Novim statutom Vojvodina dobija sve odlike nezavisne države

Тихи

Starosedelac
Poruka
160.885
Слободан Антонић
АМБАСАДОР ВОЈВОДИНЕ У ЕУ
Устав Србије (чл. 181) дозвољава непосредну сарадњу покрајина и општина са покрајинама и општинама у другим земљама. Али, он не помиње дипломатска представништва
Објављивање нацрта Статута Војводине потврдило је неке рђаве слутње. Те слутње су се јавиле пошто је, претходно, у јавност изашло да Војводина добија „владу”. „То је само таква терминологија, то је потпуно неважно”, речено нам је. Али, сада када видимо цео текст нацрта, јасно је да није реч само о форми. Иза државне симболике појављује се права држава. „Европска регија Војводина” (чл. 1 статута).

Војводина ће овим статутом добити практично све одлике суверене државе (осим војске и полиције). Добиће, рецимо, стална представништва у иностранству. Устав Србије (чл. 181) дозвољава непосредну сарадњу покрајина и општина са покрајинама и општинама у другим земљама. Али, он не помиње дипломатска представништва. Поготово не помиње представништво у Бриселу, о коме изричито говори војвођански статут (чл. 18). „Представништво” Војводине у Бриселу је, да се не лажемо, амбасада Војводине у ЕУ. Чак ни земље које су федерализоване немају заступништва својих федералних јединица у ЕУ. Уопште, дипломатска представништва су скупа, али и симболички важна ствар за сваку државу. Да није тако, светске престонице би биле препуне амбасада Калифорније или Тексаса. Али, неко је изгледа проценио да је Србија богатија од САД, а Војводина од Калифорније, па да себи можемо дозволити луксуз двоструког представљања. Такође, неко је проценио да је државно јединство Србије мање под знаком питања од државног јединства САД, и да ће баш бити добро што ће у ЕУ постојати одвојено представништво за Србију, а одвојено за Војводину. Честитам на процени.

Не само по питању дипломатских представништава, већ и у осталим стварима статут Војводине иде даље од онога што Устав Србије прописује. Устав, рецимо, одређује да су у Србији у службеној употреби „српски језик и ћирилично писмо” (чл. 10). Статут Војводине, међутим, прописује да ће се „примена латиничног писма српског језика уредити покрајинском скупштинском одлуком” (чл. 24). Како то у пракси изгледа најбоље се види ако се оде на званичне сајтове Скупштине и Извршног већа Војводине. Они су искључиво на латиници. Баш као и интернет презентације готово свих покрајинских институција. Ако је то тако сада, док још покрајинским статутом није суспендован уставни пропис о употреби ћирилице, можемо се само запитати како ли ће тек бити када се донесе одлука о „употреби латиничног писма српског језика” у Војводини. Намера нашег уставотворца била је да се ћирилица, као саставни део националног идентитета, колико-толико заштити. Војвођански статут, међутим, иде супротно тој интенцији уставотворца. Он омогућава полатиничење целокупне јавне сфере северно од Саве и Дунава.

Статут Војводине тако и на симболичком и на институционалном плану ствара својеврсни „корпус сепаратум” на тлу државе Србије. Одвојене институције даће одвојене елите, а одвојене елите брзо ће дати одвојене идентитете. Надарени Новосађани или Вршчани моћи ће од сада да праве читаву политичку каријеру, па и да оду у Брисел као „дипломатски представници Војводине”, а дауопште и не виде Београд. Тако ће бити и у науци, култури или образовању. А кад се добије институционално и психолошки одвојена елита, као што се већ десило и у случају Црне Горе, само је питање времена када ће се родити идеја о одвојеним националним идентитетима. Једна наша НВО, знаменита по залагањима за независну Црну Гору и независно Косово, већ је издала књигу под називом „Војвођански идентитет”. Погледајте сајтове и форуме војвођанских „аутономашких” организација па ћете видети сасвим озбиљне тврдње о постојању „војвођанског језика” и „војвођанске нације”. Сада се томе смејемо. Али тако смо се смејали и „дукљанима”. Онда је у Црној Гори из службене употребе и са државне телевизије нестала ћирилица, народу је објашњено да им је Београд главна препрека за пут у Европу, уприличен је референдум и добили смо нову независну државу и нови црногорски језик.

