Brojanica

aksunamun

Zainteresovan član
Poruka
242
Moze li mi neko objasniti cemu sluzi brojanica.Znam zasto je koriste muslimani ,ali sam primetio da dosta nasih ljudi je takodje nosi.Jel to cisti hir ili ima neku svrhu.:dontunderstand:
 
Postoje molitve koje se izgovaraju odredjeni broj puta a pomoću brojanice je to mnogo lakse.Brojanica bi trebala biti napravljena i ispletena od vune i nositi se u džepu ili na mestu gde se najcesce molimo, ali na zalost ima ih od plastike,od raznih materijala, nosimo ih oko ruke i sluze najmanje za molitvu...
 
Moze li mi neko objasniti cemu sluzi brojanica.Znam zasto je koriste muslimani ,ali sam primetio da dosta nasih ljudi je takodje nosi.Jel to cisti hir ili ima neku svrhu.:dontunderstand:

Сваки чворић по једна молитва, а најкраћа и веома благотворна у свакој прилици јер можеш да је изговараш у себи дотићући по један чворић :

ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ,
СИНЕ БОЖЈИ,
ПОМИЛУЈ МЕ ГРЕШНОГ!
 
ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ,
СИНЕ БОЖЈИ,
ПОМИЛУЈ МЕ ГРЕШНОГ!

Srčana molitva. Izgovara se ceo dan bez prekida. Stotinama i stotinama puta. Brojanice pomažu da se ne stigne u katatonično stanje. Početnicima savetuju kako da postepeno povećavaju broj čitanja, a da se ne zablokiraju.
 
Тачније и прецизније:



О БРОЈАНИЦАМА

Молитва помоћу бројаница један је од најстаријих начина молитве, који су н
Brojanica.jpg
арочито неговали православни монаси. Саме бројанице имају симболички карактер. Обично су црне боје и тиме нас упућују да водимо трезвен и озбиљан живот у непрестаном покајању. Бројанице су исплетене од чисте овчије вуне, што нас подсећа да смо ми овце Доброг Пастира Господа Христа, који је сам као Јагањац Господњи пострадао за нас и избавио нас од вечне смрти.
Мале бројанице обично имају 33 чворића. Постоје и веће бројанице од по 50, 100 или 300 чворића. По старом предању, био је један монах који је желео да начини вунену бројаницу да би одбројавао своје молитве, али ђаво му је стално развезивао чвориће које би исплео. Једном му се јавио анђео и научио га да плете чворић који се састоји од седам уплетених крстова. То је један од најкомпликованијих чворова на свету. Овакву бројаницу ђаво није могао да расплете.


Како се молимо помоћу бројаница

Поред молитава које се налазе у молитвенику и редовно се читају у одређено доба дана, Црква Христова благосиља својим верницима да све своје молитве могу надопунити или заменити кратким молитвама које се више пута учестало и сабрано понављају. Оне нам омогућавају и помажу да се лакше саберемо умом на саме речи молитве, како нам ум не би лутао.


