Ko zna možda dinar pukne?

Тихи

Starosedelac
Poruka
161.931
Citam tekst Nebojse Katica koji kaze da se trenutni sumanuti kurs dinara bazira na 3-4 milijarde spekulativnog kapitala investiranog u hartije od vrednosti , i da zahvaljujuci tim parama drzava tj rezim obara kurs i manipulise. Sobzirom da je velika kataklizma zavladala u svetskim finansijskim centrima ko zna mozda ti investitori te pare i povuku? Onda ce ovaj balon od sapunice zvani jak dinar da se istopi ko grudva snega na avgustovskom suncu.

Takodje nebojsa katic navodi da je Srbija vec danas prezaduzena zemlja. Jer dug prema trenutnom vestackom kursu dinara iznosi 65% BDP-a a zemlja je prezaduzena ako dug predje 80% . To znaci da ako bi dinar otiso na recimo 120 din za 1 euro mi bi vec bili prezaduzena zemlja i vise ne bi mogli uzeti nigde dinara kredita. U tom slucaju u Srbiji bi nastao veliki ekonomskki haos i kriza. Sve u svemu , okreni obrni, Srbija zavisi od konstantnog priliva deviza. Ako do tog priliva stane - Srbija je propala.

Za vise informacije procitati

http://www.politika.rs/pogledi/Nebojsha-Katic/NA-DVORU-KRALJA-IBIJA.sr.html
 
inace zaboravio sam da dodam da su investitori ulozili te 4 milijarde zato sto srbija daje nenormalne kamate na dinarsku stednju i zapise od 15-20% dok je kamata na stednju u eurima do 9% recimo.

e sad oni su investirali u to pare, a sta ako se desi da procene da im te pare trebaju za nesto drugo, kao recimo za krpljenje rupa u sopstvenom dvoristu? :mrgreen:
 
Citam tekst Nebojse Katica koji kaze da se trenutni sumanuti kurs dinara bazira na 3-4 milijarde spekulativnog kapitala investiranog u hartije od vrednosti , i da zahvaljujuci tim parama drzava tj rezim obara kurs i manipulise. Sobzirom da je velika kataklizma zavladala u svetskim finansijskim centrima ko zna mozda ti investitori te pare i povuku? Onda ce ovaj balon od sapunice zvani jak dinar da se istopi ko grudva snega na avgustovskom suncu. Takodje nebojsa katic navodi da je Srbija vec danas prezaduzena zemlja. Jer dug prema trenutnom vestackom kursu dinara iznosi 65% BDP-a a zemlja je prezaduzena ako dug predje 80% . To znaci da ako bi dinar otiso na recimo 120 din za 1 euro mi bi vec bili prezaduzena zemlja i vise ne bi mogli uzeti nigde dinara kredita. U tom slucaju u Srbiji bi nastao veliki ekonomskki haos i kriza. Sve u svemu , okreni obrni, Srbija zavisi od konstantnog priliva deviza. Ako do tog priliva stane - Srbija je propala.

Za vise informacije procitati

http://www.politika.rs/pogledi/Nebojsha-Katic/NA-DVORU-KRALJA-IBIJA.sr.html

Naravno da je tako! Svaka mu cast!:ok:
 
Te sumanute i katastrofichne scenarijie chekam vec jedno 7godina da se obistine, medjutim i dalje je u menjachnicama realan kurs kakv jeste - dakle nije 1EUR = 120din stoga batlite ove kvazi struchnjake ala Jorgovanka Tabakovic, dosada bi sto puta pukao ceo monetarni sistem da je sve zasnovano na nerealnom kursu!
 
