SLOBODNA VOLJA i SAVRSENSTVO ljudi, Boga, andjela, ....

besmrtna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.534
SAVRSENSTVO

U opstem smislu podrazumeva:

Kvalitet ili stanje savrsenstva ili potpunosti, kome nista ne nedostaje; potpuni razvoj, vestina, moralna odlicnost -vrsnoca, najvisi moguci nivo vrsnoce, zrelost, savrsenstvo u umetnosti, nauci…

Stanje bez mane i defekta, idealno stanje.

Dostici odredjeni ili postavljeni cilj ili nameru;

Savrsenstvo znaci dostici potpunost ; biti odrastao ili zreo...

Da bi ispravno razumeli savrsenstvo ne treba da mislimo da sve sto se naziva savrsenim je u apsolutnom smislu, to jest bez ikakvih ogranicenja.
Savrsenstvo u apsolutnom smislu se jedino odnosi na Stvoritelja. Bog Stvoritelj kao Apsolut jedini nema ogranicenja i egzistira u vecnosti…

Dok sve ostalo ima ogranicenja ali moze biti savrseno u odnosu na svrhu za koju je stvreno.Taj termin podrazumeva i da postoji neko ko odlucuje kada je neko dostigao potpunost, tj standarde vrsnoce, i koje zahteve treba ispuniti...

Na ovom nivou svesti, mi mozemo samo stremiti ka savrsenstvu i time se priblizavamo onome koji je jedino apsolutno savrsen, a to je Bog kao Stvoritelj svega.


SAVRSENSTVO Boga

Bog je savsen u apsolutnom smislu ,besmrtan, “oduvek je i zauvek” je… prebiva u vecnosti… Bog je ljubav.
Bog je stovrio ljude kao savrsene, ali savrsenstvo coveka je relativno u odnosu na savrsenstvo Boga, ono ne podrazumeva nemogucnost gresenja, zato sto su ljudi stvoreni sa slobodnom voljom – sa sposobnoscu da biraju izmedju dobra i zla…To sto su ljudi stvoreni sa slobodom izbora , cini ih savrsenima ali u okvirima svoje vrste, to ih cini ljudima. Jedino je Bog Jehova kao Stvoritelj savrsen u apsolutnom smislu.

Prvi ljudi su stvoreni po slici Bozjoj, znaci kao savrsena bica…
Znaci, Adam i Eva su stvoreni kao savrsena bica, sa slobodnom voljom, sa mogucnoscu vecnog zivota, sve dok bi postovali Bozji zakon...

Jer SVRSENSTVO podrazumeva VECNOST, LJudi su stvoreni kao savrsena bica da zive vecno na zemlji....
TEk zgresivsi protiv Boga izgubili su savrsenstvo i vecnost...

Bog je namaravao da preko Adama stvori inteligentno ljudsko drustvo sa slobodnom voljom. Oni koji bi izabrali da vole Boga i njegova merila pokazali bi tako sto bi se drzali njegovog zakonai ziveli bi vecno na zemlji...
Dakle, poslusnost nije bila programirana u covekove mentalne sposobnosti, nego je morala izvirati iz srca (5. Mojsijeva 10:12,13 ; 30:19,20)
Adam bi bio nepotpun, tj nesavrsen, da nije imao mogucnostda bira izmedju poslusnosti i neposlusnosti.


Znaci, da to sto su ljudi stvoreni sa SLOBODNOM VOLJOM cini ih savrsenima, jer jedino tako ljudi mogu da ispune svrhu za koju su stvoreni, jedino tako mogu birati da budu poslusni Bogu i jedino tako mogu iz ljubavi mu biti odani.... jer Bog je LJUBAV, a ljudi su stvoreni prema slici Bozjoj tj prema Bozanskim svojstvima, tako da mogu odrazavati osobine tvorca...

Da nemaju sobodnu volju, ljudi bi bili time roboti... daleko od savrsenstva...
Al zbog slobodne volje ljudi mogu izabrati los put i zgresiti protiv Boga, a na taj nacin i izgubiti savrsenost...

Ali ako je Bog stvorio ljude takvima, on postuje njihove izbore, al opet to ne znaci da ce ljudi ukoliko ne slede Bozji zakon proci bez posledica... Zakon uzroka i posledice je fizicki zakon i ljudi ga ne mogu izbeci... isto tako ako krse bozanski moralan zakon dozivece ono sto je zapisano u Bibliji
Galatima 6:7 "Ne zavaravajte se, Bog se ne moze ismejavati. Jer sta covek poseje, to ce i poznjeti".

.Adam je zgresio protiv Boga pre nego sto je postao otac, tako da su svi njegovi potomci rodjeni nesavrsenima. Zgresivsi protiv Boga prvi ljudi su izgubili savrsenstvo, postali su nesavrseni i time podlozni grehu i smrti, i na taj nacin su tu nesavrsenost preneli na svoje potomstvo… na sve ljude… Ali Bozja namera je bila da prvi ljudi napune zemlju i to je Bog i uradio…
ovaj stih govori o nasledjenom grehu koji je prenet na covecnastvo:

Rimljanima 5:12 “Zbog toga, kao sto je preko jednog covek u svet usao greh i preko greha smrt, iI tako se smrt prosirila na sve ljude, jer su svi sagresili.”