Како почети молитву

Ставши на уобичајено место где се молимо Богу, прекрстимо се и сабравши мисли, узмемо левом руком чворић бројанице држећи га између палца и кажипрста. Полако и сталожено, са потпуном сабраношћу ума, почнемо изговарати речи: ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, СИНЕ БОЖИЈИ, ПОМИЛУЈ МЕ ГРЕШНОГА! Узимајући палцем и кажипрстом наредни чворић на бројаницама поново изговарамо речи молитве, не одвајајући ум свој од њих, и тако редом онолико пута колико смо себи одредили правило, односно колико нам је наш светеник код кога се исповедамо и причешћујемо одредио.
Осим горе наведених речи молитве којима се обраћамо Спаситељу нашем, још се користе молитве којима се молимо Пресветој Богородици: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, СПАСИ МЕ ГРЕШНОГА! или своме светитељу кога славимо као Крсну славу: СВЕТИ (име светитеља), МОЛИ БОГА ЗА МЕНЕ ГРЕШНОГА! Помоћу бројанице можемо да се молимо за своје ближње и свој народ, и то тако што на првом чворићу бројанице изговарамо следеће речи: ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, ПОМИЛУЈ СЛУГУ (или слуге, слушкињу, народ) СВОГА (име или више имена са списка), а на осталим чворићима не понављамо име онога или оних за које се молимо, вец говоримо: ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, ПОМИЛУЈ ПОМЕНУТЕ СЛУГЕ СВОЈЕ!
Такође, можемо да се молимо и за упокојене сроднике: ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, УПОКОЈ ДУШЕ УСНУЛИХ СЛУГУ СВОЈИХ (имена), а даље ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, УПОКОЈ ДУШЕ ПОМЕНУТИХ СЛУГУ СВОЈИХ!
Исусова молитва је најважнија молитва сваког хришћанина. Она по црквеним правилима може да замени све друге молитве. Будући освећена самим именом Христа Бога, она у наше срца низводи божанску благодат и уноси неисказани душевни мир када се учестало понавља. Многи хришћани толико су се навикли на ову молитву да непрестано имају у свом срцу и на уснама име Исуса Христа, па чак и за време сна, јер када се човек навикне на њу честим изговарањем она постаје механизам који се одвија као нпр. процес дисања. Највећа сила ове молитве лежи у самоме имену ИСУСА ХРИСТА, које изгони из нашег срца сваку сметњу и немир и уноси божански мир.
Молитва на бројанице може да се практикује на сваком месту и у свакој ситуацији: у аутобусу, возу, чекаоницама, приликом шетње или чак неког разговора у коме не учествујемо.
Многи хришћани пред спавање осене крстом своју постељу и легну у кревет заједно са бројаницом, тихо се молећи док не заспу. Ујутро када се пробуде одмах се лате бројанице и тако започну свој дан са молитвом.
Укратко речено, Исусовом молитвом можземо се молити увек и свугде а да то нико други не зна осим Бога коме се молимо и нас самих. Зато не занемарујмо могућност да се Богу молимо, већ напротив, привлачимо милост и благодат Божју на себе и ближње своје за које се молимо и са којима живимо или смо живели. АМИН.
 
Тачније и прецизније:



О БРОЈАНИЦАМА

Молитва помоћу бројаница један је од најстаријих начина молитве, који су н
Brojanica.jpg
арочито неговали православни монаси. Саме бројанице имају симболички карактер. Обично су црне боје и тиме нас упућују да водимо трезвен и озбиљан живот у непрестаном покајању. Бројанице су исплетене од чисте овчије вуне, што нас подсећа да смо ми овце Доброг Пастира Господа Христа, који је сам као Јагањац Господњи пострадао за нас и избавио нас од вечне смрти.
Мале бројанице обично имају 33 чворића. Постоје и веће бројанице од по 50, 100 или 300 чворића. По старом предању, био је један монах који је желео да начини вунену бројаницу да би одбројавао своје молитве, али ђаво му је стално развезивао чвориће које би исплео. Једном му се јавио анђео и научио га да плете чворић који се састоји од седам уплетених крстова. То је један од најкомпликованијих чворова на свету. Овакву бројаницу ђаво није могао да расплете.


Како се молимо помоћу бројаница

Поред молитава које се налазе у молитвенику и редовно се читају у одређено доба дана, Црква Христова благосиља својим верницима да све своје молитве могу надопунити или заменити кратким молитвама које се више пута учестало и сабрано понављају. Оне нам омогућавају и помажу да се лакше саберемо умом на саме речи молитве, како нам ум не би лутао.