Poslednja izmena:
Ti sumanuti i katastrofichni scenariji chekam vec jedno 7godina da se obistine, medjutim i dalje je u menjachnicama realan kurs kakv jeste - dakle nije 1EUR = 120din stoga batlite ove kvazi struchnjake ala Jorgovanka Tabakovic, dosada bi sto puta pukao ceo monetarni sistem da je sve zasnovano na nerealnom kursu!

pa da si ti bolji strucnjak od nebojse katica, ti bi bio finansijski konsultant na londonskoj berzi a ne on. ovako ti si u najboljem slucaju neki potrcko u nekoj firmici za 200-300 eujra a u najgoroj varijanti jos si na tatinom i maminom belom lebu

mislim ako gresim, izlozi nam svoju impresivnu biografiju, pa ako bude bolja iod katiceve verovacemo tebi a ne njemu
 
Da, ali onda i ja cenim da bi strane banke propale...:think:

ne bi banke propale . jer banke u srbiji su sve svoje kredite osigurale bilo putem administrativne zabrane na platu bilo putem hipoteke. tako da banke kod nas ne mogu da puknu.

banke u americi su pukle zato sto su suvise postale alave na pare pa su dale suvise veliki broj kredita bez pokrica i osiguranja realnog zato su ga izduvale. to u srbiji nije slucaj i u nasoj varijanti puknuce samo ovi sto su uzimali kredite.
 
pa da si ti bolji strucnjak od nebojse katica, ti bi bio finansijski konsultant na londonskoj berzi a ne on. ovako ti si u najboljem slucaju neki potrcko u nekoj firmici za 200-300 eujra a u najgoroj varijanti jos si na tatinom i maminom belom lebu

mislim ako gresim, izlozi nam svoju impresivnu biografiju, pa ako bude bolja iod katiceve verovacemo tebi a ne njemu

dragi moj ja sam ti zavrsio Bankarstvo i finansije na Ekonomskom fakultetu BU, i ne bih sad o tome koliko zaradjujem (da ne dobijesh komplekse) -ali znaj svaki bankar ce ti reci da su priche da neko odrzava nerealan kurs godinama - samo bajka za malu decu!
Do sada bi sve otishlo u 3pm ....
 
dragi moj ja sam ti zavrsio Bankarstvo i finansije na Ekonomskom fakultetu BU, i ne bih sad o tome koliko zaradjujem (da ne dobijesh komplekse) -ali znaj svaki bankar ce ti reci da su priche da neko odrzava nerealan kurs godinama - samo bajka za malu decu!
Do sada bi sve otishlo u 3pm ....

ajd probaj da mi nabijes kompleks i kazi ako smes, koliko to zaradjujes sta radis, a da ne slazes...

u svakom slucaju zaradjujes manje od jednog nebojse katica.

ako si studirao bankarstvo znas da je najtezi posao u ekonomiji rad na berzi i da upravo to predstavlja vrhunac ekonomske prakse, i da upravo ljudi koji su eksperti na berzama u ekonomiji i zaradjuju ubedljivo najvise.

sve u svemu to sto si zavrsio ekonomski u bg ne znaci ama bas nista, sobzirom da ne radis ni na tokijskoj ni na londonskoj ni na njujorskoj berzi - a katic radi.

to znaci da njegovo misljenje vredi prilicno vise nego tvoje jer iza njega stoje konkretni poslovni rezultati i impresivan rezime.
 
ne bi banke propale . jer banke u srbiji su sve svoje kredite osigurale bilo putem administrativne zabrane na platu bilo putem hipoteke. tako da banke kod nas ne mogu da puknu.

banke u americi su pukle zato sto su suvise postale alave na pare pa su dale suvise veliki broj kredita bez pokrica i osiguranja realnog zato su ga izduvale. to u srbiji nije slucaj i u nasoj varijanti puknuce samo ovi sto su uzimali kredite.

A sta ako je kredit uzet bez ikakvog osiguranja?
 
sve u svemu to sto si zavrsio ekonomski u bg ne znaci ama bas nista, sobzirom da ne radis ni na tokijskoj ni na londonskoj ni na njujorskoj berzi - a katic radi.

to znaci da njegovo misljenje vredi prilicno vise nego tvoje jer iza njega stoje konkretni poslovni rezultati i impresivan rezime.