Takodje Isus, dok je bio na zemlji bio je savrsen covek, ali on nije zgresio svojom voljom protiv Boga, ostao mu je veran do smrti…

Takodje su andjeli stvoreni kao savrena duhovna bica sa slobodnom voljom, (znaci sva inteligentna stvorenja Bog je stvorio sa slobodnom voljom) i zna se da da se vec nakon stvaranja coveka , jedan andjeo visokog ranga – heruvim, pobunio protiv Boga i time je postao Satana ili Djavo., on je takodje povukao za sobom jedan deo andjela koji su zgresivsi protiv Boga postali demoni …

Jezekilj 28:14-17 govori o Sotoni – koji je bio ANDJEO HERUVIM pre nego sto je zgresio.
“HERUVIM SI ZASTITNIK TI BIO, rasirenih krila; postavio te bejah, i ti bese na svetoj Bozjoj gori, usred sjajnog hodio si kamenja.Savrsen si na putevima svojim bio od dana kada se rodi, dokle bezakonje na tebi se ne nadje. Velicina trgovine tvoje napuni te sile I TI ZGRESI . Izbacujem te s gore Bozje, i cinim da te nestane, heruvime zastitnice, usred sjajnog kamenja. Ponese se srce tvoje, i ti pokvari mudrost svoju sjajem svojim. Ja te na zemlju bacam…
U Otkrivenju 20:10 proreceno je unistenje Satane. Kao sto ce biti i unisteni ostali andjeli koji su zgresili tj demoni…

Kasnije su se u toj pobuni Sotoni pridruzili i drugi andjeli - demoni o kojima je pisano u Judi 6 “ I andjele koji nisu zadrzali svoj prvobitni polozaj, nego su napustili svoje pravo prebivaliste sacuvao je u vecnim okovima pod gustom tamom za sud velikog dana.”

Evo neki stihovi koji govore o koriscenju slobodne volje ljudi…

Stih iz Propovednika 7:29 kaze:“ Samo evo sto sam ipak nasao: Da je Bog stvorio ljude ispravne, ali oni mnoge krive puteve traze.”
Takodje 5. Mojsijevoj 32:4,5 stoji zapisano: “On je stena nasa! Savrseno je njegovo delo, i pravi su putevi njegovi; veran je on Bog, nema u njemu nepravde, pravedan je i istinit. Ako s’oni pokvarise, je li on zato kriv? Ne, to je njihovo nevaljalstvo; to je narod rdjav i pokvaren, nisu sinovi njegovi.”

Bog nije odgovoran ako se ljudi iskvare. Ljudi imaju vlastitu odgovornost za svoje postupke, ne postoji izgovor da se okrivi Bog.
U 5. Mojsijevoj 30:19,20 kaze: “svedocim vam danas nebom i zemljom da sam stavio pred vas zivot i smrt, blagoslov i prokletstvo. Izaberi zivot da zivis ti i potomstvo tvoje. Da ljubis Jehovu, Boga svoga, da slusas glas njegov, i da se njega drzis; jer od toga zavisi zivot tvoj, i produzenje dana tvojih…”

Ali Bog ce putem Bozje nebeske vladavine -Bozjeg kraljevstva, u buducnosti, za vreme te Hristove 1000 god. vladavine mira dovesti ponovo ljude do savrsenstva, tako da ce moci vecno da zive na zemlji, kao savrsena bica… cime ce biti ostvarena Bozja prvobitna namera…


pozz svima
connie_5-1.gif


 
Poslednja izmena:
@immortal

Meni je jasna tvoja opsesija za savrsenstvom i cenim tvoj napor sto stvarno imas vere...kad ti nije tesko ovoliko da pises...ali ja sam ti recimo objasnila neki svoj stav o tome u onoj drugoj temi...ali nema veze, ako hoces rado cemo ukrstiti tumacenja i opet nista necemo zakljuciti...ako to nisu mogli da usaglase poznavaoci Biblije kroz vekove, ne vidim svrhu da cemo nas nekolicina laika nesto promeniti.

Ali ajde...moze od sutra, tj. danas...
 
SAVRSENSTVO
....Da ljubis Jehovu, Boga svoga....

Da, da, ipak jehovin svedok...

cisto da pomenem - izgovara se Jahve
nikako mi nije jasno otkud vam taj iskrivljeni oblik?

mada ovo sto si napisala jeste tacno. bicu slobodan da dodam...



sloboda je, inace, i dalje vrlo nezgodno pitanje

slozicemo se da ljudska sloboda lezi u mogucnosti izbora - i to na prvom mestu verovanja u Boga: mogu da verujem, a i ne moram

vec tu nastaje problem...

ako bi mi se Bog nekako javio, ja bih bio primoran da verujem da postoji, jer sam ga video. i eto, ode sloboda...
sledi, dakle, da Bog, kako bi omogucio slobodu coveku, ne sme da mu se javlja, tj. treba da bude potpuno indiferentan.

e ovo je vec malo nezgodno pitanje. u stvari mnogo nezgodno, jer je hriscanski bog poprilicno aktivan.