Тешко је поверовати да смо народ вечитих историјских понављача. Али део наше елите изгледа лакомислено верује како је дивно да се на територији Србије прави „европска регија Војводина” која ће имати свог посебног представника у Бриселу. Но, морамо се запитати, шта је са оним делом елите који тако не мисли? Зашто они ћуте? Зашто се само по кулоарима вајкају „Оде Војводина”? Постоји јавност коју треба упознати са својим аргументима (ако их имамо). Постоје медији спремни да то пренесу. Постоји Скупштина Србије која о статуту тек треба да гласа. Коначно, постоји Уставни суд, који такав статут може да прогласи неуставним. Политичка, медијска и правна борба тек предстоји. Али, ако наспрам лакомислене елите и даље буде стајала уморна и безвољна елита, „европска регија Војводина” ускоро ће именовати свог првог амбасадора у Бриселу. Из колико пута треба да погађамо ко ће то бити?

политички аналитичар


Слободан Антонић
[објављено: 25/09/2008.]

http://www.politika.rs/pogledi/Slobodan-Antonic/AMBASADOR-VOJVODINE-U-EU.sr.html

----------------

znaci stvar je jasna . u izvedbi kadrova demokratske stranke SPS-a LSV i G17 se priprema institucionalni okvir za kasnije legalno otcepljenje Vojvodine od Srbije i za nezavisnu drzavu Vojvodinu
 
tako smo se ko sto rece antonic smejali i sprdali odnarodjenim srbima iz crne gore koji su proglasavali nekakve crnogorske jezike, nacije, crkve sve dok nisu proglasili i nezavisnu drzavu a sada tamo ako hocete da ste drzavljanin crne gore mora da polazete ispit na tzv crnogorskom jeziku...

ista stvar se radi sada u vojvodini. priprema se od strane zapada preko Demokratske Stranke institucionalni okvir za razbijanje srbije i srpske nacije i kreiranje nezavisne drzave Vojvodine kao i vojvodjanske nacije.
 
Ma terajte se bre u ........ ....... više sa tim "otcepljivanjem" Vojvodine!!! Vojvođani ne žele otcepljenje! Srbi (iz ostatka Srbije) ne žele! Satana, EU, USA, strani plaćenici, Žuti, i ostali ne žele! Prekinite ........ o nečemu o čemu nemate pojma!
Molio bih moderatore da odsad zaključavaju ovakve teme, ovo više stvarno nema smisla, dopušta se ovim radikalskim provokatorima i reklamerima da lupaju neosnovane gluposti i teraju normalne ljude sa ovog foruma.
Ja ću prvi otići ako se po tom pitanju ne bude nešto promenilo, ovde smo valjda zbog diskusije i rasprave, a ne zbog pranja mozga i slušanja retardiranih izjava.
Možda sam se malo uzrujao, ali stvarno mi je muka od ljudi koji pokušavaju da lažu, i još u moje ime i svih normalnih ljudi iz Vojvodine.
 
Ma terajte se bre u ........ ....... više sa tim "otcepljivanjem" Vojvodine!!! Vojvođani ne žele otcepljenje! Srbi (iz ostatka Srbije) ne žele! Satana, EU, USA, strani plaćenici, Žuti, i ostali ne žele! Prekinite ........ o nečemu o čemu nemate pojma!
Molio bih moderatore da odsad zaključavaju ovakve teme, ovo više stvarno nema smisla, dopušta se ovim radikalskim provokatorima i reklamerima da lupaju neosnovane gluposti i teraju normalne ljude sa ovog foruma.
Ja ću prvi otići ako se po tom pitanju ne bude nešto promenilo, ovde smo valjda zbog diskusije i rasprave, a ne zbog pranja mozga i slušanja retardiranih izjava.
Možda sam se malo uzrujao, ali stvarno mi je muka od ljudi koji pokušavaju da lažu, i još u moje ime i svih normalnih ljudi iz Vojvodine.

vojvodina dobija sve institucije i prerogative nezavisne drzave.

mozda danas nece da se otcepe a ko ti garantuje da sutra nece biti drugacije?

pa zar u crnoj gori nije sproveden bio 1991 referendum na kome se 95% izaslih izjasnilo za zajednicku drzavu sa srbijom? i sta bi 15 godina kasnije? skroz drugi rezultat?

i jel srbija kriva sto crna gora je htela 95% vecinom da zivi sa srbijom pod slobodanom milosevicem, a nije htela 15 godina kasnije da zivi sa srbijom pod demokratama kostunicom i tadicem?

sve se to vestacki za cas napravi i promeni.

antonic samo problem sagledava realno i ukazuje na sustinu da se ovim stvaraju institucionalni okviri za cepanje i unistenje srbije.

nijedna americka drzava nema svoje predstvnistvo/ambasadu u inostranstvu tako da sto bi ga imala vojvodina koja je 10000 puta siromasnija od jedne kalifornije . sve je to naravno sa razlogom. da se srbija i srbi uniste.
 
