Bog ili Bogatstvo?

porin50

Ističe se
Poruka
2.137
Koliko nam je pohlepa za novcem pomutila razum, te se zbog toga olako okrećemo bogatstvu a zanemarujemo istinske kršćanske vrijednoti mogli
bi se zapitati svi na ovome svijetu.

Na ovo me ponukala jedna propovijed kardinala Bozanića:

Kratak dio propovijedi:
Što je toliko vrijedno, što ima tako neodoljiv sjaj da se pojedini lako deklariraju kršćanima, ali kada treba štititi kršćanske vrednote koje su univerzalne, kad treba djelovati iz pravednosti, solidarnosti i ljubavi prema bližnjem, opravdavaju se globalnim trendovima kojima se moramo prilagođavati, a u kojima eto, nažalost, ne prolaze kršćanske vrednote, rekao je kardinal Bozanić u Blatu na Korčuli, dodajući da su najobičniji pijuni svi oni koji se olako odriču kršćanskih vrijednosti radi moći, novca ili vlasti.

Što je vama važnije Bog ili novac? Za one koji sebe ne smatraju kršćanima ali su također istinski vjernici drugih konfesija ili pak agnostici, neka napišu što oni stavljaju prije novac ili vrijednosti koje oni smatraju istinskim.
 
Ajde da pitamo Papu da razdeli bogastvo Crkve siromasima?

Da vidimo sta mu je draze?:cool:

Kršćani su u početku bili proganjani, kasnije su oni proganjali (križarski ratovi) i
Crkva je kroz svoju povijest u početku imala jednu ulogu, a kasnije uz ulogu
duhovnog prosvjetljenja preuzela i ulogu suca (inkvizicija) pa se kasnije opet
vratila svome poslanju. Primjeri su u svijetu različiti i brojni, i ja nisam za sticanje
bogatstva crkve na račun haračenja.

Pitanje iz uvodnog posta je bilo ponaosob, znači da li se
smatrati vjernikom a živiti u suprotnosti s tim?
 
Po meni, samo Hriscanstvo je kreirano sa svrhom nepravednih materijalnih gomilanja, sto ne znaci da Hriscanin kao pojedinac, ne znajuci u cemu je stvar, ne moze ujedno biti i dobar covek. I ovde nije problem pohlepni pojedinac, vec moc odredjenih ljudi koji prave disbalans i postavljaju pojedinca deleko ispod optimala zadovoljenja osnovnih potreba, gde je kasnije pojedinac usmeren da lovi maglu gde zauvek ostaje na losoj pozicji vecitog nezadovoljstva, a ujedno i oklevetan kao pohlepan materijalista.

:)
 
Ne znam kod vas, ali kod nas uglavnom onaj ko ima najvise novca, taj je najveci vernik iz samo njemu znanih razloga, neretko zidaju i crkve...Oni koji novca nemaju, ostalo im je jedino zdravlje, njihovo i njihovih bliznjih, te se tako i odnose prema Bogu u svojim molitvama. Istinski vernici su duboko posveceni onozemaljskom zivotu, tako da materijalne vrednosti im ne znace mnogo...
 
Pitanje iz uvodnog posta je bilo ponaosob, znači da li se
smatrati vjernikom a živiti u suprotnosti s tim?

Ajde da vidimo ovako. Taj kardinal... Božanić živi u palati, ima mečku sa šoferom, kuvaricu. Oblači se u krpe koje koštaju koliko godišnji prihod kakvog afričkog sela... Proždere za dan više proteina nego prosečan Etiopljanin za tri meseca...
Mogao bi, dakle, pitati njega. :confused:
 
pa....računam se u vernike (pravoslavne) i mislim naravno da je Bog važniji od materijalnog....ipak, ovo grešno telo treba nečim hraniti i nečim odevati i, shodno tome, treba zaraditi taj novac.
protiv sam gomilanja bogatstva i kad god imam dosta para, hrane, odeće - dajem...ko god da traži.
ali, pre svega, treba da odgajim decu da budu korisna društvu, a to ne mogu ako sam beskućnik.
idealizam? super 'stvar'.
davanje je dobro, jer se uvek vrati 100struko...mada, naći će se već neko ko će i u ovoj konstataciji naći računicu hahhhahahaaaaa....
 