Jedno resenje, koje trenutno vidim, je da covek ima slobodu da odbaci svoju slobodu kako bi se uverio da bog postoji, ali to se nekako ne uklapa bas u celu pricu (jedino za monahe npr. koji se mole pa im se bog pokaze)
Drugo resenje bilo bi da bog moze da deluje na ljude, ali tako da se to delovanje moze protumaciti kao prirodno - kao kad se u drvetu ukaze neki svetac - potpuno je prihvatljivo objasnjenje da se to slucajno desilo, jer je moguce, ali sansa -> 0

Trece resenje?
 
Hm, Biblija kaže da je Bog savršen... ali, šta kaže mozak kada pročita Bibliju...

kako ciji...

moj kaze da je Bog savrsen.

a i sve sto je stvoreno svedoci o Stvoritelju...

Vera nije verovanje bez dokaza:)

evo sta jedan Biblijski stih kaze :
Rimljanima 1:20 "Jer njegova (Bozja) nevidjiva svojstva jasno se vide od stvaranja sveta naovamo, buduci da se zapazaju po onome sto je stvoreno, naime njegova vecna moc i Bozanstvo, tako da oni (ljudi) namaju izgovora.

Znaci da sve sto je stvoreno, svo stvarstvo, univerzum svemir... svedoci o postojanju Stvoritelja, o njegovoj savrsenosti.....
zar nije sve sto je Bog stvorio tako savrseno... kada razmisljamo o svemiru... o prirodi... biljkama zivotinjama... vidimo kako je sve savrseno... i sve to svedoci o savrsenstvu Stvoritelja...
To sto je covek unistio planetu i zagadio je to je druga prica...

takodje mi je cudno da danas neki veruju da ne postoji Stvoritelj... pored toliko dokaza... naucnih, materijalnih.. i onih duhovnih koje ne moraju svi uociti... ali mogu...

Biblija nam otkriva sve o Bogu o njegovoj licnosti, nameri itd... ima obilje duhovnih dokaza samo ko zeli da ih istrazi...

a opet ne moze se dokazati da Bog ne postoji...:)

kao sto kad uocimo neku sliku mi znamo da postoji slikar koji ju je nacinio...

Zar je logicnije da je sve nastalo slucajno, zar nesto tako kompleksno kao svemir je nastalo slucajno?

Pa danas ni jedna jednostavna stvar ili predmet ne mogu nastati slucajno...

Logocan je zakljucak da mora da postoji Stvoritelj sveg stvarstva tj Bog i da je on kao stvoritelj tako savrsenog stvarsta jedini apsolutno savrsen.

bye
treptrep2-1.gif
 
Poslednja izmena:
@immortal

Meni je jasna tvoja opsesija za savrsenstvom i cenim tvoj napor sto stvarno imas vere...kad ti nije tesko ovoliko da pises...ali ja sam ti recimo objasnila neki svoj stav o tome u onoj drugoj temi...ali nema veze, ako hoces rado cemo ukrstiti tumacenja i opet nista necemo zakljuciti...ako to nisu mogli da usaglase poznavaoci Biblije kroz vekove, ne vidim svrhu da cemo nas nekolicina laika nesto promeniti.

Ali ajde...moze od sutra, tj. danas...

Na mnogim temama se provlaci ovo pa sam mislila da je bolje da postojii posebna tema...

Nemam nista protiv da svako kaze sta misli o ovoj temi, zato sam je i otvorila, a i jer smatram da je bitna..

I da, mozda sam samo fascinirana vecnoscu a savrsenstvo to donosi:)
a u tome je i moja vera:)
tako da...

pozz
connie_5-1.gif
 
Vera nije verovanje bez dokaza:)
evo sta jedan Biblijski stih kaze :
Rimljanima 1:20 "Jer njegova (Bozja) nevidjiva svojstva jasno se vide od stvaranja sveta naovamo, buduci da se zapazaju po onome sto je stvoreno, naime njegova vecna moc i Bozanstvo, tako da oni (ljudi) namaju izgovora.

"Ako vam kažem da je u pitanju krupna stvar o kojoj ne mogu da govorim i da su upletena imena koja ne smem ni da pomenem, jasno vam je da ne smemo gubiti vreme. Na izvršenje!". :mrgreen:

kao sto kad uocimo neku sliku mi znamo da postoji slikar koji ju je nacinio...
Zar je logicnije da je sve nastalo slucajno, zar nesto tako kompleksno kao svemir je nastalo slucajno?

Jedno od pravila logike na koju se pozivaš.

Ako je sliku stvorio slikar, ne znači da je svet stvorio svetar. Ako važi u jednom pravcu, ne mora važiti u drugom.

Primer:
Ako je Stevka Perina mama, ne znači da je Pera Stevkina mama.

Pa danas ni jedna jednostavna stvar ili predmet ne mogu nastati slucajno...

Zaista, došlo je poslednje vreme... :D

Logocan je zakljucak da mora da postoji Stvoritelj sveg stvarstva tj Bog i da je on kao stvoritelj tako savrsenog stvarsta jedini apsolutno savrsen.

Zapravo, jedini logičan zaključak je da ako oćeš neki predmet, moraš da ga naručiš, a ne da čekaš da ti slučajno naraste u dvorištu.
 
...Zar je logicnije da je sve nastalo slucajno, zar nesto tako kompleksno kao svemir je nastalo slucajno?

