Napravih mali net radio...

Atreid

Primećen član
Poruka
768
Nesto sam se bavio problematikom audio streaminga i podigoh shoutcast server na mom kompu, uglavnom napravih mali internet radio.

Mozete ga cuti kliktanjem ovdje, pa bi volio da cujem komentare. Emituje 32 kb/s, mono i ima dva slobodna slota, sto znaci da ga mogu slusati maksimalno dva slusaoca u isto vrijeme.

Kako mi je dinamicka IP adresa kad otkacim komp sa neta ista ce i da se promjeni pri ponovljenom kacenju, pa mogu ovdje napisati i novu ukoliko nekog uopste bude interesovalo. Uglavnom, ako moderatori ovo budu smatrali reklamom neka slobodno brisu, meni ovaj mali radio ustvari sluzi za testiranje tehnologije i vjerovatno ce raditi/postojati neki kratak vremenski period.
 
može li se znati koji si program koristio i kakvom se problematikom baviš? :)

Dobro ja sam se bavio problematinkom distribucije streama podataka preko IP mreze, znaci, to ne mora biti bas audio (mp3), moze i video (tv), moze i sa webcamere,... itd. a pri tome ni internet nije neophodan, vec moze i IP mreza dva ili vise kompjutera. Znaci, meni je dosta uopstena prica.

Ovo sa net radijom mi je samo dobar i jednostavan primjer toga. Inace podici shoutcast server na kompu i podesiti ga je vrlo jednostavno, kasnije winamp uz pomoc shoutcast plugina gura ovo sto server distribuira dalje.

imam nameru da uradim nešto slično... u pitanju je samo testiranje konekcije...
pa ako imaš iskustva sa tim, bilo bi lepo da podeliš to sa nama... :)

Pa mogu objasniti detaljno ovo sto sam uradio ako te zanima?
 
Inace podici shoutcast server na kompu i podesiti ga je vrlo jednostavno, ...

Pa mogu objasniti detaljno ovo sto sam uradio ako te zanima?

ovaj deo oko servera me interesuje... sve dalje će ići lako... ;)
našla sam neki Vibe Streamer koji bi trebalo da završi taj posao, ali nisam ni pokušala da uradim sa njim bilo šta, jer se dosta ljudi žalilo da tu nešto ne funkcioniše kako bi trebalo... :confused:
tako da bi mi bilo koje drugo rešenje dobro došlo... :)
 
ovaj deo oko servera me interesuje... sve dalje će ići lako... ;)
našla sam neki Vibe Streamer koji bi trebalo da završi taj posao, ali nisam ni pokušala da uradim sa njim bilo šta, jer se dosta ljudi žalilo da tu nešto ne funkcioniše kako bi trebalo... :confused:
tako da bi mi bilo koje drugo rešenje dobro došlo... :)

1. Odes na http://www.shoutcast.com/download/ i skines plug-in za winamp i instaliras ga.

2. Skines server i instaliras ga. Kad radio stanice emituje preko neta, onda je server kod provajdera, ali mi se ovdje igramo pa je kod nas.

3. Podesis server. Edit config => MaxUser=2, kod mene je 2 jer mi je upload 64 kb/s a emitujem sa 32 kb/s, sto znaci 2 korisnika se mogu kaciti u isto vrijeme bez problema (bar teorijski). Onda: Password=******; uneses lozinku koju hoces. I, to je otprilike osnovno podesavanje servera, da, restartujes ga.

4. Podesis plug-in na Winampu, startujes Winamp i odes na Preferences (CTRL-P) => DSP/effects => odaberes Nullsoft shoutcast source DSP... => otvori ti se novo prozorce.