Како почети молитву

Ставши на уобичајено место где се молимо Богу, прекрстимо се и сабравши мисли, узмемо левом руком чворић бројанице држећи га између палца и кажипрста. Полако и сталожено, са потпуном сабраношћу ума, почнемо изговарати речи: ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, СИНЕ БОЖИЈИ, ПОМИЛУЈ МЕ ГРЕШНОГА! Узимајући палцем и кажипрстом наредни чворић на бројаницама поново изговарамо речи молитве, не одвајајући ум свој од њих, и тако редом онолико пута колико смо себи одредили правило, односно колико нам је наш светеник код кога се исповедамо и причешћујемо одредио.
Осим горе наведених речи молитве којима се обраћамо Спаситељу нашем, још се користе молитве којима се молимо Пресветој Богородици: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, СПАСИ МЕ ГРЕШНОГА! или своме светитељу кога славимо као Крсну славу: СВЕТИ (име светитеља), МОЛИ БОГА ЗА МЕНЕ ГРЕШНОГА! Помоћу бројанице можемо да се молимо за своје ближње и свој народ, и то тако што на првом чворићу бројанице изговарамо следеће речи: ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, ПОМИЛУЈ СЛУГУ (или слуге, слушкињу, народ) СВОГА (име или више имена са списка), а на осталим чворићима не понављамо име онога или оних за које се молимо, вец говоримо: ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, ПОМИЛУЈ ПОМЕНУТЕ СЛУГЕ СВОЈЕ!
Такође, можемо да се молимо и за упокојене сроднике: ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, УПОКОЈ ДУШЕ УСНУЛИХ СЛУГУ СВОЈИХ (имена), а даље ГОСПОДЕ ИСУСЕ ХРИСТЕ, УПОКОЈ ДУШЕ ПОМЕНУТИХ СЛУГУ СВОЈИХ!
Исусова молитва је најважнија молитва сваког хришћанина. Она по црквеним правилима може да замени све друге молитве. Будући освећена самим именом Христа Бога, она у наше срца низводи божанску благодат и уноси неисказани душевни мир када се учестало понавља. Многи хришћани толико су се навикли на ову молитву да непрестано имају у свом срцу и на уснама име Исуса Христа, па чак и за време сна, јер када се човек навикне на њу честим изговарањем она постаје механизам који се одвија као нпр. процес дисања. Највећа сила ове молитве лежи у самоме имену ИСУСА ХРИСТА, које изгони из нашег срца сваку сметњу и немир и уноси божански мир.
Молитва на бројанице може да се практикује на сваком месту и у свакој ситуацији: у аутобусу, возу, чекаоницама, приликом шетње или чак неког разговора у коме не учествујемо.
Многи хришћани пред спавање осене крстом своју постељу и легну у кревет заједно са бројаницом, тихо се молећи док не заспу. Ујутро када се пробуде одмах се лате бројанице и тако започну свој дан са молитвом.
Укратко речено, Исусовом молитвом можземо се молити увек и свугде а да то нико други не зна осим Бога коме се молимо и нас самих. Зато не занемарујмо могућност да се Богу молимо, већ напротив, привлачимо милост и благодат Божју на себе и ближње своје за које се молимо и са којима живимо или смо живели. АМИН.

U ovoj idilicnoj prici si zaboravio da napomenes da se u isihastickoj molitvi koristi metod disanja koji je identican bazicnom disanju u sektaskoj jogi--4:4:4:4 (udah-zadrzavanje daha,izdah,opet zadrzavanje daha).Naravno ako se postavi pitanje da li to postoji u nasoj veri lisenoj svih jeretickih elemenata,odgovor je NE. (Licno proverio).
 
Poslednja izmena:
U ovoj idilicnoj prici si zaboravio da napomenes da se u isihastickoj molitvi koristi metod disanja koji je identican bazicnom disanju u sektaskoj jogi--4:4:4:4 (udah-zadrzavanje daha,izdah,opet zadrzavanje daha).Naravno ako se postavi pitanje da li to postoji u nasoj veri lisenoj svih jeretickih elemenata,odgovor je NE. (Licno proverio).