A: Svet je nastao na neki od "naucnih" nacina (veliki prasak i sl.)
B: Svet je stvorio Bog
Tvrdnje A i B su medjusobno iskljucive. Druge opcije sem ovih ne postoje (jos uvek)

Svet je postao <=> verovatnoca postajanja sveta = 1 (100%, kako god)

Verovatnoca (A + B) = 1

E sad, po tvrdnjama naucnika sansa da je svet nastao bas ovakav tezi 0.

Prostom matematikom (koja se uci u 4.godini srednje skole) nalazimo da B -> 1, sto ce reci da je verovatnoca da je Bog stvorio svet ipak veca. I to mnogo veca.

Preneto na skup realnih brojeva: neka je skup R univerzum (tj. sve sto postoji). Njegova verovatnoca je 1, tj. 100%. Verovatnoca od A (da je svet nastao slucajno) je jedan od tih beskonacno brojeva, tj. verovatnoca A -> 0 (1/broj elemenata R, tj. 1/beskonacno).

Verovatnoca da je Bog stvorio svet, analogno prethodno recenom, jednaka je verovatnoci univerzuma - verovatnoci A = beskonacno - 1 = beskonacno :mrgreen:

ispade da je verovatnoca da je Bog stvorio svet beskonacno puta veca od verovatnoce da je svet nastao sam od sebe. Poprilicno dobre sanse, rekao bih...Moj tip u ovom slucaju je prelaz 1-2 :lol:
 
Ne postoji savršenstvo.
Osim ako savršenstvo nije ljubav sa svojom nesavršenošću.
Ne postoji večnost. I da postoji, večnost nije nužno savršena kategorija. Šta mi znamo o večnosti ili pojmu savršenstva da bismo stavili znak jednakosti između ova dva pojma?
U odnosu Čovek - Bog ne postoji slobodna volja. Ako je Čovek uslovljen bilo čime, pa i izborom koji mu je dat od strane Boga (da bira Zlo ili Dobro) ne bi li zaslužio svoje spasenje ili Pakao, onda nije slobodan i džabe mu slobodna volja. Kako mu nije dozvoljeno da se pobuni protiv Boga (osim kad Bog poželi da se igra), osnosno - bunt je unapred osuđen na propast i ima funkciju samo da dokaže čovekovu malenkost i grešnost spram Boga, onda je i svaka njegova životna odluka kao rezultat "slobodne" volje, koja se kosi sa onim što mu je Bog namenio, bespredmetna. Čim čovek pred sobom ima sužen izbor, dva putića koje mu je neko postavio kao zagonetan izbor sa neizvesnim odredištem, njegova slobodna volja srozava se na "levo" ili "desno", "crno" ili "belo" ... i čim ima saznanje o tome da je jedan od tih puteva pogrešan.
Slobodna volja bi bila raditi ono što ti se radi, neuslovljen bilo kojim klauzulama u Božijem, ljudskom ili Krstaričinom Pravilniku. Neka "apsolutno" slobodna volja ne poznaje ni savest, ni moral, ni altruizam, već joj je svrha postizanje jednog, jedinog zadovoljstva - namirivanje sopstvenog Ega.
 

zar nije sve sto je Bog stvorio tako savrseno... kada razmisljamo o svemiru... o prirodi... biljkama zivotinjama... vidimo kako je sve savrseno... i sve to svedoci o savrsenstvu Stvoritelja...
To sto je covek unistio planetu i zagadio je to je druga prica...

takodje mi je cudno da danas neki veruju da ne postoji Stvoritelj... pored toliko dokaza... naucnih, materijalnih.. i onih duhovnih koje ne moraju svi uociti... ali mogu...

Biblija nam otkriva sve o Bogu o njegovoj licnosti, nameri itd... ima obilje duhovnih dokaza samo ko zeli da ih istrazi...

a opet ne moze se dokazati da Bog ne postoji...:)

kao sto kad uocimo neku sliku mi znamo da postoji slikar koji ju je nacinio...

Zar je logicnije da je sve nastalo slucajno, zar nesto tako kompleksno kao svemir je nastalo slucajno?

Pa danas ni jedna jednostavna stvar ili predmet ne mogu nastati slucajno...

Logocan je zakljucak da mora da postoji Stvoritelj sveg stvarstva tj Bog i da je on kao stvoritelj tako savrsenog stvarsta jedini apsolutno savrsen.

bye
treptrep2-1.gif

Pa ako je Bog stvorio čoveka po svom liku, tj. kao "savršenog", zašto taj čovek uništava planetu? Postao je manje savršen? Bog je nešto prevideo, iako je savršen?

Svet nije savršen.
I opstanak planete nije ugrožen samo od strane nesavršenog ljudskog bića, već i od strane prirodnih pojava kao što su razorni zemljotresi, uragani i ostale kataklizme... A ako Bog ne može da ih kontroliše, onda nije savršen. Ako ih kontroliše, onda takođe nije savršen jer ne ispunjava osnovni preduslov za (uslovnu) savršenost - ljubav prema bližnjem. Možda nas Bog ne voli, ili nas voli selektivno? Ili misliš da je SVE Božiji plan, i kao takav, zato što je njegov - apriori savršen.
 