Na kartici Encoder odaberes bitrate na kojoj ces emitovati, kod mene mp3 32kb/s, a na kartici Output uneses 127.0.0.1 (*) port po defaultu je 8000 (podesava se na serveru), Password onaj koji si unjela pri podesavanju servera. Encoder = 1, jel' tako? Prvi si i podesila vec pod karticom Encoder, ovdje ga samo odaberes. I to bi trebalo biti to, ne zatvaras prozorce, mora biti otvoreno dok emitujes. Server je startovan, jel' tako? Pusti winamp da nesto svira i klikni Connect i gledaj sta se desava :)

(*) => Ja sam umjesto IP adrese 127.0.0.1 stavio onu koja mi jeste kad sam na netu, najjednostavnije, pogledas koja je tvoja, odi na http://www.myipaddress.com/.

5. Emitujes na http://tvoja.ip.adresa:8000/listen.pls kod mene to izgleda ovako: http://212.69.1.238:8000/listen.pls medjutim kad se otkacim sa neta, pa ponovo zakacim, provajder ce mi dati drugu IP adresu, tad mi se i sve ovo mjenja.
 
Poslednja izmena:
da sam kliknula na link znala bih da to nije to što sam mislila da jeste... :)

i nema šanse da bilo ko dobije link dok ne nađem način da zamaskiram IP... :mrgreen:

a čemu služi ona Yellowpages konfiguracija na shoutcast source-u?
možda ipak postoji način da se zamaskira IP... pokušaću još nešto da editujem na serveru, pa ću da vidim šta će ispasti od svega toga... :lol:
 
pa nisam baš toliko paranoična... ;)

mislim, i ovako većina nema ništa od toga što ima moj IP... ali ne moram baš da čačkam mečku time što ću ga javno objaviti na forumu... :)

bacila sam na brzinu pogled na onaj config.servera... i ne znam da li je izvodljivo to što hoću... sutra ću se malo igrati sa tim, pa ću videti šta može ili ne može... :)
 
evo mene ponovo... sa novim problemom... :) ono u vezi maskiranja IP adrese sam batalila, jer mi je u ovom trenutku to nebitno...

ono što me sada muči je kašnjenje streama... dakle, ono što puštam na jednom računaru(koji šalje stream) kasni na drugom(koji učitava stream) za čitavih 30 sekundi...
zanima me kako prevazići taj problem i šta je suština problema, odnosno šta je od svih komponenti koje učestvuju u tome glavni krivac za kašnjenje...

to što pokušavam da izvedem je prenos zvuka sa jednog računara na drugi koji su međusobno na većoj fizičkoj udaljenosti(znači kablovi nisu u igri, već samo internet veza), a da kašnjenje ne bude veće od 2-3 sekunde...

pa, atreid, ako imaš neku ideju... dobro će mi doći... :)
 
ono što me sada muči je kašnjenje streama... dakle, ono što puštam na jednom računaru(koji šalje stream) kasni na drugom(koji učitava stream) za čitavih 30 sekundi...
zanima me kako prevazići taj problem i šta je suština problema, odnosno šta je od svih komponenti koje učestvuju u tome glavni krivac za kašnjenje...

to što pokušavam da izvedem je prenos zvuka sa jednog računara na drugi koji su međusobno na većoj fizičkoj udaljenosti(znači kablovi nisu u igri, već samo internet veza), a da kašnjenje ne bude veće od 2-3 sekunde...

A, zasto bi to prevazilazila? Winamp pravi buffer (odnosno cuva kod sebe dio strima), da bi u slucaju da veza malo zastane ili stream prestane da tece imao kod sebe ushtekovano materijala dok ne dobije novi dio podataka. Drugim rijecima, to tako treba, da se kod korisnika ne bi desavalo zastajkivanje.
 
A, zasto bi to prevazilazila? Winamp pravi buffer (odnosno cuva kod sebe dio strima), da bi u slucaju da veza malo zastane ili stream prestane da tece imao kod sebe ushtekovano materijala dok ne dobije novi dio podataka. Drugim rijecima, to tako treba, da se kod korisnika ne bi desavalo zastajkivanje.

hm, meni je zaista potrebno da stream ne kasni... manji će mi biti problem seckanje od kašnjenja.... :)

stvar je u tome da treba povezati tuner sa compom i da se streamuje live radio program... :)
da li je sada malo jasnije zašto želim da izbegnem kašnjenje? :D
 

Back
Top