Mentalni sklop religioznog fanatika:

Prvi slucaj:
A: "Jel verujes u Boga?"
B: "Ne"
A: vadi pistolj BENG, BENG

Drugi slucaj:
A: "Jel verujes u Boga?"
B: "Da"
A: "A, jel verujes u mog Boga?"
B: "Ne"
A: vadi pistolj BENG, BENG
 
U ovoj idilicnoj prici si zaboravio da napomenes da se u isihastickoj molitvi koristi metod disanja koji je identican bazicnom disanju u sektaskoj jogi--4:4:4:4 (udah-zadrzavanje daha,izdah,opet zadrzavanje daha).Naravno ako se postavi pitanje da li to postoji u nasoj veri lisenoj svih jeretickih elemenata,odgovor je NE. (Licno proverio).

Па је л' се у јоги помиње име Господа Исуса Христа или Богородице или светитеља ???
 
@eremita
Највећа сила ове молитве лежи у самоме имену ИСУСА ХРИСТА, које изгони из нашег срца сваку сметњу и немир и уноси божански мир.

Ne.Ne lezi u ponavljanju imena Isusa Hrista.Srce nije dovoljno snazno da pumpa krv do stopala i povlaci je nazad,zato se jedan deo krvi zaustavlja do racvanja aorte u abdomenu i vraca se nazad do srca.Monotonim ponavljanjem isihasticke molitve pracenoj disanjem koje ide uz tu molitvu,dolazi do ritmicnog pulsiranja i disanja sto utice na nervni sistem.Svejedno je da li ponavljas ime Hrista ili govoris Pita od jabuka--efekat je isti.
Rezultat su razni mentalni poremecaji koji se tretiraju kao "vizije".Isihasticka molitva nije deo hriscanske tradicije.

heart_bloodvessels.jpg
 
Poslednja izmena:
@eremita


Ne.Ne lezi u ponavljanju imena Isusa Hrista.Srce nije dovoljno snazno da pumpa krv do stopala i povlaci je nazad,zato se jedan deo krvi zaustavlja do racvanja aorte u abdomenu i vraca se nazad do srca.Monotonim ponavljanjem isihasticke molitve pracenoj disanjem koje ide uz tu molitvu,dolazi do ritmicnog pulsiranja i disanja sto utice na nervni sistem.Svejedno je da li ponavljas ime Hrista ili govoris Pita od jabuka--efekat je isti.
Rezultat su razni mentalni poremecaji koji se tretiraju kao "vizije".Isihasticka molitva nije deo hriscanske tradicije.

Погледаћу, распитаћу се. Једино могу да ти кажем да сам у једном изузетно тешком тренутку у мом животу када ми је било преко потребно да останем миран и при себи, не знам ни сам зашто, пробао... и добио невероватан успех. До тог случаја ми се из напред наведене приче о краткој молитви није чинило уверљивим и могућим.

п.с. а ово "пита од јабука" чак није ни као виц нешто...:thumbdown:
 
Rezultat su razni mentalni poremecaji koji se tretiraju kao "vizije".Isihasticka molitva nije deo hriscanske tradicije.

Хехехе....... бојим се да НИСИ у праву а ево из којих разлога:
ИСИХАЗАМ (гр. ησυχια, ћутање, тиховање и унутрашња усредсређеност): аскетска традиција монашког порекла (IV - V век), која се као покрет духовног и богословског препорода организовала увођењем "Исусове молитве" као начина постизања стања унутарњег усредсређења и мира у којим душа слуша и отвара се Богу. Исихију су упражњавали пустињски оци који су имали Филокалију (Добротољубље) као извор инспирације и који су као развојну дисциплину унутарњег живота усвојили стално призивање Исусовог имена. "Молитва срца", названа и "Молитва Исусова" или "Чиста молитва", која се састоји из речи: "Господе, Исусе Христе, Сине Божији, помилуј ме грешнога", темељи се на тексту из Луке 17,21: "Царство је Божије унутра у вама" и на саветима Апостола Павла: "Молите се непрестано" (1. Сол. 5,17) и "будите истрајни у молитви" (Кол. 4,2).