Ma terajte se bre u ........ ....... više sa tim "otcepljivanjem" Vojvodine!!! Vojvođani ne žele otcepljenje! Srbi (iz ostatka Srbije) ne žele! Satana, EU, USA, strani plaćenici, Žuti, i ostali ne žele! Prekinite ........ o nečemu o čemu nemate pojma!
Molio bih moderatore da odsad zaključavaju ovakve teme, ovo više stvarno nema smisla, dopušta se ovim radikalskim provokatorima i reklamerima da lupaju neosnovane gluposti i teraju normalne ljude sa ovog foruma.
Ja ću prvi otići ako se po tom pitanju ne bude nešto promenilo, ovde smo valjda zbog diskusije i rasprave, a ne zbog pranja mozga i slušanja retardiranih izjava.
Možda sam se malo uzrujao, ali stvarno mi je muka od ljudi koji pokušavaju da lažu, i još u moje ime i svih normalnih ljudi iz Vojvodine.

Zato sto cega god su se dohvatili, upropastili su. Ponestalo drzava u okruzenju sa kojima moze da se ratuje, pa sada moraju da izmisljaju nove teme da bi bili i dalje aktuelni. Da bi imali o cemu da guslaju, posto nemaju o cemu drugom.
Ne teba ih ozbiljno shvatati, ovo su im zadnji trzaji.
:super:
 
Zato sto cega god su se dohvatili, upropastili su. Ponestalo drzava u okruzenju sa kojima moze da se ratuje, pa sada moraju da izmisljaju nove teme da bi bili i dalje aktuelni. Da bi imali o cemu da guslaju, posto nemaju o cemu drugom.
Ne teba ih ozbiljno shvatati, ovo su im zadnji trzaji.
:super:

u pravu si, patriJote svim srcem zele da naprave razdor medju Srbima, i pronadju si josh nekog neprijatelja. /kada vishe hrvati i shipci nisu aktuelni dobri ce biti i Vojvodjani/
Jer patriJotama uvek treba neprijatelj! To se zna, i vidi svako ko chita ova baljezganja:thumbdown:
 
pa ne proglasavaju patriJote republiku vojvodinu vec to gurate vi demoNkrate....

vi ste ti koji gurate razdor medju srbima. znaci ako necete razdor i sukobe, odustanite od novog statuta vojvodine i mirna backa...

pa da vojvodina bude sluga beogradu,
da je sreca i da se moji sumadinci organizuju, pa da traze si autonomiju - ne moraju sve pare da idu u onu rugobu od grada gde pola stanovnishtva radi u administraciji koju placa cela zemlja.
Regionalizacija - uvek, a sad shto se vojvodjani izborishe, svak chast. Svaka pricha o vojvodini - drzavi je podmetachina !
 
pa da vojvodina bude sluga beogradu,
da je sreca i da se moji sumadinci organizuju, pa da traze si autonomiju - ne moraju sve pare da idu u onu rugobu od grada gde pola stanovnishtva radi u administraciji koju placa cela zemlja.
Regionalizacija - uvek, a sad shto se vojvodjani izborishe, svak chast. Svaka pricha o vojvodini - drzavi je podmetachina !

ti si separatista.

ako radikali ikada dodju na vlast zalagacu se da se takvi kao ti hapse i trpaju u buvare jer ti si neprijatelj drzavni za mene jer se zalazes za stvaranje preduslova za legalno i legitimno cepanje i unistenje moje drzave i legalno i legitimno otcepljenje dela njene teritorije kao i za buduce stvaranje vojvodjanske nacije tj unistenje srba u severnom delu srbije.
 
