SUJEVERJE

Da li ste sujeverni?

  • Da, jako

  • ''Ništa ne košta, a može da pomogne''

  • Ne

  • Verujem samo u ono što je naučno dokazano


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

NatasaNatasa

Elita
Poruka
15.620
Koliko smo zapravo sujeverni?

Da li ste vezivali svom detetu crveni končić oko ruke (dok nije napunilo 40 dana)? Da li ste mu oblačili naopako gaćice ... da li ste podlegali pričama o tome kako nešto ''valja ili ne valja'' ... koliko slušate starije bake koje su expeti za ovakve priče i vaše majke koje su to nasledile?

Koliko ste i same ''žrtve'' sujeverja i borbe protiv uroka? Kad ste se venčavale verovatno ste na sebi imale nešto plavo, nešto crveno, nešto staro, nešto pozajmljeno ... i konačno nešto novo .....

Da li ste od onih koje za ovakve priče traže ''naučno objašnjenje'' da bi ih primenile, ili ste od onih koje će detetu ili sebi staviti crveni končić pod parolom ''neće da škodi, a može da pomogne''?



ps. ''crveni končić'' sam uzela kao sinonim za sve stvarčice ''protiv uroka''
 
Nisam sujeverna - nisam ni končić htela da joj vežem, ništa ispod krevetca, ništa te babske fore - ali baš. Žak i ja smo imali isti stav po tom pitanju - Srpkinjicu smo napravili pa kao takvo jedno, pravoslavno čeljade ima i da je podižemo - znači krstili smo je i toliko : )))
Mama se moja baš trudila, dobila je od nje narukvicu zlato + crveni kaučuk - al pošto joj je bila velika, stavila sam joj končić da bi eto, udovoljila tom nekom njenom viđenju bebeće ručice - skinula sam joj posle desetak dana kad se ova moja malo smirila. I kako sam obesila taj končić o njenu ručicu, koincidencija valjda - njoj počeli grčevi, počela da nespava, uznemirila se jako pa sam imala i izgovor.

E sad što se svadbe tiče imala sam to nešto plavo, novo, staro, pozajmljeno - al ne zbog toga što sam mislila da će to da mi donese sreću u životu, nego eto - bila sam vesela a to je nekako više ,,tradicionalno" nego što je bilo šta drugo pa ono, kud svi turci tu i mali muja : )))

I sve ostalo - ma jok... Kad se uznemirim iz nekog čudnog razloga, ako sanjam nekog ko nije više živ npr - lepo odem do crkve i zapalim sveću. Toliko od mene : ))
 
Poslednja izmena:
Nisam sujeverna.
Za venčanje sam imala to sve što si navela, zato što mi bilo zanimljivo. Plava podvezica :lol:
Stefan je nosio crveni končić, baba mu vezala, a ja nisam htela da se natežem. Eto, ne smeta mi, ali ne verujem da bih to sama uradila.
 
Ja sam bila jako sujeverna, ali se to promenilo pre 2-3 god. kad sam odjednom prestala da verujem u sve te gluposti. Svom detetu jesam stavila crveni koncic, i oblacila sam mu naopako carapicu kad ide kod nekog prvi put, ali cisto zbog toga sto su mi drugi to savetovali, pa nisam htela nikog da uvredim, a to mu ne moze naskoditi. Sa drugim detetom ne znam kako cu, videcu vec... Verovatno cu mu staviti crveni koncic. Ne zbog sujeverja, vec vise radi nekog obicaja...
Na vencanju nisam imala ni nesto pozjmljeno, ni plavo, jedino staro - gacice, ali samo zato sto mi nisu bile potrebne nove. :mrgreen:
 
Koliko smo zapravo sujeverni?

Da li ste vezivali svom detetu crveni končić oko ruke (dok nije napunilo 40 dana)? Da li ste mu oblačili naopako gaćice ... da li ste podlegali pričama o tome kako nešto ''valja ili ne valja'' ... koliko slušate starije bake koje su expeti za ovakve priče i vaše majke koje su to nasledile?

Koliko ste i same ''žrtve'' sujeverja i borbe protiv uroka? Kad ste se venčavale verovatno ste na sebi imale nešto plavo, nešto crveno, nešto staro, nešto pozajmljeno ... i konačno nešto novo .....

Da li ste od onih koje za ovakve priče traže ''naučno objašnjenje'' da bi ih primenile, ili ste od onih koje će detetu ili sebi staviti crveni končić pod parolom ''neće da škodi, a može da pomogne''?

ps. ''crveni končić'' sam uzela kao sinonim za sve stvarčice ''protiv uroka''


Аааа... Инспирисала сам те... признај...:D :mrgreen:

Нисам сујеверна.
Мада ме је мама ''тровала'' разноразним небулозама...:roll: а после и свекрва...
Па сам се и трудила до неког доба да им удовољим, да се не би нервирале и плашиле да ће се нешто заиста лоше десити.