Прави оснивач исихазма јесте Јован Лествичник (+649), писац дела Рајска лествица, у којој препоручује монолошку молитву, дакле сведену на једну једину реч: "Исусе". За оце исихасте теорија и упражњавање Исусове молитве, медитирање у ћутању о Исусовом имену и стање тиховања које она ствара, нису циљ сами по себи. Изнад свега, исихија ствара стање у којем се практикују врлине, од којих су најважније чистота срца (απαθοια), покајање (ματανοια), а нарочито уздржање, трезвеност или чување срца (νηψις) Свети Симеон Нови Богослов говори о свести и опажању благодати, а Свети Григорије Палама о непосредном созерцању [виђењу] славе Божије под видом нестворених божанских енергија, као суштинских елемената исихастичке духовности.

Као покрет који се организовао на Атосу од XII до XIV века, исихазам се не може одвојити од теологије "нествореног карактера Таворске светлости" и непосредног искуства славе Божије (в. СЛАВА). Са Атоса он се у следећим вековима раширио по манастирима у Бугарској, Ср бији, Русији и Молдавији, утичући не само на монашки него и на литургијски живот. Иначе, као начин контемплативног живота, исихазам није одвојен од литургијске или светотајинске духовности. Истина, исихастички текстови писали су се за монахе и они се најбоље примењују у условима повлачења и усамљеништва или пустињаштва по манастирима. Никодим Светогорац, који је скупио филокалијске списе (в. ФИЛОКАЛИЈА), рећи ће, дакле, да "Молитва срца" припада свима, како монасима тако и лаицима; зато не постоје два начина православне духовности. Једна од основних идеја исихазма јесте да духовни живот у монашкој или литургијској форми није арбитраран, него има потребу за вођством од духовног оца. Ако у исихазму који је практиковао Евагрије нагласак пада на интелектуалну контемплацију и монолошку умну молитву, или призивање Исусова имена, друге исихастичке струје, на пример она типа Макарија Египатског (X век), враћају се на библијску антропологију и психологију, инсистирајући на "чувању срца". Иначе, у православној духовности, срце (καρδια) није физички орган, него духовно средиште човека, створенога по лику Божијем, најдубље и најистинскије ја, унутрашњи олтар у који се улази у стању кенозе и жртве и у коме се збива сједињење с Христом. Срце даје јединство људској личности. Зато "Молитва срца" ствара суштинско стање јединства и целовитости личности.
 
Погледаћу, распитаћу се. Једино могу да ти кажем да сам у једном изузетно тешком тренутку у мом животу када ми је било преко потребно да останем миран и при себи, не знам ни сам зашто, пробао... и добио невероватан успех. До тог случаја ми се из напред наведене приче о краткој молитви није чинило уверљивим и могућим.

п.с. а ово "пита од јабука" чак није ни као виц нешто...:thumbdown:

Fenomen "pite od jabuka" nije vic nego naucno istrazivanje da izgovaranje upravo tih reci ima isti efekat. I sto je jos vaznije to je prihvaceno od strane pametnih ljudi iz pravoslavne crkve kako ljudi ne bi budalili.Postoji dobar razlog zasto se u vecini knjiga o molitvi precutkuje taj nacin disanja ili se savetuje da se isihasticka molitva izgovara "kad se oseti potreba" a ne ritmicno -1000,2000 ili 7000 puta dnevno.

Pogledaj i raspitaj se,ali sumnjam da ces dobiti adekvatan odgovor.
 