Prvo, taj Nebojsa Katic nije posiso svu pamet sveta, i nije rad na berzi dovoljan da bi znao kako funcionishe chitav monetaran sistem u nekoj zemlji. Kod ekonomista postoje brojna neslaganja u teoriji i u praksi, postoje mnoge ekonomske skole koje se baziraju dijametralno suprotnim stavovima, i svako misljenje mora se uzeti za rezervom. Rad na berzama jeste placen, ali svaki segment u ekonomiji je bitan, kladim se da u ekonomiji postoje i struchnija lica od gore pomenutog koji ne dele njegove stavove.
 
Prvo, taj Nebojsa Katic nije posiso svu pamet sveta, i nije rad na berzi dovoljan da bi znao kako funcionishe chitav monetaran sistem u nekoj zemlji. Kod ekonomista postoje brojna neslaganja u teoriji i u praksi, postoje mnoge ekonomske skole koje se baziraju dijametralno suprotnim stavovima, i svako misljenje mora se uzeti za rezervom. Rad na berzama jeste placen, ali svaki segment u ekonomiji je bitan, kladim se da u ekonomiji postoje i struchnija lica od gore pomenutog koji ne dele njegove stavove.

berza je ekonomija u praksi , esencija ekonomske prakse, najjaci ekonomisti rade na berzama jer je tu potrebno najvece ekonomsko znanje plus su najvece zarade, dok taj tvoj dinkic kojeg podrzavas zna samo suvu teoriju. sem mesta docenta na ekonomskom , sto je dobio zahvaljujuci mami mirosinki pomenuti mladja nema 2 dana rada konkretne ekonomske prakse.

nebojsa katic bi bio idealan covek za ministra finansija ili ekonomije , dok ovi tvoji teoreticari kako znaju tako nam i jeste - nikad gore.

samo za poslednjih godinu dana su nas zaduzili za preko 10 milijardi dolara.
 
Pa da li bi ti nekom dao pare nekom neznancu bez ikakvog osiguranja, a da se nekako pravno ne osigurash! ?
NARAVNO DA NE BI..
nije bankarstvo izmisljeno u Srbiji, vec davno davno, u Italiji.../banca - klupa naspram koje se nalaze poverilac i duznik/

kako tumacis ove berzanske indekse?

belexline.php


mislim objasni nama sa manje ekonomskog znanja, jel ova padajuca kriva znaci da nasa privreda krupnim koracima koraca u svetlu ekonomsku buducnost? :lol:
 
kako tumacis ove berzanske indekse?

belexline.php


mislim objasni nama sa manje ekonomskog znanja, jel ova padajuca kriva znaci da nasa privreda krupnim koracima koraca u svetlu ekonomsku buducnost? :lol:

tebi je berzanska kriva pokazatelj ukupnog razvoja zemlje...E pa nije, imash tu josh sijaset indikatora (da ne nabarajam)

Ali shvati da (pored toga shto ti berzu smatrash esencijom ekonomske prakse i najplacenijim poslom iako imash i gro placenijih poslova ekonomske struke) - dakle shvati da je berza chesto bazirana na ochekivanjima, da je berza centar raznoraznih mahinacija i SPEKULACIJA. Ja kad zelim da povecam vrednost svoje firme na bilansni dan 31.12, kupim par akcija na berzi, akcije usled zakona ponude i traznje skoce, i tako na taj dan moje akcije (tj kapital) vrede vishe. Dakle ja sam sam uticao na povecanje vrednosti moje firme. Ako moje akcije na dan 31.12.07 godine vrede vishe nego prethodnog, tako ce mi biti prikazano u bilansima, i svi eksterni korisnici (bankari, revizori, investitori) ce misliti da moje kapital vredi vishe nego sto je stvarno bio pre te kupovine na berzi. Tako se rade raznorazne spekulacije na berzi...i berza nije imuna na masu takvih stvari.

a dansnja berza je opala, zahvaljujuci globalnoj krizi, i oprezu investitora. Do pre dve godine ta berza je skakala ko luda, i ko se opario opario se, ko nije neka cheka sledeci krug...:ok:
 

Back
Top