А онда сам им рекла....:bye:
 
Koliko ste i same ''žrtve'' sujeverja i borbe protiv uroka? Kad ste se venčavale verovatno ste na sebi imale nešto plavo, nešto crveno, nešto staro, nešto pozajmljeno ... i konačno nešto novo .....

Хм, тај обичај плаво-позајмљено-ново-старо-шта год сам видела у америчким филмовима, не знам откуд сад код нас.:think:

Нисам имала ни то, а ни црвено.

Имала сам само неку кецељицу, испод венчанице, преко "женских" делова тела, који сам прихватила само да се не љуте бака која ми је правила већи део опреме и моја мама. А и било ми је занимљиво.:D Била је у боји венчанице.

Прихватила бих и бидермајер са 13 ружа, али цвећарка није хтела да га прави.:roll:

Генерално нисам сујеверна и ако приметим код себе да из неке навике радим нешто "против урока", трудим се да потерам инат том правилу. Не волим да робујем таквим стварима.
 
He he he .... pa čekajte, sve stavljate crveni končić, a ni jedna nije sujeverna :lol: pa di je tu sredina :mrgreen:

Ja sam malo baksuz ... uvek sam volela da prolazim ispod onih A bandera, i ako su mi govorili da to ne radim da ne bih dobijala jedinice u školi (a retko sam ih dobijala, uprkos tome) .... Nikad se nisam vratila tri koraka unazad kad vidim crnu mačku .....

Ja namerno sve radim kako ne treba da bih dokazala da te ''babske priče'' nemaju smisla ... i evo me .. živa i zdrava :) Fala bogu :)

Za mene je sujeverje samo drugo ime za strah .... ili za opravdanje ako se nešto loše desi.
 
pomalo sam sujeverna ako se za tako nesto moze biti malo ili mnogo. Npr dok sam bila student verovala sam da ako mi padne knjiga polozicu ispit ili ako sretnem jednu osobu pre ispita polozicu ispit a ako sretnem jednu drugu necu ga poloziti. Ili kad bih videla gugutke pratila bi me sreca.
Otkad sam se udala promenili su se znaci koji mi nagovestavaju radost ili nevolju. Npr los znak je kad mi igra levo oko mada to nije obavezno a desno najavljuje radost. Takodje verujem u snove.
Sa druge strane ne opterecujem se time da npr noram da se vratim kuci po amajliju ne razmisljam previse o tome i cesto zaboravim da mi je igralo levo oko npr kao los znak i sl vec se naravno oslanjam na svoje sposobnosti. na sebe i svoje bliznje.
 
He he he .... pa čekajte, sve stavljate crveni končić, a ni jedna nije sujeverna :lol: pa di je tu sredina :mrgreen:

Ja sam malo baksuz ... uvek sam volela da prolazim ispod onih A bandera, i ako su mi govorili da to ne radim da ne bih dobijala jedinice u školi (a retko sam ih dobijala, uprkos tome) .... Nikad se nisam vratila tri koraka unazad kad vidim crnu mačku .....

Ja namerno sve radim kako ne treba da bih dokazala da te ''babske priče'' nemaju smisla ... i evo me .. živa i zdrava :) Fala bogu :)

Za mene je sujeverje samo drugo ime za strah .... ili za opravdanje ako se nešto loše desi.

Odakle crveni končić?
Pa nekako ti bude milo kad se tako zagreju i vidiš kako brinu oko tvoje bebe i kako je vole. Naravno, svako kako ume i zna to pokazuje, al bude ti milo... hebo končić evo ti celu bluzu mu obesi oko ruke : )))

Jeste, sujeverije je drugo ime za strah - tu se slažemo potpuno : )
 
Odakle crveni končić?
Pa nekako ti bude milo kad se tako zagreju i vidiš kako brinu oko tvoje bebe i kako je vole. Naravno, svako kako ume i zna to pokazuje, al bude ti milo... hebo končić evo ti celu bluzu mu obesi oko ruke : )))

Jeste, sujeverije je drugo ime za strah - tu se slažemo potpuno : )


Ha ha ha ... sad zamišljam tvoju devojčicu kako nosi ceo crveni džemper oko ruke :lol:
 
:lol: :lol: :lol: .

Al onaj biser što sam pisala za vađenje crvića iz beba to me baš pogodilo. To od neke babe iz Valjeva došlo - Svaka beba ima crve u sebi koje moraš da joj izvadiš da bi noću spavala i da ne bi mnogo plakala. Navlažiš bebi leđa i pospeš ih brašnom pa trljaš - i tačno se vide crvići kako izlaze. Posle uzmeš nož pa tupom stranom to oguliš s nje.