Ajde da vidimo ovako. Taj kardinal... Božanić živi u palati, ima mečku sa šoferom, kuvaricu. Oblači se u krpe koje koštaju koliko godišnji prihod kakvog afričkog sela... Proždere za dan više proteina nego prosečan Etiopljanin za tri meseca...
Mogao bi, dakle, pitati njega. :confused:

Ja kazem bolje Papu - vise para ima od Bozanica
 
Ne znam kod vas, ali kod nas uglavnom onaj ko ima najvise novca, taj je najveci vernik iz samo njemu znanih razloga, neretko zidaju i crkve...Oni koji novca nemaju, ostalo im je jedino zdravlje, njihovo i njihovih bliznjih, te se tako i odnose prema Bogu u svojim molitvama. Istinski vernici su duboko posveceni onozemaljskom zivotu, tako da materijalne vrednosti im ne znace mnogo...

Tako je skoro u većini slučajeva, ne samo kod nas ili vas.
A istinskih vjernika je sve manje, ali valjda tako mora biti.
Isus nam je rekao da će malo vjernih biti na zemlji za
vrijeme njegova drugog dolaska.
 
"Бог или богатство"...

Само да се укључим са једном језичком занимљивошћу. У индоевропским језицима су карактеристичне две речи за бога (са малим "Б"): бага и дева (обе речи из санскрта). У Индији је превагнуо овај други, а према Персији овај први. Чувена је она српско-иранска паралела Бог-Баг. Још једна занимљивост: град Багдад је кованица две речи Баг (Бог) и дад (дат, пасив од дати), и значи "град који је од Бога дат". Буквални превод на српски би био Богдат.

Е сад, зашто сам ово споменуо? Дева је наш див, реч за бога која се пре свега односи на величину, дивовски стас и натприродне моћи. У вези је са грчким теос и латинским деус. А у српском имамо и реч "дивно" као синоним за "божанствено" и готово идентичну реч са divine. Бага је реч везана за изобиље и поседовање, и на тој речи су према Персији и даље према Словенима настали термин за бога, али и речи везане за изобиље, попут речи богат, богатство.

Било ми је интересантно како се у наслову теме међусобно супротстављају термини који имају истоветно језичко порекло - реч за изобиље.
 
pa....računam se u vernike (pravoslavne) i mislim naravno da je Bog važniji od materijalnog....ipak, ovo grešno telo treba nečim hraniti i nečim odevati i, shodno tome, treba zaraditi taj novac.
protiv sam gomilanja bogatstva i kad god imam dosta para, hrane, odeće - dajem...ko god da traži.
ali, pre svega, treba da odgajim decu da budu korisna društvu, a to ne mogu ako sam beskućnik.
idealizam? super 'stvar'.
davanje je dobro, jer se uvek vrati 100struko...mada, naći će se već neko ko će i u ovoj konstataciji naći računicu hahhhahahaaaaa....

Pa nigdje niko ne kaže da je hrana i oblačenje i stanovanje i školovanje
nekakvo bogatstvo, iako je za mene najveće bogatstvo ljubav.
Ovdje se prvenstveno misli na pohlepu kao negativnom stranom
u stjecanju bogatstva, kada nam novac postane važniji od moralnih vrjednosti
 
"Бог или богатство"...

Само да се укључим са једном језичком занимљивошћу. У индоевропским језицима су карактеристичне две речи за бога (са малим "Б"): бага и дева (обе речи из санскрта). У Индији је превагнуо овај други, а према Персији овај први. Чувена је она српско-иранска паралела Бог-Баг. Још једна занимљивост: град Багдад је кованица две речи Баг (Бог) и дад (дат, пасив од дати), и значи "град који је од Бога дат". Буквални превод на српски би био Богдат.

Е сад, зашто сам ово споменуо? Дева је наш див, реч за бога која се пре свега односи на величину, дивовски стас и натприродне моћи. У вези је са грчким теос и латинским деус. А у српском имамо и реч "дивно" као синоним за "божанствено" и готово идентичну реч са divine. Бага је реч везана за изобиље и поседовање, и на тој речи су према Персији и даље према Словенима настали термин за бога, али и речи везане за изобиље, попут речи богат, богатство.

Било ми је интересантно како се у наслову теме међусобно супротстављају термини који имају истоветно језичко порекло - реч за изобиље.

Jezik je raznolik!
Na hrvatskom ili srpskom u ovom slučaju svejedno ovi termini imaju
istovjetno jezično porijeklo, ali kad prevedeš na recimo engleski onda nemaju.
Ali moram priznat da sam i ja sad na to obratio pažnju, iako je nevažno za temu.
 