@ borac za prava životinja
Razne religije nemaju konkretan odgovor na pitanje zašto postoji tolika patnja. Javlja se nekoliko odgovora kao što je to kako je to Božja volja,da je Bog odavno odredio šta će se desiti uključujući i tragične događaje ili da su Božji putevi neobjašnjivi. Da li se to slaže sa Biblijom?
Jov 34.10-daleko je od istinitog Boga da zlo čini.....i da nepravedno postupa.

Zbog čega onda postoji zlo:smrt,prirodne nepogode,bolesti....?
1. Jovanova 5.19-celi svet je u vlasti zloga
pravi vladar ovog sveta je Satana Đavo. I logično je da će svet biti onakav kakav je i sam vladar. Sam Satana je pun mržnje,prevare i okrutnosti. Zato je i sam svet čiji je on vladar takav-njegovo oličenje.
Još jedan razlog je taj da su ljudi nesavršeni i grešni . grešni ljudi su skloni borbi za vlast što dovodi do zla.
Ali,zbog čega Jehova dozvoljava zlo?
Kada je Satana naveo Adama i Evu na neposlušnost Bogu,on nije doveo u pitanje Jehovinu moć,već njegovo pravo da vlada. On je bacio sumnju na Božju ispravnost i rekao kako je Bog loš vladar i kako bi ljudima bilo bolje kada bi samo vladali. Oni su rekli kako njima niko nije potreban da odlučuju šta je dobro a šta zlo već da sami mogu to odlučivati.

Da li je Jehova mogao uništiti buntovnike i početi sve izpočetka? U postanku 1.28 bog je rekao kako je njegova namera da potomci Adama i Eve napune zemlju a Jehova uvek ispunjava svoje namere. Uništivši buntovnike,on bi pogazio svoju sopstvenu reč. Zato im je morao dozvoliti i dati priliku da sami vladaju nad zemljom u sopstvenim sistemima i tvorevinama. I kako se to pkazalo? Vidimo sami :((

I još nešto,Jehova nije pomogao satani i buntovnicima u upravljanju njihovim sistemima jer bi na taj način podražao njih same,podržao bi satanu i njegovu nameru. To bi navelo ljude da razmišljaju kako oni ipak mogu sami da vladaju i kako im nije potrebna Božja pomoć i vlast. Kada bi Bog tako postupio,bio bi i sam saučesnik u toj laži. Ali nijue moguće da Bog laže-jevrejima 6.18
 
Poslednja izmena:
cisto da pomenem - izgovara se Jahve
nikako mi nije jasno otkud vam taj iskrivljeni oblik?

sloboda je, inace, i dalje vrlo nezgodno pitanje

ako bi mi se Bog nekako javio, ja bih bio primoran da verujem da postoji, jer sam ga video. i eto, ode sloboda...
sledi, dakle, da Bog, kako bi omogucio slobodu coveku, ne sme da mu se javlja, tj. treba da bude potpuno indiferentan.

e ovo je vec malo nezgodno pitanje. u stvari mnogo nezgodno, jer je hriscanski bog

ako ne veruješ u Boga sada dok imaš Bibliju i sva proročanstva koja su se ostvarila i koja se upravo ostvaruju i sve dokaze...zašto misliš da ćeš verovati kada ti se bude pokazao?to je bežanje u laž i skidanje odgovornosti sa sebe.
Ako znaš kako se izgovara Božje ime I ako znaš šta ono znači,zar te može išta sprečiti da veruješ u njega?

Verovanje u Boga ne predstavlja veru u pjavu,već u savršenstvo u ljubav u život u oproštaj u poniznost,davanje,zahvalnost u Negovo vođstvo,vera podrazumeva priznanje Njega kao apsoluta I vera I ljubav u Boga podrazumevaju držanje Njegovih zapovesti. Jer vera bez dela je mrtva. Vera u njegovu ljubav ,nezasluženu.

Vera nije reći-verujem jer sam video I verujem u šta sam video-ona podrazumeva aktivno učestvovanje I inicijativu u ostvarivanju Božje namere a to su večni život sa savršeno uređenim Božjim sistemom,a sve na osnovu slobodne volje.
 
Pa ako je Bog stvorio čoveka po svom liku, tj. kao "savršenog", zašto taj čovek uništava planetu? Postao je manje savršen? Bog je nešto prevideo, iako je savršen?

Svet nije savršen.
I opstanak planete nije ugrožen samo od strane nesavršenog ljudskog bića, već i od strane prirodnih pojava kao što su razorni zemljotresi, uragani i ostale kataklizme... A ako Bog ne može da ih kontroliše, onda nije savršen. Ako ih kontroliše, onda takođe nije savršen jer ne ispunjava osnovni preduslov za (uslovnu) savršenost - ljubav prema bližnjem. Možda nas Bog ne voli, ili nas voli selektivno? Ili misliš da je SVE Božiji plan, i kao takav, zato što je njegov - apriori savršen.