Muka mi bilo
 
Хм, тај обичај плаво-позајмљено-ново-старо-шта год сам видела у америчким филмовима, не знам откуд сад код нас.:think:

Нисам имала ни то, а ни црвено.

Имала сам само неку кецељицу, испод венчанице, преко "женских" делова тела, који сам прихватила само да се не љуте бака која ми је правила већи део опреме и моја мама. А и било ми је занимљиво.:D Била је у боји венчанице.

Прихватила бих и бидермајер са 13 ружа, али цвећарка није хтела да га прави.:roll:

Генерално нисам сујеверна и ако приметим код себе да из неке навике радим нешто "против урока", трудим се да потерам инат том правилу. Не волим да робујем таквим стварима.


:vatromet::orkestar: Čestitamo :cmok::zaljubljena:
 
:lol: :lol: :lol: .

Al onaj biser što sam pisala za vađenje crvića iz beba to me baš pogodilo. To od neke babe iz Valjeva došlo - Svaka beba ima crve u sebi koje moraš da joj izvadiš da bi noću spavala i da ne bi mnogo plakala. Navlažiš bebi leđa i pospeš ih brašnom pa trljaš - i tačno se vide crvići kako izlaze. Posle uzmeš nož pa tupom stranom to oguliš s nje.

Muka mi bilo


Zezaš me da si to radila :shock:
 
Jao bože, kako izlaze crvići iz leđa, sva sam se naježila :shock:

Ali, za te bebeće grčeve, ne čudi me da ljudi svašta pokušavaju, to je iz nemoći; nemoraš ni da veruješ, ali kao probaš. Doduše, ja nisam ništa, ali ne znam zašto, baš smo se mučili sa tim grčevima.
Između ostalog, rekli su mi da mu stavim pod krevet nož; i pod glavu 'San Majke Božije'
 
:lol: :lol: :lol: .

Al onaj biser što sam pisala za vađenje crvića iz beba to me baš pogodilo. To od neke babe iz Valjeva došlo - Svaka beba ima crve u sebi koje moraš da joj izvadiš da bi noću spavala i da ne bi mnogo plakala. Navlažiš bebi leđa i pospeš ih brašnom pa trljaš - i tačno se vide crvići kako izlaze. Posle uzmeš nož pa tupom stranom to oguliš s nje.

Muka mi bilo

Ma to se samo brasno i voda pomesa, pa se "valja". Stvarno ima svega... Eto i ja imam jednu lujku koja cim mi je dete bolesno trci sa svetom vodicom i uljem. I sad kad nam se desilo ono sa piniment gelom, ona donela ulje pa ga maze po glavi, a on u dreku jos vise...
Secate se salivanja strave?:dash:
 
Staviti bebi crveni konac ili joj obuti naopako carapicu se mnogo razlikuje od ovih "metoda". Sa ovim neces bebu uznemiriti, a sa salivanjem strave, vadjenjem crvica i ostalo hoces...
 
moje jedino sujeverje je kucanje u sto (zbog drugih ljudi) i ono pupu da ne cuje zlo :roll: ili "ruzenje dece" jer su me neki gledali kao da sam im upravo uklela dete kada sam nesto odusevljeno ponavljala kako je lepo, buckasto, preslatko... dugo mi je vremena trebalo da provalim sto me roditelji te dece mrko gledaju :hahaha: pa reko' ajd da ne budem nepristojna... isto i za kucanje u drvo za druge kad nesto kazem, vidim da neki to ocekuju... da ne lazem pocela sam mahinalno i za sebe da kucnem...

prolazim kroz bandere, volim crne macke, konce i konopce ne priznajem, radim na crveno slovo :lol: i tako.


e da ne drzim svece i svecnjake pored fotki od kad mi je neko obratio paznju, jer je stvarno morbidno...
 
moje jedino sujeverje je kucanje u sto (zbog drugih ljudi) i ono pupu da ne cuje zlo :roll: ili "ruzenje dece" jer su me neki gledali kao da sam im upravo uklela dete kada sam nesto odusevljeno ponavljala kako je lepo, buckasto, preslatko... dugo mi je vremena trebalo da provalim sto me roditelji te dece mrko gledaju :hahaha: pa reko' ajd da ne budem nepristojna... isto i za kucanje u drvo za druge kad nesto kazem, vidim da neki to ocekuju... da ne lazem pocela sam mahinalno i za sebe da kucnem...

prolazim kroz bandere, volim crne macke, konce i konopce ne priznajem, radim na crveno slovo :lol: i tako.


e da ne drzim svece i svecnjake pored fotki od kad mi je neko obratio paznju, jer je stvarno morbidno...



He he tako sam i ja zbog ''mrkog pogleda'' nekih roditelja, rekla jednoj bebi ''rugobice mala'' .... auuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu da vidiš tek taj mrki pogled :mrgreen: ... nikako od sujeverja da pobegneš :lol:
 

Back
Top