nishtra se nece promeniti tim statutom po pitanju decentralizacije
samo ce BG biti zamenjen sa NS-isto *****,drugo pakovanje
to nije regionalizacija

upravo tako. i jos ce gradjani opstina na severu srbije morati da placaju duplu administraciju, duple putne troskove, dupla sluzbena vozila, duple poslanicke plate, duple svalerke, duple reprezentacije za izdrkavanja po svetu . sve ce da placaju duplo a ja ne vidim kako moze ikome , sem onima koji se uvale u te fotelje , od ovoga da bude bolje.
 
ti si separatista.

ako radikali ikada dodju na vlast zalagacu se da se takvi kao ti hapse i trpaju u buvare jer ti si neprijatelj drzavni za mene jer se zalazes za stvaranje preduslova za legalno i legitimno cepanje i unistenje moje drzave i legalno i legitimno otcepljenje dela njene teritorije kao i za buduce stvaranje vojvodjanske nacije tj unistenje srba u severnom delu srbije.

hihihi, moze da mi pljunesh kroz prozor, ako one tvoje vrachere sa vojvodom od pasulja zvanim Hrvojem Seseljem ikad dodju na vlast - moz da dodju - ali samo u tvoje selo veselo..

Ti shto nikad nisi chuo za termin decentralizacija, knjigu u shake
- a kad dodju ovi moji na vlast, zalagacu da se takvi kao shto si ti trpaju u Kovin, Toponicu, Male Pchelice, Lazu i td
 
hihihi, moze da mi pljunesh kroz prozor, ako one tvoje vrachere sa vojvodom od pasulja zvanim Hrvojem Seseljem ikad dodju na vlast - moz da dodju - ali samo u tvoje selo veselo..

Ti shto nikad nisi chuo za termin decentralizacija, knjigu u shake
- a kad dodju ovi moji na vlast, zalagacu da se takvi kao shto si ti trpaju u Kovin, Toponicu, Male Pchelice, Lazu i td

ja se prvi zalazem za decentralizaciju al ovo sto vi demokrate radite nije nikakva decentralizacija vec naprotiv centralizacija ali sa drugim centrom. sad cemo mesto decentralizovane imati duplo centralizovanu drzavu sa 2 centra beogradom i novim sadom i duplom administracijom.

ti ne kapiras ocito sta je decentralizacija.

decentralizacija znaci da se vlast sa centrale prenese na regionalne i opstinske vlasti a to su pre svega okruzi i opstine. znaci vlast koja je trenutno centralizovana u beogradu treba preneti na pojedinacne gradove koji su regionalni centri u svojim okruzima kao i na same opstine a ne stvarati drzave u drzavi kao sto to radite vi demokrate.
 
ja se prvi zalazem za decentralizaciju al ovo sto vi demokrate radite nije nikakva decentralizacija vec naprotiv centralizacija ali sa drugim centrom. sad cemo mesto decentralizovane imati duplo centralizovanu drzavu sa 2 centra beogradom i novim sadom i duplom administracijom.
e.

chlan SeReS-a, pa vi se zalazete za centralizaciju, pa vama je i u stranci vlada diktatura Seselja i sve vam je podredjeno tom centralnom autoritetu. Kako on prdne iz Haga, tako vashi iz stranke skachu.
Da je Sreca da imamo Vojvodinu, Sumadiju, Zapadnu Srbiju, Jugoistichnu Srbiju kao posebne regione, sa gradom Beogradom. Nazalost to niti jedna stranka u Srbiji nije u stanju da iznese, niti DS, niti je DSS, ( A nekmoli SRS) - za razliku od tzv Centralne Srbije, Vojvodjani ne sede skrstenih ruku, i sasvim je prirodno da se oni zalazu za AUTONOMIJU. Da postavish anketu, 90% Vojvodjana je za autonomiju, i sad im treba to zabraniti neki Shop iz Juzne Srbije!
 
Poslednja izmena:
nisam clan SRS vec samo glasac a SRS se zalaze za decentralizaciju do nivoa opstine i zalaze se za ukidanje komunistickog isprdka i kopileta zvanog AP Vojvodina sto ja u potpunosti podrzavam jer ta AP Vojvodina gradjane Srbije stavlja u neravnopravan polozaj tako da neki imaju veca prava od drugih . Celu drzavu treba decentralizovati ne stvaranjem novih centara centralne moci i feuda , vec prenosenjem vlasti iz glavnog grada u sve opstine i regionalne centre srbije.
 