Znamo kako je rano kršćanstvo krenulo s poslanjem,
usmenom predajom apostola i zato nema smisla navesti
ovo što si naveo, jer to bi bila samo zloupotreba kršćanstava.

Slazem se da je zloupotreba u pitanju, no od koga? Sigurno ne od mene. Zloupotrebu vrse bas oni ljudi koji se najvise i 'zalazu' za Biblijska ispravana nacela, jer, sto vise ljudi veruju i primenjuju, to veca mogucnost peljesenja za njih. Razumem sta si hteo da kazes, da originalni kreatori Hriscanstva bili su Hrist i apostoli te da su oni imali samo najbolje namere. No ja mislim da je Hriscanstvo nastalo na savim drugaciji nacin i sa sasvim drugacijom srvrhom - scepati pojedinca pod svoju moc.

:)
 
Koliko nam je pohlepa za novcem pomutila razum, te se zbog toga olako okrećemo bogatstvu a zanemarujemo istinske kršćanske vrijednoti mogli
bi se zapitati svi na ovome svijetu.

Na ovo me ponukala jedna propovijed kardinala Bozanića:

Kratak dio propovijedi:
Što je toliko vrijedno, što ima tako neodoljiv sjaj da se pojedini lako deklariraju kršćanima, ali kada treba štititi kršćanske vrednote koje su univerzalne, kad treba djelovati iz pravednosti, solidarnosti i ljubavi prema bližnjem, opravdavaju se globalnim trendovima kojima se moramo prilagođavati, a u kojima eto, nažalost, ne prolaze kršćanske vrednote, rekao je kardinal Bozanić u Blatu na Korčuli, dodajući da su najobičniji pijuni svi oni koji se olako odriču kršćanskih vrijednosti radi moći, novca ili vlasti.

Što je vama važnije Bog ili novac? Za one koji sebe ne smatraju kršćanima ali su također istinski vjernici drugih konfesija ili pak agnostici, neka napišu što oni stavljaju prije novac ili vrijednosti koje oni smatraju istinskim.

Hm, te istinske vrednosti koje pominješ su i dovele do te pohlepe...
Btw. de si bre Croat, nema te neshto?:lol:
 
Pa nigdje niko ne kaže da je hrana i oblačenje i stanovanje i školovanje
nekakvo bogatstvo, iako je za mene najveće bogatstvo ljubav.

Ovdje se prvenstveno misli na pohlepu kao negativnom stranom
u stjecanju bogatstva, kada nam novac postane važniji od moralnih vrjednosti

za neke je i ovo boldovano bogatstvo...i u stanju su da te proglase svakakvim imenima, jer normalno živiš (materijalno, mislim). mada je pohlepa za svaku osudu...i mislim da pohlepnih ima i među ateistima (što nije čudo), ali i među tzv. verujućima.
na žalost, ovo drugo je jako loše, ali nije na meni da osuđujem bilo koga pojedinačno.

p.s. loše je i što su neki ateisti pohlepni, ali....imaju ''opravdanje'' - ''samo jednom se živi''.
 
pa....računam se u vernike (pravoslavne) i mislim naravno da je Bog važniji od materijalnog....ipak, ovo grešno telo treba nečim hraniti i nečim odevati i, shodno tome, treba zaraditi taj novac.
protiv sam gomilanja bogatstva i kad god imam dosta para, hrane, odeće - dajem...ko god da traži.ali, pre svega, treba da odgajim decu da budu korisna društvu, a to ne mogu ako sam beskućnik.
idealizam? super 'stvar'.
davanje je dobro, jer se uvek vrati 100struko...mada, naći će se već neko ko će i u ovoj konstataciji naći računicu hahhhahahaaaaa....

:klap:

Дај мени бар 500 еврића. :D
 
Hm, te istinske vrednosti koje pominješ su i dovele do te pohlepe...
Btw. de si bre Croat, nema te neshto?:lol:

Pa svugdje pomalo, malo turizam, malo posao, malo ribolov, i eto
skok po koji put na forum :D

Nego istinske vrijednosti ne mogu dovesti do pohlepe,
sama riječ istinske onda nema to značenje.
Znači može biti samo zloupotreba istinskih vrijednosti.
 
Ovo je moj Bog. Obraca se jezikom koji svi razumeju.



United_States_one_dollar_bill,_obverse.jpg
 

Back
Top