Jednostavno je, covek je danas nesavrsen, znaci daleko od savrsenstva a uz to i daleko od onoga kakav treba biti, ljudi su se odaljili od Boga a i danas je malo onih koji se trude da teze tom savrsenstvu, tj bozanskim osobinama...
I naravno da su ljudi ti koji danas unistavaju planetu zemlju... ali i pored toga Bog je taj koji i pored prirodni kataklizmi koje su uzrokovane nemarnim postupanjem coveka ( na pr iskrcavanje suma itd..)
Kontrolise stanje na zemlji do te mere da zemlja opstane... Bog nikada ne bi dozvolio i nece da zemlja bude unistena... a i ON namerava da uskoro ocisti zemlju od zla, to je njegov plan, tako da ce time zemlja biti spasena... jer ako se ovako nastavi.. ovim tempom... bila bi unistena...
I takodje ne znaci da Bog ne moze da kontrolise ljude , vec on samo postuje covekovu slobodnu volju, njegov izbor... Tj ne zeli da ih kontrolise jer to nije ljubav, vec ih pusta da zive kako zele... a opet sami ce snositi posledice ako tu slobodnu volju zloupotrebe.... kao sto sam vec napisala " Sto covek poseje to ce i poznjeti". Ne bi bio izraz ljubavi da Bog primorava ljude da budu dobri...

Preko Biblije Bog je obznanio svoju nameru i on ce je ostvariti... dao je ljudima priliku da se odvrate od zla kako bi preziveli Bozji sud...
A u Armagedonu Bog ce unistiti sve zlo sa zemlje kao i zle ljude i one koje zemlju unistavaju...

DA, Bog ima pan ili nameru, (naravno da je svaki njegov plan savrsen jer on sagledava sve iz daleko veceg ugla nego mi) i po tome i deluje...
nakon Armagedona, nakon sto zemlju ocicti od zla, bice rajski uslovi na zemlji i 1000 godisnji mir... i ljude ce biti dovedeni do savrsenstva... al sve u vreme koje je Bog odredio..

a mi imamo sansu kao ljudi, ako se ocistimo od zla i ako tezimo dobru... da bi nas u Bozjem sudu prosudio kao dostojne zivota... vecnog zivota...

pozdravljam te
connie_5-1.gif


 
zasto se uporno pretpostavlja da je savrseno nesto sto je konacno i nepromenljivo?..staticno..bez ikakvih mogucnosti..nikako ne mogu da pojmim na koji nacin je to savrseno...

ono sto vi ovde predstavljate kao savrsenstvo je zapravo zavrseno..samim tim ne moze se ni nazvati savrsenim..vec pre ogranicenim

savrseno je nesto sto je ..pazi.. sposobno da se samousavrsava..

ogranicenje i konacnost nisu osobine savrsenstva..
 
Da, da, ipak jehovin svedok...

cisto da pomenem - izgovara se Jahve
nikako mi nije jasno otkud vam taj iskrivljeni oblik?

mada ovo sto si napisala jeste tacno. bicu slobodan da dodam...



sloboda je, inace, i dalje vrlo nezgodno pitanje

slozicemo se da ljudska sloboda lezi u mogucnosti izbora - i to na prvom mestu verovanja u Boga: mogu da verujem, a i ne moram

vec tu nastaje problem...

ako bi mi se Bog nekako javio, ja bih bio primoran da verujem da postoji, jer sam ga video. i eto, ode sloboda...
sledi, dakle, da Bog, kako bi omogucio slobodu coveku, ne sme da mu se javlja, tj. treba da bude potpuno indiferentan.

e ovo je vec malo nezgodno pitanje. u stvari mnogo nezgodno, jer je hriscanski bog poprilicno aktivan.

Jedno resenje, koje trenutno vidim, je da covek ima slobodu da odbaci svoju slobodu kako bi se uverio da bog postoji, ali to se nekako ne uklapa bas u celu pricu (jedino za monahe npr. koji se mole pa im se bog pokaze)
Drugo resenje bilo bi da bog moze da deluje na ljude, ali tako da se to delovanje moze protumaciti kao prirodno - kao kad se u drvetu ukaze neki svetac - potpuno je prihvatljivo objasnjenje da se to slucajno desilo, jer je moguce, ali sansa -> 0

Trece resenje?

Prvo da te pozdravim:)

Ovako, reci mi zna se da je Bozje ime JHVH na hebrejskom i reci mi po cemu je ispravnije Jahve nego Jehova? A u stvari i sve jedno je dal se izgovaralo Jehova ili Jahve... ne bi to nista promenilo ... ali mi koristimo oblik Jehova jer je tako ispravnije.

Nego ako se zna Bozje ime zasto se ne koristi?

Zasto mislis da ako bi ti se Bog javio da bi nestala time tvoja sloboda?
Sta je tu tebi kontradiktorno... pa i da ti se ne javi imas savest...
Bog se uvek otkrivao ljudima i preko proroka se javljao i objavljivao je svoju volju...
Time ljudi nisu gubili slobodu... samo su dobijali smernice...
To je normalno ako je Bog stvoritelj ljudi da im se javlja i da objavljuje sta namerava ... kao i da komunicira sa njima... na bilo koji nacin...

Da naravno Bog je aktivan....

i Bog zeli da ljudi sami odluce da li ce njemu sluziti ili ne.. da li ce ga slediti ili ne... da koriste svoju slobodnu volju...

