Desposyni - Brace i sestre Isusa iz Nazareta

Zapostavljeni u celoj prici o Isusu su njegova braca i sestre po majci..

Zasto je to tako?

Da li su ih rani hriscani iskljucili jer su hteli da upravljaju na svoj nacin novom religijom?

А је л' ту причу признала и прихваатила Црква - или је то још једна од измишљотина неког комуњарског зазјавала...
 
А је л' ту причу признала и прихваатила Црква - или је то још једна од измишљотина неког комуњарског зазјавала...

Isusova braca se pominju u Jevandjelju po Marku i priznaju da su postojala i Katolicka i sve Pravoslavne Crkve

31. I dođoše mati njegova i braća njegova, i stojeći napolju poslaše k njemu da ga zovu.

http://www.rastko.org.yu/bogoslovlje/novi_zavet/jevandjelije_po_marku.html
 
Па не значи да су му рођена браћа - или сте ви преко ДБ-а набавили и крштенице...хехехе...

bas to znaci

Jevandjelje po Mateju

55. Nije li ovo drvodjeljin sin? Ne zove li se mati njegova Marija, i braća njegova Jakov i Josija i Simon i Juda?

56. I sestre njegove nisu li sve kod nas? Otkud njemu sve ovo?

http://www.rastko.org.yu/bogoslovlje/novi_zavet/jevandjelije_po_mateju.html

Sto pricas ako nisi citao?
 
А је л' ту причу признала и прихваатила Црква - или је то још једна од измишљотина неког комуњарског зазјавала...

Gle kako stoje stvari.
To što umeš da koristiš copy/paste i što se za božić preždereš prasetine, a za uskrs jagnjetine, ne znači da si vernik.

Viš dole kod tvojih poruka onaj trougao? :evil:
 
Otkrio si Ameriku :cool:

Desposyni - oznacava rodjake Isusa.

Po Jevrejskom religijskom zakonu parovi su morali da budu plodni i imaju dosta dece zato je sasvim moguce da su imali decu posle Isusa

У Библији се не говори ништа о другој Маријиној деци, нити о Исусовим млађим "сиблинзима", већ једино о старијој браћи*. Црквена традиција говори да је Јосиф био стар човек, да је Марију узео као трудницу и да је већ имао деце. Тако да оно да је "сасвим могуће да су имали децу и после Исуса" потпада под оно - мож' да бидне, али не мора да значи. То су били његова матер Марија и његова старија браћа, Јосифови синови из претходног брака.

*О "старијој браћи"... у Библији се јасно Исусова браћа спомињу као некакав ауторитет у односу на њега, који мисле да је полудео и иду да га врате кући. Тако нешто не чине млађа браћа, а поготово малолетна, пошто је Исус тек узео тридесету, што је по тадашњем обичајном праву био праг доба зрелости.
 
Poslednja izmena:
У Библији се не говори ништа о другој Маријиној деци, нити о Исусовим млађим "сиблинзима", већ једино о старијој браћи*. Црквена традиција говори да је Јосиф био стар човек, да је Марију узео као трудницу и да је већ имао деце. Тако да оно да је "сасвим могуће да су имали децу и после Исуса" потпада под оно - мож' да бидне, али не мора да значи.

*О "старијој браћи"... у Библији се јасно Исусова браћа спомињу као некакав ауторитет у односу на њега, који мисле да је полудео и иду да га врате кући. Тако нешто не чине млађа браћа, а поготово малолетна, пошто је Исус тек узео тридесету, што је по тадашњем обичајном праву био праг доба зрелости.

Tu su misljenja podeljena.

Po Hriscanskoj dogmi (mislim na sve) Marija je bila devica do smrti.

E sad ja kao ateista ne verujem u to.

Sa obzirom da su Josif i Marija bili dobri Jevreji sigurno su imali decu.

Logicki zakljucujem - ne pricam o dogmi.

Dogma je poznata - hajde na trenutak da predpostavimo da je bio obican covek
 
Gle kako stoje stvari.
To što umeš da koristiš copy/paste i što se za božić preždereš prasetine, a za uskrs jagnjetine, ne znači da si vernik.

Viš dole kod tvojih poruka onaj trougao?
:evil:

А ти знаш шта то значи када је неко верник, је л'?

Жао ми је што си толико неписмен па си се препознао у речи коју сам написао а она гласи: "зазјавало", а твој ник је "ЗазИјавало" - тако да те молим да одлепршаш...
 
Tu su misljenja podeljena.

Po Hriscanskoj dogmi (mislim na sve) Marija je bila devica do smrti.

E sad ja kao ateista ne verujem u to.

Sa obzirom da su Josif i Marija bili dobri Jevreji sigurno su imali decu.

Logicki zakljucujem - ne pricam o dogmi.

Dogma je poznata - hajde na trenutak da predpostavimo da je bio obican covek

Па зашто да претпоставимо нешто о чему теолози расправљају 2000 година и СВЕ СУ ВЕЋ НА ТУ ТЕМУ РАСПРАВИЛИ... и чему претпоставке???
 
А ти знаш шта то значи када је неко верник, је л'?

Жао ми је што си толико неписмен па си се препознао у речи коју сам написао а она гласи: "зазјавало", а твој ник је "ЗазИјавало" - тако да те молим да одлепршаш...

Pa da si vernik ti bi znao za ovo :rtfm:

Ako si citao Novi zavet onda si sigurno video ove pasuse :think:
 
А је л' ту причу признала и прихваатила Црква - или је то још једна од измишљотина неког комуњарског зазјавала...

Citao si a? a sto onda pitas ovo?:cool:
Da si citao ne bi se toliko iznenadio na vest o braci


Па добро јесам читао - само не видим шта тиме желиш да докажеш ???

Necu nista da dokazem,zelim samo da raspravljam zbog cega nisu imali vecu ulogu u Crkvi?

Nisu verovali u njega ili su ih drugi istisnuli?
 
Tu su misljenja podeljena.

Po Hriscanskoj dogmi (mislim na sve) Marija je bila devica do smrti.

E sad ja kao ateista ne verujem u to.

Sa obzirom da su Josif i Marija bili dobri Jevreji sigurno su imali decu.

Logicki zakljucujem - ne pricam o dogmi.

Dogma je poznata - hajde na trenutak da predpostavimo da je bio obican covek

Пази, тај логички закључак није баш правилан. Може се рећи "С обзиром да су Јосиф и Марија били добри Јевреји, могуће је да су имали децу", али никако и да су их сигурно имали.

Ако ћемо да идемо логички, логички је да претпоставимо да је Јосиф у време деловања Исуса био мртав, и да су поменута браћа сва старија од њега, дакле рођена пре брака Јосифа и Марије, јер се као једини Исусови ауторитети јављају његова матер и старија браћа. А то се некако уклапа у црквену причу да је Јосиф био стар када је узео Марију за жену и да је пре ње имао деце.

Коначно, да имамо макар неку индицију да је Марија имала односе са Јосифом и рађала након Исуса, али ни то немамо. Остаје једино тврдња да је могуће, али да не знамо да ли је тога било, или не. Хришћани верују да тога није било и, по мени, та клацкалица по имену "могуће је и једно и друго" због свега наведеног ипак нагиње на њихову страну. У сваком случају, немогуће је доказати и једно и друго.
 

Back
Top