smanjenje bodova za upis godine
Prikazujem rezultate 1 do 18 od 18

Tema: smanjenje bodova za upis godine

Zainteresovan član knez srpski (avatar)
    Učlanjen
    18.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano smanjenje bodova za upis godine

ОБРАДОВИЋ ОЧЕКУЈЕ ДА СЕ ЗАКОНОМ СМАЊИ БРОЈ БОДОВА ЗА УПИС
    БЕОГРАД – Министар просвете Србије Жарко Обрадовић изјавио је данас да не очекује противљење посланика у Скупштини Србије изменама Закона о високом образовању које се односе на постепено повећање бодова за упис у наредну годину факултета, као и да ће оне бити усвојене.
    Обрадовић је у интервјуу агенцији Бета казао да је веома важно да се предлог измена Закона што пре нађе на дневном реду, јер се ближи октобарски испитни рок у коме студенти могу да стекну услов за упис у наредну годину.
    Он је рекао да се упркос ранијим најавама предлог измена Закона сигурно не може наћи до 1. октобра на дневном реду Скупштине.
    „Прошле године то питање је било одређено Уредбом, а ове то мора бити део Закона и потребне су измене и допуне Закона. Не верујем да можемо имати проблема у Скупштини са становишта усвајанаја: већи проблем је како да то дође на дневни ред. Не због воље председавајуће већ због садашњег рада Скупштиене где се доста времена троши на пословничке одредбе”, казао је Обрадовић.
    Он је казао да се тренутно „проучава економска димензија” предлога Конференције универзитета Србије (КОНУС) и Сената Универзитета у Београду о постепеном повећавању броја бодова.
    Одговарајући на питање да ли ће такве измене закона више коштати државу, Обрадовић је казао да не би требало и подсетио да су прошле године студенти уписивани „на буџет” са мањим бројем бодова и да је било прихватљиво.
    Он је казао да ће „економска процена” бити урађена и у Министарству просвете и у Министарству финансија.
    Према његовим речима, решење о постепеном повећавању броја бодова потребних за упис наредне године условљено процесом студирања у Србији и указао да је право питање због чега „22 до 30 одсто студената испуњава услов од 60 бодова”.
    „Постоји потреба да видимо да ли су сви предмети преточени у једносеместралну наставу и да ли су на адекватан начин садржани у уџбеницима, како се ижводи настава, на који начин студенти учествују у настави”, навео је он.
    Предлогом КОНУС-а предвиђено је да се број бодова за упис наредне године студија постепено повећава како би се 2010. године стигло до законом прописаног услова од 60 поена за упис наредне године студија.
    Предложено је да студент који се финансира из буџета може да настави студије у том статусу, ако у школској 2007/2008. години оствари најмање 42 ЕСПБ бодова, ако у школској 2008/2009. оствари најмање 48 бодова или ако у школској 2009/2010. оствари најмање 54 ЕСПБ бодова.
    На седници је предложено и да студенти који су уписали студије по старом програму заврше студије до 2011. године, као и да сви самофинансирајући студенти који стекну академске услове пређу на буџетско студирање.

izvor - http://www.politika.rs/

sta mislite hoce li biti nesto od ovoga?

prosle godine je bilo nesto slicno, smanjili su dosta broj bodova za upis godine, barem na mojoj visoj, ali tad nisam imao bodova, u medjuvremenu taj uslov sam stekao, ali to izgleda sada nije dovoljno. sve su vratili na staro a ja ne mogu da se vratim u prosli oktobar
    nadam se da ce usvojiti ovo

Aktivan član burence (avatar)
    Učlanjen
    27.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Podrazumevano Re: smanjenje bodova za upis godine

kod mene su toliko iskomplikovali sa tim poenima i toliko ima protivrecnih informacija da je to uzas!
    a sta je sa onim tri puta imas pravo da polazes posle toga ponovo upisujes predmet i placas taj broj poena u dinarima ???
    mislim stvarno!
    sto jednostavno, kad moze komplikovano

Domaćin
    Učlanjen
    02.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Ne razumem temu...Prica se o povecanju bodova i to postepenom,a Obradovic kaze smanjenje...Ko je sad tu lud? I mene brinu ti bodovi,to nista ne kapiram,a jos sam i brucos...Uzas

Učlanjen
    18.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

valjda hoce da smanje sad bodove potrebne za upis godine (jer ih 70-80% studenata nece postici) za skoro trecinu, a da posle postepeno povecavaju i do 2011. vrate na ovaj broj koji je potreban sada

Buduća legenda Say it right (avatar)
    Učlanjen
    27.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    832

Jel zna neko sta se desava sa studentima koji idu po starom programu, a ne daju uslov!!!

Učlanjen
    27.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

vas guraju samo da prodjete i da zavrsite do 2010 odnosno 2011.
    tako je bar kod mene u skoli
    sa vama ne znaju sta ce, pa su onda u fazonu samo da vas izguraju do kraja

Domaćin Fluffy (avatar)
    Učlanjen
    04.04.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    92

Tako nekako, za svaki ispit koji ti fali za uslov placas odredjenu sumu novca (na mom faxu 3000) i ides dalje...