A izvini sta je po tebi sloboda? Zna se da covek ne moze biti apsolutno slobodan jer nije tako stvoren...
ako ne postuje fizicke zakone povredice sebe...
Zasto covek misli da time sto Bog daje ljudim upustva, tj moralni zakon, da to ugrozava covekovu slobodu, kada Bog najbolje zna ljudske granice i sta je za coveka najbolje...

pozz
connie_5-1.gif


 
Poslednja izmena:
zasto se uporno pretpostavlja da je savrseno nesto sto je konacno i nepromenljivo?..staticno..bez ikakvih mogucnosti..nikako ne mogu da pojmim na koji nacin je to savrseno...

ono sto vi ovde predstavljate kao savrsenstvo je zapravo zavrseno..samim tim ne moze se ni nazvati savrsenim..vec pre ogranicenim

savrseno je nesto sto je ..pazi.. sposobno da se samousavrsava..

ogranicenje i konacnost nisu osobine savrsenstva..

pazi u redu je to sto si napisao savrseno je nesto sto je ... sposobno da se samousavrsava..


A ko je rekao da se covek kada dobije savrsenost nece usavrsavati... usavrsavanje coveka trajace u svu vecnost... jer on iako bude savrsen uvek ce moci da se usavrsava u odnosu na Tvorca...

znaci savrseno nije ograniceno ... sto je sposobno da se usavrsava, tako i ja smatram... ali savrsenstvo coveka ... jer covek nije apsolutno savrsen...:bye:

dok je Bog kao Apsolut apsolutno savrsen ....

a i opet ako je savrsenstvo potpuno ono nije time ograniceno...


:bye:
 
Poslednja izmena:
@ navar
Pa ovako...recimo da imaš automobil. I vremenom usled eksploatacije njegov motor se pohaba i više nije za vožnju. Motor se haba jer nije savršeno napravljen. Znači ima neki otpor koji dovodi do njegovog habanja. Vremenom se troši i to dovodi do njegove ''smrti''.
Sa čovekom je slično.
U početku je čovek imao savršenstvo. Kada je zgrešio Jehovi Bogu,on je to savršenstvo izgubio. Zašto? Šta se tu desilo? Šta se ''pokvarilo'' kod čoveka?
Savest.
Savest mu više nije bila čista i mirna jer je znao da je zgrešio Bogu uradivši nešto što nije bilo ispravno. I tada je uvideo zlo i postao nesavršen jer se odmetnuo od Boga.
Kada bude usavršio svoju savest a to znači kada bude postupao onako kako Bog to zahteva od njega,prema njegovom zakonu,kada bude prestao da greši i da ga muči savest,postaće ponovo savršen. Jer savršena savest podrazumeva ne raditi ništa što bi moglo narušiti njen mir i čistoću,njen ispravan odnos sa Bogom. Držati se takve savesti podrazumeva držati se Božjih smernica i zakona. A to znači držati se puta koji vodi u večnost.
 
Poslednja izmena:
Prvo da te pozdravim:)


Hvala :)
Hvala i za leptirica

Cisto da pomenem da mi je drago sto je konacno ponovo otvorena Religija

Ovako, reci mi zna se da je Bozje ime JHVH na hebrejskom i reci mi po cemu je ispravnije Jahve nego Jehova? A u stvari i sve jedno je dal se izgovaralo Jehova ili Jahve... ne bi to nista promenilo ... ali mi koristimo oblik Jehova jer je tako ispravnije.

Ispravnije jer moj profesor veronauke tako kaze :p

Nego ako se zna Bozje ime zasto se ne koristi?

Iz postovanja

A mozda i nesigurnosti...pa onda uzmemo neko genericko, da se nijedan ne uvredi :lol:

Zasto mislis da ako bi ti se Bog javio da bi nestala time tvoja sloboda?
Sta je tu tebi kontradiktorno... pa i da ti se ne javi imas savest...
Bog se uvek otkrivao ljudima i preko proroka se javljao i objavljivao je svoju volju...
Time ljudi nisu gubili slobodu... samo su dobijali smernice...
To je normalno ako je Bog stvoritelj ljudi da im se javlja i da objavljuje sta namerava ... kao i da komunicira sa njima... na bilo koji nacin...


Kao fizicki ogranicenom bicu, jedini nefizicki deo je duh, te ljudska sloboda moze da postoji samo na duhovnom nivou. Najveca ljudska sloboda ogleda se upravo u verovanju - ja sumnjam da to postoji, jer nisam culno osetio, ali iako nemam dokaza ipak verujem
Ako bih video Boga, na bilo koji nacin, time bih poceo da znam da postoji, tako da ne bih mogao da sumnjam, a samim tim ni verujem. I, eto, ode mi jedina sloboda za koju znam da je imam - da verujem. Kako? Jer sam video, i sad ne mogu vise da ne verujem, kad znam.
Ako shvatas na sta mislim(?)

Upravo odavde sam i izvadio zakljucak da Bog treba da bude indiferentan, kako bi ljudima omogucio da budu slobodni.

Da naravno Bog je aktivan....

to i ja mislim da bi trebao da bude, ali nekako se ne slaze sa ovim iznad :(

i Bog zeli da ljudi sami odluce da li ce njemu sluziti ili ne.. da li ce ga slediti ili ne... da koriste svoju slobodnu volju...