Poslednja izmena:
Fenomen "pite od jabuka" nije vic nego naucno istrazivanje da izgovaranje upravo tih reci ima isti efekat. I sto je jos vaznije to je prihvaceno od strane pametnih ljudi iz pravoslavne crkve kako ljudi ne bi budalili.Postoji dobar razlog zasto se u vecini knjiga o molitvi precutkuje taj nacin disanja ili se savetuje da se isihasticka molitva izgovara "kad se oseti potreba" a ne ritmicno -1000,2000 ili 7000 puta dnevno.

У принципу ми одмах припадне мука када се у било коју расправу о вери уплете naucno istrazivanje ... а ја сам лично то пробао и нисам улетео ни у какво ненормално стање које би се могло назвати БУДАЉЕЊЕМ... него сам себи том молитвом сачувао живот и присебност - а биле су у питању секунде.

Додуше ово секташко упутство о неком удаху па задржавању даха и слично - нисам ни примењивао нити бих примењивао поготово сада када знам да је то део јоге. И наравно то не примењујем никаквих 1000 или 7000 пута - јер бих онда само то радио по цео дан - него према потреби.
А ти "паметни људи" у цркви - нека изволе, нека напишу и нека објаве - ПА НЕКА УКИНУ ИСУСОВУ МОЛИТВУ...
 
Poslednja izmena:
У принципу ми одмах припадне мука када се у било коју расправу о вери уплете naucno istrazivanje ... а ја сам лично то пробао и нисам улетео ни у какво ненормално стање које би се могло назвати БУДАЉЕЊЕМ... него сам себи том молитвом сачувао живот и присебност - а биле су у питању секунде.

Додуше ово секташко упутство о неком удаху па задржавању даха и слично - нисам ни примењивао нити бих примењивао поготово сада када знам да је то део јоге.


Spominje se u Dobrotoljublju,kao i u drugim knjigama koje se nisi potrudio da procitas.A to sektasko disanje se i danas primenjuje u nekim manastirima ,kao i od strane laika.
 
Poslednja izmena:
Spominje se u Dobrotoljublju,kao i u drugim knjigama koje se nisi potrudio da procitas.A to sektasko disanje se i danas primenjuje u nekim manastirima ,kao i od strane laika.

Зашто ме одмах прекореваш ???:otkacio::otkacio::otkacio:
Па не морам ја баш све да прочитам и баш све да знам - ја сам само лаик а не теолог или монах или исихаста. Друго је оно што упражњавају монаси - а сасвим друго оно што чине лаици. А на овом пдф се налазимо да износимо сопствено мишљење или сопствена искуства и знања.
 
Зашто ме одмах прекореваш ???:otkacio::otkacio::otkacio:
Па не морам ја баш све да прочитам и баш све да знам - ја сам само лаик а не теолог или монах или исихаста. Друго је оно што упражњавају монаси - а сасвим друго оно што чине лаици. А на овом пдф се налазимо да износимо сопствено мишљење или сопствена искуства и знања.

Ne pisem ovo zbog tebe.Mozda ce neko koga ne vodi samo :heart: razmisliti o ovim cinjenicama.
 
Ne pisem ovo zbog tebe.Mozda ce neko koga ne vodi samo :heart: razmisliti o ovim cinjenicama.

О којим чињеницама? О научним... па немој, молим те...
Да ли си пробао Исусову молитву са бројаницама ? Ја јесам - и хвала једној монахињи која ми је објаснила како се моли са бројаницама. Нисам запао ни у какво ненормално стање - нисам се заблесавио - НЕГО МИ ЈЕ ИСУСОВА МОЛИТВА ПОМОГЛА!

Уосталом - пробај, па ћеш се и сам уверити о чему се ради... то је једини начин да разумеш ово што ја пишем.
 
Brojanica?
Modni detalj devedesetih...pojavio se zajedno sa vidovitim Zorkama.:)
S obzirom da su bogobojazni tad više posećivali vidovite,crkva je smislila način da se nečim izdržava.:lol:
 

Back
Top