Učlanjen
    27.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    832

Ja sam na poljoprivrednom faxu!!! Prica se samo da ce za 4 biti bezuslovno, al nista za trecu!!!

Učlanjen
    18.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

ma retardirano, i ja sam po starom, frka je sto je ukinut smer pa je ova generacija poslednja, znaci ako sada sa njima ne odslusam predavanja ne mogu nikako...

malo sam trazio po netu primere, tehnicki faks u subotici je izgleda shvatio problem i ukinuo uslov skroz, nadam se da ce se i ostali opametiti
    http://www.vts.su.ac.yu/index.php?l=16&idv=286

Učlanjen
    27.09.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

kod nas su dali opciju ovoj staroj generaciji koja je upisala prvu godinu po neakreditovanom programu, a ne mogu da upisu drugu, nisu ispunili uslov da predju na akreditovane studije, s tim sto zadrzavaju status na budzetu, ali slusaju sve od pocetka

Zainteresovan član MiMa_87 (avatar)
    Učlanjen
    24.02.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    45

Pa njima je cilj da postepenim povecavanjem bodova uslov za upis naredne bude cista godina,a posto sada prolazi mali broj studenata smanjuju bodove jer im nije u interesu da mali broj studenata predje na sledecu godinu.Ali generalni plan je da onima koji sada upisuju 2.i koji su upisali sada 1. uslov bude cista godina jer to Bolonja i podrazumeva.

Domaćin Rujevit (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Нема шансе да им то буде за услов. 07/08 услов 42, 08/09 услов 48, 09/10 услов 54, 10/11 услов 60.
    Тако је рекао пре неки дан.

Učlanjen
    27.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    832

Ova generacija sa kojom ja idem je poslednja koja slusa po starom programu, tako da onaj ko bi obnovio godinu isao bi sa Bolonjcima, a ne znam na koju foru kad ima potpise i odslusana predavanja i odradjene vezbe, a i polozene neke ispite!!

Domaćin Rujevit (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Онај ко би обновио слушао би предавања по Болоњи и по том систему полагао. Друга је ствар што има плави индекс.

Učlanjen
    27.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    832

Kako kad toga nema u zakonu o visokom skolstvu ni u svim pravnim aktima, bas ga preterase..u svakom slucaju sam nadrljala!!!

Zainteresovan član
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Sta reci a ne zaplakati.
    Nase kolege na zapadu imaju dva semestra, postoje dva ispitna roka po jedan nakon svaog semestra. Preko 90% da sve ispite u ta dva roka. A na zimski i letnji raspust odlaze da se odmore od skole i ne razmisljaju o ucenju i ispitima. A kod nas nisu u stanju da na vecini fakulteta podignu prolaznost na vise od 30%. Ma u stanju su nego ne zele. Ako je medicinski fakultet uspeo da digne prolaznost i to ciscenje godine u roku na 80% , samo dobrom organizacijom i promenom nacina rada , ne vidim zasto to ne bi mogao i neki drugi fakultet. Nego treba lepo svim profesorima koji nisu za reforme podeliti otkaze i resiti problem, po sistemu gole golcijate diktature. Dovesti coveka koji zeli da sprovete reforme i dati mu sva ovlascenja , pa cak i da napravi secu nastavnog kadra (figurativno receno). Svuda u svetu je profesura nesto sto se gubi i dobija i nije na ceo zivot, postoje licence za profesore. Profesor koji ne prati nastavne trendove, ne ide na seminare, na pise nove knjige gubi licencu tj. profesuru. Kod nas je profesura dozivotni cin, i sluzi vecini (cast izuzetcima) za licnu, naravno finansijsku dobit a za studente i nastavu ih boli uvo. Mnogi nisu napisali ni jednu knjigu u zadnjih 10 pa i 20 godina. Sta dalje reci....

Domaćin Rujevit (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Citat Original postavio sayitright Pogledaj poruku
    Kako kad toga nema u zakonu o visokom skolstvu ni u svim pravnim aktima, bas ga preterase..u svakom slucaju sam nadrljala!!!
    Изгледа да нема везе што то нигде не постоји, уводе новитете како им одговара пошто су неспособни да подигну пролазност. Срећно!
    Баш као што рече наш_najbolji_drugar

Učlanjen
    27.03.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    832

Znas kako, mi koji slusamo predmet i ucimo iz knjige koja ima oko 800 strana, kad dodjemo na ispit, naravno 2 kolokvijuma, herbarijum i prepoznavanje 20 semena i 150 biljaka sa latinskim nazivima, i na ispitu naravno sve treba da znas, i onda dodje bolonjac koji ima samo da donese herbarijum i jedno pitanjce reda radi, i onda je on master, a ja samo ing!!!
    Nikakva reorganizacija, nego lepo kao sto mene pita, neka pita i njega, jer ovo vise nije studiranje nego srednja skola, samo sto imaju ispitne rokove!!!

Slične teme

1. Smanjenje zelje
    Autor maki.zp u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 23.09.2008., 13:09
  2. USLOV ZA UPIS NAREDNE GODINE STUDIJA
    Autor Loo u forumu Arhiva
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 15.09.2008., 00:19
  3. NAJAVLJENO SMANJENJE?
    Autor tacy u forumu Vojska, policija i avijacija
    Odgovora: 12