A izvini sta je po tebi sloboda? Zna se da covek ne moze biti apsolutno slobodan jer nije tako stvoren...
ako ne postuje fizicke zakone povredice sebe...
Zasto covek misli da time sto Bog daje ljudim upustva, tj moralni zakon, da to ugrozava covekovu slobodu, kada Bog najbolje zna ljudske granice i sta je za coveka najbolje...

sta je sloboda? moja prababa :lol: (dobro, jeste, kad sam vec pomenuo)

kao sto rece - sloboda coveka je ogranicena. pitanje je - kako? sloboda coveka ogleda se u izboru ponudjenog. sloboda Boga u postavljanju izbora.

jedinom pravom slobodom coveka smatram slobodu verovanja u Boga. jos uvek ne mogu da objasnim zasto, pa cu nazvati to naucnim sestim culom :D
najcrnje od sveg, stvara mi se predstava kako Bog moze biti aktivan a da ne narusi slobodu coveka, ali ocekujem da se verbalizuje tek za par dana. za sad imam osecaj da se to postize upravo kroz vreme.



aj jedan offtopic: da li bog moze da napravi kamen toliko tezak da ne moze da ga podigne?
 
Peruzzi;7640765]Hvala :)
Hvala i za leptirica

Cisto da pomenem da mi je drago sto je konacno ponovo otvorena Religija

i meni, eh kojom sad bojom da pisem kad mi ukra plavu :think: evo ja cu crvenom odgovoriti


Ispravnije jer moj profesor veronauke tako kaze :p

to sto kaze tvoj profesor nije nikakav dokaz :p al istrazicu o Bozjem Imenu, ima i a to dokaza da je Jehova koriscen izraz ... i da nije Jahve ispravnije:D

Iz postovanja

A mozda i nesigurnosti...pa onda uzmemo neko genericko, da se nijedan ne uvredi :lol:

Pre iz nesigurnosti :mrgreen:, iz postovanja ja cu tebe osloviti imenom na primer :) tako da to iz postovanja otpada.... Bas bi iz postovanja trebali Boga oslovljavati imenom a ne Boze...:neutral:



Kao fizicki ogranicenom bicu, jedini nefizicki deo je duh, te ljudska sloboda moze da postoji samo na duhovnom nivou. Najveca ljudska sloboda ogleda se upravo u verovanju - ja sumnjam da to postoji, jer nisam culno osetio, ali iako nemam dokaza ipak verujem
Ako bih video Boga, na bilo koji nacin, time bih poceo da znam da postoji, tako da ne bih mogao da sumnjam, a samim tim ni verujem. I, eto, ode mi jedina sloboda za koju znam da je imam - da verujem. Kako? Jer sam video, i sad ne mogu vise da ne verujem, kad znam.
Ako shvatas na sta mislim(?)

Da, slobodna moze da postji samo na duhovnom nivou i to je duhovna sloboda:)
Da, covek ima slobodu verovanja... Nisam dobro razumela sta sumnjas?
da postoji ta sloboda? ili Bog ? Pa postoji ali su ljudi dosta indoktrinisani po tom pitanju...jer mnogi misle da se vera nasledjuje ili da je normalno priohvatiti drzavnu religiju ili pristaju na bilo koji oblik nametanja vere... al opet Covek moze birati veru i ima tu mogucnost... i lepota koriscenja slobodne volje :)
A Bog naravno da postoji... postoji brdo dokaza kako duhovnih tako i materijalnih ... Sve sto je stvoreno svedoci o postojanju Tvorca...
Nisi culno osetio veru?
Prava vera se zasniva na dokazima... nije puko osecanje...


Upravo odavde sam i izvadio zakljucak da Bog treba da bude indiferentan, kako bi ljudima omogucio da budu slobodni.

Bog i jeste indiferentan u tom smislu sto se ne mesa ljudima u slobodu izbora... ali opet Bog je uvek aktivan... ON uvek nesto radi jer ima svoju nameru.. A covek treba da se prilagodi toj nameri jer kao sto smo rekli covek nije potpuno slobodan...
A takodje tu je i molitva kao oblik komunikacije izmedju Boga i ljudi...
i Tu ON nesto radi... odgovara na molitve, slusa ih prvenstveno... znaci Kad se covek moli Bogu on poziva njega da mu se umesa u zivot i to je fantastican dozivljaj... Kad vidis kako Bog deluje... A time se i jaca vera:)



]to i ja mislim da bi trebao da bude, ali nekako se ne slaze sa ovim iznad :(

Sve se slaze... Bog je i aktivan u smislu sto sproviodi svoju volju ...a i daje ljudima da sami odlucuju o sebi, ne tera ih da mu sluze... A opet kad neko zeli da mu se Bog umesa u zivot, Bog se umesa i to ne narusava time njegovu slobodnu volju :)


sta je sloboda? moja prababa :lol: (dobro, jeste, kad sam vec pomenuo)

kao sto rece - sloboda coveka je ogranicena. pitanje je - kako? sloboda coveka ogleda se u izboru ponudjenog. sloboda Boga u postavljanju izbora.

jedinom pravom slobodom coveka smatram slobodu verovanja u Boga. jos uvek ne mogu da objasnim zasto, pa cu nazvati to naucnim sestim culom :D
najcrnje od sveg, stvara mi se predstava kako Bog moze biti aktivan a da ne narusi slobodu coveka, ali ocekujem da se verbalizuje tek za par dana. za sad imam osecaj da se to postize upravo kroz vreme.
Bog sve moze :)


aj jedan offtopic: da li bog moze da napravi kamen toliko tezak da ne moze da ga podigne?

pozz
connie_5-1.gif
 
Poslednja izmena:

Back
Top