja..

E ovo me podseti i na onu temu o sudbini sto je Sakal otvorio,jer budisti veruju u "karmu" tj.ne bas u sudbinu,vec da nasa dela ostavljaju posledice na stanje duha i svesti .
Fina tema..ali nije bas religija..
Ocekujem da neko otvori i hinduizam .Tamo ima vise bogova :)
Или.. Пут до среће директно кроз патњу... :D
А да ли су одговори у нама или не, у то не морамо да верујемо.
Заправо и можемо, али од тога немамо користи. Најбоље је уверити се.

Медитацијом се фокусирамо на ум. :???: ко је ту ко :lol:
Вежбамо сабраност и будимо се...
што је сасвим супротно од оне сабласне приче о ништавилу...:sad2:

Да. Тема о хиндуизму би била интересантна. :D
 

Back
Top