Ni Sloba nije ukinuo taj relikt komunizma zvani AP ni ovi posle 5.Oktobra ne diraju u to...valjda su svesni koliko su nesposobni i plashe se da ne pogorshaju stanje...

Баш тако, али си заборвио нагласити да су се у Војводину слегли сви првоборци из целе бивше Југе, и они, и њихови потомци, траже своје, које Београђани имају на нивоу државе. Проблем је у томе.
 
@ tema

U svetu je sasvim normalno da regije jedne države imaju ekonomske i političke veze sa drugim regijama drugih država.Na taj način se vrši decentralizacija vlasti i potrebe građana tih regiona se rešavaju mnogo brže i efikasnije.....................

@ postavljač teme

Bila tema..............Već smo postovali i ništa nije tačno što tvrdiš.Ne lupetaj više...Lepo ti jomini reče da ne otvaraš posebnu temu za svaku tvoju misao a ne daj Bože zaključak............
 
Pa ako Srbi iz Vojvodine budu hteli da se odvajaju od Srba iz Srbije onda takva drzava ne treba da ni postoji nego da se razdeli na dva tri pasaluka i u qurac.Ovde se prica o Crnoj Gori i okrivljuju se neki proustaski elementi , strani placenici i domaci izdajnici koji su kao krivi za nezavisnost iste ,mislim ima i toga al zaboravljaju da napomenu da je Crna Gora skupo platila svoju odluku da da 92. ostane jedina u zajednici sa Srbijom.Bili su pod sankcijama 3 godine zbog rata u Bosni , pa onda pod sankcijama i bombama zbog rata na Kosovu ,a sve su to mogli da izbegnu,mislim ako je i zbog brace mnogo je,sasvim je logicno da neko pa cak i ako je bio "brat" kao Srbi i Crnogorci ne zeli da zivi u zemlji koja nema ni resene granice niti ce ih imati u skorije vreme ,a kamoli nesto drugo .Sa Vojvodinom je druga prica jer je ona sastavni deo Srbije sto CG nikad nije bila i ogromna vecina njenih gradjana ima svest o pripadnosti drzavi Srbiji tako da ukoliko se nesto promeni toi ce biti krivica iskljucivo drzave Srbije ukoliko ne bude bila dovooljno kohezivni faktor da njeni sopstveni delovi naseljeni uglavnom Srbima hoce da se odvoje od nje .
 
Pa ako Srbi iz Vojvodine budu hteli da se odvajaju od Srba iz Srbije onda takva drzava ne treba da ni postoji nego da se razdeli na dva tri pasaluka i u qurac.Ovde se prica o Crnoj Gori i okrivljuju se neki proustaski elementi , strani placenici i domaci izdajnici koji su kao krivi za nezavisnost iste ,mislim ima i toga al zaboravljaju da napomenu da je Crna Gora skupo platila svoju odluku da da 92. ostane jedina u zajednici sa Srbijom.Bili su pod sankcijama 3 godine zbog rata u Bosni , pa onda pod sankcijama i bombama zbog rata na Kosovu ,a sve su to mogli da izbegnu,mislim ako je i zbog brace mnogo je,sasvim je logicno da neko pa cak i ako je bio "brat" kao Srbi i Crnogorci ne zeli da zivi u zemlji koja nema ni resene granice niti ce ih imati u skorije vreme ,a kamoli nesto drugo .Sa Vojvodinom je druga prica jer je ona sastavni deo Srbije sto CG nikad nije bila i ogromna vecina njenih gradjana ima svest o pripadnosti drzavi Srbiji tako da ukoliko se nesto promeni toi ce biti krivica iskljucivo drzave Srbije ukoliko ne bude bila dovooljno kohezivni faktor da njeni sopstveni delovi naseljeni uglavnom Srbima hoce da se odvoje od nje .


pusti me tih glupih seljackih fora.

sve to organizuje zapad a sprovodi demokratska stranka .

sa parama i organizacijom moze se sve.

vi iz demokratske stranke ako ovo budete nastavili da gurate ste jasno neprijatelji srpske drzavotvornosti i srpske nacije. ne vi glasaci, vi ste obicne ovce koje trce za gazdom kao ovce za cobaninom, vec vasi funkcioneri koji sve ovo organizuju i sprovode.

pa vi sami odlucite sta cete.
 

Back
Top