O'kle ova freska?

Milos_Obilic_Hilandar.jpg


Miloša Obilića u Hilandaru. Ali, ko ju je naslikao i kada? :think:

Милош Обилић НАСЛИКАН ЈЕ КАО СВЕТИ РАТНИК са речима на црквенословенском: МИЛОШ ОБИЛИЋ ПОСТРАДА НА КОСОВУ.
Ова фреска налази се у Припрати(засебан део, трем, предворје)
Кнеза Лазара у главној цркви Манастира Хиландара у 16. веку.
Не знам тачно ко је фрескописац јер се по правилу онај који је сачинио
"руку дело" не потписује.

Фреска је необична јер нам на неки начин ставља до знања да је очигледно било расправе о томе да Милош Обилић буде од СПЦ проглашен светим ратником - АЛИ ОН НИЈЕ ХИРОТОНИСАН ОД СТРАНЕ СПЦ.

Репродукције ове фреске нарочито чувају и негују Срби са Косова и Метохије и обично је држе поред иконе крсне славе у спомен Косовске трагедије Срба.
 
Miloša Obilića u Hilandaru. Ali, ko ju je naslikao i kada? :think:

Не може на нету да се ископа ништа о томе?

Рекао бих да је новијег датума, пошто се Милош Обилић обично приказује са шлемом у облику змаја. Колико ми је познато, нема неку традицију осликавања у фрескосликарству.

А овај популарни интернетски "Обилић":
http://www.yurope.com/people/nena/Galerija/obilic.jpg

је заправо Бошко Југовић... или нека грешка самог аутора. Исту ову слику сам виђао под насловом "Бошко Југовић".
 
Не може на нету да се ископа ништа о томе?

Рекао бих да је новијег датума, пошто се Милош Обилић обично приказује са шлемом у облику змаја. Колико ми је познато, нема неку традицију осликавања у фрескосликарству.

А овај популарни интернетски "Обилић":
http://www.yurope.com/people/nena/Galerija/obilic.jpg

је заправо Бошко Југовић... или нека грешка самог аутора. Исту ову слику сам виђао под насловом "Бошко Југовић".

Tačno, to je Boško Jugović
 
Рекао бих да је новијег датума, пошто се Милош Обилић обично приказује са шлемом у облику змаја. Колико ми је познато, нема неку традицију осликавања у фрескосликарству.

Je li on pominjan kao chlan Reda Zmaja? Znam da je on istorijski nepoznata figura, ali chini mi se da sam tako neshto prochitao.
Stefan Lazarevic, sa druge strane, sigrno jeste bio chlan tog reda vitezova.
 
Je li on pominjan kao chlan Reda Zmaja? Znam da je on istorijski nepoznata figura, ali chini mi se da sam tako neshto prochitao.
Stefan Lazarevic, sa druge strane, sigrno jeste bio chlan tog reda vitezova.

Teško, pošto mislim da je red zmaja osnovan nakon Kosovske bitke, ali sam negde pročitao da je postojao red Svetog Đorđa, koga je osnovao car Lazar, i kome su pripadali neki srpski velikaši, a među njima i Obilić, ali taj izvor nije mi baš pouzdan. Krajem 80-tih, u okviru proslave 600 godina Kosovske bitke, izašla je knjiga o Redu Svetog Đorđa, video sam reklamu u NIN-u ili nekim sličnim novinama iz tog vremena, ali nikada je nisam našao
 
Poslednja izmena:
Red zmaja- kralj Ugarske, potonji Car Svetog rimskog carstva, Žigmund ga je osnovao 1408. godine. Prema statutu, čiji najstariji sačuvani prepis datira iz 1707. godine, Red je zahtevao od svojih članova da brane Krst i bore se protiv njegovih neprijatelja, uglavnom Turaka. Prvobitni red je imao 24 člana iz reda plemstva, među kojima su se isticali sledeći velikaši:

*

Žigmund Luksemburški, kralj Ugarske i Car Svetog rimskog carstva (posle 1410. godine)
*

Stefan Lazarević, despot Srbije
*

Alfonso V, kralj Napulja
*

Vladislav, kralj Poljske
*

Austrijski vojvoda Ernest
*

Kristofer III, vojvoda Bavarije i kralj Danske
*

Tomas Maubrej, vojvoda od Norfolka (posle 1439.)
*

Vlad Cepeš, vojvoda Vlaške (posle 1431. godine)

Preuzeto sa www.rodoslovlje.com
 
Je li on pominjan kao chlan Reda Zmaja? Znam da je on istorijski nepoznata figura, ali chini mi se da sam tako neshto prochitao.

I meni se neshto mota po glavi da je Milosh dovodjen u vezu sa tim redom. Ali mi se chini da je do tog povezivanja doshlo uglavnom na osnovu fresaka, a ne nekih realnih konkretnih dokaza. Ali je takodje istina da je on osnovan kasnije.

Verovatno najpoznatiji podatak u vezi Reda Zmaja je to da je Vlad II, vojvoda Vlashke dobio nadimak "Drakul" shto znachi "Zmaj" (takodje znachi i "Djavo") po tome shto je bio chlan reda, te da je njegov sin, poznatiji kao Vlad III Cepesh (Nabijach, The Impaler) dobio nadimak "Drakula" shto u sushtini znachi "Zmajic". Kao ono Nemanja - Nemanjic.

U sushtini, da nije Brema Stokera, Red Zmaja bi ostao relativno nepoznat.
 
I meni se neshto mota po glavi da je Milosh dovodjen u vezu sa tim redom. Ali mi se chini da je do tog povezivanja doshlo uglavnom na osnovu fresaka, a ne nekih realnih konkretnih dokaza. Ali je takodje istina da je on osnovan kasnije.

Verovatno najpoznatiji podatak u vezi Reda Zmaja je to da je Vlad II, vojvoda Vlashke dobio nadimak "Drakul" shto znachi "Zmaj" (takodje znachi i "Djavo") po tome shto je bio chlan reda, te da je njegov sin, poznatiji kao Vlad III Cepesh (Nabijach, The Impaler) dobio nadimak "Drakula" shto u sushtini znachi "Zmajic". Kao ono Nemanja - Nemanjic.

U sushtini, da nije Brema Stokera, Red Zmaja bi ostao relativno nepoznat.

Ја ипак мислим да је то мађарска измишљотина.
 
I meni se neshto mota po glavi da je Milosh dovodjen u vezu sa tim redom. Ali mi se chini da je do tog povezivanja doshlo uglavnom na osnovu fresaka, a ne nekih realnih konkretnih dokaza. Ali je takodje istina da je on osnovan kasnije.

Verovatno najpoznatiji podatak u vezi Reda Zmaja je to da je Vlad II, vojvoda Vlashke dobio nadimak "Drakul" shto znachi "Zmaj" (takodje znachi i "Djavo") po tome shto je bio chlan reda, te da je njegov sin, poznatiji kao Vlad III Cepesh (Nabijach, The Impaler) dobio nadimak "Drakula" shto u sushtini znachi "Zmajic". Kao ono Nemanja - Nemanjic.

U sushtini, da nije Brema Stokera, Red Zmaja bi ostao relativno nepoznat.

Drakul ili Stregoi(ca)l- mali zmaj
 

Back
Top